Proč při připojení notebooku (PC) v systému Windows 7 a Windows 10 nejde zvuk přes HDMI na televizoru?
Poté, co jsem již připravil několik návodů, jak připojit televizor k počítači pomocí kabelu HDMI, jsem si všiml, že existuje jeden velmi oblíbený problém, se kterým se mnoho lidí setkává. Problém spočívá v tom, že po připojení televizoru k počítači nebo notebooku není na televizoru žádný zvuk. To znamená, že zvuk se nepřehrává přes kabel HDMI, ale nadále zní z reproduktorů notebooku nebo z reproduktorové soustavy.
Víme, že prostřednictvím kabelu HDMI se zvuk přenáší. Takže to musí znít z reproduktorů televizoru. A zvuk na televizoru je zpravidla lepší než na notebooku. Proto má smysl nastavit zvuk na televizoru pomocí kabelu HDMI. Když jsem psal návod na připojení, sám jsem se potýkal s problémem bez zvuku na televizoru. Řešení je však jednoduché. Stačí změnit některá nastavení notebooku nebo počítače. Kromě toho jsou tato nastavení v systémech Windows 7 a Windows 10 v podstatě stejná.
Ihned uvádím odkazy na podrobné články o připojení televizoru pomocí HDMI:
Mimochodem, o problémech se zvukem jsem psal v těchto článcích. Vše je zde podrobně vysvětleno. V jednom článku je jako příklad použit systém Windows 7 a ve druhém je jako příklad použit systém Windows 10.
Výběr kabelu
Nešetřete. levný kabel rychle selže a neposkytne zvuk, který od televizoru očekáváte. Používejte nejlépe kabely HDMI, které podporují protokol verze 2.0. v tomto případě se můžete spolehnout na vysokou kvalitu obrazu a zvuku.
U klasických audiokabelů (RCA nebo mini-jack) vybírejte verze z bezkyslíkaté mědi. Není špatné, když má kabel pozlacené konektory. s nimi získáte nejstabilnější a nejkvalitnější připojení.
Kabel DVI
Neliší se příliš od HDMI. Rozhraní DVI je moderní digitální konektor. Problémem je, že tento výstup je přítomen na mnoha počítačích, ale zřídkakdy je přítomen na noteboocích. V takových případech můžete notebook připojit k televizoru pomocí kabelu DVI s adaptérem.
Když notebook připojíte k televizoru pomocí kabelu DVI, budete moci sledovat video v rozlišení Full HD 1920×1080 pixelů, stejně jako při použití HDMI. Specifika připojení se neliší podle výrobce zařízení. Můžete tak v klidu synchronizovat svůj notebook Asus s televizorem Sony.
Některá moderní zařízení jsou vybavena aktualizovaným digitálním rozhraním Dual Link DVI-I, které se od standardního konektoru liší zvýšeným rozlišením obrazovky 2560×1600 pixelů.
Přestože se jedná o digitální signál, zvuk je třeba připojit samostatně.
Nastavení televizoru připojeného přes HDMI v systému Windows
Rozlišení obrazovky je ve většině případů automaticky upraveno. V nastavení systému Windows tak budeme moci změnit pouze režim více displejů. To je důležité pouze v případě, že je k počítači připojen monitor a televizor. Pokud je k dispozici pouze jeden displej, tato nastavení nejsou nutná.
Nejjednodušší způsob, jak změnit režim v systému Windows 10, Windows 8 a Windows 7, je použít kombinaci kláves Win P.
Kliknutím na ně se zobrazí nabídka „Projekt“. V deseti to vypadá takto:
Podívejme se na jednotlivé režimy podrobněji.
- Pouze obrazovka počítače (vypnutí projektoru). v tomto režimu se obraz zobrazuje pouze na monitoru.
- Opakovat (duplikovat). na monitoru a televizní obrazovce se zobrazí stejný obraz. Tento režim má jednu záludnost. Toto je rozlišení obrazovky. Například pokud máte, jako v mém případě, rozlišení monitoru 1920×1080 a rozlišení televizoru 1366×768, pak bude monitor nastaven na 1366×768 a obraz nebude příliš dobrý. Pokud má váš monitor rozlišení 1920×1080 a televizor 1920×1080, bude obraz v pořádku na obou obrazovkách.
- Rozbalit. plocha se rozšíří na druhou obrazovku. V našem případě se jedná o televizor.
- Pouze druhá obrazovka (pouze projektor). v tomto případě se obraz z počítače zobrazí pouze na televizoru. Monitor je vypnutý.
Tato nastavení budou ve většině případů vyhovovat.
Rozšířená nastavení obrazovky
Chcete-li je otevřít, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na prázdnou oblast plochy. V systému Windows 10 je třeba vybrat možnost „Nastavení obrazovky“, zatímco v systému Windows 7 je třeba vybrat možnost „Rozlišení obrazovky“.
Otevře se okno s nastavením, ve kterém můžete zjistit, kolik obrazovek je k počítači připojeno.
Můžete je také identifikovat (kliknutím na tlačítko „Identifikovat“). Změna rozlišení jednotlivých obrazovek a provozního režimu (popsal jsem výše).
V systému Windows 7 vypadá nastavení televizoru pomocí rozhraní HDMI takto:
Nastavení displeje v počítači je nyní srozumitelné.
Nastavení obrazu televizoru
Uvažujme situaci, kdy grafická karta poskytuje výstup na několik video zařízení současně.
Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a z nabídky vyberte možnost „Rozlišení obrazovky“.
Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a v nabídce vyberte možnost „Zobrazení rozlišení“
Pokud připojený monitor ještě není rozpoznán, klikněte na tlačítko „Najít“.
Pokud připojený monitor ještě není detekován, klikněte na tlačítko „Najít“
Aktivace funkce „Duplikovat tyto obrazovky“ pro zobrazení stejného obrazu na obrazovce počítače a televizoru. Klikněte na tlačítko „OK“.
Aktivujte funkci „Duplikovat tyto obrazovky“ a stiskněte tlačítko „OK“
Poznámka! Výše uvedená funkce se často používá při sledování videa ve vysokém rozlišení na televizoru.
Aktivujte funkci „Rozšířit tyto obrazovky“, abyste mohli nezávisle používat obrazovky počítače a televizoru. Stiskněte tlačítko „OK“.
Aktivujte možnost „Rozšířit tyto obrazovky“, stiskněte tlačítko „OK“
Poznámka! Tato funkce se často používá ke sledování videa a práci na počítači současně nebo k přenosu hry na více televizních obrazovek.
Funkce „Rozšířit tyto obrazovky“ je účinná na dostatečně výkonných počítačích, aby zvládly daný úkol.
Nastavení přehrávacích zařízení systému Windows
Když v systému Windows 10, 8 nebo Windows 7 připojíte k notebooku televizor nebo samostatný monitor přes HDMI, zvuk se na něm automaticky spustí. Existují však výjimky, kdy se přehrávací zařízení automaticky nemění a zůstává stejné. Stojí za to vyzkoušet, zda je možné ručně vybrat, kde se bude zvuk přehrávat.
- Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu reproduktoru v oznamovací oblasti systému Windows (vpravo dole) a vyberte možnost „Zařízení pro přehrávání“. Ve Windows 10 1903, 1809 a 1803 se k přehrávacím zařízením dostanete tak, že v nabídce vyberete „Otevřít nastavení zvuku“ a v dalším okně se zobrazí „Ovládací panely zvuku“ nebo přes Ovládací panely. Zvuk.
- Všimněte si, které zařízení je vybráno jako výchozí. Pokud se jedná o Reproduktory nebo Sluchátka, ale v seznamu se nachází NVIDIA High Definition Audio, AMD (ATI) High Definition Audio nebo jakékoliv zařízení s textem HDMI, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Použít výchozí“ (toto proveďte, pokud je televizor již připojen přes HDMI).
- Použít provedená nastavení.
K vyřešení problému budou s největší pravděpodobností stačit tyto tři kroky. Pokud však zjistíte, že v seznamu přehrávacích zařízení není nic podobného HDMI Audio (i když kliknete pravým tlačítkem myši na prázdné místo v seznamu a povolíte zobrazení skrytých a zakázaných zařízení), mohou vám pomoci následující možnosti.
Stereofonní směšovač systému Windows 10: Výstup zvuku do dvou zařízení současně
Otevřete Nastavení zvuku (kliknutím pravým tlačítkem myši na příslušnou ikonu na liště) a přejděte na Ovládací panel zvuku.
V okně „Zvuk“ zkontrolujte, zda je zařízení „Reproduktory“ ve stavu „Výchozí zařízení“. Pokud tomu tak není, klikněte na ně pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Použít výchozí“. Také si všimněte, že mám televizor připojený přes HDMI (v mém případě je to monitor s vestavěnými reproduktory, na tom nezáleží) a je ve stavu „Připraven“.
Klikněte na kartu „Záznam“. Mělo by to být „Stereo Mixer. Pokud je ztlumený a je na něm napsáno „Vypnuto“, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Povolit“. Pokud se ve výchozím nastavení nepoužívá (není u něj žádný štítek). klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Použít jako výchozí“. Pak znovu klikněte a otevřete „Vlastnosti“.
V novém okně se na kartě „Poslouchat“ ujistěte, že je zaškrtnuto políčko „Poslouchat z tohoto zařízení“. V nabídce vyberte zařízení, do kterého chcete vyvést zvuk z počítače. Máme tedy výchozí reproduktory a musíme vybrat druhé zařízení. V mém případě je to televizor (budete mít jiný název zařízení). Dalším zdrojem může být náhlavní souprava Bluetooth, reproduktor nebo případně jiné zařízení.
Po stisknutí tlačítka „Použít“ se zvuk začne přehrávat současně z reproduktorů (reproduktory notebooku) a televizoru. Zkontrolujte hlasitost televizoru nebo sluchátek (reproduktoru).
Chcete-li ztlumit zvuk z druhého zdroje, jednoduše vypněte stereofonní směšovač nebo odpojte zařízení ze zásuvky. Nastavení jsou uložena. Když nastavíme zvuk v předvolbách systému Windows, reguluje se na obou zařízeních současně (v mém případě na reproduktorech a reproduktorech televizoru).
Způsoby připojení zvuku z počítače
Přes HDMI
Výstup zvuku přes tento konektor je nejoblíbenější, protože problémy a poruchy jsou méně časté a kvalita zvuku zůstává dobrá. Tento kabel může být dodáván s některými digitálními zařízeními nebo se prodává samostatně.
Tip:
Nemusíte kupovat velmi drahý kabel, protože bez ohledu na cenu jsou v kabelu použity stejné materiály a kvalita zvuku se nemění.

Chcete-li připojit televizor k počítači, musíte nejprve obě zařízení odpojit a poté je připojit pomocí kabelu. Tento způsob připojení nevyžaduje žádná další nastavení, stačí pouze zadat výstup HDMI na televizoru jako zdroj zvuku.
Možné problémy s připojením zařízení
- Pokud se zvuk nepřehrává, je nutné nastavit televizor jako zdroj zvuku pomocí počítače. Chcete-li tak učinit, klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu zvuku v levém dolním rohu hlavního panelu a z kontextové nabídky vyberte možnost „Zařízení pro přehrávání“. Vyberte zařízení ze seznamu, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a v nabídce označte možnost „Použít jako výchozí“.
Důležité!
V době nastavení musí být zařízení vzájemně propojena. Pokud se televizor při zapnutém kabelu HDMI v počítači nezobrazí, je třeba restartovat počítač a znovu zopakovat postup nastavení.
- Ujistěte se také, že grafická karta podporuje přehrávání zvuku přes výstup HDMI. Touto funkcí jsou často vybavena všechna moderní zařízení. Některé jsou však dodávány se speciálním jumperem, který pomáhá vytvořit konektor „SPDIF out“ na základní desce ke konektoru „SPDIF in“ na grafické kartě.
- Problém lze vyřešit přeinstalací nebo aktualizací ovladačů grafické karty.
Jak připojit zvuk z počítače k televizoru pomocí kabelu Dvi?
Druhý nejoblíbenější způsob, který se používá v případě, že se nemůžete připojit přes výstup HDMI. Konektory tohoto typu se dělí na tři typy: digitální, analogové a kombinované. Přenos zvuku přes tento konektor však není tak jednoduchý jako u předchozího konektoru, protože závisí na vaší grafické kartě, ne všechny podporují přenos zvuku přes výstup DVI.
Pokud potřebujete do televizoru přenášet nejen zvuk, ale i obrazový signál, musíte použít kabel DVI na HDMI nebo zařízení připojit pomocí adaptérů DVI-D na HDMI a poté pomocí kabelu HDMI na HDMI. Tento komplikovaný systém připojení je způsoben tím, že videosignál neprochází vždy kabelem DVI.
Nevýhodou této metody je také komplikovaný proces nastavení ve srovnání s předchozí možností. Nejprve musíte v nabídce televizoru vybrat jako zdroj signálu konektor DVI a počítač a televizor musí být vzájemně propojeny.
Připojení pomocí kabelu VGA
Jedná se o zastaralou metodu, která oproti prvním dvěma prohrává ve snadnosti připojení a kvalitě přehrávání. Proto se často používá ve starších zařízeních, kde není možné provést připojení pomocí jiných kabelů.
Jaké problémy mohou nastat při připojování?
Výstup VGA je často již obsazen počítačovým monitorem, takže pro připojení dalšího zařízení je nutné zakoupit speciální adaptér a poté kabel pro přehrávání zvuku.
Hlavní nevýhody
VGA není určen k přenosu zvuku, lze jej použít pouze jako doplňkový prvek, ke kterému je nutné připojit speciální kabel. Tato možnost je nejen drahá, ale také složitější a méně kvalitní než jiné metody.
Jak přenášet zvuk z počítače do televizoru přes Wi-Fi
Tato metoda má další požadavky na televizor. podporu DLNA a přehrávač médií. Moderní plazmové modely jsou touto funkcí vybaveny, takže tento způsob připojení lze považovat za alternativu k HDMI.
Nastavení připojení
Poté, co se ujistíte, že je televizor vybaven vestavěným rozhraním Wi-Fi, můžete zahájit nastavení.
Tip
Při nastavování je nutné přiřadit heslo, které chrání místní síť před neoprávněným přístupem.
- V nabídce televizoru je třeba najít položku „Bezdrátové připojení“ a poté najít síť a přihlásit se pomocí hesla.
- Pro přenos zvuku do televizoru je třeba do počítače nainstalovat speciální program. mediální server. Poté můžete přistupovat k souborům a složkám s hudbou nebo filmy.
- Chcete-li přepnout zvuk z počítače, musíte otevřít mediální server a vybrat Ethernet jako zdroj přehrávání na televizoru.
Jaká je nevýhoda připojení přes směrovač Wi-Fi??
Při přehrávání zvuku na televizoru dochází k velkému zatížení místní sítě, což může zpomalit rychlost přehrávání.
Připojení přes RJ45
Tento způsob připojení využívá speciální síťový kabel, který lze v obchodech najít pod názvem „twisted pair“. Stejně jako v předchozím případě musí televizor podporovat DLNA.
Nejčastější příčiny chybějícího zvuku při připojení HDMI
Zákeřné tlačítko Ztlumit a několik dalších vychytávek
Nejprve doporučuji zkontrolovat základní nastavení samotného televizoru (tj.к. Pokud se obraz zobrazí, máte jistotu, že s kabelem nebo porty není nic v nepořádku.).
Pokud televizor (monitor) vůbec nereaguje na připojení kabelu, doporučuji přečíst si tyto pokyny: https://ocomp.info/kompyuter-ne-vidit-vtoroy-monitor.html
Především se jedná o nastavení hlasitosti zvuku a tichý režim (který se aktivuje tlačítkem „Mute“). Viz. Obrázek níže.
Velmi často se stává, že mnozí lidé toto tlačítko omylem stisknou (nebo ho po skončení reklamy zapomenou „odmáčknout“).
Všimněte si také počtu portů HDMI na televizoru. Pokud jich je více, zkuste připojit počítač k HDMI 1 (jde o to, že mnoho zařízení má HDMI 1, které kombinuje funkce HDMI a MicroUSB, takže tento druh „problému“ je mnohem méně pravděpodobný).
Zvuk lze přesměrovat do jiného zařízení
V nastavení zvuku systému Windows je jedna nepříjemná „vlastnost“: při změně některých nastavení, restartu, upgradu, připojení nového hardwaru atd zařízení, do kterého má být zvuk směrován, není vždy správně vybráno.
To znamená, že v případech, kdy existuje několik zařízení, která mohou přehrávat zvuk. systém Windows „neví“, které z nich má použít. Výsledkem je, že zvuk v reproduktorech počítače nadále hraje, ale v televizoru není žádný zvuk.
Změna nastavení zvuku: Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu zvuku (reproduktoru) v oznamovací oblasti systému Windows a klikněte na položku „Zvuky“. Pak klikněte na kartu „Přehrávání“. Viz. snímek obrazovky níže.
Mimochodem, kartu nastavení zvuku můžete otevřít také prostřednictvím Ovládacích panelů: stačí otevřít sekci „Hardware a zvuk“ a kliknout na odkaz „Zvuk“. Příklad níže.
Hardware a zvuk. zvuk (ovládací panel) / Alternativní způsob
Poté vyberte ze seznamu zařízení s názvem vašeho televizoru/externího monitoru (možná se zařízení bude jmenovat „Intel Audio“). “ nebo „AMD High Definition. „nebo „nVidia High Definition. „). Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Použít výchozí“. Příklad níže.
Poté by se měl na televizoru začít přehrávat zvuk.
Pokud je ikona televizoru/monitoru šedá (a nelze ji vybrat a používat ve výchozím nastavení). zkontrolujte znovu, zda máte pevně připojený kabel HDMI. Poté restartujte počítač/notebook a znovu zkontrolujte kartu!
Nedostatek zvuku může být způsoben tím, že ovladač grafické karty (komponenta zodpovědná za výstup zvuku HDMI) není nainstalován (není aktualizován). Zejména proto, že v některých instalátorech můžete ručně vybrat, které komponenty se mají nainstalovat (a při aktualizaci některé kliknout na tlačítko „Další/další“). “ a přeskočit kýžené zaškrtnutí).
Obecně platí, že chcete-li zkontrolovat, zda je ovladač přítomen (není přítomen), musíte otevřít Správce zařízení. Za tímto účelem stiskněte klávesovou zkratku WinR (zobrazí se okno Spustit). Zadejte příkaz devmgmt.msc a stiskněte OK.
Spuštění Správce zařízení. devmgmt.msc
Pak otevřete kartu „Audio, Gaming, and Video Devices“ a podívejte se, zda máte zařízení s názvem blízkým „AMD High Definition Audio Device“ („nVidia High Definition Audio“ atd.). podobně).
Zkontrolujte také, zda je vypnuté (jak vypadá vypnuté zařízení. viz. (viz obrázek níže).
zařízení je vypnuté. (všimněte si ikony)
Pomáhat!
Automatická aktualizace ovladače. https://ocomp.info/update-drivers.html
Doporučuji také zkontrolovat, zda je povolen ovladač „High Definition Audio“ (karta „Systémová zařízení“). Zkuste jej restartovat: vypněte jej/zapněte jej.
Povolený ovladač zvuku s vysokým rozlišením
Mimochodem, než začnete „ručně“ aktualizovat ovladač grafické karty. úplně odinstalujte starý ovladač a při instalaci pečlivě zkontrolujte, jaké komponenty byly zahrnuty (viz. příklad níže).
Instalace nVidia / Při instalaci ovladačů pečlivě zvažte všechny komponenty
Zvuk není v ovládacím centru řidiče nakonfigurován
Všimněte si, že řídicí centrum ovladače videa může mít vlastní nastavení pro práci s připojenými audio/video zařízeními.
Poznámka: Chcete-li otevřít nastavení ovladače videa, použijte jeho ikonu v oznamovací oblasti. Nebo klikněte pravým tlačítkem myši kdekoli na ploše a zobrazí se nabídka s požadovaným odkazem.