Jak používat g sync na monitoru freesync

Co je to G-Sync/FreeSync, jak se liší od V-Sync a k čemu to všechno je??

Četl jsem příspěvek o nízkých FPS ve hře No Man’s Sky. Tam nám řekl, že uživatel na Steamu pod přezdívkou xandrohouse našel v hlubinách konfiguračního souboru ceněný parametr, který po přepnutí na „false“ může zvýšit FPS až do nebe. Hned poté se objevily komentáře o pokřivených vývojářích a špatné optimalizaci. Nesoudím, t.к. Hru jsem nehrál, ze stejného důvodu nebudu polemizovat o hodnotě hry pro herní průmysl jako celek, ale zde je, co je G-Sync, jak se liší od V-Sync a o co jde.

Budu psát co nejjednodušeji a snažit se nezabředávat do hloubky.

Začněme tedy s FPS. FPS (počet snímků za sekundu). počet snímků „vygenerovaných“ grafickým procesorem za sekundu. hlavní předmět „honění. Algoritmus je jednoduchý. čím vyšší je FPS. tím lépe. Vysoký počet snímků za sekundu činí obraz jasnějším, snižuje odezvu mezi akcí hráče a zobrazením výsledků této akce na monitoru. Obecně to má pozitivní vliv na obraz a dělá hru velkolepější.

Drtivá většina moderních her má proměnlivé FPS. Т.е. Může přeskakovat ze scény do scény podle toho, co se ve hře děje. Je to proto, že prostředky GPU jsou omezené, takže čím více toho musíte vykreslit, tím pomaleji to půjde a FPS se sníží. Lze odvodit určitou minimální hranici, pod kterou pokles FPS způsobí skutečné nepohodlí. Tato hranice je přibližně 30 FPS. Pochopte, že se jedná o subjektivní hodnotu. Bude záležet nejen na jednotlivci, ale také na tom, co se děje na obrazovce. Řekněme, že pokud scéna neobsahuje rychle se pohybující objekty, je pravděpodobné, že nepoznáte rozdíl mezi 5 FPS a 30 FPS.

Monitory vykreslují obraz snímek po snímku. Ale monitoru to nějakou dobu trvá. Zjednodušeně řečeno to závisí na rychlosti reakce LCD displeje, čím nižší je reakční doba, tím více snímků za sekundu může monitor zobrazit.

Skvělé, máme GPU, které dokáže vykreslovat 100500 FPS. Ale zde se setkáváme s krutou realitou. A náš monitor nám může ukázat všechny tyto FPS? Odpověď obvykle zní „ne, nemůže“. Drtivá většina moderních monitorů LCD na masovém trhu nezobrazuje více než 30 snímků za sekundu.

Snímková frekvence GPU neodpovídá snímkové frekvenci monitoru, což vede k obrazovým artefaktům. „trhání obrazu“ nebo „trhání obrazu“. Tento efekt je patrný zejména při rychlých pohybech herní kamery. Stává se to proto, že monitor nestihne obnovit obraz. Zatímco zobrazuje snímek A, „přijímá“ snímek B, který okamžitě začne vykreslovat. Ukazuje se, že jedna část monitoru zobrazuje snímek A a druhá již zobrazuje snímek B. Rámečky se překrývají. Výsledkem této nekonzistence na obrázku (zde je obzvláště špatný případ) je, že. překrývají se 3 snímky).

Jedná se o „vertikální synchronizaci“. Myšlenka je jednoduchá. Omezení horní hranice FPS pro GPU pro sledování snímkové frekvence. Nyní vaše grafická karta nebude generovat více snímků, než dokáže zobrazit váš monitor. Zdá se, že problém s „trháním“ a „cukáním“ obrazu je vyřešen.

Ale realita opět zasahuje. Jde o to, že snímková frekvence monitoru také není konstantní (mluvíme o LCD monitorech) a závisí na barevném gamutu. Pokud na monitoru vidíte pole označené „doba odezvy 8 ms“, pak víte, že je to doba, za kterou pixel přepne mezi odstíny šedé s 90% jasem a šedou s 10% jasem (tzv. GtG). Pokud se liší barvy, liší se i načasování. V některých případech může být tato doba až 30 ms. Existuje takzvaná „průměrná celková reakční doba monitoru“, abyste ji odhadli, můžete bezpečně „zaškatulkovat“ 8 ms (nebo cokoli, co máte) vynásobit 2.

Co tedy dělat, když není konstantní?? Řešení je jednoduché. musíte počkat, až monitor vykreslí snímek, a teprve potom mu poslat nový. To si myslela společnost Nvida a vymyslela G-Sync (AMD si také myslela a vymyslela něco podobného a nazvala to FreeSync). Nyní grafická karta předá monitoru nový snímek až poté, co monitor „oznámí“, že předchozí snímek byl vykreslen. Existuje pouze jedno ALE: monitor musí také podporovat G-Sync/FreeSync.

sync, monitoru, freesync

Nemá smysl připojovat 50k GTX 1080 k 5k monitoru. Bez ohledu na to, kolik FPS generuje, nikdy neuvidíte více než 30;

Nemá smysl vypínat V-Sync/G-Sync, t.Je pravděpodobnější, že to zhorší váš obraz (i když to bude lechtat vaši FSB při „přehnaných“ FPS, které dostanete od vaší grafické karty);

Jak povolit G-Sync na monitoru kompatibilním s FreeSync

Pomocí níže uvedených pokynů budete moci pochopit, jak povolit a zakázat g synchronizaci na monitoru.

1) Ujistěte se, že máte nainstalovány nové ovladače nebo si stáhněte nejnovější Nvidia video ovladač 2019 pro svou grafickou kartu. https://www.nvidia.Jak najdu své telefonní číslo?aspx?lang=en.

2) Dvakrát klikněte na stažený soubor a nainstalujte nebo aktualizujte aktuální ovladač systému Windows 10.3) Pokračujte v instalaci podle pokynů.

4) Kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu Nvidia v systémové liště získáte přístup k nastavení ovládacího panelu Nvidia.5) Rozšíření pobočky displeje.

6) Klikněte na Nastavení G-Sync.7) Zaškrtněte políčko pro povolení G-SYNC, G-SYNC Compatible.8) Zaškrtněte políčko „Povolit nastavení“ pro vybraný model displeje.9) Klikněte na tlačítko Použít.

Gratulujeme, podařilo se vám na monitoru s freesync zapnout g-sync.

Proč nefunguje funkce G-Sync a jak ji zapnout

  • Nejprve je třeba aktualizovat ovladače NVIDIA pro grafickou kartu na nejnovější verzi (alespoň 418).91!). Speciální. nástroje, které vám pomohou;
  • Pak věnujte pozornost rozhraní pro připojení monitoru. je vyžadován DisplayPort (1.2а!). Poznámka.: Tato funkce nefunguje s rozhraním HDMI;
  • vaše grafická karta musí být řady NVIDIA 10xx nebo 20xx (OS Windows 10);
  • musíte v nastavení monitoru povolit funkci FreeSync (t.е. Ujistěte se, že je toto nastavení „ON“ / „enabled“).

Nastavení monitoru AOC / jako příklad

Ve většině případů se po nastavení těchto parametrů. G-Sync zapne automaticky (za podmínky, že se zobrazí. Kompatibilita monitoru a výchozí nastavení ovladače). Mimochodem, webové stránky NVIDIA i AMD mají vlastní seznamy „testovaných“ a kompatibilních monitorů.

Pokud není funkce G-Sync „povolena“, je třeba ručně změnit několik nastavení grafické karty.

Klikněte pravým tlačítkem myši kdekoli na ploše a v zobrazené nabídce vyberte možnost „Ovládací panely NVIDIA“.

Jak pomoci!

Jak otevřít nastavení grafické karty: AMD, nVidia, Intel (nelze najít ovládací panel grafiky)

Jak vstoupit do ovládacího panelu NVIDIA // GeForce

Poté musíte najít a otevřít nabídku „Nastavení G-Sync“. „Nastavení G-SYNC“). Povolení funkce G-Sync na této kartě!

Povolení funkce G-Sync (ovládací panel NVIDIA)

Pak je třeba přejít na kartu „Správa 3D parametrů“ a v části „Globální parametry“ vybrat v řádku „Vertikální synchronizace“ možnost „G-Sync“. Viz. příklad níže.

Poznámka: místo vertikálních hodin můžete mít další záložku „technologie monitoru“. pokud ji máte, musíte také nastavit „G-Sync“.

Ovládání 3D parametrů. Vertikální synchronizační puls

Po takové „manipulaci“ by G-Sync měl začít fungovat. a kvalita obrazu se skokově zlepší (už žádné mezery).

Úzce související!

Dynamická synchronizace her (VSync): Co to je, proč to je, jak to povolit / zakázat.

Technologie NVIDIA G-Sync

Oba hlavní výrobci grafických karet, NVIDIA i AMD, usilují o zlepšení kvality obrazu ve hrách, a proto se oba rozhodli synchronizovat grafickou kartu a monitor, ale různými způsoby. Společnost NVIDIA jako první představila svou technologii G-Sync. Jedná se o hardwarové řešení, které vyžaduje zabudování speciálního čipu přímo do monitoru. Čip obsahuje vyrovnávací paměť, která komunikuje s grafickou kartou NVIDIA GeForce. Čip G-Sync načítá snímky z grafické karty a automaticky mění obnovovací frekvenci obrazovky monitoru tak, aby odpovídala aktuální rychlosti hry. Obnovovací frekvence obrazovky se může dynamicky měnit od 0 Hz do 240 Hz v reálném čase. Výsledkem je hra zcela bez jakýchkoli vizuálních artefaktů, jako je trhání snímků, zadrhávání nebo blikání.

Technologie AMD FreeSync se objevila později, ale již se dostala do verze 2. Stejně jako G-Sync dynamicky aktualizuje obnovovací frekvenci monitoru tak, aby odpovídala snímkové frekvenci grafické karty Radeon. To řeší problém „zpoždění“ typický pro tradiční vertikální synchronizaci V-Sync, což vede k plynulejšímu hernímu zážitku.

Na rozdíl od technologie NVIDIA G-Sync, která vyžaduje samostatný čip, je FreeSync implementována na úrovni rozhraní. Jedná se o implementaci průmyslového standardu DisplayPort Adaptive-Sync, který umožňuje měnit obnovovací frekvenci v reálném čase prostřednictvím rozhraní DisplayPort. Nejnovější verze rozhraní HDMI podporuje také FreeSync. Technologie FreeSync nevyžaduje přidání žádného čipu do monitoru, ale vyžaduje monitor s DisplayPortem nebo HDMI a grafickou kartu s grafickým procesorem Radeon.

Technologie FreeSync 2 kromě vylepšené plynulosti obrazu zvyšuje kvalitu obrazu. Kompenzace nízké snímkové frekvence (LFC) rozšířila rozsah změny obnovovací frekvence obrazovky monitorů FreeSync a zajišťuje plynulejší zobrazení i při poklesu rychlosti přehrávání pod 30 snímků za sekundu. FreeSync 2 navíc podporuje dvojnásobný barevný gamut sRGB a rozšířený dynamický rozsah HDR.

Co je AMD FreeSync?

FreeSync je nejnovější technologie společnosti AMD určená k řešení trhání obrazu ve hrách a při přehrávání videa. Tato technologie umožňuje grafické kartě synchronizovat obnovovací frekvenci obrazu s obnovovací frekvencí kompatibilního displeje. Technologie FreeSync je založena na průmyslovém standardu „Adaptive Sync“, který umožňuje komunikaci mezi monitorem a grafickým procesorem grafické karty prostřednictvím rozhraní VESA 1.2a DisplayPort. Využívá synchronizační protokoly Display Adaptive, které zajišťují plynulejší hraní a eliminují trhání obrazu. A díky technologii FreeSync je také zabráněno jakémukoli blikání, protože obnovovací frekvence je stejná jako rychlost generování nových snímků. Kromě toho je vývoj průmyslového standardu Adaptive Sync zcela otevřený a nevyžaduje žádné licenční poplatky ani další smlouvy pro zúčastněné strany. Díky tomu jsou výrobní náklady výrazně nižší, což vám ušetří peníze, zatímco si budete užívat hraní a videa a hry bez blikání. FreeSync také podporuje různé obnovovací frekvence, takže si můžete vybrat nejvhodnější nastavení pro své konkrétní potřeby.

sync, monitoru, freesync

[iframe src=“https://www.YouTube.com/embed/p7_ZiVY8vwE“ width=“500″ height=“281″]

Které monitory a grafické karty podporují AMD FreeSync

Kompatibilní monitory jsou snadno rozpoznatelné podle štítku s logem AMD FreeSync na začátku tohoto článku. Dnes je vyrábějí téměř všichni výrobci a společnosti Acer, Asus, AOC, Philips, Samsung, LG, HP a některé další mají na skladě nejen několik, ale desítky těchto modelů s různými specifikacemi. Například:

Zatím není příliš mnoho monitorů s podporou FreeSync 2 HDR. Od začátku roku 2019 je v prodeji 11 modelů, včetně:

  • Asus ROG Strix XG49VQ.
  • Samsung 49HG90.
  • AOC Agon AG322QC4.
  • Dell S3220DGF.
  • Gigabyte Aorus CV27Q.
  • Samsung C27HG70.

Aby monitor fungoval v režimu FreeSync, musí být připojen ke grafické kartě přes HDMI nebo DisplayPort 1.2a a vyšší. pro řízení dynamické obnovovací frekvence displeje je implementován protokol Adaptive-Sync.

Funkce FreeSync implementovaná v ovladači videa AMD Catalyst verze 15.3 a více. Ovladač je vydán pro operační systémy Windows 7, 8, 8.1 и 10.

Úplný seznam her s podporou FreeSync 2 HDR najdete na oficiálních stránkách společnosti AMD.

Kompatibilita VRR a FreeSync s G-Sync

Na veletrhu CES 2019 představila společnost Nvidia novou implementaci technologie G-Sync. synchronizaci monitoru nyní zajišťuje funkce Variety Refresh Rate (VRR, přítomná v rozhraní HDMI 2).1) a grafickou kartu Nvidia GTX 10. generace nebo Nvidia RTX 20. generace. Tato technologie vyžaduje monitor s technologií FreeSync.

Ze 400 testovaných monitorů s FreeSync 12 určitě dosáhne plného výkonu G-Sync

To výrazně rozšiřuje seznam vhodných monitorů a dává také šanci, že s G-Sync bude moci pracovat jakýkoli monitor.

Vzhledem k tomu, že se synchronizační technologie stále vyvíjejí, vyplatí se počkat na stále novější metody, které kombinují kvalitu a cenovou dostupnost. Je možné, že již brzy budete moci hrát bez jakýchkoli zásahů.

Jak zkontrolovat, zda AMD FreeSync funguje

Podívejme se v kostce, jak zkontrolovat, zda AMD FreeSync funguje. Můžete využít ukázku AMD FreeSync Windmill Demo. Jedná se o větrný mlýn s rotujícími lopatkami. Právě nespojitosti bez zapnutého FreeSync a V-Sync jsou nejvíce patrné a „řežou“ do očí.

Všechny herní monitory podporují technologii AMD FreeSync (a dražší monitory FreeSync Premium). Obnovovací frekvence obrazovky je dynamická a je synchronizována se snímkovou frekvencí grafické karty. Jak jste pochopili. odstraňuje různé druhy artefaktů.

Moderní grafické karty podporují FreeSync (AMD i NVIDIA). Technologii AMD FreeSync lze povolit přímo v ovladačích grafické karty. Pokud nemáte podporu na monitoru, nezlobte se, můžete ji zkusit aktivovat (softwarově).

Co, 6 let po svém uvedení se technologie Adaptive Sync nakonec stala de facto průmyslovým standardem? Tuto technologii nyní podporují grafické karty od společností AMD a NVIDIA, televizory a dokonce i integrovaná grafika od společnosti Intel v 11. generaci procesorů. A to znamená, že ve světlé budoucnosti budeme žít bez jediné mezery, alespoň vertikálně!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS