Co dělat, když počítač nevidí jednotku

Zjištění, proč počítač neotevře jednotky

Pokud vaše CD/BD/DVD mechanika nečte, neměli byste spěchat s nákupem nové! Diskové jednotky se mohou začít „rozjíždět“ z mnoha důvodů. Je možné, že problém vůbec není v jednotce. Pokud je vaše disková jednotka vadná, existují způsoby, jak ji oživit. V tomto článku vám vysvětlím, co o tomto problému vím, a na konci článku vám řeknu, jak číst poškrábané disky!

Prvním krokem je určení povahy problému. Jednotka DVD nemusí přečíst všechny disky nebo jen některé. Podívejte se na tyto. Pokud lze některé disky stále číst, je problém v hardwaru. Níže vysvětlím, jak to vyřešit.

Pokud váš počítač nebo notebook disky vůbec nevidí, ale slyšíte, že je jednotka rozpoznala a roztočila, problém je pravděpodobně v softwaru. Pokud se však disk opakovaně roztočí a buď se zastaví, nebo se neroztočí vůbec, nebo jen vrčí a skřípe, pravděpodobně se jedná o hardwarový problém.

Nejdříve se pokusíme vrátit jednotku zpět do provozu odstraněním softwarových omezení. Při selhání operačního systému nemusí jednotka rozpoznat žádné disky a okamžitě se objeví chyby. Mimochodem, zapisování disků může, ale nemusí mít stejný problém.

Nejjednodušší, ale ne nutně správná varianta je, že mechanika DVD je vadná

Prach, intenzivní používání a další příčiny mohou způsobit nečitelnost některých nebo všech disků.

Hlavními příznaky, že problém je způsoben fyzickými příčinami:

 • Disk DVD lze přečíst, ale nelze jej přečíst na disku CD nebo naopak. znamená to, že selhává laser.
 • Když vložíte disk do jednotky, uslyšíte, jak se otáčí nahoru a dolů, a někdy uslyšíte skřípavý zvuk. Pokud se to stane u všech disků stejného typu, lze předpokládat, že došlo k fyzickému opotřebení nebo zaprášení čočky. Pokud se to stane u určitého disku, je pravděpodobné, že je disk vadný.
 • Licenční disky lze spolehlivě přečíst, ale disky DVD-R (RW) a CD-R (RW) jsou sotva čitelné.
 • Některé problémy se záznamem disků jsou způsobeny i hardwarovými příčinami, nejčastěji se projevují následujícím chováním: při vypalování DVD nebo CD disk začne nahrávat, nahrávání se buď zastaví, nebo se zdá, že dospěje ke konci, ale výsledný nahraný disk není nikde čitelný, často poté také nelze smazat a přepsat.

Pokud se vyskytne některý z výše uvedených problémů, pak se s největší pravděpodobností jedná o hardwarové důvody. Nejčastějšími problémy jsou prach na objektivu a selhávající laser. Další věcí, kterou je třeba zvážit, je, zda jsou napájecí a datové spoje SATA nebo IDE uvolněné. nejprve otevřete systémovou skříň a zkontrolujte, zda jsou kabely mezi diskem, základní deskou a napájecím zdrojem bezpečně připojeny.

V obou prvních dvou případech bych většině uživatelů doporučil, aby si prostě koupili nový disk, dobrou zprávou je, že pokud se jedná o DVD mechaniku v notebooku, je obtížné ji vyměnit, v takovém případě může být řešením externí disk připojený k notebooku přes USB.

Pokud nehledáte snadné řešení, můžete jednotku rozebrat a čočku otřít vatovým tamponem, což u mnoha problémů stačí. Většina mechanik DVD bohužel není určena k demontáži (ale je to možné).

Zde je krátký videonávod, kde jsou všechny výše popsané kroky pro přidání druhého disku do systému (povolení v Průzkumníku) názorně ukázány s několika dalšími vysvětleními.

Upozornění: následující oprava chybějící sekundární jednotky pomocí příkazového řádku je pouze informativní. Pokud vám tato funkce nefunguje a nerozumíte níže uvedeným příkazům, nepoužívejte ji.

Všimněte si také, že výše uvedené kroky platí beze změny pro základní disky (nikoli dynamické nebo disky RAID) bez rozšířených oddílů.

Spusťte příkazový řádek jako správce a zadejte v pořadí následující příkazy:

Všimněte si čísla disku, který není viditelný, nebo čísla disku (dále jen „N“), na kterém není oddíl v Průzkumníku viditelný. Zadejte select disk N a stiskněte Enter.

V prvním případě, kdy druhá fyzická jednotka není viditelná, použijte následující příkazy (pozor: data budou odstraněna). Pokud disk již není viditelný a stále na něm máte data, výše uvedené kroky neprovádějte, možná jen přiřaďte písmeno jednotky nebo použijte nástroj pro obnovu ztracených oddílů):

 • clean (vyčistí disk). Data budou ztracena.)
 • create partition primary (pokud chcete vytvořit více oddílů, můžete zde nastavit také velikost=S v megabajtech).
 • format fs=ntfs quick
 • assign letter=D (přiřadit písmeno D).
 • exit

V druhém případě (nepřidělená oblast na jednom pevném disku, která není v Průzkumníku viditelná) použijeme stejné příkazy s výjimkou příkazu clean (vyčištění disku), který vytvoří oddíl na nepřiděleném místě na vybraném fyzickém disku.

Poznámka: metody příkazového řádku jsem popsal pouze jako dvě nejzákladnější a nejpravděpodobnější varianty, ale jsou možné i jiné, takže výše uvedené metody provádějte pouze v případě, že rozumíte a jste si jisti tím, co děláte, a že jste se postarali o zabezpečení dat. Další informace o vytváření oddílů pomocí nástroje Diskpart najdete na oficiální stránce společnosti Microsoft Vytvoření oddílu nebo logické jednotky.

Žádné písmeno není uvedeno

Při prvním připojení nemusí být nový pevný disk, ať už externí nebo interní, systémem rozpoznán. Nebude se zobrazovat jako ostatní místní jednotky, ale bude plně funkční a v dobrém stavu.

dělat, když, počítač, nevidí, jednotku

Po spuštění systému bude nový pevný disk detekován v části „Můj počítač“ a mělo by být možné s ním pracovat.

22 komentářů. K „Jednotka přestala číst disky: co dělat??“

Použijte ušní hůlku. Navlhčete bavlněnou část parfémem nebo kolínskou vodou. Opatrně otřete vnitřek diskové jednotky. a bude fungovat.

Moc děkuji.Bůh vám žehnej.S pozdravem Sergey Polyansky.

Nemohu číst disky, ale disk Windows je v pořádku, v čem je problém?

MicrosoftFixit nainstalován.dvd.Spuštění vyžaduje heslo. A kde ho vzít, kdo ví??

dělat, když, počítač, nevidí, jednotku

Disková jednotka nevidí jednotku s desátým Windows, i když jsem z ní nainstaloval systém. DVD video je vidět

Disk selhal disk se vrtí, ale neroztočí se.Nula ve vlastnostechvyžaduje vložení jednotky. Software SIW oznámil : crcdisk a cdfs ovladače zastaveny a zakázányKdo ví? ?

Ahoj všichni! Šťastný nový rok 2017! Zde je problém, Chci přeinstalovat systém Windows, disk se zobrazí v pořádku ve Správci zařízení. aležádný z disků nevidí. Stáhl jsem si diamantové nástroje, připojil obraz, ale nemohu jej přeinstalovat z obrazu, počítač nevidí obraz, i když je zobrazen v počítači

Nesprávné nastavení systému BIOS

Pokud se při zapojení zobrazí okno s chybou spouštění a výzvou k vložení pevného disku, znamená to, že systém BIOS z nějakého důvodu nevidí pevný disk. S největší pravděpodobností postrádá požadovanou prioritu a měla by být změněna:

