Jak se připojit k počítači prostřednictvím místní sítě

Sítě pro začátečníky v IT. Povinná výbava

Asi 80 % z nás, kteří absolvují univerzitu s nějakým IT vzděláním, se nakonec nestane programátory. Mnozí z nás pracují v oblasti technické podpory, jako správci systémů, ladiči počítačových zařízení, konzultanti-prodejci digitálních zařízení, manažeři v it-sféře a podobně.

Tento článek je právě pro těch 80 %, kteří právě dokončili vysokou školu s nějakou IT specializací a již začali sledovat volná pracovní místa, např. jako správce systému nebo asistent správce systému, nebo jako terénní inženýr v outsourcingové firmě, nebo jako technická podpora 1.-2. linie.

A také pro samostudium nebo školení nových zaměstnanců.

Během svého pracovního života v IT jsem se setkal s problémem, že univerzity neposkytují nejzákladnější znalosti o sítích. Sám jsem se s tím poprvé setkal, když jsem po absolvování vysoké školy v roce 2016 chodil na pracovní pohovory a nedokázal jsem odpovědět na jednoduché (jak se mi teď zdá) otázky. Tehdy se mi zdálo, že jsem na univerzitě selhal. Ale jak se ukázalo, jde především o vzdělávací program. Stejně jako nyní se s touto mezerou ve znalostech setkávám i při školení nových zaměstnanců.

A že jsem musel přečíst mnoho článků na internetu, než jsem pochopil základy, a že nyní, když se ptám mladých odborníků témata pro studium, mají potíže najít a naučit se potřebné informace. Je to způsobeno tím, že na internetu je mnoho článků a všechny jsou tematicky roztříštěné nebo psané příliš složitým jazykem. Navíc většina informací na začátku jejich článků obsahuje většinou jednoduché vědecké definice a pak hned složité technologie použití. Konečným výsledkem je spousta věcí, které jsou pro začátečníka stále velmi matoucí.

Proto jsem se rozhodl shrnout hlavní témata do jednoho článku a vysvětlit je co nejjednodušším způsobem „za pochodu“.

Upozorňujeme, že v tomto článku nejsou žádné podrobné informace, pouze základní informace.

Pokrytá témata:

  • Globální a místní sítě
  • Bílé a šedé IP adresy
  • NAT
  • Server DHCP a podsítě
  • Síťová směrovací zařízení (směrovač, přepínač, switch, rozbočovač)
  • Základní příkazy pro analýzu sítě
  • Transportní protokoly UDP a TCP

TeamViewer

Jeden z nejoblíbenějších programů pro vzdálený přístup, který lze rychle stáhnout a nainstalovat, nebo jej mohou rovnou spustit bez instalace i nezkušení uživatelé. Po spuštění program zobrazí okno s ID a heslem pro přístup k danému počítači a také TeamViewer umožňuje připojení k jinému počítači zadáním jeho ID a hesla.

Výhody: V programu je k dispozici několik základních režimů, například vzdálené ovládání, přenos souborů, chat, zobrazení pracovní plochy. Program umožňuje nastavit 24hodinový přístup k počítači, což je vhodné pro správu systému. Rychlost je poměrně slušná, existuje verze pro všechny mobilní platformy, pro různé operační systémy, což je velmi příjemné. Jednoduché a přímočaré rozhraní a řada dalších nástrojů pro rozšíření funkcí softwaru, které jsou užitečné pro služby vzdálené podpory.

Nevýhody: Program je sice zdarma, ale pouze pro nekomerční použití, a pokud s ním pracujete déle než 5 minut, existují určité potíže, například televize může zablokovat relaci vzdáleného připojení a rozpoznat ji jako komerční použití. Pro nepřetržitý vzdálený přístup nebo správu více počítačů, počítačové sítě, budete muset zaplatit za další programové moduly. Náklady na program jsou vysoké.

Podtrženo a sečteno: Ideální pro jednorázové vzdálené připojení nebo krátkodobé použití. Je vhodné jej používat z mobilních platforem, ale nespravovat velké množství počítačů. Za další moduly si budete muset připlatit.

Virtuální připojení k síti LAN

Někdy potřebujete místní síť, ale prostě ji nemáte. To lze vyřešit pomocí virtuálního párování počítačů.

Chcete-li ji zpřístupnit, musíte si stáhnout příslušný program. Například Hamachi (placená), Comodo EasyVPN (bezplatná verze), Remobo (zkušební verze zdarma).

Použijme například Comodo EasyVPN a podívejme se, jak jej připojit. Všechny ostatní podobné programy se aktivují stejným způsobem.

Software pro nastavení virtuální sítě LAN

Po instalaci nástroje do obou počítačů je třeba vytvořit osobní stránku pro každou osobu. To se provádí v samotném programu pomocí tlačítka „Registrace nového účtu“.

První uživatel by měl vstoupit do nabídky, přejít na „Vytvořit novou síť“, definovat název sítě a nastavit heslo.

Druhý uživatel poté také spustí program v jeho nastavení a přejde na „Připojit se k síti“ a zadá údaje získané od protistrany. Nyní je konfigurace připravena a můžete komunikovat nebo hrát hry.

Jak nastavit síť přes LAN mezi dvěma počítači

Jak nastavit místní síť v systému Windows? Nejjednodušší způsoby

V tomto článku se dozvíte, jak nastavit místní síť. Jsou uvedeny všechny způsoby vytvoření takového spojení. Jako ztvárnění je to poměrně snadné a přímočaré.

Denis Moroz

Studijní aplikace | 15 nejlepších

Web Developer | Top 15 nejlepších kurzů. Bonus Zero to Pro

Odpovědět

Mám systém Windows 8.1, také potřebuji pomoc. Přímý ethernet funguje dobře, přes router ne, bezdrátové připojení vypadává. Kontrola nic neudělala ((

Odpovědět

Opravdu potřebuji návod, jak konfigurovat na xp? Zdá se, že nemohu získat přístup ke svým souborům. Už jsem si myslel, že problém byl kabel (Mám kroucený pár) chtěl se dostat k poskytovateli, ale na vista vše funguje dobře, ale na druhém PC nic.

Odpovědět

Jaké to bývalo přepínače, konektivita Stejně jako počítačové technologie )))) Nyní je to mnohem jednodušší, můžete si to nastavit sami 1. Stisknutí tlačítka Start. V zobrazené nabídce vyberte možnost „Ovládací panely“. Poté v ovládacím panelu klikněte na ikonu „Síťová připojení“. Pokud tuto ikonu nevidíte, klikněte předběžně na odkaz „Přepnout do klasického zobrazení“ v levém sloupci a nyní znovu vyhledejte požadovaného zástupce. 2. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na zástupce „Připojení k místní síti“ a vyberte možnost „Vlastnosti“.

V zobrazeném okně vyberte z centrálního seznamu položku „Internetový protokol TCP/IP“ a klikněte na tlačítko Vlastnosti vpravo dole. 4. Ujistěte se, že jsou v zobrazeném okně zaškrtnuty možnosti „Získat IP adresu automaticky“ a „Získat adresu DNS serveru automaticky“. Poté zavřete všechna okna stisknutím tlačítka OK. Místní síťové připojení je nyní nakonfigurováno. 5. Chcete-li změnit adresu MAC síťové karty, klikněte po kroku 2 tohoto návodu na tlačítko Configure v zobrazeném okně. 6. Přejděte na kartu „Upřesnit“ nebo „Upřesnit“ a ze seznamu vlevo vyberte „Síťová adresa“ nebo „Síťová adresa“. Do pole „Value“ nebo „Value“ zadejte adresu MAC, která se skládá z 12 znaků (latinská písmena a číslice) bez mezer, pomlček a teček. Požadovanou adresu MAC zjistíte, když zavoláte do zákaznického servisu a předem si zjistíte své uživatelské jméno nebo číslo smlouvy.

Před připojením

Poznámka: Tento návod platí pouze v případě, že jsou zařízení se systémem Android i počítač připojeny ke stejnému směrovači Wi-Fi.

Nejdříve je třeba nastavit místní síť v počítači (i když máte jen jeden počítač) a sdílet přes síť potřebné složky, jako jsou videa a hudba. Podrobně jsem to popsal v předchozím článku: Jak nakonfigurovat síť LAN v systému Windows.

V následujícím návodu budu předpokládat, že vše, co je popsáno ve výše uvedeném článku, je již hotovo.

Odinstalování sítí LAN v systému Windows 10

Ačkoli ve většině případů stačí zakázat zjišťování místní sítě metodou popsanou dříve v tomto článku, není nutné udržovat v počítači místní připojení, která se nepoužívají.

Podívejme se tedy, jak odstranit již vytvořenou místní síť, kterou nepotřebujeme.

V systému Windows 10 to můžete provést prostřednictvím registru. Chcete-li jej vyvolat, stiskněte klávesu WinR a v okně, které se zobrazí, zadejte příkaz regedit.

Upozornění: jakákoli nesprávná změna registru může poškodit váš počítač. Děláte to na vlastní nebezpečí.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles

Najdete zde mnoho stop po bývalých síťových připojeních s konkrétními názvy. Jednoduše odstraňte ty podsekce, které vám říkají, že síťová připojení již nepotřebujete.

Probrali jsme, jak nastavit místní síť pomocí síťového kabelu a bezdrátového připojení. Nyní si můžete doma nebo v práci zorganizovat spojení mezi svými zařízeními a pohodlně a rychle přenášet informace.

Dobrý den všem! Rád píšu pro lidi o počítačích. ať už jde o práci v různých programech nebo zábavu s počítačovými hrami. Snažím se psát pouze o věcech, které osobně znám. Ráda cestuji a věřím, že jen na cestách můžete skutečně poznat sami sebe.

připojit, počítači, prostřednictvím, místní, sítě

Dva počítače se systémem Windows 7: Jak je propojit do sítě LAN

Před vytvořením sítě LAN je třeba propojit dva počítače: fyzicky (pomocí kabelu. přímé připojení) nebo vzduchem (pomocí „Wi-Fi-Paya“ routeru).

připojit, počítači, prostřednictvím, místní, sítě

Připojení pomocí speciálního kabelu

Pokud máte kabel, ale nemáte router, můžete se připojit takto.

Tabulka: Výhody a nevýhody kabelové komunikace

Výhody Nevýhody
Levnější je koupit síťový kabel než směrovač. Nakonec budete mít doma kabely navíc. zejména pokud jsou počítače daleko od sebe (pak budou kabely dlouhé a budou se vám plést pod nohama).
Spolehlivost a stabilita připojení. Tímto způsobem můžete propojit pouze dvě zařízení.
Rychlost přenosu dat bude vysoká.

Jaký hardware potřebujete

Potřebujete pouze dva typy hardwaru: vyhrazený síťový kabel a síťovou kartu v jednom počítači a druhý počítač. Žádný problém se síťovými kartami: dnes je má každý notebook nebo stolní počítač. V systému Windows 7 by měly být k dispozici ovladače pro vaši síťovou kartu. Pokud ještě nejsou nainstalovány, stáhněte si „ovladače“ z oficiálních webových stránek výrobce počítače.

Pořiďte si kabel k propojení obou počítačů

Co se týče síťového kabelu: potřebujete kabel pro propojení dvou počítačů, ne pro připojení počítače k routeru (možná máte doma nějaký zbytek routeru. nebude fungovat).

Při výběru kabelu zohledněte vzdálenost mezi počítači. kupte správnou délku, případně s přídavným kabelem, aby nedošlo k záměně.

Jak propojit dva počítače v systému Windows 7

Jak propojit dva počítače pomocí zakoupeného nebo stávajícího kabelu:

  • Pokud je kabel dlouhý, odviňte jej. Narovnejte ji. Pokud kabel nemá žádné zástrčky, je třeba je umístit na oba konce kabelu. K tomu je třeba kabel krimpovat. Pokud jste ale začátečník, kupte si rovnou kabel se dvěma zástrčkami.
  • Připojte kabel ke konektoru prvního počítače (výstup síťové karty je obdélníkový). Pokud se jedná o notebook, bude to na boku. Pokud je „pevná“, na zadní straně.

Notebook má na boku síťový výstup

Připojení přes směrovač

Pokud máte router, ale nemáte kabel, neobtěžujte se s jeho nákupem. nastavte si „LAN“ na úkor „Wifi“. V tomto okamžiku však musí být na směrovači aktivován server DHCP, ale je pravděpodobné, že již aktivován je, pokud jste směrovač používali dříve.

Výhody a nevýhody připojení k routeru

Výhody Nevýhody
IP adresu počítače v místní síti nemusíte nastavovat. směrovač to udělá za vás. Pokud ještě nemáte router, musíte si ho koupit a stojí nejméně 1000 EUR.
Všechna zařízení ve vaší domácnosti, která jsou aktuálně připojena k vašemu zařízení s podporou Wi-Fi, budou mít přístup k místní síti. Rychlost přenosu je podstatně nižší než po drátě.
Žádné další šňůry, které by se motaly na podlaze. Toto spojení může být nestabilní.

Požadovaný hardware

Potřebujete pouze svůj směrovač. Internetový kabel od vašeho poskytovatele připojení je ve vaší domácnosti nepostradatelný, zapojíte ho a získáte „internetový“ signál pro všechny přístroje ve vašem bytě. Všechna tato zařízení budou ve stejné síti „LAN“.

Navázání spojení mezi dvěma počítači

Každý počítač by měl být připojen k síti Wi-Fi vašeho routeru (zapněte router a počkejte, až se spustí):

  • V systému Windows 7 klikněte na ikonu sítě v pravém dolním rohu obrazovky. Pokud je na ikoně žlutá kruhová ikona, znamená to, že jsou v blízkosti sítě Wi-Fi. Mezi nimi musí být i síťový router.
  • Najděte ji a klikněte na řádek. Klikněte na „Připojit„.

Klikněte na „Připojit“ a zadejte heslo

Jak propojit dva počítače a vytvořit síť LAN

K propojení dvou počítačů potřebujete buď směrovač (bezdrátové připojení), nebo speciální síťový kabel (přímé připojení). Zvažte obě spojení.

Připojení pomocí speciálního kabelu

Nejjednodušší způsob připojení je propojit dva počítače pomocí speciálního kabelu.

Tabulka: Výhody a nevýhody kabelových připojení

Výhody Nevýhody
Malý rozpočet. kabel stojí méně než router. Zbytečné dráty v domě.
Vaše síťové připojení bude spolehlivé. Žádný způsob připojení mobilních zařízení k síti LAN.
To vám umožní rychlejší připojení pro přenos různých souborů.
Snadné přímé nastavení.

Jaký hardware potřebujete

Pro kabelové spojení mezi dvěma počítači není potřeba mnoho: samotný kabel a síťové karty v obou počítačích. Kabel lze zakoupit v obchodě s počítačovým hardwarem maximálně za 300 eur. Ale pozor: kabel je třeba koupit pro propojení dvou počítačů, nikoliv například mezi počítačem a směrovačem. Druhá možnost vám nebude fungovat. prostě se nepřipojí.

Síťovým kabelem lze propojit dva počítače, aby spolu komunikovaly

Zvolte také kabel vhodné délky, abyste nemuseli počítače přibližovat k sobě.

Síťovou kartu má každý notebook a téměř každý stolní počítač (samozřejmě za předpokladu, že ji máte). Tato součást by tedy neměla být problémem. Samozřejmě pro něj musí být nainstalovány ovladače systému „Windows“.

Jak propojit dva počítače?

Postup připojení je co nejjednodušší:

  • Narovnejte kabel. pokud nemá žádné konektory, je třeba jej nejprve zalisovat.
  • Připojte jeden konec kabelu k prvnímu počítači (k oběma). Pokud máte stolní počítač, síťový slot se nachází na zadní straně. Bude mít obdélníkový tvar. Vedle ní může být ikona sítě (několik čtverců spojených čarami). Zasuňte plastovou zástrčku, dokud neuslyšíte „cvaknutí“.

Vyhledejte slot pro síťovou kartu na zadní straně jednotky stolního počítače

Zásuvka pro síťovou kartu se na notebooku nachází na jednom z bočních panelů

Navázání připojení pomocí směrovače

Pomocí směrovače můžete svou síť LAN nakonfigurovat automaticky. pokud máte v nastavení směrovače povolen server DHCP, který rozděluje místní IP adresy zařízením, jež právě používají oblast Wi-Fi směrovače.

Tabulka: Výhody a nevýhody připojení směrovače

Klady Nevýhody
Místní síť stačí na směrovači nastavit pouze jednou. Musíte si zakoupit směrovač, který je poměrně drahý.
Musíte si koupit směrovač a připojení zařízení k síti vás vyjde na pěkný peníz. To znamená, že k síti mohou být připojeny nejen počítače. Rychlost přenosu může být pomalá (bezdrátové připojení je často pomalejší než kabelové).
Žádné další dráty pod nohama. Spojení může být nespolehlivé (přenos dat může selhat).

Jaký hardware potřebujete

Potřebujete směrovač. to je vše. Můžete k němu připojit kabel poskytovatele internetu a rozvést internetový signál do všech zařízení v domácnosti. Směrovač tak propojí všechny tyto miniaplikace (ty, které jsou k zařízení aktuálně připojeny) s místní sítí.

Směrovač dokáže propojit všechny počítače a mobilní zařízení v domě prostřednictvím Wi-Fi-Phy

Pokud má váš směrovač sloty LAN. obvykle žlutě zbarvené a označené LAN (každý slot je očíslován). můžete k němu samozřejmě připojit počítače pomocí kabelů. Získáte vyšší rychlost přenosu dat prostřednictvím místní sítě. Pak si ale budete muset koupit samostatný kabel pro připojení druhého počítače k routeru (router se dodává nanejvýš s jedním kabelem. můžete ho připojit pouze k jednomu počítači).

Při tomto způsobu připojení je třeba zapojit jeden konec kabelu do zásuvky LAN na směrovači a druhý konec do výstupu síťové karty v počítači. Poté zopakujte stejné kroky s druhým kabelem a počítačem.

Navázání spojení mezi dvěma počítači pomocí směrovače

Podívejme se na příklad bezdrátového připojení počítače ke směrovači pomocí systému Windows 10:

    Stačí se přihlásit k přístupovému bodu směrovače. Otevřete ikonu sítě vpravo dole. Najděte svůj směrovač a otevřete.

Klikněte na ikonu sítě na hlavním panelu

Chcete-li se připojit k hotspotu, musíte zadat heslo k hotspotu

Jak nastavit síť LAN v systému Windows. krok za krokem

Nejprve nastavte stejný název pracovní skupiny pro všechny počítače, které mají být připojeny k místní síti. Otevřete vlastnosti „Můj počítač“, nejrychleji to provedete stisknutím klávesy WinR na klávesnici a zadáním příkazu sysdm.cpl (Tato akce je stejná pro systémy Windows 10, 8 a 8.1 a Windows 7).

Tím se otevře pravá karta, na které je vidět, do které pracovní skupiny počítač patří, v mém případě WORKGROUP. Chcete-li změnit název pracovní skupiny, klikněte na tlačítko „Změnit“ a zadejte nový název (nepoužívejte cyrilici). Jak jsem řekl, název pracovní skupiny musí být ve všech počítačích stejný.

Poté přejděte do Centra síťových připojení a sdílení systému Windows (najdete ho v Ovládacích panelech nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu připojení v systémové liště).

Pro všechny síťové profily povolte zjišťování sítě, automatickou konfiguraci, sdílení souborů a tiskáren.

Přejděte dolů na Pokročilá nastavení sdílení, přejděte na Všechny sítě a v poslední části Sdílení chráněné heslem vyberte možnost Zakázat sdílení chráněné heslem a uložte změny.

Předběžné shrnutí: všechny počítače v místní síti by měly mít stejný název pracovní skupiny a nastavené zjišťování sítě; počítače, jejichž složky by měly být přístupné v síti, by měly mít povoleno sdílení souborů a tiskáren a zakázáno sdílení chráněné heslem.

Výše uvedený postup je dostačující, pokud jsou všechny počítače v domácí síti připojeny ke stejnému směrovači. Jiné možnosti připojení mohou vyžadovat nastavení statické IP adresy ve stejné podsíti ve vlastnostech připojení LAN.

Poznámka: V systémech Windows 10 a 8 je název počítače v síti LAN nastaven automaticky během instalace a obvykle vypadá špatně a neidentifikuje počítač. Chcete-li změnit název počítače, použijte návod Jak změnit název počítače ve Windows 10 (jeden ze způsobů uvedených v návodu bude fungovat i v předchozích verzích operačního systému).

Bonus (shadowsocks)

Ne vždy potřebujete plnohodnotnou síť VPN, někdy chcete jen bezpečně prohlížet kočky v prohlížeči. Pro systém Windows si stáhněte stránku https://github.com/shadowsocks/shadowsocks-Windows/releases

Shadowsocks Windows (nevyžaduje práva správce)

Ve Firefoxu si stáhněte rozšíření FoxyProxy (také pro Android), nastavení: SOCKS5/127.0.0.1/1080

foxyproxy pro Firefox, pro Chrome. proxy-switchyomega

Pro Android https://play.Google.com/store/apps/details?ID=com.github.shadowsocks vybrat pouze proxy (pak VPN kanál nebude vyzvednout).

Rychlost Shadowsocks Android Shadowsocks u poskytovatele MTS v Petrohradě SSTP VPN (2 zařízení v síti) u poskytovatele MTS v Petrohradě

Proč Amazon? Nejnižší rychlost, jakou jsme kdy měli. 10Mbps.

Proč FreeBSD? SoftEther je pod ním nainstalován správcem balíčků a samotný operační systém spotřebovává méně prostředků již mrtvého virtuálního serveru.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS