Asus TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 Unboxing & First Look. Asus TUF Gaming Z690

Asus TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 Unboxing First Look

Nové procesory 12. Gen Intel Core a základní desky z čipové sady Z690 jsou konečně zde, ale brzy adoptoři nemusí dosud vykopat svou paměťovou soupravu DDR4, protože ve skutečnosti existují varianty základní desky z 690 od partnerů Intel, které budou stále podporovat paměť DDR4, které budou podporovat DDR4 paměť. TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je jedním z nejnovějších základních desek z čipové sady Z690 od Asusu, který podporuje paměť DDR4, a my se na to rychle podíváme, abychom zjistili, jaké funkce od základní desky lze očekávat od základní desky.

Příslušenství balení

Na přední straně krabice můžeme vidět některé z funkcí, které lze očekávat na této základní desce i.E podpora pro 12. procesory Gen Intel Core, Intel Optane Memory, Windows 11 a PCIE 5.0. Specifikace produktu najdete také v zadní části krabice, spolu s některými dalšími funkcemi, jako je USB 3.2 gen 2 × 2, m.2 podpora SSD atd.

Balíček příslušenství zahrnuje certifikát TUF o spolehlivosti, herní nálepky TUF, CD řidiče, uživatelskou příručku, 2 x SATA kabel a anténa Wi-Fi, která je dodávána s magnetickou základnou. Některým se to nemusí zdát, ale myslím si, že anténa Wi-Fi je pravděpodobně jednou z pozoruhodných zmínek, protože magnetická základna je konečně zpět.

Asus TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4

Design-moudrý, TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je zpět s normálním tvarem základní desky ATX, se kterým mnozí z nás obeznámeni. Celkový design je docela podobný jeho předchůdci, ale je vybaven podporou modulů DDR5 a PCIE 5.0, což jsou některé z nejnovějších funkcí pouze 12. gen Intel CPU a Z690 čipovata prozatím mají.

Rozšiřující sloty, které najdete na TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4, zahrnují PCIe 5.0 x16 slot, PCIe 3.0 x16 slot s podporou režimu X4, PCIe 3.Slot 0 x4 a dva PCIe 3.0 x1 sloty.

Kromě m.2 sloty umístěné v blízkosti čipového chladiče najdete více m.2 sloty pod dlouhým i krátkým m.2 chladiče, tvoří celkem čtyři m.2 sloty na TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4. Podle oficiálního schématu čipového schématu Intel Z690, první m.2 sloty jsou připojeny k CPU, zatímco zbytek tří jsou připojeni k PCH, všechny schopné podporovat až PCIe 4.0 Pro vaše vysokorychlostní úložné zařízení potřebuje.

Na TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 pro zařízení SATA pro skladování jsou stále stále SATA Porty, ale místo toho, aby všechny porty SATA byly seskupeny do klastru, se Asus rozhodl mít na základní desce dvě skupiny SATA portů umístěných na různých místech na základní desce.

Pro design napájení má TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 8-pin a 4 kolíky pro 12V EPS a obsahuje 141 Power Stages. I když by se to mohlo zdát, jako by se TUF Gaming Z590-plus Wi-Fi zpočátku lépe, ale pokud jej porovnáme s informacemi, které máme po ruce, má ve skutečnosti výkonnější MOSFET, který je hodnocen na 80A místo 50A hodnotil MOSFET na svém předchůdce.

V rámci VRM Heatsinku můžeme vidět pole energetických stádií se štítkem SIC659 na něm, který má být nový MOSFET z Vishay, hodnocen na 80A a řadič ASP2100 PWM, aby dodal energii potřebnou k řízení nejnovějšího 12. genů Core procesory Intel.

Přestože nemá LED debug q-kódu, TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je stále vybaven řadou ladicích LED diodů, aby se usnadnilo řešení problémů, jednou z funkcí QOL najdete na této základní desce na této základní desce. Na rozdíl od modelů čipové sady vyššího konce Z690 bude herní Z690-plus Wi-Fi D4 přijde s podporou paměťových modulů DDR4 až do 4 DIMM, maximálně 128 GB v kapacitě a frekvence až do DDR4-5133 prostřednictvím nadřazení.

Palubní zvuk TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je zvukový kodek Realtek S1200A pod krytem loga TUF a Nichicon Audio Coppacitors, které lze v dnešní době běžně vidět na mnoha základních deskách. Podle oficiálních specifikací má poměr SNR až 108 dB, což by mělo stačit pro většinu hráčů venku.

Pro zadní I/O získáte celkem osm portů USB, displayport a port HDMI, pokud plánujete použít pouze Intel Integrated Graphics, 7.1-CH AUDIO, Intel 2.5GBE LAN a Wi-Fi 6 pro síťovou připojení. Porty USB zahrnují čtyři USB 3.2 porty Gen1, dva USB 3.2 porty Gen2, jeden USB 3.2 Port typu C 1 a jeden USB 3.2 Gen2x2 Typ-C.

První dojem

TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 obsahuje všechny funkce, které můžete očekávat na nadšence, ale na základní desku čipové sady pro uživatele, kteří chtěli vydat nejnovější procesory Intel Core 12. Gene. Nevíme přesně, jaký druh rozdílu v výkonu očekáváme, dokud nebude testován, ale vzhledem k tomu, že Intel ve skutečnosti zmínil, že procesory jádra 12. genu Intel budou fungovat stejně výkonně, když budou spárovány s moduly paměti DDR4, uživatelé, kteří se stále houpají Na jejich výkonných paměťových modulech DDR4 mají štěstí.

To je prozatím vše a my se vrátíme se skutečnými čísly velmi brzy, abychom vám poskytli lepší představu o tom, jaký druh výkonu můžete očekávat u nových procesorů 12. Gen Intel Core a Chipset Z690, když je spárován s pamětí DDR4 místo DDR5.

Asus TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4

TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je první z mnoha základních desek Alder Lake vydané Asusem. Poháněn jeho zbrusu novým PCIe 4.0 Z690 Chipset, TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4, plně využívá pokrok Alder-Lake, zejména z jeho zbrusu nového PCIe 5.0 Standard.

Přestože jsou obě desky zásadně odlišné (ve standardech a architektuře CPU), TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je esteticky velmi podobný jeho předchůdce Z590.

 • 4 kabely SATA
 • Q-Connector
 • Nálepky TUF
 • TUF anténa
 • Manuál
 • Software DVD ovladače

Zabýváme se základní deskou PCB ATX 6 vrstev. Úplně se očekává od PCIe 4.0 Povolená základní deska. Mít více vrstev PCB (obvykle pouze 4) přidává izolaci signálu PCIe, která umožní stabilní PCIe 4.0 a PCIe 5.0 podpora.

Přínosem také prospívá rozptylu tepla VRM a kvalitu zvuku. Je zřejmé, že pevný základ pro výkonnou a trvalou základní desku.

LGA 1700

Naše zásuvka LGA1700 může podporovat:

Zásuvka CPU LGA 1700 má o 500 více kolíků než jeho předchůdce LGA1200. Toto je značný skok, který je nutný:

 • Nová litografie 10nm Alder Lake 10nm, která umožňuje více jádra na CPU a více tranzistorů na jádro.
 • Zvýšení šířky pásma přineslo PCIe 5.0 Standard a také zavedení paměti DDR5 RAM.
asus, gaming, z690-plus, wi-fi, unboxing

PCIe 5.0 Standard zdvojnásobí jeho předchozí PCIe 4.0 šířka pásma, přecházející od 2 GB/s na PCIe Lane, na 4 GB/S na PCIe Lane. Tento vývoj přinesl Intel toto odvětví překvapil, protože v současné době neexistují žádné komponenty, které mohou použít tento nový standard. Grafické karty se stále snaží překročit PCIe 3.0 na úrovni šířky pásma a nemáme PCIe 5.0 povoleno m.2 SSD. Ten poslední je převážně vyráběn v PCIe 3.0 standardu také.

Zavedení tohoto nového standardu je proto spíše marketingovou kaskadérkou než prodejním argumentem. To však dělá sestavu Z690, zejména budoucí důkaz, protože tento standard by měl být kolem alespoň do roku 2025.

Když se podíváte na 12. gen. specifikace procesorů Intel Core, všichni jsme očekávali značnou upgrade VRM. Ale chlapec byl překvapen, když jsem viděl, co bylo pod VRM bloky.

Nemám nic společného s jeho předchůdci a je to skutečně bezprecedentní skok vpřed. Máme 12 80 AMPS CPU zaměřených na síly a dva 80 ampérních SOC Power Stages, celkem 1 120 ampérů.

To je černá šťáva v hodnotě 960 ampérů, která poháněla náš procesor. Je zřejmé, že mnohem více, mnohem více, než byste kdy potřebovali pohánět i ten nejvíce přemožený procesor Intel line-Up Alder Lake

Chlazení VRM

Máme dva masivní tepelné stříkačky, totožné s předchůdcem TUF Z590 TUF.

Ukazuje působivě široké stěny, které pomohou provádět větší teplo směrem k vyzařující střeše.

Ale zvlášť se mi líbí skutečnost, že celá střecha IO je ve skutečnosti vyrobena z hliníku a poskytuje rozšířené vyzařovací roztok tohoto svalnatého VRM!

Nakonec si chci poznamenat, že design dvojitého kontaktu představil Asus na základních deskách poháněných B550. Cíky i fáze napájení mají kontakt s tepelným posednutím, což umožňuje vyšší poměr rozptylu tepla. Jednoduché, levné, ale efektivní řešení!

Vzhledem k testovacímu embargu jsme v době psaní nemohli tyto informace sdílet. Tato část bude aktualizována 4. listopadu 2021.

Základní desky poháněné z 690 přicházejí ve 2 příchutích. Podporují buď DDR4 RAM, nebo DDR5 RAM. V našem případě může TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 podporovat až 128 GB DDR4 RAM v konfiguraci duálního kanálu.

Je přetaktovatelný až do nového 5 333 GHz (v jediné konfiguraci DIMM), což je znatelně více než jeho předchůdce Z590 (o 200 MHz více).

Naplnění více paměťových slotů povede k pomalejším sdíleným hodinám:

 • 1dpc 1r maximální rychlost 5333 MHz
 • 1dpc 2r maximální rychlost 4400 MHz
 • 2dpc 1r maximální rychlost 4000 MHz
 • 2dpc 2r maximální rychlost 3800 MHz

Očekávám variantu DDR5 (D5) TUF Gaming Z690-Plus, která vážně zlepší paměťové výkony (o 50% větší šířka pásma na stejných hodinách, hodiny DDR5 přesahují 8GHz).

Naše deska může podporovat až 4 PCIe 4.0 m.2 SSD

Je zřejmé, že bezprecedentní skok pro základní desky Intel Power, které by mohly podporovat pouze 1 PCIe 4.0 m.2 SSD modul, pokud je spojeno s 11. genem. Základní procesor.

Každý a každý PCIe 4.0 povoleno m.2 SSD mohou vyměňovat data až do 64 Gbps, která pohání základní deska poháněná Z690 před AMD X570 poháněnou základní deskou nad nocí.

Je zřejmé, že to vytvoří docela trochu tepla a Asus měl stejnou tepelnou posedlost, jakou ukázalo na této desce VRM.

Oba naše m.2 SSDS tepelného štítu jsou naprosto masivní. Je zřejmé, že více než dost, aby si udržel PCIe 4.0 Povolte, aby se držela pryč od termo-trottlingu.

Zvláštní zmínka pro naše 3. a 4. m.2 SSD, které sdílejí stejný dlouhý tepelný postřek.

Představen ve svém předchůdce, TUF Gaming Z590-plus, Asus velmi vlastní m.2 uzamykací mechanismus SSD je něco, co absolutně miluji! Bez nástroje, bez šroubu, tato věc zjednoduší váš život sestavení!

Všimněte si přítomnosti řešení dvojitého tepelného odpadu pro M propojené M.2 SSD Drive. Takže tady byste chtěli umístit bootování m.2 SSD Drive.

Dlouho očekávaná čipová sada společnosti Intel je její první, která nativně podporovala PCIe 4.0 standardů. Z jeho 28 jízdních pruhů je 12 z nich PCIe 4.0, což má za následek bezprostřední skok šířky pásma, nejen pro m.2 SSD, ale také pro back-io, který ukazuje dramatické upgrady šířky pásma ve srovnání s jeho TUF Gaming Z590-Plus předchůdce

Možná ještě působivější, Intel uspěje tam, kde AMD selhala, a ukazuje překvapivě nízký příkon pro svou čipovou sadu Z690, což jí umožňuje ochladit skromným tepelným stříkáním. Něco, co pozitivně ovlivní výrobní náklady, a tedy vaše peněženka.

Naproti tomu čipová sada AMD X570 má boringofy11 watty, které nutí většinu jeho základních desek, aby se ochladily s ventilátorem, přidávaly pohyblivé části, hluk a významné nárazy nákladů.

SATA 3.0

Pro řešení klasičtějších úložiště máme naši obvyklou SATA 3.0 zástrček. 4 celkem, s přenosovou rychlostí 6 Gbps. Lze je nakonfigurovat tak, aby narazily na konfiguraci 0,1, 5 nebo 10.

TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 má 5 expanzních slotů PCIe.:

 • 2 16 pruhů s různými rychlostmi
 • 2 sloty PCIe s jedním pruhem
 • 1 slot s dvojitým pruhem PCIe

Pouze ten nejbližší k vašemu CPU může dodat až 16 pruhů v hodnotě šířky pásma, to je místo, kde byste chtěli, aby vaše grafická karta byla umístěna pro optimální představení.

Naše sloty Second16 jsou omezeny na 4 PCIe (PCIe 3.0 Standard) uličky, ne úplně přátelské k GPU.

Ale náš první slot PCIe 16 (nejbližší k CPU) může na čištění PCIe 5.0 šířka pásma při 4 GB/s na pruh, pro působivý celkem 64 GB/s.

Stojí za zmínku, že se současnými výstupy pásma grafických karet AMD nebo NVIDIA neexistují žádné výkonové zvýšení mezi standardy PCIe 3 nebo PCIe 4 nebo dokonce PCIe 5. Je to skvělé pro budoucí korekce (a marketing), ale to je o tom.

Nejprve mi dovolte poznamenat přítomnost integrované desky IO, která je vždy dobrým bodem!

 • 2.1 HDMI ([chráněno e.mailem])
 • 1.4 dp ([chráněno e.mailem])
 • Wi-Fi 6 duální pásmo adaptér AX201 (2.4 Gbps) / BT 5.2
 • x3 USB 3.2 2 nd gen USB (10 Gbps) včetně typu-C.
 • x1 USB 4.0 typu-C (20 Gbps)
 • x4 USB 3.2 1. gen (5 Gbps)
 • Chráněno x1 přepětí (TUF Languard) Intel I225-V 2.Řadič LAN 5 Gbps (Krok 3)
 • ALC S1200A Realtek Audio Codec, který je o nejlepším integrovaném zvukovém kodeku, který může mít deska. Plně využívá četných vrstev PCB, které mají k dispozici, protože na jednotlivých vrstvách PCB byly sledovány jak levé, tak pravé zvukové kanály, což dále zlepšuje jeho izolaci signálu a chrání ji před statickými interferencemi. Skvělé pro hraní i nahrávání.
 • 2x 2 nd gen USB předním panelu konektory. Dobré pro naše čerpadla AIO nebo monitorování PSU,
 • 1x 5GBS USB 3.2 (1. gen) konektor na předním panelu
 • 1x 5GBS USB 3.2 (2. gen) Connector Front Panel typu-C

Celkově dobře zařízené periferie založené na radě na stejné úrovni.

Máme 7 vnořených konektorů ventilátoru PWM, z nichž 1 může podporovat vodní čerpadlo (AIO nebo vyhrazené).

Rozhodně to, co chcete vidět na desce poháněné nadšencem. Zvládne to o všech řešeních chlazení, která na to hodíte. Od klasického vzduchu k excentrickému duální smyčce vlastního chladicího přístroje.

EZ Debugger

Debugger EZ je opravdu nutností na PCIe 4.0 / PCIe 5.0 povolených desek. Nadšenci často nemohou odolat výzvě k nalezení jejich limitů přetaktování RAM nebo CPU a boty selhání se stávají každodenním výskytem.

Debugger EZ nám poskytne pokyny pro odstraňování problémů s prvním vozem, jaká fáze spuštění vašeho systému selhala.

RGB Wise, TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi má 2 vnořené proužky RGB:

asus, gaming, z690-plus, wi-fi, unboxing

Jeden pod naším čipovým tepelným postupem,

A jeden obložení PCB Motherbaorda,

Kromě toho máme také 4 konektory RGB:

Všechny výše uvedené jsou zjevně plně přizpůsobitelné (a synchronizovanou) prostřednictvím proprietárního softwaru Aura nebo zbrojnice Asus.

A asi 290 USD TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi je asi o 40 babek více než jeho předchůdce Z590 a vše je: to je: stojí za to za to?

Je velmi málo, co se může s touto deskou pokazit. Nejen, že vám dává přístup k sílu zpracování Alder-Lake v Intelu, který daleko překonává jeho 11. procesor Gen nebo dokonce jeho konkurenta Ryzen, ale také poskytuje vážné argumenty o budoucích ověřeních se zavedením PCIe 5.0 Standard.

Základní deska sama o sobě dělá skvělou práci při poskytování dostatečné kvality síly pro váš CPU a je pravděpodobně jedním z nejúčinnějších (tepelně) pro svou třídu.

Je mi líto, že nemám více možností řešení problémů, jako jsou tlačítka BIOS back-io, ale kromě toho, je to přímé odolné, výkonné řešení pro všechny hráče/streamery středního rozpočtu a pravděpodobně poslední součást, která přežije test času!

Stručně řečeno, Asus odvedl fantastickou práci při uvedení TUF na standard Alder-Lake a must-buy!

Asus TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4

TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je první z mnoha základních desek Alder Lake vydané Asusem. Poháněn jeho zbrusu novým PCIe 4.0 Z690 Chipset, TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4, plně využívá pokrok Alder-Lake, zejména z jeho zbrusu nového PCIe 5.0 Standard.

Přestože jsou obě desky zásadně odlišné (ve standardech a architektuře CPU), TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 je esteticky velmi podobný jeho předchůdce Z590.

 • 4 kabely SATA
 • Q-Connector
 • Nálepky TUF
 • TUF anténa
 • Manuál
 • Software DVD ovladače

Zabýváme se základní deskou PCB ATX 6 vrstev. Úplně se očekává od PCIe 4.0 Povolená základní deska. Mít více vrstev PCB (obvykle pouze 4) přidává izolaci signálu PCIe, která umožní stabilní PCIe 4.0 a PCIe 5.0 podpora.

Přínosem také prospívá rozptylu tepla VRM a kvalitu zvuku. Je zřejmé, že pevný základ pro výkonnou a trvalou základní desku.

LGA 1700

Naše zásuvka LGA1700 může podporovat:

Zásuvka CPU LGA 1700 má o 500 více kolíků než jeho předchůdce LGA1200. Toto je značný skok, který je nutný:

 • Nová litografie 10nm Alder Lake 10nm, která umožňuje více jádra na CPU a více tranzistorů na jádro.
 • Zvýšení šířky pásma přineslo PCIe 5.0 Standard a také zavedení paměti DDR5 RAM.

PCIe 5.0 Standard zdvojnásobí jeho předchozí PCIe 4.0 šířka pásma, přecházející od 2 GB/s na PCIe Lane, na 4 GB/S na PCIe Lane. Tento vývoj přinesl Intel toto odvětví překvapil, protože v současné době neexistují žádné komponenty, které mohou použít tento nový standard. Grafické karty se stále snaží překročit PCIe 3.0 na úrovni šířky pásma a nemáme PCIe 5.0 povoleno m.2 SSD. Ten poslední je převážně vyráběn v PCIe 3.0 standardu také.

Zavedení tohoto nového standardu je proto spíše marketingovou kaskadérkou než prodejním argumentem. To však dělá sestavu Z690, zejména budoucí důkaz, protože tento standard by měl být kolem alespoň do roku 2025.

Když se podíváte na 12. gen. specifikace procesorů Intel Core, všichni jsme očekávali značnou upgrade VRM. Ale chlapec byl překvapen, když jsem viděl, co bylo pod VRM bloky.

Nemám nic společného s jeho předchůdci a je to skutečně bezprecedentní skok vpřed. Máme 12 80 AMPS CPU zaměřených na síly a dva 80 ampérních SOC Power Stages, celkem 1 120 ampérů.

To je černá šťáva v hodnotě 960 ampérů, která poháněla náš procesor. Je zřejmé, že mnohem více, mnohem více, než byste kdy potřebovali pohánět i ten nejvíce přemožený procesor Intel line-Up Alder Lake

Chlazení VRM

Máme dva masivní tepelné stříkačky, totožné s předchůdcem TUF Z590 TUF.

Ukazuje působivě široké stěny, které pomohou provádět větší teplo směrem k vyzařující střeše.

Ale zvlášť se mi líbí skutečnost, že celá střecha IO je ve skutečnosti vyrobena z hliníku a poskytuje rozšířené vyzařovací roztok tohoto svalnatého VRM!

Nakonec si chci poznamenat, že design dvojitého kontaktu představil Asus na základních deskách poháněných B550. Cíky i fáze napájení mají kontakt s tepelným posednutím, což umožňuje vyšší poměr rozptylu tepla. Jednoduché, levné, ale efektivní řešení!

Vzhledem k testovacímu embargu jsme v době psaní nemohli tyto informace sdílet. Tato část bude aktualizována 4. listopadu 2021.

Základní desky poháněné z 690 přicházejí ve 2 příchutích. Podporují buď DDR4 RAM, nebo DDR5 RAM. V našem případě může TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 podporovat až 128 GB DDR4 RAM v konfiguraci duálního kanálu.

Je přetaktovatelný až do nového 5 333 GHz (v jediné konfiguraci DIMM), což je znatelně více než jeho předchůdce Z590 (o 200 MHz více).

Naplnění více paměťových slotů povede k pomalejším sdíleným hodinám:

 • 1dpc 1r maximální rychlost 5333 MHz
 • 1dpc 2r maximální rychlost 4400 MHz
 • 2dpc 1r maximální rychlost 4000 MHz
 • 2dpc 2r maximální rychlost 3800 MHz

Očekávám variantu DDR5 (D5) TUF Gaming Z690-Plus, která vážně zlepší paměťové výkony (o 50% větší šířka pásma na stejných hodinách, hodiny DDR5 přesahují 8GHz).

Naše deska může podporovat až 4 PCIe 4.0 m.2 SSD

Je zřejmé, že bezprecedentní skok pro základní desky Intel Power, které by mohly podporovat pouze 1 PCIe 4.0 m.2 SSD modul, pokud je spojeno s 11. genem. Základní procesor.

Každý a každý PCIe 4.0 povoleno m.2 SSD mohou vyměňovat data až do 64 Gbps, která pohání základní deska poháněná Z690 před AMD X570 poháněnou základní deskou nad nocí.

asus, gaming, z690-plus, wi-fi, unboxing

Je zřejmé, že to vytvoří docela trochu tepla a Asus měl stejnou tepelnou posedlost, jakou ukázalo na této desce VRM.

Oba naše m.2 SSDS tepelného štítu jsou naprosto masivní. Je zřejmé, že více než dost, aby si udržel PCIe 4.0 Povolte, aby se držela pryč od termo-trottlingu.

Zvláštní zmínka pro naše 3. a 4. m.2 SSD, které sdílejí stejný dlouhý tepelný postřek.

Představen ve svém předchůdce, TUF Gaming Z590-plus, Asus velmi vlastní m.2 uzamykací mechanismus SSD je něco, co absolutně miluji! Bez nástroje, bez šroubu, tato věc zjednoduší váš život sestavení!

Všimněte si přítomnosti řešení dvojitého tepelného odpadu pro M propojené M.2 SSD Drive. Takže tady byste chtěli umístit bootování m.2 SSD Drive.

Dlouho očekávaná čipová sada společnosti Intel je její první, která nativně podporovala PCIe 4.0 standardů. Z jeho 28 jízdních pruhů je 12 z nich PCIe 4.0, což má za následek bezprostřední skok šířky pásma, nejen pro m.2 SSD, ale také pro back-io, který ukazuje dramatické upgrady šířky pásma ve srovnání s jeho TUF Gaming Z590-Plus předchůdce

Možná ještě působivější, Intel uspěje tam, kde AMD selhala, a ukazuje překvapivě nízký příkon pro svou čipovou sadu Z690, což jí umožňuje ochladit skromným tepelným stříkáním. Něco, co pozitivně ovlivní výrobní náklady, a tedy vaše peněženka.

Naproti tomu čipová sada AMD X570 má boringofy11 watty, které nutí většinu jeho základních desek, aby se ochladily s ventilátorem, přidávaly pohyblivé části, hluk a významné nárazy nákladů.

SATA 3.0

Pro řešení klasičtějších úložiště máme naši obvyklou SATA 3.0 zástrček. 4 celkem, s přenosovou rychlostí 6 Gbps. Lze je nakonfigurovat tak, aby narazily na konfiguraci 0,1, 5 nebo 10.

TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 má 5 expanzních slotů PCIe.:

 • 2 16 pruhů s různými rychlostmi
 • 2 sloty PCIe s jedním pruhem
 • 1 slot s dvojitým pruhem PCIe

Pouze ten nejbližší k vašemu CPU může dodat až 16 pruhů v hodnotě šířky pásma, to je místo, kde byste chtěli, aby vaše grafická karta byla umístěna pro optimální představení.

Naše sloty Second16 jsou omezeny na 4 PCIe (PCIe 3.0 Standard) uličky, ne úplně přátelské k GPU.

Ale náš první slot PCIe 16 (nejbližší k CPU) může na čištění PCIe 5.0 šířka pásma při 4 GB/s na pruh, pro působivý celkem 64 GB/s.

Stojí za zmínku, že se současnými výstupy pásma grafických karet AMD nebo NVIDIA neexistují žádné výkonové zvýšení mezi standardy PCIe 3 nebo PCIe 4 nebo dokonce PCIe 5. Je to skvělé pro budoucí korekce (a marketing), ale to je o tom.

Nejprve mi dovolte poznamenat přítomnost integrované desky IO, která je vždy dobrým bodem!

 • 2.1 HDMI ([chráněno e.mailem])
 • 1.4 dp ([chráněno e.mailem])
 • Wi-Fi 6 duální pásmo adaptér AX201 (2.4 Gbps) / BT 5.2
 • x3 USB 3.2 2 nd gen USB (10 Gbps) včetně typu-C.
 • x1 USB 4.0 typu-C (20 Gbps)
 • x4 USB 3.2 1. gen (5 Gbps)
 • Chráněno x1 přepětí (TUF Languard) Intel I225-V 2.Řadič LAN 5 Gbps (Krok 3)
 • ALC S1200A Realtek Audio Codec, který je o nejlepším integrovaném zvukovém kodeku, který může mít deska. Plně využívá četných vrstev PCB, které mají k dispozici, protože na jednotlivých vrstvách PCB byly sledovány jak levé, tak pravé zvukové kanály, což dále zlepšuje jeho izolaci signálu a chrání ji před statickými interferencemi. Skvělé pro hraní i nahrávání.
 • 2x 2 nd gen USB předním panelu konektory. Dobré pro naše čerpadla AIO nebo monitorování PSU,
 • 1x 5GBS USB 3.2 (1. gen) konektor na předním panelu
 • 1x 5GBS USB 3.2 (2. gen) Connector Front Panel typu-C

Celkově dobře zařízené periferie založené na radě na stejné úrovni.

Máme 7 vnořených konektorů ventilátoru PWM, z nichž 1 může podporovat vodní čerpadlo (AIO nebo vyhrazené).

Rozhodně to, co chcete vidět na desce poháněné nadšencem. Zvládne to o všech řešeních chlazení, která na to hodíte. Od klasického vzduchu k excentrickému duální smyčce vlastního chladicího přístroje.

EZ Debugger

Debugger EZ je opravdu nutností na PCIe 4.0 / PCIe 5.0 povolených desek. Nadšenci často nemohou odolat výzvě k nalezení jejich limitů přetaktování RAM nebo CPU a boty selhání se stávají každodenním výskytem.

Debugger EZ nám poskytne pokyny pro odstraňování problémů s prvním vozem, jaká fáze spuštění vašeho systému selhala.

RGB Wise, TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi má 2 vnořené proužky RGB:

Jeden pod naším čipovým tepelným postupem,

A jeden obložení PCB Motherbaorda,

Kromě toho máme také 4 konektory RGB:

Všechny výše uvedené jsou zjevně plně přizpůsobitelné (a synchronizovanou) prostřednictvím proprietárního softwaru Aura nebo zbrojnice Asus.

A asi 290 USD TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi je asi o 40 babek více než jeho předchůdce Z590 a vše je: to je: stojí za to za to?

Je velmi málo, co se může s touto deskou pokazit. Nejen, že vám dává přístup k sílu zpracování Alder-Lake v Intelu, který daleko překonává jeho 11. procesor Gen nebo dokonce jeho konkurenta Ryzen, ale také poskytuje vážné argumenty o budoucích ověřeních se zavedením PCIe 5.0 Standard.

Základní deska sama o sobě dělá skvělou práci při poskytování dostatečné kvality síly pro váš CPU a je pravděpodobně jedním z nejúčinnějších (tepelně) pro svou třídu.

Je mi líto, že nemám více možností řešení problémů, jako jsou tlačítka BIOS back-io, ale kromě toho, je to přímé odolné, výkonné řešení pro všechny hráče/streamery středního rozpočtu a pravděpodobně poslední součást, která přežije test času!

Stručně řečeno, Asus odvedl fantastickou práci při uvedení TUF na standard Alder-Lake a must-buy!

TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 W/ DDR4-3200, 7.1 zvuk, 4x m.2, 2.5G LAN, Wi-Fi 6, BT, USB 3.2 typ-c

ASUS TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 bere všechny základní prvky nejnovějších 12. genových jádrových procesorů a kombinuje je s funkcemi připravenými na hru a prokázanou trvanlivostí. Tato základní deska je navržena s vojenskými komponenty, vylepšeným energetickým řešením a komplexním chladicím systémem a nabízí rock-solidní a stabilní výkon pro maratonské hry. Esteticky, TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 Sportovní nové herní logo TUF a zahrnuje jednoduché geometrické designové prvky tak, aby odrážely spolehlivost a stabilitu, která definuje herní sérii TUF.

Funkce

 • Zásuvka Intel LGA 1700: Připraveno pro 12. procesory Intel Core, podpora PCIe 5.0 a DDR4 a mimo krabici Windows 11 Ready
 • Vylepšené energetické řešení: 142 DRMOS Power Stages, Procool Sockets, vojenské komponenty TUF a Digi VRM pro maximální trvanlivost a výkon
 • Komplexní chlazení: VRM Heatsink, PCH Fanless Heatsink, M.2 Heatsink, Hybridní záhlaví ventilátoru a ventilátor Xpert 4 Utility
 • Ultra Fast Gaming Networking: Wi-Fi 6 AX201 (802.11 AX), Intel I225-V 2.5 GB LAN, TUF LAGGARD a TURBOLAN Technologie
 • Nejrychlejší připojení: 4x m.2/NVME SSD, USB na předním panelu.2 záhlaví Gen 2 Type-C, USB Gen 2×2 Type-C a záhlaví Thunderbolt 4
 • PC DIY Friendly: Safedimm, PCIe 5.0 SafeSlot, Q-LED, m.2 Q-západky, předběžný I/O štít
 • Nová estetika her TUF Gaming: New ID Design, Synchronizovatelné LED efekty napříč obrovským portfoliem kompatibilního počítačového zařízení, včetně adresních proužků RGB s synchronizací Aura
 • Pohlcující herní zvuk Zrušení hluku AI: Realtek S1200A Codec nabízí nedotčenou kvalitu zvuku, aby vás vtáhla hlouběji do akce hry nebo pro vylepšení vašich oblíbených hudebních skladeb nebo videí.Jasně komunikujte s technologií MIC s ASUS AI AI

Podpora procesoru Intel:

Tato základní deska ASUS podporuje 12. procesory jádra Intel pro Socket LGA-1700.

Specifikace

Make and Model

Podpora CPU

Čipová sada

Paměť

Základní deska ASUS TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 ATX
Intel Socket LGA1700 pro 12. gen Intel Core Pentium Gold and Celeron Processors podporuje technologii Intel Turbo Boost Technology 2.0 a Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Viz www.Asus.com pro seznam podpory CPU. Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 podpora závisí na typech CPU.
Čipová sada Intel Z690
4 x dimm, max. 128 GB, DDR4 5333 (OC)/ 5133 (OC)/ 5000 (OC)/ 4800 (OC)/ 4600 (OC)/ 4400 (OC)/ 4266 (OC)/ 4133 (OC)/ 4000 (OC)/ 3866 (OC) OC)/ 3733 (OC)/ 3600 (OC)/ 3466 (OC)/ 3400 (OC)/ 3333 (OC)/ 3200/3000/2933/2800/2666/2400/2133 MHz Non-ECCC, Un-Buffered Memory

Architektura paměti s dvojitým kanálem podporuje Intel Extreme Memory Profile (XMP) Optimem II Skutečná podpora frekvence paměti závisí na typech CPU a modulech DRAM, další informace naleznete v části WWW.Asus.com pro paměť QVL (seznamy kvalifikovaných dodavatelů).

Celková podpora 4 x m.2 sloty a 4 x Porty SATA 6 GB/S

Intel 12. gen procesory: 1 x m.2_1 slot (klíč M), typ 2242/2260/2280/22110. Intel 12. základní procesory podporují PCIe 4.0 x4 režim.

Čipová sada Intel Z690: 1 x m.2_2 slot (klíč m), typ 2242/2260/2280 (podporuje PCIe 4.0 x4 režimy SATA) 1 x m.2_3 slot (klíč m), typ 2242/2260/2280/22110 (podporuje PCIe 4.0 x4 režim) 1 x m.2_4 slot (klíč m), typ 2242/2260/2280 (podporuje PCIe 4.Režim 0 x4) 4 x SATA 6GB/S Port (S) Intel Rapid Storage Technology podporuje NVME RAID 0/1/5, SATA RAID 0/1/5/10. Technologie rychlého úložiště Intel podporuje sérii h na PCH připojené m.2 sloty.

Procesory intel 12. gen: 1 x PCIe 5.0 x16 slot

Čipová sada Intel Z690: 1 x PCIe 3.Slot 0 x16 (podporuje režim x4) 1 x PCIe 3.0 x4 slot 2 x PCIe 3.0 x1 sloty

Zkontrolujte prosím tabulku bifurkace PCIe na podpoře. Podporuje série HOMORIE OPTANE OPTANE PAMOUS na PCIE SLOT.

asus, gaming, z690-plus, wi-fi, unboxing

Zadní port USB (celkem 8) 1 x USB 3.2 Port Gen 2×2 (1 x USB Type-C) 2 x USB 3.2 Porty Gen 2 (2 x typ-A) 5 x USB 3.2 Porty Gen 1 (4 x typ-A 1 x USB typ-C)

Přední USB port (celkem 7) 1 x USB 3.2 Konektor Gen 2 (podporuje USB typ-c) 1 x USB 3.2 Gen 1 záhlaví podporuje další 2 USB 3.2 Porty Gen 1 2 x USB 2.0 záhlaví podporují další 4 USB 2.0 portů

obsah balení

 • Základní deska ASUS TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4 ATX
 • 2 x SATA 6GB/S kabel (S)
 • 1 x Asus wi-fi pohybující se antény
 • 2 x m.2 gumové balíčky
 • 1 x m.2 SSD balíček šroubu
 • Certifikační karta TUF
 • Podpora DVD
 • Uživatelský manuál
| Denial of responsibility | Contacts |RSS