 • Vypněte počítač, pak jej zapněte a několikrát stiskněte klávesu pro vyvolání systému BIOS (která klávesa závisí na výrobci, informace hledejte v uživatelské příručce nebo na webových stránkách společnosti).
 • Najděte nějaký štítek s nápisem „Boot“, pomocí šipek na klávesnici se k němu dostaňte a klikněte na „Enter“ (vzhled systému BIOS a štítky možností závisí také na modelu notebooku).
 • Dále je zde nabídka se slovy „Boot Priority“ nebo „First Boot“. Rozbalte možnost a z rozevíracího seznamu vyberte „pevný disk“. Ujistěte se, že je na prvním místě seznamu.
 • Podívejte se dolů a zjistěte, kterou klávesu stisknout pro uložení změn (nápovědu naleznete na slově „Save“).

Systém BIOS také nevidí pevný disk, pokud není integrován s paralelní technologií velkokapacitního úložiště. Proveďte následující kroky:

 • Vstup do systému BIOS.
 • Vyhledejte položku „Main“.“Advanced“ nebo „Intefrated Peripherals“.
 • Nyní vyhledejte možnost se zkratkou SATA, např. „SATA Operation“ nebo „Configure SATA As“ nebo „SATA Type“.
 • Budete vyzváni k zapnutí podpory IDE (použijte toto slovo), řekněte ano a nezapomeňte uložit změny.

Pokud to nepomohlo a do systému BIOS jste vstoupili se špatným datem, měsícem a rokem, problém je pravděpodobně v. V takovém případě:

 • Vypnutí počítače.
 • Podívejte se na základní desku: Měl by tam být malý přepínač s velkými písmeny CMOS.
 • Nastavte ji na „2-3“, odpočítejte půl minuty a vraťte ji do původního stavu (na čísla „1-2“).

Systém BIOS může být příliš starý na to, aby podporoval čtení nových jednotek. Pokud jste počítač zakoupili před 8-10 lety, zařízení spolu nemusí fungovat.

Řešení problémů se čtením disků.

Pokud se zjistí, že problém není způsoben hardwarem, vzpomeňte si, co jste s počítačem dělali v minulosti, co jste nainstalovali, upravili nebo odstranili. Protože jste možná omylem odstranili nebo změnili soubory potřebné ke spuštění jednotky.

Chcete-li to opravit, musíte znovu nainstalovat ovladače zařízení, které jsou nutné pro správnou funkci zařízení v systému. Nesprávné nebo chybné ovladače mohou bránit čtení jednotky.

dělat, když, počítač, nevidí, jednotku

Jednotku můžete také odpojit pomocí nástrojů operačního systému a poté ji znovu připojit. V systému Windows se to provádí prostřednictvím vlastností systému.

V zobrazeném okně klikněte na Správce zařízení.

Správce vyhledá vaši jednotku a poté ji odstraní.

Po odinstalování jednotky proveďte restart počítače, aby systém jednotku znovu detekoval a automaticky nainstaloval příslušný software, tj. ovladače.

Nesprávnou funkci jednotky často způsobuje software třetích stran nainstalovaný za účelem emulace virtuálních jednotek. Některé z těchto programů jsou: DAEMON-Nástroje, Alkohol 120% atd. Všechny tyto aplikace mohou způsobit poruchu jednotky. Pokud máte v počítači tyto programy, odinstalujte je jeden po druhém a po každém odstranění otestujte disk.

K odstranění softwaru z počítače můžete použít program CCleaner. Nejenže odstraní programy, ale také vymaže všechny nepotřebné soubory a zbývající po odinstalování softwaru. Proces čištění systémových položek se nazývá čištění registru.

V praxi se vyskytly případy, kdy řešením problému bylo přeflashování zařízení. Tato akce však může způsobit úplné selhání jednotky. Předtím, než budete pokračovat, doporučujeme vám přečíst si následující odstavec.

Jak se to děje

1.1. Varovná upozornění

SELHÁNÍ SPOUŠTĚNÍ DISKU. VLOŽTE SYSTÉMOVÝ DISK A STISKNĚTE ENTER. tuto zprávu uživatelé často vidí, když se rozhodnou, že jejich počítač „nevidí disk“. V závislosti na platformě a typu hardwaru (počítač, notebook nebo multimediální zařízení) se mohou objevit další varovné signály: „Správný pevný disk nenalezen“, „POZOR!! PEVNÝ DISK NEBYL NALEZEN! STISKNĚTE LIBOVOLNOU KLÁVESU PRO POKRAČOVÁNÍ!“interní jednotka pevného disku nenalezena“, „selhání jednotky pevného disku“, “ nenašel žádné jednotky pevného disku nainstalované v počítači“ atd. Nemá smysl je všechny vyjmenovávat. Důvod je jasný. počítač jednotku nevidí. Kromě pevného disku to může být CD/DVD, flash disk nebo SSD. V první části tohoto článku se však zaměříme na pevný disk jako nejčastější příčinu problémů.

1.2. Pevný disk nemusí být v systému BIOS rozpoznán

Pokud je to jediný disk v tomto počítači, ze kterého se má spouštět operační systém, může se na černé obrazovce zobrazit: DISK BOOT FAILURE (chybné spuštění disku). VLOŽTE SYSTÉMOVÝ DISK A STISKNĚTE ENTER.

To dává smysl. Protože jednotka není v systému BIOS rozpoznána, není možné z ní spustit systém.

Pokud bootujete z jiného zařízení (jiný HDD, CD nebo flash, na tom nezáleží), pak v nabídce Správa počítače. Správce zařízení (může vypadat různě v závislosti na verzi operačního systému) není nalezen disk, který potřebujeme.

V obou případech můžete v nabídce „Standart CMOS Features“ systému BIOS zkontrolovat, zda hledaný disk není mezi detekovanými zařízeními.

1.3. Seznam podezřelých a hledání viníka

Podezřelí by tedy mohli být: napájecí a datové kabely, základní deska a samotný HDD. Připojte pevný disk k dalším dostupným jednotkám, abyste vyloučili první podezřelé.

Pak, pokud máte jiný, známý funkční pevný disk, připojte ho místo problémového, abyste se ujistili, že to není základní deskou. Pokud ne, můžete připojit samotnou jednotku k jinému počítači a zjistit, zda je obraz stejný.

Tento článek samozřejmě není určen pro odborníky na obnovu dat nebo ladění a opravy počítačů. A pokud jste dočetli až sem, troufám si tvrdit, že nejste odborníkem na tento druh informací. Proto nebudu popisovat možné způsoby dalšího zkoumání vašeho disku pomocí testeru měřícího odpor na různých částech desky elektroniky nebo připojení disku ke speciálnímu softwaru, jako je PC-3000. Na druhou stranu ale z nějakého důvodu chcete věřit tomu, že kouř a štiplavý zápach, rytmické ťukání, broušení nebo jiné cizí projevy ze systémové jednotky nebo notebooku by vám už dávno připadaly podezřelé, a počítač okamžitě vypnete. Pokud tedy došlo k některému z výše uvedených bodů, jsou všechny výše popsané diagnostické kroky irelevantní. Váš disk je nefunkční. Sami jste to již pochopili. Je třeba poznamenat, že v tomto případě se pravděpodobně jedná o vadnou elektroniku nebo mechaniku pohonu.

V takovém případě byste neměli provádět nepovolené úkony: připojovat disk k napájení, pokoušet se ho testovat pomocí programů, rozebírat ho, abyste zjistili, co je uvnitř, odšroubovat a vyměnit desku atd. Zastavte se a dobře si promyslete svůj hlavní cíl. Je důležité si uvědomit, co vás v této situaci děsí nejvíce: zda nutnost utrácet peníze za nový pevný disk, nebo nemít přístup k důležitým datům. Pokud byste si měli vybrat mezi funkčním diskem, ale bez dat, a daty na jiném médiu (ano, bohužel si ho budete muset koupit). Který byste si vybrali?? Jedno samozřejmě nemůže vyloučit druhé, ale musíte si položit tuto otázku. Odpověď na tuto otázku vám umožní rozhodnout, co je pro vás důležité a co je druhořadé. Která část tohoto článku pro vás bude užitečná?

1.4. Systém nevidí disk

Stává se, že disk je detekován v systému BIOS, ale ne v systému Windows. Přesněji řečeno, systém Windows nemůže s tímto diskem (nebo klíčem USB) správně pracovat. Například ve Správci zařízení můžete vidět docela klid:

Pokud se však podíváte na vlastnosti tohoto, v tomto případě flash disku, kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem příslušné položky v rozbalovací nabídce, uvidíte:

Ve Správci disků se může zobrazit takový podivný obrázek:

OS nevidí žádné vlastnosti tohoto disku, včetně jeho velikosti. Možná jste měli podezření, že se něco pokazilo, když jste viděli, že v systému zmizely disky E: a F:, což bylo písmeno oddílu pevného disku, který jste připojili jako druhý disk. Pokud nejsou diskovým oddílům při vložení disku jako druhé jednotky přiřazena písmena, lze snadno odhadnout, co se stane při pokusu o spuštění systému z disku. Správně, nic se nestane. Operační systém se nespustí a zobrazí se černá obrazovka s jednou ze zpráv uvedených na začátku článku. Je docela pravděpodobné, že disk má problémy s některými proprietárními informacemi. firmwarem ve výchozím továrním nastavení. Bez něj může být disk považován za vadný, i když jste jej viděli v systému BIOS. Stejnou diagnózu lze provést téměř ve všech případech, kdy se disk chová jako plně funkční (tj. tiše se roztočí a správně odemkne hlavičky a nevydává žádné neobvyklé zvuky), ale v systému BIOS není detekován.

Problémy se softwarem a jejich řešení

Pokud výše uvedené metody nepomohou a jste si jisti, že samotná mechanika DVD je v pořádku, můžete zkontrolovat softwarový problém, který způsobuje odmítání čtení disků mechanikou DVD.

Kontrola Správce zařízení

Můžete kontrolovat a čistit jednotky a disky, jak chcete, a nedosáhnete požadovaného výsledku. Počítač totiž nemusí disk v jednotce vidět z tak triviálního důvodu, jako je zakázání jednotky ve „Správci zařízení“. Není třeba diskutovat o tom, proč se to stalo. možná to byl váš malý syn, kdo „podváděl“, nebo výpadek proudu. je to krutá realita, která způsobila dost problémů téměř každé rodině.

Tuto kontrolu je tedy třeba provést bezpodmínečně a v první řadě. Po odstranění hardwarových problémů samozřejmě.

 • Spusťte „Ovládací panely“ pomocí tlačítka „Start“;
 • vyhledejte položku „Systém a zabezpečení“;
 • klikněte a ze seznamu vyberte položku „Správce zařízení“;
 • V seznamu nainstalovaného hardwaru musí být přítomna sekce „Jednotky DVD/CD-ROM“. Absence této položky jasně indikuje, že je jednotka vadná nebo odpojená. Stejné závěry lze vyvodit, pokud se při otevření této větve objeví seznam názvů konkrétních zařízení prázdný;
 • pokud je váš model v seznamu, dvakrát na něj klikněte a v otevřeném okně vyberte záložku „Ovladač“
 • pokud je tlačítko „Povolit“ nad tlačítkem „Smazat“, znamená to, že někdo nebo něco jednotku zakázalo. Na toto tlačítko je třeba kliknout a jeho název se změní na „Zakázat“;
 • Pokud v nabídce „Manager“ není žádná jednotka DVD, vyberte v horní nabídce možnost „Action“;
 • v otevřené kontextové nabídce klikněte na „Aktualizovat konfiguraci hardwaru“. To způsobí, že systém vyhledá a rozpozná nová zařízení, a pokud je jednotka platná, bude detekována a přidána do seznamu hardwaru.

Přeinstalování ovladačů

Ale co když se jednotce přesto nepodaří disk přečíst?? Problém může být způsoben „špatnými“ ovladači nebo ovladači, jak se jim říká v počítačovém slangu. V takovém případě pomůže problém vyřešit postup přeinstalace ovladačů:

 • Vraťte se do Správce zařízení;
 • Podobně jako v předchozím případě vyberte položku „Jednotky DVD/CD-ROM“, rozbalte ji a klikněte na naše zařízení;
 • v otevřené nabídce vyberte možnost „odinstalovat“ a jednotka by měla zmizet ze seznamu hardwaru
 • přejděte do horní nabídky a klikněte na „Ovladač“;
 • Spusťte aktualizaci seznamu hardwaru jako v předchozím případě;
 • Operační systém odebrané zařízení znovu detekuje a připojí jej spolu s instalací potřebných ovladačů;
 • Stejnou operaci lze provést i jiným způsobem. v kontextové nabídce místo možnosti „Odinstalovat“ vyberte možnost „Aktualizace ovladače“ a v otevřeném okně možnost „Automaticky vyhledat ovladač“. Počítač musí být připojen k internetu. Pokud je ovladač vadný, systém zobrazí varování nebo nainstaluje příslušný software.

Odinstalování programů

Vypalování CD/DVD lze provádět pomocí integrovaných nástrojů systému Windows, ale většina uživatelů dává přednost programům třetích stran, protože jsou obecně jednodušší na používání a poskytují více funkcí. Jsou mezi nimi známí giganti (Nero, Daemon Tools, Alcohol), ale i méně známé produkty.

Je možné, že diskové jednotky systému Windows jsou nečitelné kvůli těmto programům, z nichž mnohé při instalaci vytvářejí virtuální jednotky.

Zkuste tyto programy odinstalovat, ale ne pomocí standardního odinstalátoru systému Windows, ale pomocí nástroje, jako je Uninstall Tool.

Obvykle odstraňují programy důkladnějším způsobem, důkladně prohledávají systém, vyhledávají a odstraňují všechny složky, soubory a položky registru související s aplikacemi.

Pokud máte v počítači několik takových nástrojů, zbavte se jich všech a po jejich úspěšném odinstalování zkuste zjistit, zda se problém s nečitelností optické jednotky vyřešil.

Pokud ne, zbývá vyzkoušet poslední, radikální a nepříliš žádoucí metodu.

Obnovení systému

Neexistuje žádná záruka, že odstranění softwaru pro vypalování disků CD bylo provedeno úplně. Je velmi pravděpodobné, že tyto nástroje provedly změny v konfiguračních souborech systému Windows, které nebyly zjištěny.

Pokud tedy i přes veškerou snahu mechanika DVD stále nevidí disky, je vhodné zkusit vrátit systém do doby před instalací takového softwaru do počítače.

K tomu slouží výkonný nástroj systému Windows, například „Obnovení“. Tato možnost je však k dispozici pouze v případě, že jste tuto funkci předem aktivovali. například v systému XP je ve výchozím nastavení vypnuta.

 • v nabídce „Start“ v levém panelu vyberte „Všechny programy“;
 • vyhledejte složku „Standardní“ a v ní podsložku „Nástroje“;
 • V zobrazené nabídce klikněte na „Obnovení systému“ a na „Další“;
 • Pokud je tato možnost aktivována, zobrazí se seznam kontrolních bodů, tj. dat, kdy byla na disk zapsána data potřebná k obnově operačního systému k danému datu;
 • vyberte nejbližší bod návratu před datem vzniku problému s optickou jednotkou,
 • následovat bude několik potvrzovacích oken, kde budete muset odpovědět kladně a spustí se procedura zrušení;
 • Po restartu bude systémový disk a registr obsahovat pouze ty složky, soubory a položky, které byly přítomny v době restartu. Všechny později nainstalované programy zmizí, takže je budete muset nainstalovat znovu. Obnova se netýká uživatelských disků, takže se nemusíte bát, že by vaše dokumenty, hudba, filmy a fotografie byly ztraceny.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS