Internet v počítači nefunguje, ale Wi-Fi funguje

Žádné připojení k internetu přes Wi-Fi v notebooku, telefonu, tabletu

V notebooku chybí Wi-Fi a všude je červený křížek. to je nejčastější chyba. Přestože problémy s Wi-Fi připojením k internetu zažil každý uživatel moderních zařízení. Nestabilní internet (a dokonce i jeho úplná absence) je obvykle velmi nepříjemný, chcete, aby byl problém co nejdříve vyřešen, ale nemůže se vyřešit sám. musíte problém diagnostikovat a snažit se ho vyřešit. Právě dnes se budeme zabývat nejčastějšími problémy připojení Wi-Fi k internetu a způsoby jejich řešení.

Pokud jste ztratili přístup k internetu přes Wi-Fi a nejsou zjevné žádné známky hardwarové závady (například poškozená anténa routeru) a nepomohlo ani přiblížení k přístupovému bodu na vzdálenost 3-5 metrů, měli byste začít hledat softwarové chyby.

Jejich detekční mechanismus je specifický pro každý operační systém a miniaplikaci. Přesto v případě nejoblíbenějších zařízení, jako jsou notebooky se systémem Windows, chytré telefony se systémem Android a iPhony, existuje několik univerzálních doporučení, která téměř stoprocentně pomohou identifikovat softwarovou příčinu nedostatku signálu.

Pokud váš gadget běží méně populární OS, jako je symbian, Windows mobile nebo některé „self-made čínský OS“, softwarová diagnostika bude neúčelné, protože vestavěné mechanismy pro to v těchto OS jsou obvykle chybí, a reflashing bude trvat mnohem méně času než „kopání“ v jádře softwaru.

Wi-Fi je k dispozici, ale není k dispozici internet: co dělat

Obecně je podle statistik třeba poznamenat, že většina problémů s nedostupností internetu (při připojení k síti Wi-Fi) stále souvisí s nastavením směrovače. Pokud však máte ke stejné síti Wi-Fi připojena další zařízení, která mají přístup k internetu [jako autor otázky], měli byste začít kontrolou nastavení systému Windows.

Poznámka.Pokud nemáte nastavenou síť, která omezuje počet zařízení, která lze ke směrovači připojit (nebo pokud máte „bílý seznam“ adres MAC).

Pokud se v tomto případě nastavení systému Windows nezdaří. Zkontrolujte nastavení routeru (více informací o tomto tématu najdete dále v článku).

To je pravděpodobně první místo, kde začít. Jde o to, že není neobvyklé, že nastavení síťového připojení zachovává předchozí nastavení (které lze zadat např. v obchodě). A z tohoto důvodu, když se připojíte k síti Wi-Fi. internet nefunguje.

Nejprve otevřete kartu síťových připojení (to provedete takto: Stiskněte klávesu WinR a do zobrazeného okna „Spustit“ zadejte příkaz ncpa.cpl).

ncpa.cpl. zobrazení všech síťových připojení

Dále otevřete vlastnosti bezdrátové sítě. může být nazýván „Bezdrátový“).

Pak najděte řádek „IP Version 4 (TCP/IPv4)“ a otevřete jeho vlastnosti (číslo 1 na obrázku níže).

Dále nastavte možnosti automatického získání IP adresy a serveru DNS (tato nastavení budou fungovat u většiny směrovačů)!).

Automatické získání IP, DNS / kliknutí

Uložte nastavení a překontrolujte síť.

Druhou věcí, na kterou je třeba si dát pozor, jsou antiviry. Ve snaze zajistit vaši bezpečnost na internetu často. zablokují přístup k mnoha webům (nebo dokonce zabrání prohlížeči v činnosti, dokud mu to ručně nepovolíte).

Takto například postupovaly programy Norton Antivirus a Panda při nastavení max. úroveň zabezpečení).

Proto doporučuji během nastavování sítě vypnout antivirový program a bránu firewall.

Pokud máte nainstalovaný systém Windows 10. má ve svém arzenálu dobrý nástroj pro diagnostiku sítě. Často vám to alespoň napoví, co je příčinou problému, pokud ho nevyřeší.

Spuštění diagnostiky: Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu sítě v oznamovací oblasti a v zobrazené nabídce vybrat možnost „Odstraňování problémů“.

Postupujte podle pokynů „průvodce“.

Mimochodem, můžete také otevřít Nastavení systému Windows, záložku Aktualizace a zabezpečení / Řešení problémů, vyhledat v seznamu položku „Síťový adaptér“ a spustit nástroj pro řešení problémů (viz „Síťový adaptér“ na této stránce). snímek obrazovky níže).

Řešení potíží se síťovým adaptérem / Windows 10

Zkuste použít jiné servery DNS než svého poskytovatele připojení k internetu

Možná zjistíte, že vaše ostatní zařízení mají v nastavení jiné servery DNS než váš poskytovatel internetového připojení.

Výsledkem je, že fungují a konkrétně vaše nové zařízení. ne. Mimochodem, je třeba poznamenat, že servery DNS poskytovatelů internetových služeb jsou často horší než například servery DNS společnosti Yandex nebo Google. Proto vám také doporučuji, abyste je zkusili změnit.

Chcete-li to provést, otevřete síťová připojení, poté vlastnosti adaptéru (v předchozím kroku je podrobně vysvětleno, jak to provést) a zkuste aktivovat DNS 8.8.8.8 и 8.8.4.4 (jako v příkladu níže).

Vlastnosti protokolu IPv4. získat IP adresu automaticky, použijte server DNS od společnosti Google

Problém je na straně směrovače (pokud na všech zařízeních připojených k síti Wi-Fi není internet)

Pokud na žádném ze zařízení připojených k síti Wi-Fi není k dispozici internet, téměř jistě je na vině router (nejprve alespoň zkontrolujte jeho funkčnost). Selhání směrovačů bohužel nejsou neobvyklá.

internet, počítači, nefunguje, wi-fi, funguje

Pokud předtím vše fungovalo normálně (normálně), zkuste pro začátek Restartujte směrovač. Často se může stát, že se router při velkém zatížení „zasekne“ nebo restartuje a „zapomene“ vytvořit nové připojení.

nastavení přístupu k internetu není zmatené (a pokud je směrovač vůbec nakonfigurován)

V některých případech může být nastavení přístupu k internetu (obvykle sekce WAN ve směrovačích) zmatené. Mimochodem, pokud máte nový router a právě jste ho poprvé připojili. pak nejsou vůbec nastaveny a nedostatek internetu v tomto případě není překvapující.

Chcete-li zkontrolovat nastavení směrovače, musíte se připojit k jeho webovému rozhraní. Obecně stačí zadat adresu IP 192.168.1.1 nebo 192.168.0.1 (viz pokyny níže). Poté otevřete část Nastavení Internetu (WAN).

Vzhledem k velkému množství různých značek routerů a firmwaru není možné poskytnout 100% návod. Například u routeru Tenda se tato část nazývá „Nastavení internetu“.

Musíte zadat nastavení přístupu k internetu, které vám poskytovatel poskytl při podpisu smlouvy.

Pokud se jedná o připojení PPPoE (jedno z nejoblíbenějších v Rusku), je to obvykle přihlašovací jméno a heslo pro přístup k internetu. Někdy je třeba zadat určité IP adresy, DNS atd.

Nastavení připojení PPPoE / směrovač Tenda

Dalším příkladem je okno nastavení směrovače TP-Link (část „Síť/WAN“). V zásadě jsou všechna pole podobná, k jejich vyplnění budete potřebovat také údaje ze smlouvy s poskytovatelem internetových služeb.

Zda existuje omezení počtu zařízení, ke kterým se můžete připojit (bez blokování podle adresy MAC)

Některé směrovače mohou poskytovat speciální nastavení zabezpečení: např. povolit připojení pouze určitého počtu zařízení, omezit zařízení podle adresy MAC atd.

Nebo obecně, jako v nastavení šířky pásma (router Tenda). můžete zakázat přístup k internetu pro kterékoli zařízení!

Doporučuji zkontrolovat tato nastavení a provést úpravy.

Řízení šířky pásma / Směrovač Tenda / Klikatelné

Mimochodem, předpokládám, že není vždy snadné „prohledat“ všechna nastavení zabezpečení směrovače (zejména pokud to děláte poprvé).

V některých případech může být rychlejší obnovit výchozí nastavení směrovače a poté jej ručně resetovat. Pro resetování routeru mají (většinou) na krytu malé, sotva znatelné tlačítko „reset“ (stiskněte ho tužkou).

Tlačítko Reset na směrovači/směrovači

Zkontrolujte zůstatek na účtu ISP. Na jeho straně není žádný problém

Pokud je vaše nastavení v pořádku. zkontrolujte také poskytovatele internetových služeb. Někteří poskytovatelé internetových služeb mají tech. Není to neobvyklé (zejména pokud máte v oblasti starší hardware nebo pokud se k vašemu domovu aktivně připojují jiní uživatelé). Zkuste se na ně podívat. podpora. Bez ohledu na to, zda se snažíte resetovat směrovač. a zkontrolujte svůj osobní účet. pokud jsou k dispozici finanční prostředky.

Rada může znít příliš triviálně. Ale jednou se mi stalo, že jsem zaplatil za šest měsíců služby najednou.

Po měsíci poskytovatel zvýšil sazby a moje záloha stačila jen na 3 měsíce. (po odpojení internetu. byl trochu překvapen tímto důvodem). ).

Další ne tak vzácnou příčinou je poškozený internetový kabel. Například ji často rozkousají domácí zvířata v bytě a „barbaři“ na schodišti. Často dochází také k přerušení kabelu při stěhování nábytku, těžkých předmětů.

Může se to stát i takto: kabel ve vstupní hale domu byl brutálně přerušen.

Proč nefunguje internet?

Pokud jste připojeni k internetu, ale nefunguje, je třeba nejprve zjistit příčinu problému. Za tímto účelem je nutné restartovat všechna zařízení připojená k internetu. Mám na mysli router, počítač atd. Nejčastěji takový reset zcela vyřeší všechny problémy s internetem a začne fungovat správně. Pokud restartování směrovače a počítače nepřinese očekávaný výsledek, přejděte k následujícím „terapeutickým“ postupům.

V dnešní době je nejběžnějším způsobem připojení k internetu router Wi-Fi. Pokud je tomu tak i u vás, je třeba zkontrolovat, zda kontrolka směrovače svítí nebo nesvítí. U uživatelů, kteří používají směrovač TP-Link, je signál pro přístup k internetu indikován ikonou zeměkoule. Na jiných směrovačích se tento signál nejčastěji označuje jako „Internet“.

Pokud kontrolka nesvítí, je třeba zkontrolovat nastavení směrovače. Pokud jsou i ty v pořádku, zavolejte na technickou podporu poskytovatele a zeptejte se, proč nejde internet, možná jde jen o opravu páteřní sítě nebo sítě.

Pokud ale kontrolka svítí, pak máte připojení a není to chyba poskytovatele připojení. Kontrola přístupu k internetu na jiných zařízeních. Nezáleží na tom, co to je. telefonu, tabletu nebo jiného notebooku. Takto můžete zjistit, kde je třeba kopat dál, abyste problém vyřešili. Dovolte mi, abych vám hned řekl, že případ, kdy je směrovač připojen k internetu, je známo, že funguje dobře, ale nedistribuuje ho do jiných zařízení, je považován za velmi vzácný. Příčinou této poruchy je porucha směrovače. Je snadné ji opravit. Je třeba obnovit všechna výchozí nastavení a znovu jej nakonfigurovat, nezapomeňte, že po obnovení se všechna nastavení resetují a internet nemusí fungovat, dokud nebude směrovač správně nakonfigurován!

Často se vyskytují případy, kdy se k internetu prostřednictvím routeru nemůže připojit pouze jedno zařízení nebo počítač a ostatní se k němu mohou snadno připojit. V tomto případě hledejte příčinu přímo v zařízení.

Pokud jste připojeni k mobilnímu internetu prostřednictvím modemu USB nebo klíče Wi-Fi připojeného k portu USB, zkuste jej odpojit a znovu připojit. Pokud to nepomůže, zkuste se připojit k jinému portu. Tento problém vám pravděpodobně pomůže vyřešit přeinstalace ovladače.

Řešení problémů s připojením k internetu přes síťový kabel od směrovače

Nyní se však podívejme blíže na téma našeho článku. Pokud připojíte počítač ke směrovači pomocí kabelu a internet se nezobrazí, je třeba se podívat na tyto důležité otázky:

  • Zkuste ke stejnému kabelu připojit jiný počítač. Zda bude fungovat?
  • Připojení kabelového připojení k internetu k počítači bez směrovače. Bude to nyní fungovat?
  • Kontrolka LAN na směrovači by měla svítit.
  • Musíme se podívat na stav připojení k místní síti. Co ukazuje? Po připojení kabelu se nemusí zobrazit vůbec žádná aktivita. Nebo může začít identifikovat spojení.

Na základě odpovědí na tyto otázky můžeme určit příčinu problému.

Proč nefunguje internet

Příčina problému je buď v routeru, internetovém připojení, nebo v samotném notebooku, takže níže uvedené metody vám pomohou vyřešit problém ve všech případech. Možná nefunguje samotný internet kvůli problémům na straně operátora, nebo došlo k závadě na směrovači, která způsobila výpadek sítě, nebo notebook správně nerozpoznal a nepoužíval síť.

Seznam možných příčin je široký. je třeba jej zúžit. Nejprve vezměte jiné zařízení, například telefon nebo tablet, a zkuste s ním přistupovat k internetu prostřednictvím stejné sítě Wi-Fi. Pokud to dokážete, je problém výhradně ve vašem notebooku.

Notebook nehlásí žádný přístup k internetu

Pokud nemáte přístup k internetu na jiných zařízeních, musíte zjistit, zda je problém v internetovém kabelu nebo směrovači. Pro objasnění je třeba zkusit použít připojení k internetu přímo prostřednictvím notebooku. Vyjměte modem nebo kabel ze směrovače a zapojte jej do portu zařízení, připojte se a zkontrolujte, zda je internet dostupný. Pokud je odpověď záporná, je problém v samotném modemu, drátu nebo na straně operátora. V každém případě je řešením kontaktovat společnost poskytující podporu, která vám poskytuje přístup k internetu. Jejich kontaktní čísla naleznete na oficiálních webových stránkách.

Pokud má opětovné přímé připojení pozitivní výsledek, nezbývá než obvinit směrovač, a proto byste měli použít s ním spojené pokyny.

Vyřešení problému na straně notebooku

Pokud při provádění výše uvedených pokynů pro identifikaci příčiny závady zjistíte, že síť nefunguje výhradně na notebooku, použijte důsledně všechny následující metody. Jedna z nich vám pravděpodobně umožní zpětný přístup k síti Wi-Fi.

Opětovné připojení

Otevřete ovládací panel sítě, odpojte se od Wi-Fi a znovu se připojte. Možná, že tentokrát bude notebook schopen správně nakonfigurovat nastavení sítě a přístup k internetu se vrátí.

Odpojení od sítě a opětovné připojení k ní

Restartování systému

Restartujte notebook, během tohoto procesu se restartují všechny procesy v systému. Jejich opětovná aktivace způsobí, že zavěšené položky začnou fungovat.

Deaktivace antiviru

Každý moderní antivirus má zabudovaný firewall, který zajišťuje bezpečnost při surfování na internetu. Existuje však možnost, že vaše připojení mylně považuje za potenciálně nebezpečné a zablokuje ho. Po vypnutí antiviru zkuste připojení znovu navázat bez jeho aktivace. Pokud se tentokrát objeví internet, je to obránce, budete ho muset nahradit jiným.

Nikdy však nenechávejte své zařízení bez antiviru, určitě se nakazíte virem. nainstalujte si jiný antivirus, alespoň zdarma, nebo kontaktujte technickou podporu vašeho ochranného programu a informujte je, že vaše domácí síť je omylem považována za nebezpečnou. Poradí vám, co máte udělat, abyste se této chyby zbavili.

Automatická diagnostika

Systém Windows 10 obsahuje nástroje pro automatickou opravu většiny problémů, se kterými se uživatelé běžně setkávají. Podobný nástroj existuje i pro internetový modul.

    Otevřete seznam sítí a přejděte do nastavení sítě.

Stiskněte tlačítko „konfigurovat nastavení adaptéru“

Program vám sdělí, zda byly chyby vyřešeny

internet, počítači, nefunguje, wi-fi, funguje

Ruční změna nastavení

Je možné, že nastavení připojení bylo zakázáno; musíte je zkontrolovat sami:

    V seznamu adaptérů rozbalte vlastnosti potřebného adaptéru.

Vyberte IPv4 a otevřete jeho vlastnosti

Zadejte, že vyhledávání IP a DNS má být automatické

Vyhledání a oprava problému na straně směrovače Wi-Fi

Vidíte, že jste připojeni ke směrovači Wi-Fi, ale nemáte přístup k internetu. V takovém případě nejprve začneme řešit problémy se směrovačem.

Zkontrolujte, zda internet přichází od poskytovatele

Každý poskytovatel internetu má výpadky nebo pravidelnou údržbu. V druhém případě musí poskytovatel na oficiálních internetových stránkách oznámit datum a čas těchto prací. Vaším úkolem je zajistit, aby internet přicházel přes kabel do směrovače Wi-Fi. Stačí vytáhnout kabel RG 45 ze směrovače, připojit jej k počítači a předkonfigurovat připojení poskytovatele internetu. Postup konfigurace naleznete v našem článku: Jak připojit kabelový internet.

Pokud vám poskytovatel internetového připojení poskytuje internet, ale tvrdí, že k němu nemáte přístup, pak váš router nebo notebook nefunguje. Níže naleznete návod na opravu.

Restartování směrovače Wi-Fi

Pokud Wi-Fi v počítači funguje, ale není k dispozici globální síť, je nejjednodušší resetovat router. Zvládne to každý, není třeba žádných speciálních dovedností, stačí vytáhnout napájecí adaptér ze zásuvky.

Je možné, že některý z procesů je v zavěšeném stavu, takže váš počítač nebude mít přístup k internetu. Po restartu začnou všechny procesy ve směrovači pracovat novým způsobem a v zařízení se objeví World Wide Web.

Připojení zařízení třetí strany k síti Wi-Fi

Co dělat, když je Wi-Fi připojena, ale není k dispozici internet? Vezměte libovolný gadget (smartphone, tablet) a připojte se k routeru přes Wi-Fi. Odtud můžeme pozorovat dvě varianty:

  • První. Připojeno, ale bez přístupu k internetu. V takovém případě je třeba zkontrolovat nastavení směrovače Wi-Fi.
  • Za druhé. po připojení bude fungovat celosvětová síť. Pak hledáme příčinu problému v notebooku.

Obnovení továrního nastavení

Pokud jste přesvědčeni, že viníkem je router, zkontrolujte všechna jeho nastavení. Opětovné zkontrolování všech nastavení nebylo úspěšné? V takovém případě se doporučuje obnovit tovární nastavení směrovače. Tlačítko „Resetovat“ vám pomůže to udělat. Nachází se za zařízením jako malé tlačítko nebo otvor.

  • Stiskněte tlačítko na 20 sekund, dokud všechny kontrolky LED nezačnou současně blikat. Pokud máte otvor, použijte zápalku, zasuňte ji, dokud necvakne, a podržte ji asi 20 sekund.
  • Počkejte 2 až 4 minuty a můžete konfigurovat. Informace o nastavení směrovače Wi-Fi naleznete na našich webových stránkách.

Poté vyzkoušejte notebook s Windows 10, 8, 7 Wi-Fi a připojte se k internetu.

Změna kanálu Wi-Fi

Jedním z důvodů, proč není připojení Wi-Fi dostupné. Většina lidí při konfiguraci směrovače nastaví kanál na „Auto“. Směrovač pak vysílá Wi-Fi s nejlepším kanálem pro vysílání. Nikdo však nebere v úvahu, že router může mít 13 kanálů Wi-Fi.

A ne každý gadget může fungovat na tomto kanálu. Mnoho lidí tento kanál jednoduše nemá. Můžete ji zapnout, ale k tomu je třeba provést několik manipulací. V tomto ohledu doporučujeme přejít na pevný vysílací kanál. Níže je uveden příklad, jak to provést:

  • Přejděte na „Wi-Fi nebo bezdrátové připojení“, „Základní nastavení“. Vyhledejte kanál a nastavte libovolný kanál od 1 do 12.
  • Klikněte na tlačítko „Uložit“ nebo „Použít“.

Protokol DHCP ve směrovači neposkytuje počítači IP adresu

Další důvod výpadku internetového připojení. Služba DHCP nemusí na některých modelech směrovačů fungovat správně. V takových případech obvykle pomůže jednoduchý restart. Nebo zadejte údaje DHCP ručně.

Špatný signál Wi-Fi

Někdy se stává, že internet v notebooku nefunguje kvůli špatnému signálu Wi-Fi. Zdá se, že je připojen k síti Wi-Fi, ale připojení k internetu nefunguje. Zkuste počítač přiblížit ke směrovači nebo zesílit přenos signálu. Jak to udělat, se dozvíte v tomto článku: Různé metody pro zvýšení signálu Wi-Fi.

Dodatečná kontrola nastavení zabezpečení

Mnohé z těchto problémů mohou být způsobeny také nastavením zabezpečení. To platí v případě použití protokolu PPPoE. Pokud vám tedy navrhované operace nepomohou, zkuste zkontrolovat nastavení zabezpečení připojení.

  • Otevřete „Síťová připojení“.
  • Klikněte pravým tlačítkem myši na připojení.
  • Otevřete sekci „Zabezpečení“ a v otevřeném seznamu nastavte použití „Nezabezpečené heslo“.

Toto jsou základní způsoby diagnostiky a řešení problémů s připojením v systému Windows 7. Nezapomeňte, že příčinou nedostatku internetu může být banální dluh nebo závada na lince. Pokud vám výše popsané metody nepomohou, obraťte se na poskytovatele internetových služeb, aby mohli technici diagnostikovat a vyřešit problém na své straně.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS