Jak připojit set-top box digitální televize k televizoru

Připojení digitálního set-top boxu k televizoru: jak to udělat správně

Před připojením digitálního televizního přijímače k televizoru je třeba porozumět tomu, jak přijímač funguje. Jak víte, digitální vysílání funguje v novém vysílacím formátu. Kromě dvaceti standardních televizních kanálů je digitální televize schopna zachytit více než tři sta různých kanálů a tento počet se bude postupně zvyšovat. Starší přijímače, dokonce i LCD a plazmové televizory, jsou většinou navrženy pro práci s analogovým signálem.

Vezměte také na vědomí, že čím dále je místo příjmu od nejbližší věže, tím nižší je kvalita signálu. Chcete-li zlepšit kvalitu vysílání kanálů až na Full HD, musíte k televizoru připojit speciální zařízení, které se nazývá set-top box. Vlastní instalace a nastavení takového zařízení je možné. Pokud nemůžete STB nainstalovat sami, můžete vždy využít služeb profesionálů.

Něco málo o digitálních set top boxech

Digitální set-top box pro televizor je obdélníkové nebo čtvercové zařízení, ke kterému se připojuje anténa. Set-top box je zase připojen k televizoru pomocí kabelu. Set-top box (tuner, dekodér) tak zprostředkovává signál z antény do televizoru. Převádí digitální signál na normální signál, který televizor rozpozná.

Set-top box je malé zařízení, které převádí digitální signál z antény tak, aby jej televizor rozpoznal

Při nákupu věnujte pozornost specifikacím zařízení. mělo by být označeno DVB-T2.

Jak připojit digitální set-top box

Při připojování set-top boxu se musíte ujistit, že máte na set-top boxu a televizoru vhodné konektory. Někdy je možné, že se neshodují. Je to možné například v případě, že set-top box má pouze výstup HDMI a televizor tento konektor nemá. V tomto případě můžete použít adaptéry.

Ke starému televizoru

Televizní přijímač, který se vyrábí již dlouhou dobu, může přijímat pouze analogové signály. Stále více televizních kanálů využívá digitální vysílání. Abyste ji mohli sledovat na starém televizoru, musíte si koupit a připojit set-top box. Postupujte takto:

  • Set-top box se dodává s různými konektory. RF IN se používá pro digitální anténu. Vloží se do něj kabel z vnitřní nebo komunální antény.
  • Pro připojení set-top boxu k televizoru použijte konektor RCA.
  • Zařízení je třeba zapojit do elektrické zásuvky.
  • Po zapnutí STB je třeba zadat příslušná nastavení. Stiskněte tlačítko „Source“ na dálkovém ovladači. V nabídce vyberte správný vstup. Obvykle se k tomuto účelu používá AV.

Pomocí dálkového ovladače zapněte v nabídce automatickou detekci kanálů.

Některé starší modely nemají konektor AV. To platí pro Horizon, Beryozka, Record a některé další elektronkové televizory. V tomto případě je nutné použít vysokofrekvenční modulátor. V tomto případě je postup připojení následující:

  • Anténa se k set-top boxu připojuje obvyklým způsobem.
  • K RF modulátoru se připojuje pomocí kabelu.
  • Připojení k televizoru přes anténní vstup.

Digitální televizní signál se do digitálního přijímače přenáší tímto způsobem. Pomocí set-top boxu a vf modulátoru se převede do formátu vhodného pro danou značku televizoru.

Připojení pomocí konektorů RCA

K modernímu televizoru

Připojení se provádí následujícím způsobem:

  • Před provedením tohoto postupu by měl být televizor vypnutý.
  • Připojení kabelu od antény k tuneru.
  • Přijímač se připojuje do elektrické zásuvky pomocí napájecího adaptéru.
  • Set-top box a televizor jsou propojeny vhodným kabelem. Majitel přitom zvolí vhodný způsob připojení na základě konektorů dostupných na set-top boxu a televizoru.
  • Pokud je k dispozici výstup RF-OUT, musí být připojen ke vstupu antény. V tomto případě budete moci sledovat digitální i analogové kanály.
  • Nyní je třeba zapnout televizi. V nastavení zadejte typ připojení (AV, HDMI, SCART).
  • Poté zařízení provede automatické vyhledávání kanálů.

Po dokončení procedury můžete sledovat televizi.

Nastavení kanálů

Pro konfiguraci digitální televize použijte dálkový ovladač z boxu, dálkový ovladač televizoru je nyní potřeba pouze k zapnutí a vypnutí nebo k přidání zvuku.

  • Stiskněte tlačítko Menu.
  • Vyhledávání kanálů nebo vyhledávání.
  • Pokud máte set-top box, který podporuje více než jeden formát, musíte pro sledování DTV zvolit DVB-T2. DVB-C je určen pro kabelové vysílání.
  • Pokud máte anténu se zesilovačem, nezapomeňte anténu napájet.
  • Vyhledejte režim automatického vyhledávání a spusťte skenování.

Pokud zvolíte režim automatického vyhledávání, může vyhledávání kanálů trvat několik minut, budou prohledány všechny frekvence, počkejte, dokud nebude proces dokončen

Pokud automatické vyhledávání nenajde žádný výsledek, použijte ruční vyhledávání.

  • Najděte položku nabídky Ruční ladění
  • Zadejte frekvenci multiplexu nebo číslo kanálu
  • Krok vyhledávání je 8 MHz.
  • Stiskněte tlačítko Ok
  • Věnujte pozornost stupnici výkonu a kvality, čím více jdete, tím lépe. Pokud není žádný signál, zobrazí se minimální hodnoty.

Digitální vysílání probíhá dávkově, ne jako analogové vysílání, kde jeden kanál zabírá jednu frekvenci. Každý multiplex obsahuje přibližně deset kanálů. Nyní na vašem území vysílají pouze dva multiplexy. Chcete-li zjistit frekvenci ve vaší oblasti, navštivte webové stránky RTRS.

Připojení ke staršímu televizoru

Mnoho lidí se ptá, jak připojit starý televizor k novému set-top boxu. Ne každý má doma televizor nejnovější generace, což zohlednili i výrobci set-top boxů. Tato zařízení jsou vybavena přídavnými konektory, které umožňují připojit i velmi staré televizory. Uživatelé mají několik možností:

  • Pomocí portu SCART nejprve zakoupíte tuner s podobným konektorem;
  • Většina starších televizorů je připojena pomocí standardního anténního konektoru;
  • Použití kabelu RCA-RCA.

Po seznámení se s televizorem můžete zvolit vhodný způsob připojení.

Co je přijímač

Digitální televize funguje v moderním digitálním formátu. Nové technologie zlepšily kvalitu zvuku a obrazu. Kromě 20 základních televizních kanálů vysílá digitálně více než 300 různých televizních kanálů a neustále rozšiřuje svou nabídku.

Většina starších televizorů, včetně LCD nebo plazmových, je nastavena na práci s analogovým signálem DTV (digitální televize). Vysílá se v pásmu AM na rozhlasových frekvencích FM. Kvalita přenosu je nízká kvůli velkému množství rušení. Čím dále je místo příjmu od rádiové věže, tím je to horší.

Aby se kvalita televizního vysílání z 525 řádků, 60 políček a 30 snímků změnila na standardní Full HD, je nutné připojit přijímač k televizoru.

Vlastnosti digitálního televizního vysílání

Analogová televize funguje pomocí standardního protokolu DVB-C. Digitální vysílání přenáší signál třemi způsoby:

Zařízení pro dekódování signálu závisí na jeho typu. Televizory s vestavěným přijímačem T2 nepotřebují žádné příslušenství.

Jak ladičky fungují

Existují tři typy tunerů podle typu digitálního televizního signálu: kabelový, pozemní a satelitní.

Bez ohledu na typ fungují všechny ladičky na stejném principu:

  • Příjem a zesílení digitálního signálu.
  • Dekódování a konverze na analogový signál přes RCA, SCART, HDMI, Tulip.
  • Přehrávání multimédií z médií a paměťových zařízení USB (volitelně).
  • Provádění nahrávání, pozastavení a zpožděného zobrazení (volitelné).

Pro připojení přijímače k televizoru potřebujete přesně „převést“ digitální signál na analogový bez ztráty kvality zvuku a obrazu.

Které televizory nepotřebují set-top box

Moderní modely televizorů jsou vybaveny vestavěným nebo externím tunerem typu T2. Tyto varianty nevyžadují další doplněk. Dostupnost takového zařízení ve vašem televizoru si můžete ověřit na oficiálních stránkách výrobce, například na stránkách společnosti Samsung a v příslušné sekci zadejte model televizoru.

Můžete si pečlivě prostudovat pas televizoru. Musí být uvedeno kompletní vybavení a typ příchozích televizních signálů.

Chytré televizory, které fungují prostřednictvím internetového připojení, nevyžadují přijímač. Kvalita vysílání v tomto případě závisí na rychlosti síťového připojení.

Rozpočtové možnosti digitálního televizního připojení

Model digitálního set top boxu pro připojení televizoru ke starému televizoru závisí na samotném zařízení. sovětské přijímače jsou zapojeny do samostatného obvodu. Nemusíte si kupovat drahý STB, můžete si vybrat klasický dekodér bez nahrávání nebo televizního programu.

Rozpočet možnost zobrazit velké množství televizních kanálů je považován za atraktivní pro operátory, poskytující set-top box k pronájmu. Tento způsob je možný ve vícepodlažních budovách s internetovým připojením od Beeline, MTS nebo jiných operátorů.

Pokud připojujete starší televizor k satelitní anténě, budete potřebovat kartu Smart od vybraného účastníka. Umožňuje přístup k placeným kanálům, rozšiřuje seznam programů z 20 na 200 a více. Například společnost Tricolor nabízí širokou škálu vysílání.

Důležité! Před výběrem set-top boxu a jeho připojením ke starému televizoru je třeba zkontrolovat, zda televizor nemá vestavěný modul T2. To platí pro tenké plazmové a LCD televizory. Zkontrolujte si informace na oficiálních stránkách výrobce. Pokud máte modul. set-top box pro 20 kanálů vůbec nepotřebujete.

Smart-TV set-top boxy a digitální

Nejprve je třeba zjistit, co přesně je set-top box a jaký je rozdíl mezi ním a digitálním set-top boxem. Je důležité rozlišovat mezi inteligentními set top boxy a digitálními přijímači. Na první pohled vypadají stejně, ale jejich funkční rozdíly jsou markantní.

Smart-TV set-top boxy

Jedná se o malá zařízení (obvykle ve formě krabičky, méně často ve formě flash disku), která jsou určena k rozšíření funkcí standardního televizoru.

Chytré set-top boxy se mohou pochlubit operačním systémem (obvykle Android) a moderním hardwarem, což z nich dělá minipočítače se všemi neodmyslitelnými funkcemi (spouštění programů, surfování po internetu, hraní her atd.).д.).

Set-top box se systémem Android (méně často Windows) vám dává možnost proměnit nejběžnější televizor nebo monitor ve skutečné multimediální centrum. Se set-top boxem můžete sledovat své oblíbené filmy a televizní pořady v dobré kvalitě, hrát hry, surfovat po internetu, chatovat s přáteli na sociálních sítích a mnoho dalšího. (na zahraničních trzích).

Digitální set-top boxy

Digitální přijímače (nazývané také IPTV set-top boxy) umožňují sledovat digitální televizi a zároveň zlepšují kvalitu signálu. Poskytovatelé IPTV je zpravidla poskytují při uzavření smlouvy. Nejoblíbenější poskytovatelé digitální kabelové televize v Rusku:

Přestože existují rozdíly ve funkcích, proces připojení digitálních set-top boxů a Smart-TV je velmi podobný. Přečtěte si nejúplnější návod k připojení televizoru k set-top boxu.

Anténa

Připojení digitálního set-top boxu k televizoru začíná kabelovým připojením k videopřijímači. anténě. Pozemní vysílání T2 lze úspěšně přijímat stejnou anténou, jakou jste měli u analogové televize. Pokud jste měli klasickou televizi bez rušení, není důvod měnit anténní systém. Pokud však vaše anténa neposkytuje dobrý příjem, je vhodné zvážit koupi nové. Ještě předtím však zkontrolujte, zda špatný obraz není způsoben nesprávně nastavenou nebo vadnou anténou.

Venkovní anténa

Obr. 2 Venkovní anténa Chcete-li sledovat digitální televizi HD DVB-T2, musíte věnovat pozornost parametrům příjmu ve vaší oblasti a správně nastavit anténu. Nejprve zkontrolujte směr vysílání, tj. polohu nejbližšího vysílače, abyste mohli anténu instalovat na správné místo. Za druhé, zkontrolujte přenosovou frekvenci multiplexu a vyberte vhodnou frekvenci v set-top boxu. Za třetí, čím silnější je vysílač ve vaší oblasti, tím větší je jeho dosah. Kvalita příjmu je ovlivněna místním terénem, překážkami. Zkontrolujte, zda je anténní kabel v přijatelném stavu.

Mohlo by vás zajímat: Vynález televize

Pokud se ukáže, že vaše stará anténa nezajišťuje dobrý příjem, ať už kvůli slabému signálu nebo terénu, budete nuceni zakoupit novou anténu s lepšími parametry. Která anténa je vhodná?

Ve specializovaných obchodech najdete různé úpravy antén. Liší se nejen přijímacími frekvencemi (pásmy), ale také tvarem, velikostí, kvalitou a materiálem. Ale jak už to tak bývá, mnohé návrhy rozhodování neusnadňují.

připojit, set-top, digitální, televize, televizoru

Malý trik. Než se rozhodnete a koupíte anténu, podívejte se na střechy sousedních budov, abyste využili zkušeností obyvatel, kteří mají příjem digitální pozemní televize.

  • Pokud je to možné, používejte nezesílené (pasivní) antény. Jsou méně náchylné k rušení. Každé další zpracování signálu (zesílení, dělení) je zdrojem šumu a způsobuje zhoršení kvality příjmu;
  • V podmínkách dobré „viditelnosti“ vysílače (málo překážek) má smysl zvolit směrovou anténu. Její výraznou výhodou je koncentrace a zesílení signálu;
  • V obtížných příjmových podmínkách, kdy je vysílač skrytý, např. za stromořadím, zvolte širokoúhlou anténu. Díky své konstrukci má širší pokrytí než směrové antény a je schopen „zachytit“ signály z několika směrů, včetně odražených signálů;
  • Pokud je situace s příjmem televizního signálu zcela nepříznivá (vzdálenost od opakovače, slabý signál, příliš mnoho překážek), není jiná možnost než připojit anténu vybavenou předzesilovačem.
připojit, set-top, digitální, televize, televizoru

Vnitřní anténa

Obrázek 3 vnitřní anténa

Přemýšlíte, jak připojit pokojovou anténu pro příjem T2? Použití vnitřních antén pro příjem pozemního digitálního vysílání má svá omezení. Pokud máte ve své oblasti silnou anténu, můžete si dovolit estetickou vnitřní anténu. Vnitřní antény se bohužel vyznačují nízkým ziskem a velmi často jsou vybaveny zesilovači s vysokým ziskem. V důsledku toho je příjem vnitřní antény i v podmínkách signálu náchylný na místní rušení (kroky, elektrické spotřebiče, projíždějící auta). Vyznačuje se přerušovaným příjmem se zamrzáním nebo charakteristickými důlky na obrazovce.

Proto i přes atraktivní vzhled nemusí anténa stačit k příjmu digitální televize na vašem set-top boxu.

Je možné připojit satelitní anténu k digitálnímu set-top boxu??

Obr. 4 Satelitní anténa

Jak už název napovídá, digitální pozemní televize. vysílá se pozemním způsobem. Proto je častá otázka „Mohu připojit digitální set-top box k satelitní anténě??“Existuje logická odpověď. nebude to fungovat. Možnosti satelitní antény nezahrnují příjem pozemního televizního signálu. „Rozumí“ pouze satelitnímu signálu, na který je zaměřen a naladěn.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS