Jak připojit soundbar k televizoru pomocí HDMI

Soundbar: jak se připojit k televizoru a počítači

V dnešní době je k dispozici nepřeberné množství reproduktorů, které můžete připojit buď k televizoru, nebo k systémovému boxu. Tento a 2.1/4.1/8.1 reproduktory, kde subwoofer zajišťuje nízké zvukové frekvence, a standardní stereofonní reproduktory a stále populárnější soundbary. Ten lze nejen koupit hotový, ale také sestavit vlastníma rukama. Podívejme se, proč je soundbar vhodným řešením pro váš počítač a jak jej zároveň připojit k systémové jednotce.

Při připojování zařízení je třeba věnovat pozornost těmto nuancím:

  • Připojení soundbaru k televizoru nebo počítači je ve většině případů jednoduché. Někdy se však uživatelé setkávají s takovými nepříjemnostmi, jako jsou špatně namontované zástrčky v zásuvkách. Indikátorem této nuance je šum, který vychází z reproduktorů. Příčinou je nemožnost kvalitního přenosu zvukového signálu v důsledku špatného uchycení zástrčky do vnitřní části zásuvky.
  • Dalším problémem, který se může vyskytnout při připojování soundbaru, je špatné sladění vodičů, např. zeleného s růžovým. K tomu často dochází buď z nepozornosti, nebo ve spěchu. Nebudou se objevovat žádné nepříjemné signály, naopak, zařízení bude „tiché“. Chcete-li tuto situaci napravit, překontrolujte, zda se barvy vodičů shodují a zda zástrčky dobře zapadají do zásuvky.
  • Soundbar připojený k televizoru nebo počítači je zpravidla schopen normálně fungovat poměrně dlouhou dobu. Pokud však operační systém selže, zvuk zmizí. Pro obnovení provozu soundbaru je nutné restartovat systém. Tímto způsobem je možné zjistit, zda je příčina v hardwaru, nebo ne.
  • Zvuk může zmizet také v případě výpadku napájení. Chcete-li restartovat systém s funkčními parametry, nejprve jej vypněte a po chvíli (5-10 minut) zapněte.

HDMI a HDMI ARC?

HDMI bylo poprvé představeno v roce 2002 a první spotřební součástka s tímto high-tech konektorem byla uvedena do obchodů v roce 2004.

Nový protokol byl propagován jako pohodlný způsob přenosu vysoce kvalitních digitálních dat s obrazem a zvukem ze zdroje do televizoru, zesilovače nebo soundbaru. Protože se HDMI stal de facto nejpoužívanějším AV konektorem, tradiční analogové konektory, jako je SCART a komponentní video vstup, byly postupem času zapomenuty.

V průběhu let se HDMI vyvíjelo a byly vydány nové verze (nejnovější je HDMI 2).1) které poskytují podporu pro nové audio a video technologie, včetně 3D, 4K, 8K, HDR, videa s vysokou snímkovou frekvencí a dalších.

Protokol HDMI ARC byl však do specifikace přidán až v roce 2009. Byl představen jako součást verze HDMI 1.4 a od té doby zůstává v seznamech technických specifikací.

Základní konektivita

Jakmile budete mít jasnou představu o umístění soundbaru, je třeba promyslet, jak k němu připojit televizor a další zařízení. V případě nástěnného držáku nejprve vše připojte a teprve poté soundbar zavěste.

Níže uvedená fotografie znázorňuje konektory, které lze nalézt na soundbaru. Umístění a popisky se samozřejmě mohou lišit v závislosti na značce a modelu, ale tato fotografie dobře ilustruje možnost „průměrné nemocnice“.

Zleva doprava jsou znázorněny digitální optický vstup, digitální koaxiální vstup a analogový stereofonní vstup s příslušnými kabelovými konektory pod konektory. Pro přenos signálu z televizoru do soundbaru je nejvhodnější digitální připojení. Pokud televizor, který má být připojen k soundbaru, neumí tuto funkci, je třeba použít analogové připojení. Pokud je váš televizor připraven k digitálnímu i analogovému připojení, měli byste si vybrat ten, který vám vyhovuje.

Nyní se ujistěte, že televizor vysílá zvukový signál do soundbaru, ke kterému je připojen kabelem. K tomu je třeba přejít do nabídky nastavení zvuku televizoru, vypnout interní reproduktor televizoru a zapnout možnost práce s externími reproduktory. Televizor vám také může nabídnout, abyste si vybrali, zda chcete posílat zvukový signál digitálně, nebo analogově. Chytré televizory však rozpoznají, ke kterému vstupu jsou připojeny.

připojit, soundbar, televizoru, pomocí, hdmi

Externí reproduktor se v zásadě vybírá pouze jednou. Pokud naopak chcete něco sledovat prostřednictvím vestavěného audiosystému televizoru, musíte se vrátit do nastavení, vypnout soundbar a zapnout vestavěné reproduktory. A pak proveďte celou manipulaci znovu.

Digitální koaxiální vstup lze použít k připojení disků Blu-ray, přehrávačů DVD a dalších digitálních zdrojů s takovým výstupem. Pokud nemají koaxiální výstup, je pravděpodobnější, že mají optický nebo analogový výstup.

Další možností připojení (není na obrázku) je 3,5mm mini jack. Nahrazuje analogové stereofonní vstupy nebo k nim přiléhá. Mini jack je vhodný pro připojení přenosných digitálních zvukových zařízení. Lze je však také připojit pomocí adaptéru RCA na mini-jack, který se prodává samostatně.

RCA znamená Radio Corporation of America. Jedná se o starý standard, který pochází přinejmenším ze 40. let 20. století, kdy jej společnost RCA standardizovala jako způsob připojení k audio zařízením, jako jsou fonografy a rádia.

Pokud chcete něco kvalitnějšího, není to typ připojení, který byste měli použít. Samotné kabely RCA mohou podporovat 2.1kanálové nastavení, ale tento formát je zastaralý a nyní se stává nejasným.

Bylo by úžasné, kdyby váš televizor a zvuková deska podporovaly RCA, a i když podporují omezení kanálů, pravděpodobně budete chtít použít něco jako optický kabel nebo HDMI, abyste dostali lepší signál z televizoru do zvukové desky.

Existují však i jiné případy, kdy může mít RCA smysl, například pokud máte starý televizor a nechcete hned upgradovat. Můžete si také pořídit adaptér RCA-Aux, například tento Amazon Basics (na Amazonu), který vám umožní používat porty RCA na soundbaru k připojení mobilních zařízení, která nepodporují Bluetooth nebo která prostě nepotřebujete. používat bezdrátově.

RCA je pak možnost, ale pravděpodobně to bude vaše poslední možnost. Zvukové desky vyšší třídy mohou mít konektory RCA jen proto, že se drží myšlenky „všechno a dřez“, zatímco některé modely střední třídy mají tyto konektory, protože vědí, že můžete použít zastaralejší televizor, ale mnoho prémiových zvukových desek se vůbec neobtěžuje zahrnout konektory RCA.

Ladění soundbaru se subwooferem

Pokud je se soundbarem dodáván subwoofer, je třeba pro něj najít vhodné místo. Musí být vhodně umístěn, jednak (tj. v blízkosti elektrické zásuvky) a jednak tak, aby zněl.

připojit, soundbar, televizoru, pomocí, hdmi

Subwoofer stojící na správném místě (kde nejlépe duní) musí být synchronizován se soundbarem. Správně nainstalovaný subwoofer musí mít stejnou úroveň hlasitosti jako soundbar.

Soundbar Bose SoundTouch 300 a subwoofer AcoustiMass 300 doplněné bezdrátovými reproduktory Virtually Invisible 300

Nejprve zkontrolujte, zda má dálkový ovladač soundbaru tlačítka pro samostatné ovládání hlasitosti soundbaru a subwooferu. Pokud ano, bude synchronizace jednotek mnohem snazší. Zkontrolujte také, zda má soundbar hlavní ovladač hlasitosti. Umožňuje nastavit hlasitost soundbaru a subwooferu současně, přičemž respektuje vyvážení, takže nemusíte pokaždé synchronizovat úrovně hlasitosti zařízení.

Tipy pro optimální montáž televizoru

Jak již bylo zmíněno, je důležité mít na paměti, že optimální je pro televizi nebo domácí kino úroveň očí. Při nastavování televizoru vám proto přinášíme několik tipů, které vám pomohou nastavit televizor tak, abyste předešli namáhání očí a krku a optimalizovali zážitek ze sledování a poslechu.

  • Pokud se rozhodnete namontovat televizor vysoko nad úroveň očí, vyberte si držák, který lze sklopit dolů.
  • Ujistěte se, že jsou vaše sedadla dostatečně vzdálená od instalovaného televizoru, aby nedocházelo k namáhání krku.
  • Zvolte místo od nejnižší možné výšky, a pokud se rozhodnete pro vyšší montáž, postupně ji vyzkoušejte.
  • Čím pružnější držák, tím lépe. K dispozici je několik vysoce kvalitních držáků za velmi dobrou cenu, které mohou vyhovět široké škále diváckých preferencí, pokud jde o výšku a volný pohyb. Zvažte plně otočné držáky, jako je otočný nástěnný držák televizoru ECHOGEAR (na Amazonu).

) Ujistěte se, že soundbar pasuje do držáku, a poté televizor znovu namontujte.

Nyní, když je vše zajištěno, zkontrolujte, zda rezonanční deska zapadá do držáků. Pokud ano, můžete televizor znovu připevnit ke stěně s připevněnou zvukovou deskou. Důvodem je zabránit zbytečnému zatížení nebo zvýšenému riziku pádu obou jednotek při opětovné instalaci televizoru.

Nyní jste konečně připraveni připevnit rezonanční desku k držáku, takže se pusťte do upevnění rezonanční desky pomocí hardwaru dodaného s držákem. Nyní jste připraveni připojit se k televizoru nebo multimediálnímu zařízení prostřednictvím rozhraní HDMI / HCMI Arc, optického rozhraní, RCA nebo Bluetooth a otestovat zařízení.

Jedna věc, na kterou je třeba si dát pozor: ujistěte se, že je dostatek místa pro ovládání zvukového panelu, pokud má tlačítka nahoře. Pokud není dostatek místa, bude možná nutné televizor odstranit ze zdi a vyměnit montážní držák.

Kam je lepší nainstalovat zvukový panel?

Existuje několik triků pro umístění audiosystému, které umožní jeho „správné přehrávání“ bez zkreslení.

  • Instalace pod televizor je nejlepším řešením z hlediska úspory místa a kvality zvuku. Zde lze soundbar upevnit buď pomocí držáku na stěnu, nebo jej umístit na podstavec.
  • Umístěte před televizor. To je důležité, pokud je televizor nainstalován na speciálním stojanu. Zvuk a obraz budou synchronizovány.
  • Optimální výška je v úrovni hlavy nebo těla. V tomto případě je signál veden přímo k posluchači, což znamená, že vyšší frekvence zní podstatně plněji a jasněji.
  • Neinstalujte zařízení mimo televizor. Umístění soundbaru vedle sebe vzhledem k televizoru bude mít za následek ztrátu prostorového zvuku, akcenty na obraze se budou neustále posouvat.

Jak vidíte, každá z těchto možností má své výhody a nevýhody a měla by se používat pro různé účely. Optický kabel dokáže přenášet vysoce kvalitní signál po optických kabelech a zjednodušuje instalaci. Oblouk HDMI však může nabídnout funkce, ve kterých vidíte hodnotu, například snížení počtu dálkových ovladačů, se kterými budete muset manipulovat při používání systému.

Bluetooth vám dodá flexibilitu a přiblíží vás vysněnému bezdrátovému nastavení, ale na úkor některých problémů s kvalitou signálu a omezené šířky pásma, což vám znemožní používat pokročilé zvukové standardy, jako je Dolby Atmos. RCA umožňuje připojení ke starším televizorům.

Ujistěte se, že jste pro své nastavení zvolili správnou metodu, která je optimalizovaná pro vaše konečné cíle. Domácí kina mohou být nákladné a nepřehledné projekty, ale pokud jde o zvukové panely, jejich jednoduchost je závanem čerstvého vzduchu. Pokud si ale naplánujete nastavení a budete předem vědět, jaký způsob připojení potřebujete, abyste získali všechny výhody, které soundbar nabízí.

Doporučené zvukové panely HDMI a optické zvukové panely

Dnes je k dispozici mnoho různých soundbarů. Ačkoli mám konkrétní průvodce, které soundbary a reproduktorové systémy koupit, dva nejlepší soundbary s HDMI a optickým rozhraním, které najdete níže, jsou velmi doporučované produkty. Obě zařízení budou dobře fungovat jako samostatné zvukové panely nebo jako součást kompletního domácího kina.

Soundbar Yamaha YAS-207BL (model HDMI)

Soundbar systém Yamaha YAS-207BL má co nabídnout. Elegantní a čistý model s výkonem 100 W. Bezdrátově se připojuje k subwooferu, který je součástí balení, a pomáhá tak udržet věrný a křišťálově čistý zvuk bez ohledu na použitý tón. Díky recenzím z různých zdrojů je tato zvukovka HDMI jednou z nejuznávanějších, která nezruinuje banku.

YAS-207BL podporuje HDMI, optické a analogové audio vstupy. Díky tomu jej lze použít prakticky se všemi systémy domácího kina. Kromě toho měří tento soundbar pro montáž na stěnu 36-5/8″ na délku, 2-3/8″ na výšku a 3,25″ do hloubky.

2.1-kanálová zvuková deska Sony (digitální optický model)

2.1kanálový soundbar od společnosti Sony, model HT-CT290, je jednou z nejlepších cenově dostupných možností pro ty, kteří hledají optický model. Tato ultratenká zvuková deska poskytuje 300 wattů zvukového výkonu. Bezdrátově se také připojuje k subwooferu, který je součástí dodávky; díky tomu jsou hluboké tóny bohaté a dobře prokreslené. Tato ozvučnice, určená k montáži na stěnu, opakovaně získala vynikající hodnocení od uživatelů.

HT-CT290 obsahuje optický kabel a porty USB. Podporuje mnoho různých zvukových formátů, včetně různých signálů Dolby. Samotná ozvučnice měří 35,5″ na délku, 2,1″ na výšku a 3,4″ do hloubky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS