Jak nainstalovat operační systém mac OS do notebooku lenovo

Instalace systému Mac OS do počítače PC

Použití MacBooku pro Mac OS je volitelné. Tento operační systém můžete nainstalovat do standardního počítače nebo notebooku se systémem Windows. Poté můžete plně využívat výhody systému Mac OS.

Toto nastavení lze provést několika způsoby:

 • Tím, že se stane hlavním systémem počítače, má uživatel k dispozici všechny dostupné prostředky systému.
 • K dispozici jako další operační systém. V tomto případě je primární operační systém ten, který jste nainstalovali. Nejčastěji Windows nebo Linux. Po spuštění počítače se zobrazí nabídka, ve které by měl uživatel vybrat tu, se kterou bude pracovat.
 • Je k dispozici pro použití v rámci jiného operačního systému pomocí virtuálního počítače.

Předpokladem pro instalaci je, že. Pokud použijete první nebo druhou možnost, budete muset připravit bootovací USB disk nebo použít distribuční disk.

Před instalací je důležité rozhodnout, zda uživatel operační systém potřebuje. Má specifické instalační a provozní vlastnosti, takže práce s ním vyžaduje velké úsilí.

Spuštění režimu obnovení

Pokud má počítač heslo k firmwaru, je třeba ho zadat, abyste mohli spustit režim obnovení.

V závislosti na zvoleném způsobu instalace operačního systému se přechod do nabídky obnovení mírně liší. Postupujte takto.

Instalace systému macOS ze zaváděcí jednotky

Vytvořte spouštěcí disk USB a připojte jej k jednomu z portů USB. Zapněte nebo restartujte Mac podržením klávesy Option, dokud se počítač nespustí. Výběr paměti USB ze zaváděcí nabídky.

Přeinstalování systému macOS z oddílu pro obnovení

Zapněte nebo restartujte počítač Mac a pak stiskněte a podržte klávesy Cmd R, dokud se počítač nespustí.

Obnovení systému macOS přes internet

Zapněte nebo restartujte počítač, poté okamžitě stiskněte jednu z kombinací kláves a neuvolňujte je, dokud se Mac nespustí:

 • Option Cmd R. instalace aktuální verze systému MacOS.
 • Shift Option Cmd R pro instalaci původního operačního systému v době, kdy jste si Mac zakoupili.

Vyhledání distribuce systému MacOS a vytvoření bootovacího USB disku

Pokud se rozhodnete nainstalovat operační systém MacOS do svého osobního počítače, je logické, že nejprve musíte vyhledat jeho distribuci. Na internetu je k dispozici mnoho vlastních sestavení, která lze snadno najít na většině torrentových trackerů. Dobrou sestavu si můžete stáhnout například zde.

Chcete-li však získat co nejoriginálnější a nejméně „lagující“ operační systém, doporučujeme použít distribuci MacOS X Yosemite, která je zdarma ke stažení zde v oficiálním App Store.

Po stažení distribuce Yosemite můžete přejít k vytvoření bootovacího USB disku. Budete potřebovat nástroj TransMac pro systém Windows, který si můžete stáhnout z tohoto odkazu. Software je zpoplatněn, ale k jednorázovému vytvoření bootovacího USB flash disku postačí zkušební doba, kterou poskytují vývojáři.

Chcete-li vytvořit bootovací USB disk, postupujte následovně:

 • Stáhněte a nainstalujte nástroj TransMac. Připojte předem připravený USB disk k počítači a spusťte program.
 • Najděte svůj flash disk v levé části hlavního okna nástroje, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a v zobrazeném seznamu vyberte možnost „Obnovit pomocí obrazu disku“.

Obrázek 2. Spuštění nástroje pro vytvoření bootovacího USB disku.

 • Zobrazí se malé okno, ve kterém je třeba kliknout na tři tečky a vybrat soubor obrazu jednotky MacOS Yosemite, který musí být ve formátu „dmg“.
 • Klikněte na tlačítko OK, dejte souhlas s formátováním jednotky USB a počkejte na dokončení procesu bootování, který obvykle netrvá déle než 10 minut.

Obrázek 3. Výběr obrazu disku a vytvoření spouštěcí paměti USB.

Instalace systému Hackintosh

Především existuje spousta možností, jak nainstalovat systém MacOS. Původně jsem se pokusil vytvořit bootovací flash disk s již nainstalovaným systémem Clover bez jakéhokoli přizpůsobení a samozřejmě to nebylo k ničemu.

Všechny užitečné pokyny, soubory a konfigurace naleznete na webových stránkách amd-osx.com. Zkoušel jsem vytvořit bootovací USB disk pomocí pokynů AMD Vanilla, ale měl jsem problémy s GibMacOS, který neviděl Python. Možná tento problém nemáte, nebo ho dokážete vyřešit, a v tom případě můžete použít tento návod.

Tím končí lyrická část a pokračuje popisem mých osobních zkušeností s instalací.

 • BDUtility je nástroj pro vytvoření bootovacího flash disku MacOS ze systému Windows. Stáhněte si ji z oficiálních stránek.
 • TransMac je program, který umí kopírovat soubory ze systému Windows na média ve formátu MacOS. Je zpoplatněna. Stáhněte si ji z oficiálních stránek. Pokročilí uživatelé najdou způsob, jak omezení obejít, ale doporučujeme software zakoupit.

Někdo by mohl potřebovat další kext. Najdete je zde.

Instalace systému Mac OS X do počítače PC

Naprostá většina počítačů na světě používá operační systém Windows, ale tato situace nebyla způsobena tím, že neexistují žádní důstojní konkurenti, a díky svým určitým vlastnostem. Existuje konkurent systému Windows, a to velmi vážný. Mnoho uživatelů si stěžuje, že systém Microsoft není vždy stabilní a nefunguje správně. Tyto problémy jsou samozřejmě důsledkem jedné z hlavních vlastností produktů společnosti Microsoft, a to otevřenosti. Tento problém do značné míry vyřešila společnost Apple svým operačním systémem Mac OS X. Operační systém od cupertinských vývojářů je v mnoha ohledech lepší než jeho populárnější konkurent, což nepochybně přitahuje stále více uživatelů. V tomto článku se podrobně podíváme na to, jak nainstalovat Mac OS X do počítače nebo notebooku. Pojďme prozkoumat. Pojďme!

Instalace systému Mac OS X do počítače je snadná

Před instalací systému OS X je třeba si nejprve uvědomit, že se doporučuje instalovat jej na notebooky s procesory Intel, protože systém není kompatibilní s procesory AMD. V podstatě je možné ji nainstalovat, ale je s tím spojena celá řada různých problémů.

Dále budete potřebovat prázdný disk USB s kapacitou alespoň 8 GB a samotný operační systém Mac OS. Stáhněte si ji z libovolného torrent trackeru. Nestahujte nic z podezřelých webových stránek, protože to může vést k napadení počítače malwarem. Najděte soubor se systémem pro instalaci na USB flash disk a stáhněte si ho. Po stažení souboru je třeba připojit obraz disku. Pro zápis obrazu na USB disk můžete použít nástroj R DriveImage, který lze bez problémů najít a stáhnout online. Je nutné, aby byl flash disk bootovatelný, jinak se vám to nepodaří.

V hlavním okně programu R DriveImage klikněte na „Restorefromanimage“. Dále zadejte cestu k souboru s příponou „.oblouk“. Vyberte paměť USB, na kterou chcete zapsat obraz, naformátujte ji na FAT32 a začněte zapisovat. Software UniBeast můžete používat. Vytvoření bootovacího USB flash disku pro systém OS X je velmi jednoduché a snadné. Postupujte takto. Otevřete nástroj Disk Utility a vlevo vyberte jednotku. Přejděte na kartu „Diskový oddíl“ a poté na „Aktuální“. Zadejte první oddíl. Klikněte na tlačítko „preference“ a na položku asi. Nastavte název „USB“ a formát na „Mac OS X Extended (Journal)“. Nyní spusťte UniBeast a přejděte na obrazovku „DestinationSelect“ poté, co několikrát kliknete na „Continue“ a odsouhlasíte zásady používání. V tomto okamžiku vyberte disk USB. Dále se v kroku „InstallationType“ ujistěte, že řádek „MacAppYosemite 10.10“ je zkontrolováno. Zadejte heslo a spusťte instalaci. Poté se vše provede stejným způsobem pro oba způsoby. Vyberte si ten, který preferujete.

Po dokončení zavřete nástroj a restartujte počítač. Stisknutím klávesy F12 nebo klávesy Delete na klávesnici při startu počítače vstupte do systému BIOS (záleží na výrobci vašeho notebooku nebo počítače, zkontrolujte, jak vstoupit do systému BIOS na vašem počítači na internetu). Pak dejte klíči USB nejvyšší prioritu spouštění.

Počítač se pak začne spouštět přímo z paměti USB. Jakmile se zobrazí „boot:“, zadejte do něj příkaz:

Slouží k evidenci chyb, které se mohou vyskytnout během instalace. Poté budete moci zadat název konkrétní chyby a ihned se dozvíte, jak ji opravit. Pokud vše proběhne v pořádku, měla by se brzy zobrazit bílá obrazovka s indikátorem spuštění. Po spuštění systému vyberte v horním panelu sekci „Nástroje“ a poté vyberte možnost „Disková utilita“. Zde je třeba vybrat diskový oddíl, na který chcete nainstalovat Mac OS X. Vyberte kartu „Vymazat“. V části „Format“ vyberte možnost „Mac OS Extended (Journal)“ a klikněte na tlačítko „Erase“. To se provede okamžitě, takže můžete přejít k dalšímu kroku.

nainstalovat, operační, systém, notebooku

V otevřeném okně vyberte jednotku, ze které jste právě vymazali data, a klikněte dole na tlačítko „Pokračovat“. Celý proces instalace systému Mac OS X trvá v průměru asi 20 minut. Záleží na tom, jak výkonný je váš počítač nebo notebook. Poté je třeba zopakovat předchozí kroky, tj. restartovat počítač, otevřít systém BIOS a provést stejný příkaz na řádku „boot:“. Jediný rozdíl je v tom, že již nebudete muset spouštět systém z paměti USB, ale z pevného disku. Nepřehlédněte tento bod, abyste nebyli zmateni a nenastartovali normálně. Poté budete přesměrováni na plochu notebooku, na které nyní běží systém Mac OS X.

Nyní můžete spustit aplikaci Multibeast a nahrát všechny ovladače pro váš počítač. Po dokončení klikněte na tlačítko „Build“ a poté na tlačítko „Install“.

Dokončeno. Mac OS X je nainstalován na vašem počítači nebo notebooku a je připraven k použití.

Jak vidíte, instalace tohoto operačního systému je stejně snadná jako instalace systému Windows. Samozřejmě, že ne všichni uživatelé budou schopni ji nainstalovat správně hned napoprvé. Cvičení zde není na škodu. Možnost přeinstalovat operační systémy se bude v budoucnu mnohokrát hodit. Neváhejte se vyjádřit, zda pro vás byl tento článek užitečný, podělit se s ostatními o vlastní zkušenosti s instalací Mac OS a položit jakékoli dotazy k danému tématu.

Přes internet

Opravu havarovaného systému MacOS můžete provést také jednoduše přes Internet.

Stejně jako v předchozích případech i zde je třeba MacBook restartovat nebo zapnout a zároveň podržet stisknutou kombinaci kláves. Existují však dva možné způsoby, jak to provést:

 • Kombinace kláves Option, Cmd a R. Užitečné, pokud chcete nainstalovat nejnovější verzi operačního systému.
 • Kombinace kláves Shift, Option, Cmd a R. V situaci, kdy je třeba nainstalovat původní verzi operačního systému, je třeba stisknout 4 tlačítka najednou. Tedy ten, který byl původně dodán s vaším MacBookem při jeho zakoupení.

Poté stačí postupovat podle pokynů a počkat na dokončení postupu.

Přeinstalace přes Internet může trvat déle než jiné metody. Důvodem je skutečnost, že instalační program se musí nejprve spustit. To závisí na rychlosti vašeho internetu.

Instalace systému Mac OS X do počítače

Stává se, že naprostá většina počítačů na světě používá operační systém Windows, ale tato situace není způsobena tím, že neexistují žádní důstojní konkurenti, ale kvůli jeho určitým vlastnostem. Existuje konkurent systému Windows, a to velmi vážný. Mnoho uživatelů si stěžuje na ne vždy stabilní a správné fungování systému od společnosti Microsoft. Tyto problémy samozřejmě vyplývají z jedné z hlavních vlastností produktů společnosti Microsoft, a to z otevřenosti. Tento problém do značné míry vyřešila společnost Apple svým operačním systémem Mac OS X. Operační systém od cupertinských vývojářů je v mnoha ohledech lepší než jeho populárnější konkurent, což nepochybně přitahuje stále více uživatelů. V tomto článku podrobně prozkoumáme, jak nainstalovat Mac OS X do počítače nebo notebooku. Pojďme to zjistit. Pojďme!

Instalace systému Mac OS X do počítače je snadná

První věc, kterou je třeba si uvědomit před instalací systému OS X, je, že se doporučuje instalovat systém na notebooky s procesory od společnosti Intel, protože systém není kompatibilní s výrobcem AMD. V zásadě je možné ji nainstalovat, ale je s ní spojena celá řada různých problémů.

Další věc, kterou potřebujete, je prázdný flash disk pro alespoň 8 gigabajtů a ve skutečnosti samotný operační systém Mac OS. Můžete si ji stáhnout z libovolného torrent trackeru. Stahování čehokoli z podezřelých stránek se nedoporučuje, protože může vést k infikování počítače malwarem. Vyhledejte instalační soubor pro USB disk a stáhněte jej. Po stažení souboru je třeba připojit obraz disku. K zápisu bitové kopie na paměťovou kartu můžete použít nástroj R DriveImage. Je nutné, aby byl disk bootovatelný, jinak se vám to nepodaří.

Klikněte na tlačítko „Restorefromanimage“ v hlavním okně softwaru R DriveImage. Dále zadejte cestu k souboru s příponou “ „.oblouk“. Pak vyberte USB disk, na který chcete obraz zapsat, naformátujte jej na souborový systém FAT32 a začněte zapisovat. Můžete používat software UniBeast. Vytvoření bootovacího USB flash disku pro systém OS X je velmi jednoduché a snadné. To se provádí takto. Otevřete nástroj Disk Utility a vyberte jednotku na levé straně. Přejděte na „Diskový oddíl“ a poté na „Aktuální“. Zadejte první oddíl. Klikněte na tlačítko „Options“ a vyberte možnost „Master Boot Record“. Nastavte název na „USB“ a formát na „Mac OS X Extended (Journal)“. Nyní spusťte UniBeast a přejděte do okna „DestinationSelect“, předtím několikrát klikněte na tlačítko „Continue“ a odsouhlaste zásady používání. V tomto okamžiku vyberte jednotku USB. Dále se v kroku „InstallationType“ ujistěte, že řádek je „MacAppYosemite 10.10“ je označen. Zadejte heslo a spusťte instalaci. Poté se vše provede stejně pro obě metody. Vyberte si ten, který preferujete.

Po dokončení zavřete nástroj a restartujte počítač. Stisknutím klávesy F12 nebo klávesy Delete na klávesnici při startu počítače přejděte do systému BIOS (záleží na výrobci vašeho notebooku nebo počítače, zkontrolujte, jak se do systému BIOS na vašem počítači vstupuje). Pak nastavte nejvyšší prioritu spouštění.

Počítač se nyní spustí přímo z paměti USB. Po zobrazení řádku „boot:“ zadejte příkaz:

To se provádí proto, aby bylo možné vysledovat chyby, které se mohou vyskytnout během instalace. To vám umožní zadat název konkrétní chyby na internetu a okamžitě zjistit, jak ji opravit. Pokud vše proběhne v pořádku, měla by se brzy zobrazit bílá obrazovka s indikátorem spouštění. Po spuštění systému vyberte na horním panelu sekci „Nástroje“ a poté „Disk Utility“. Zde je třeba vybrat diskový oddíl, na který chcete nainstalovat Mac OS X. Vyberte kartu „Vymazat“. V části „Formátování“ vyberte možnost „Mac OS Extended (Journaled)“ a klikněte na tlačítko „Vymazat“. Vše probíhá téměř okamžitě, takže můžete okamžitě přejít k dalšímu kroku.

V otevřeném okně vyberte disk, ze kterého jste právě vymazali data, a klikněte na tlačítko „Pokračovat“ v dolní části. Celý proces instalace systému Mac OS X trvá v průměru asi 20 minut. To závisí na tom, jak výkonný je váš počítač nebo notebook. Budete muset zopakovat předchozí kroky, tedy restartovat počítač, otevřít BIOS a provést stejný příkaz v řádku „boot:“. Jediný rozdíl je v tom, že již nebudete muset spouštět systém z paměti USB, ale z pevného disku. Nevynechejte tento bod, abyste se nezmýlili a mohli normálně spustit systém. Poté budete moci začít používat systém Mac OS X na ploše notebooku.

Nyní můžete spustit aplikaci Multibeast, která vyhledá a stáhne všechny potřebné ovladače pro váš počítač. Poté klikněte na tlačítko „Build“ a poté na „Install“.

Dokončeno. Mac OS X je nyní nainstalován v počítači nebo notebooku a připraven k použití.

Jak vidíte, instalace tohoto operačního systému není o nic složitější než instalace systému Windows. Samozřejmě ne všichni uživatelé budou schopni provést správnou instalaci hned napoprvé. Chce to praxi. Znalost přeinstalace operačního systému se vám bude někdy v životě hodit. Neváhejte se vyjádřit, zda vám tento článek pomohl, podělit se s ostatními uživateli o vlastní zkušenosti s instalací systému Mac OS a položit jakékoli dotazy k danému tématu.

nainstalovat, operační, systém, notebooku

Vytvoření spouštěcí jednotky flash

Před instalací systému mac OS x do počítače vytvořte spouštěcí médium:

 • Připojte disk USB k počítači macbook. Ujistěte se, že má alespoň 16 GB;
 • otevřete nástroj pro práci s diskem. Chcete-li to provést, přejděte do složky Aplikace a přejděte na položku Nástroje;
 • pak klikněte na kartu Vymazat;
 • Chcete-li nainstalovat operační systém mac OS do systému Windows 10, musíte naformátovat USB disk jako OS X Extended.

Nyní přejděme k nástroji BootDisk, který budeme potřebovat při práci se systémem Windows:

Celý proces nezabere více než 10 minut. Poté si stáhněte MultiBeast na flash disk, který se vám později bude hodit k instalaci OS x do notebooku nebo počítače.

Instalace virtuálního počítače v systému Mac OS

Kromě plnohodnotné instalace systému Windows na Macu můžete také vytvořit jeho virtuální obraz pomocí virtuálního počítače. Postup je podobný virtualizaci systému Mac OS v systému Windows, kterou jsme provedli v první kapitole. Tehdy jsme použili VMWare Workstation Player, ale v případě Macu postupujme stejně s jiným bezplatným nástrojem, Parallels Desktop:

 • Stáhněte si obraz požadované verze systému Windows z oficiálních webových stránek společnosti Microsoft. Nástroj Parallels Desktop.
 • Otevřete program a klikněte na „Soubor“ „Nový“.
 • Vyberte možnost „Instalace systému Windows z jednotky USB flash nebo pomocí obrazu ISO“.

Hotovo, nyní můžete okamžitě přepínat z Mac OS na Windows a naopak, aniž byste museli restartovat systém. Operační systém Microsoft se zobrazí v samostatném okně, které můžete v případě potřeby roztáhnout na celou obrazovku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS