Jak si vybrat notebook pro práci i doma

Nejlepší tipy pro výběr notebooku od odborníka!

Výběr notebooku je obtížný a velmi náročný úkol. Než si vyberete dobrý notebook, musíte si ujasnit, k čemu přesně bude sloužit. To vám pomůže sestavit seznam funkcí, které by zařízení mělo mít. Většina výrobců nabízí předem sestavené notebooky a zákazníci si jen musí vybrat ten, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám.

Optimální volbou je 15,6palcová obrazovka. Můžete se také podívat na 17,3palcové modely. skvělé, pokud pracujete převážně jako stacionární telefon. Pro časté cestování je lepší zvolit ultrabook s 13-14palcovou obrazovkou.

Nejlepší řešení. Full HD (1920 × 1080). Nižší rozlišení je přijatelné pouze v případě, že si koupíte levný notebook se základními parametry. Vyšší rozlišení. 2K nebo 4K jsou podle našeho názoru zbytečná a mají problémy se škálováním v aplikacích Windows.

Nejběžnějšími matricemi v moderních noteboocích jsou TNFilm a IPS. Matrice TNFilm se vyznačuje nízkou cenou, ale obrazovka notebooku nebude mít dobré pozorovací úhly. Matrice IPS zajišťuje vynikající podání barev a pozorovací úhly. Při výběru herního modelu zvažte 120-144Hz obrazovku. Taková matice zobrazuje plynulejší obraz a méně zatěžuje oči.

Procesor je klíčem k výkonu zařízení, energetické účinnosti, rychlosti a dalším parametrům. Pro kancelářské úlohy stačí procesory Intel Celeron, Intel Pentium, Intel Core i3 nebo AMD Athlon, AMD Ryzen 3. Pro náročnější úlohy zvolte Intel Core i5, i7, i9 nebo AMD Ryzen 5, 7, 9 (v závislosti na náročnosti úloh a vašem rozpočtu). Pro herní notebooky, procesory Intel Core i5, AMD Ryzen 5 a vyšší s příponou H na konci označení. což znamená, že procesor nebyl z důvodu úspory energie snížen.

Paměť RAM určuje, kolik náročných aplikací můžete na notebooku stabilně používat a kolik programů můžete spustit současně. Optimální velikost pro domácí kancelář/studium. 8 GB. Pro herní/hardcore zátěž by se 8 GB mělo zvažovat pouze v případě, že plánujete tuto kapacitu v budoucnu rozšířit. Modely s 12 GB, 16 GB nebo více jsou vhodnější.

SSD je pro dnešní notebooky nezbytností, protože urychluje načítání systému a aplikací a je spolehlivější a tišší než HDD.к. Nemá uvnitř žádné mechanické pohyblivé části. Doporučená minimální kapacita 256. Doporučená minimální kapacita 512 a více. Modely s pevným diskem doporučujeme zvážit pouze v případě, že váš notebook obsahuje také SSD a pevný disk je určen výhradně pro ukládání velkých souborů, které nevyžadují vysokou přístupovou rychlost.

Pro střih videa, 3D nebo hraní her zvažte ty s diskrétní grafickou kartou. Mobilní grafické karty Nvidia MX jsou vhodné pro nenáročnou práci a hraní her. Grafické karty Nvidia GTX a RTX jsou vhodné pro náročnou práci a moderní hry.

Funkce, za které nebudete chtít platit příliš mnoho

  • Obrazovka s rozlišením vyšším než Full HD. Notebooky mají malé obrazovky a hustota pixelů je i při rozlišení 1080p velmi vysoká, takže vyšší rozlišení jsou podle našeho názoru z hlediska kvality obrazu zbytečná. Displeje s nadměrným rozlišením spotřebovávají více energie z baterie a vyžadují mnohem více prostředků pro zobrazení obrazu, což má negativní vliv na výkon systému a také problémy se škálováním systému Windows.
  • Vyberte si vyvážený model pro své hry. Nemá smysl vybírat pro hry notebook s levnou videokartou u špičkového procesoru, výkon bude stále omezen grafickým čipem a procesor bude zahálet. Také nemá smysl vybírat nejslabší procesor a špičkovou grafickou kartu. V takovém případě procesor jednoduše nebude schopen připravit dostatek snímků pro grafickou kartu a ta bude načtena neúplně.
  • Diskrétní grafická karta. Pokud si vyberete notebook na sledování filmů, surfování po internetu, studium nebo spouštění kancelářských aplikací, integrovaná grafika procesoru tyto úlohy snadno zvládne. Diskrétní grafická karta navíc rychleji vybíjí baterii.
  • Nadměrné množství paměti RAM. Kapacita paměti RAM nezrychluje notebook, takže nemá smysl pořizovat si notebook s mnohem větší pamětí, než potřebujete pro své úkoly. Pokud se obáváte o význam kapacity paměti, je lepší jednoduše zvážit možnosti s možností budoucího upgradu.
  • Snímač otisků prstů. Snímač otisků prstů je pohodlnou alternativou k zadávání hesla. Cena notebooků se skenery je však poměrně vysoká, takže uživatel by měl zvážit, zda za takovou funkci nepřeplatí.

Tip! Nevyčerpávejte výdrž baterie až na hranici svých možností. Pokud bude notebook používán v domácnosti nebo v kanceláři. nepřeplácejte a kupujte modely, které budou v samostatném režimu pracovat ještě 1-2 hodiny.

Podpora rozhraní Thunderbolt

Kromě samotného portu USB-C je třeba se ujistit o další důležité vlastnosti: kompatibilitě se standardem Thunderbolt 3. Jeho podpora poskytuje notebooku několik klíčových výhod.

Kromě vyšších přenosových rychlostí umožňuje konektor USB-C s rozhraním Thunderbolt 3 připojit řadu displejů 4K a dokonce i externí grafické karty. Kompatibilita je obvykle uvedena ve specifikacích a příslušné porty jsou označeny ikonou blesku.

Jak se vyhnout oblíbeným chybám?

Pokud budoucí majitel nebude brát v úvahu některé oblíbené chyby, notebook velmi rychle přestane být radostí.

  • Zaměřte se pouze na rozpočet. Pokud nemáte dostatek peněz na nákup notebooku, mnoho lidí se rozhoduje pro nákup zařízení nižší třídy. Výsledkem je však to, že zařízení začne špatně fungovat a vážně zamrzne. Existuje několik možností. První možností je počkat s nákupem a ušetřit potřebnou částku. Druhou možností je koupit si notebook z druhé ruky nebo si objednat gadget na úvěr či splátky.
  • Nechte se ovlivnit slevami a akcemi. Obchody často používají oblíbený trik: nejprve uměle zvýší cenu určitého zboží a pak na něj udělají „slevu“. Kupující si myslí, že ušetří, ačkoli tomu tak ve skutečnosti není.
  • Kupte si nejdražší modely. Navzdory rozšířenému stereotypu nejsou drahá zařízení zdaleka vždy ta nejlepší. Měli byste se zaměřit na své potřeby a koupit notebook s ohledem na zamýšlené použití.

Pokud kupujete notebook jako dárek, měli byste si s budoucím majitelem předem a nenápadně vyjasnit informace o tom, jak a k jakému účelu bude zařízení používáno. To vám pomůže vybrat ten správný model.

❸ AMD nebo Intel. Který je lepší a spolehlivější?

Starý spor, který je starý více než tucet let. Předpokládá se, že společnost AMD. Lepší pro hraní her, Intel. pro výpočty. Přesto pro notebook doporučuji zvolit procesor od Intelu, proto:

  • zaprvé se méně zahřívají (velmi důležité pro notebook, kde je vše velmi kompaktní a přehřívání způsobuje časté poruchy);
  • Za druhé, jejich chlazení vyžaduje méně výkonný chladič, což znamená, že notebook poběží tišeji (obvykle tomu tak je);
  • Za třetí, procesory Intel jsou energeticky úspornější. To znamená, že notebook vydrží déle bez nutnosti dobíjení;
  • čtvrtý, notebooky s procesory Intel vydrží v průměru o něco déle než notebooky vyrobené společností AMD.

A obecně se dnes prodává více notebooků s procesory Intel než s procesory AMD. výběr je snazší a rychlejší.

Věnujte pozornost detailům

Pokud jsou ostatní podmínky stejné, vyberte si tu, která vám vyhovuje nejvíce.

Matná nebo lesklá obrazovka

Lesklá obrazovka je praktičtější, pokud notebook používáte mimo domov nebo pokud je vaše pracovní stanice umístěna tak, že je displej hodně oslněn.

ale s lesklou obrazovkou získáte bohatší obraz, barvy jsou jasnější a sytější. Pokud pracujete s grafikou, hrajete hodně her nebo sledujete filmy, vyplatí se zvolit tento model.

Počet portů

Zjistěte, která zařízení chcete k notebooku připojit: myš, paměťovou kartu, druhý displej, externí pevný disk? Ujistěte se, že máte dostatek portů pro všechny své miniaplikace.

Nejoblíbenější konektory a jejich funkce:

  • USB. pro připojení paměťových karet, myší a smartphonů, webových kamer, fitness trackerů a dalších zařízení. Umožňuje přenos dat i nabíjení, pokud to zařízení podporuje. Standardní USB 2.0 Obvykle bílá, USB 3.0. modrá.
  • HDMI slouží k připojení monitorů nebo televizorů, k přenosu videa s vysokým rozlišením a vícekanálového zvuku.
  • DisplayPort. také pro připojení monitorů a televizorů. Podporuje však až čtyři obrazovky najednou a díky levným adaptérům k němu můžete připojit monitory různých standardů.
  • Thunderbolt. pro přenos dat rekordní rychlostí až 40 Gb/s (ve srovnání s USB 3).0. až 5 Gb/s). Na tomto portu zkopírujete až 14 hodin HD videa za méně než minutu. Kompatibilní s USB-Type-C.

K dispozici je slot pro ukládání

Pokud si počítač koupíte na několik let, hrajete hodně her nebo pracujete s aplikacemi náročnými na zdroje, v určitém okamžiku budete uvažovat o upgradu. U notebooků je nejjednodušší přidat paměť RAM. Zkontrolujte, zda má model volný slot.

Dostupnost volného slotu pro pevný disk

Každý gigabajt na SSD je dražší než na klasickém pevném disku, takže výrobci často nabízejí konfigurace s 1TB HDD a 256GB SSD za přibližně stejnou cenu. Pokud se domníváte, že dostupné místo na disku nestačí, zkontrolujte, zda má váš notebook další slot pro diskovou jednotku. Až přijde ten správný čas, můžete ji přidat a nainstalovat.

Tyto sloty jsou obvykle zakryty plastovým krytem zajištěným jedním nebo dvěma šrouby a k dispozici je již smyčka pro připojení jednotky. Ve specifikacích však často není volný slot uveden, proto je vhodné si tento bod ověřit u výrobce nebo u poradců v obchodě.

Podpora Wi-Fi 802.11ac/ax

Téměř všechny nejnovější notebooky podporují standard Wi-Fi 802 802 802.11 ac. Umožňuje pracovat nejen v pásmu 2,4 GHz (které je velmi rozšířené a způsobuje větší rušení), ale také v pásmu 5 GHz (kde bude připojení plynulejší a méně pingů).

802.11ax, neboli Wi-Fi 6, je nejnovějším běžným standardem. Podporuje provoz v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz a může zahrnovat další pásma v pásmech 1 až 7 GHz, jakmile budou k dispozici. Zvýšila se také hustota kódování, což vedlo k rychlosti přenosu dat až o 50 % vyšší.

Je důležité, aby váš směrovač také podporoval správný standard. Zkontrolujte to před nákupem notebooku a v případě potřeby proveďte upgrade. V současné době samozřejmě není mnoho routerů s podporou Wi-Fi 6, ale pokud si kupujete notebook na několik let a potřebujete rychlý internet, poohlédněte se po tomto.

Aktivní nebo pasivní chladicí systém

Pokud je vaší prioritou tichý notebook, který nevyžaduje rekordní výkon, zvolte model s pasivním systémem chlazení. zjednodušeně řečeno bez ventilátoru. Chladiče na procesoru a dalších místech, kde dochází k maximálnímu zahřívání, udržují správnou teplotu, abyste byli produktivní. Pokud je však pro vás důležitější vysoký výkon, měli byste počítat s tím, že notebook bude výrazně tišší, když ho budete vytěžovat na maximum.

Všimněte si také, že SSD je tichý. Je to vlastně velký flash disk a nemá žádné pohyblivé části. A HDD je při práci slyšet.

Osvětlení klávesnice

Pokud sedíte u počítače často večer nebo v noci a nechcete rozsvěcet světla, je tato funkce velmi užitečná. Nejde jen o to, že je snazší psát kód nebo upravovat text, ale také o to, že se vám nepopletou nastavení přehrávače videa nebo že můžete rychle odpovídat na zprávy. Navíc je mnohem pohodlnější přenést pohled z obrazovky na klávesnici za soumraku.

Jak vybrat rozměry notebooku

Chcete-li vybrat notebook podle parametrů, musíte alespoň povrchně znát hlavní vlastnosti notebooku. Patří mezi ně: úhlopříčka, hmotnost, obrazovka, procesor, grafická karta, paměť RAM, pevný disk, baterie, typy bezdrátových sítí, operační systém a design.

Velikost a úhlopříčka notebooku

Velikost obrazovky notebooku (úhlopříčka) se tradičně měří v palcích. Připomeňme, že 1 palec = 2.54 cm. Nejmenší notebooky mají úhlopříčku 11 palců. Pro jednoduché úkoly (surfování na internetu, práce v kancelářských aplikacích) postačí 15palcový notebook. Pro sledování filmů ve vysoké kvalitě, hraní her a práci s grafickými programy, jako je Photoshop, je lepší zvolit notebooky s obrazovkami o velikosti 17 palců.

Lifefact: Chcete-li „zvětšit“ úhlopříčku notebooku, připojte jej k externímu velkému monitoru.

Hmotnost notebooku

Čím větší je úhlopříčka a čím lepší je „vycpávka“, tím těžší je zařízení. Z hlediska hmotnosti lze notebooky rozdělit do tří kategorií:

  • Nízká hmotnost (do 1 kg). možnost kempování pro studium, práci i cestování. Tyto modely nemají velké, ale dostatečné vlastnosti k provádění většiny standardních úkolů;
  • Normální (1-4 kg). nejreprezentativnější skupina. Najdete zde jakýkoli stroj, včetně těch s grafickými programy;
  • Těžké notebooky (nad 4 kg). stejné jako stolní notebooky, vhodné pro profesionální hráče a vysoce specializované profesionály s potřebou vyššího výpočetního výkonu.

Všimněte si, že pro většinu úkolů, včetně profesionálních, stejně jako pro sledování filmů a hraní her, postačí notebook s hmotností do 4 kg.

Rozlišení obrazovky

Rozlišení obrazovky je jednou z nejdůležitějších vlastností displeje notebooku. Je charakterizován počtem pixelů/teček na celé ploše obrazovky. Zlaté pravidlo zní: více bodů znamená lepší zážitek ze sledování! Optimální rozlišení pro obrazovky notebooků je: 1366×768 1920×1080.

Pro plné zobrazení videa v HD kvalitě potřebujete displej s rozlišením 1920×1080 pixelů. Rozlišení 1366×768 je přitom dostatečné pro domácí použití, práci nebo studium.

Kromě počtu pixelů potřebujete znát také jejich hustotu (pixely na palec). Protože při stejném rozlišení se zobrazí jiný obraz při různých úhlopříčkách. Rozlišení 1366×768 na 14″ displeji tedy bude vypadat lépe než na 17″ displeji.

Důležité vědět: Optimální hustota pixelů pro displej notebooku je 100 ppi.

Typ displeje

Realističnost a bohatost obrazu je dána matricí. Přicházejí v těchto variantách:

  • TN je levná varianta s nízkým jasem, špatnou kvalitou obrazu a malým pozorovacím úhlem. Zároveň má taková matice vysokou míru odezvy, což je při hraní online her nesmírně důležité;
  • IPS. pokročilejší matrice, která ve všem kromě rychlosti odezvy překonává předchozí typ. Je však nepravděpodobné, že by tento rozdíl zjistil pouhým okem i zkušený uživatel. Pokročilejší verze této technologie jsou S-IPS a S-IPS II;
  • MVA (P-MVA, SVA, WVA) je vylepšením TN, ale s delší dobou odezvy;
  • OLED a AMOLED jsou nejjasnější matrice, které se používají v noteboocích s nejlepšími displeji.

Rozlišují se lesklé a matné obrazovky. První z nich nabízejí lepší čistotu a kontrast a s druhými se pracuje pohodlněji. protože snižují oslnění monitoru

vybrat, notebook, práci, doma

Všimněte si, že existují notebooky s dotykovou obrazovkou, které mimo jiné reagují na dotyk vašich prstů. Hodí se k promítání prezentací nebo k rychlému procházení internetu. přístup k informacím.

Procesor

Procesor hraje hlavní roli ve výkonu notebooku. Nejlepší procesory pro notebooky vyrábějí společnosti Intel a AMD. První z nich jsou technologické a pokročilé, proto jsou drahé, ale účinně fungují!

vybrat, notebook, práci, doma

Procesory AMD jsou cenově dostupnější. S každým dalším rokem se však tento rozdíl stírá: „modří“ se učí, jak si to usnadnit, a „červení“ překvapují svými inovacemi. Při porovnávání procesorů pro notebooky je třeba bez ohledu na značku věnovat pozornost následujícím vlastnostem:

  • Počet jader. má přímý vliv na výkon. Procesorová jádra si mezi sebou rozdělují zátěž, což umožňuje provádět mnoho úloh najednou. Kromě počtu jader je třeba vzít v úvahu i jejich vláknitost a architekturu (umístění);
  • taktovací frekvence. určuje rychlost výpočetních operací. V žebříčku procesorů pro notebooky bude samozřejmě výše ten s vyšším taktem;
  • cache paměť. její velikost určuje rychlost zpracování aktuálních dat. Cache reaguje rychleji než RAM a řeší horké úlohy, čímž odlehčuje RAM a zvyšuje celkový výkon. Mezipaměť může být druhé (L2) a třetí (L3) úrovně.

Důležité vědět: notebook může mít 2 až 8 jader. Který procesor je pro váš notebook lepší?? Řečnická otázka, protože někdy k provedení úkolu stačí dvě jádra.

Externí grafická karta pro notebook (diskrétní grafická karta) je samostatný čip s „vlastním mozkem“: procesorem a pamětí. Tyto karty se používají pro komplexní úlohy včetně návrhu a pro hraní her!

Pro notebook neexistuje nejlepší grafická karta, takže mnoho modelů obsahuje oba typy karet současně. Mohou běžet současně (hybridní režim) nebo střídavě. V tomto režimu se výběr grafické karty provádí automaticky v závislosti na dané úloze. Hybridní režim je energeticky účinnější.

RAM

Operační paměť notebooku je zodpovědná za rychlost počítače. Ukládá a zpracovává data pro provádění aktuálních operací. Čím více paměti RAM máte, tím více programů můžete otevřít najednou, aniž by došlo k zamrznutí nebo zpomalení systému.

Pro jednoduché kancelářské úlohy a každodenní používání by měly stačit 2 GB paměti RAM. Pokud plánujete pracovat s programy náročnými na zdroje nebo načítat náročné hry, potřebujete paměť notebooku 4 GB a více: 6 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB a dokonce 64 GB.

Parametry výběru

  • Úhlopříčka obrazovky se měří v palcích. Nejoblíbenějším a nejuniverzálnějším řešením je diagonála z 15,6 palce (1 palec = 2,54 cm). Čím větší je obrazovka notebooku, tím lepší je kvalita obrazu. S rostoucí úhlopříčkou obrazovky se však notebook stává těžším, což snižuje jeho přenosnost. Notebooky s větší obrazovkou jsou proto lepší volbou pro domácí použití. Pokud musíte svůj notebook často přenášet, možná byste měli zvážit kompaktní notebook. Čím menší notebook, tím menší obrazovka. Ale menší než 11,6“ obrazovka není příliš pohodlná na používání.

Na notebooku s obrazovkou větší než 14“ není práce na cestách tak pohodlná a neustálé přenášení je příliš nepohodlné.

Pokud je pro vás hmotnost prioritou, vyberte si ultrabooky střední a vyšší třídy. S nižší hmotností a tloušťkou zpravidla roste i cena. Čím méně chcete nosit těžší věci, tím více za toto pohodlí zaplatíte. Optimální velikost obrazovky pro tato zařízení je 13,3“. Nejtenčí notebooky používají pro své rámy hliník a dokonce i uhlíková vlákna!

  • Rozlišení obrazovky. Důležité je zohlednit kvalitu viditelného obrazu měřenou v pixelech. Zadáno jako matice, kde první číslo udává počet bodů na vodorovné ploše, druhé na svislé ploše. Čím více pixelů, tím lepší obraz. Pro oblíbená rozlišení je zde stručné pojmenování FullHD. 1920×1080, . 3840х2160. Čím více bodů na obrazovce máte, tím ostřejší obraz vidíte. Kromě vyšších nákladů na čiré obrazovky však také snižují výdrž baterie notebooku, protože grafická karta je více zatěžována. Optimálním řešením je rozlišení Full HD 1920×1080 pixelů, které vám poskytne čistý obraz bez snížení výkonu a výdrže baterie.

Nejdůležitější komponentou moderních her je grafická karta. Čím lepší grafická karta, tím více detailů v herním světě uvidíte a tím plynulejší bude obraz. To vám pomůže lépe se ponořit do virtuálního světa. Grafické karty řady NVidia GTX1050-GTX1080 jsou herní grafické karty. Pojmenování má jednoduchou logiku: první dvě čísla znamenají generaci, poslední dvě výkon. Čím vyšší číslo, tím více snímků za sekundu bude grafická karta schopna vypočítat. Nezapomeňte však na množství integrované videopaměti na kartě. model stejné řady může mít různé objemy. To ovlivní, kolik předinstalovaných textur se vejde do paměti grafické karty, aniž by bylo nutné použít „pomalou“ paměť RAM notebooku.

Hry využívají různé množství videopaměti v závislosti na samotné hře a nastavení. Čím více paměti má vaše grafická karta, tím více her udrží pohodlnou snímkovou frekvenci. Pokud plánujete připojit brýle pro virtuální realitu, měli byste zvážit grafickou kartu alespoň GTX1060.

Procesor zde hraje spíše podřízenou roli a ve většině případů bude optimální procesor Intel Core i5-8300H / i5-7300HQ, který pomůže vaší grafické kartě naplno využít její potenciál. Pro vyšší výkon v ostatních úlohách můžete zvolit procesor Intel Core i7-8700H / i7-7700HQ. Pro delší výdrž baterie (ne pro hraní her) se hodí úsporný procesor Intel Core i5-8250U / i7-8550U.

Čím více paměti RAM, tím lépe. Méně než 8 GB je u herních notebooků neobvyklé, 16 GB je optimální a 32 GB je skvělý náskok. Paměť RAM lze u herních notebooků v případě potřeby obvykle přidat později.

Úložiště pro herní notebooky. Moderní hry zabírají až 100 GB a to není limit. Proto je dvojice disků SSDHD tou nejlepší volbou. Při nákupu můžete trochu ušetřit a zvolit pouze SSD (alespoň 256 GB). A později, pokud budete chtít větší kapacitu HDD. Drtivá většina herních notebooků má možnost druhé jednotky.

  • Kapacita paměti RAM je důležitá pro provoz několika aplikací současně nebo pro zpracování velkého množství dat. Čím více paměti RAM, tím více si notebook „pamatuje“. Základní objem moderního notebooku je 4 GB, můžete považovat za pohodlné 8 GB, A 12-16 GB v multimediálních úlohách lze považovat za dobrou rezervu do budoucna. Na sledování videí, práci s několika aplikacemi nebo spuštění prohlížeče s desítkami karet vám stačí 8 GB paměti RAM. Náruživý hráč bude potřebovat minimálně o tolik víc 16 GB „RAM, díky čemuž plně ocení výhody moderních her.
  • Typ a kapacita pevného disku. Čím větší pevný disk, tím více dat můžete do notebooku uložit. Pevné disky se vyrábějí ve dvou variantách:
  • HDD. záznam pomocí magnetické hlavy. HDD je hlučný a spotřebovává poměrně hodně energie Nejjednodušší úložný disk je HDD. Jedná se o klasický typ úložiště. Minimální velikost nyní začíná na 500 GB. To je více než dostatečný prostor pro vaše každodenní počítačové potřeby. Často jsou k dispozici také kapacity 1000 GB a někdy dokonce 2000 GB. Pevné disky tohoto typu jsou k dispozici, ale jsou výrazně pomalejší než dnešní SSD, které jsou sice drahé, ale každým rokem cenově dostupnější;
  • SSD. Žádné pohyblivé části, provoz je založen na mechanismu flash disku. SDD je dražší, ale pracuje 3-10krát rychleji. Disky SSD jsou menší, lehčí, méně náchylné k nárazům, energeticky úspornější a tiché. Ty se dodávají v kapacitách 120-128 GB. Je to nejmenší velikost, na kterou můžete umístit operační systém, programy a osobní soubory. Pro milovníky hudby a zejména filmů je nejlepší poohlédnout se po noteboocích s SSD o velikosti 256 GB a více.

Achillovou patou levných notebooků je obrazovka

Levné domácí notebooky totiž používají nechutné obrazovky! Okamžitě se připravte na neobvykle špatné pozorovací úhly a nepřesnou reprodukci barev. I ten nejlevnější domácí monitor bude mít lepší výkon než obrazovka notebooku, která je považována za dobrou.

Nevím, s čím je takový marketing spojen, říkají, že dobré ekonomické matice jsou drahé (a ve skutečnosti jsou v noteboocích všechny komponenty úsporné), ale dříve dal normální obrazovky! Člověk, který si před 6 lety koupil notebook Sony, dnes nemůže najít ani STEJNOU obrazovku.

Obrazovky se dělí na lesklé a matné. Situaci dále komplikuje skutečnost, že drtivá většina notebooků má matrice (obrazovky) s lesklou povrchovou úpravou. Tyto notebooky vypadají na pultech obchodů skvěle, ale nic víc. Obrazovka vypadá jako zrcadlo! Pokud máte v plánu chodit s takovým notebookem, připravte se na to, že vás čeká strastiplná práce s výběrem polohy obrazovky, která vám umožní normálně pracovat. Práce s lesklou obrazovkou je také vizuálně náročnější.

Kromě pěkného vzhledu lesklé obrazovky vizuálně zlepšují kontrast a podání barev, takže jsou vhodnější pro multimediální aplikace (fotografie, filmy, hry). Matné obrazovky nevypadají jako zrcadlo, práce s nimi je pohodlnější. Proto všechny firemní notebooky mají pouze matné obrazovky. Kontrast a barevné podání těchto obrazovek je však o něco horší než u lesklých (pokud bereme stejnou úroveň). Můžete však najít dobré a cenově dostupné možnosti.

Srovnání lesklé (vlevo) a matné (vpravo) obrazovky

Četl jsem, že v Americe vyšli lidé do ulic s transparenty a protestovali proti úplné instalaci lesklých obrazovek do MacBooků. A to i přesto, že MacBooky mají normální lesk, který se tolik neleskne. Můj názor je, že lesklé obrazovky brzy pominou, stejně jako móda lesklých nátěrů.

Existují však speciální fólie pro lesklé obrazovky, které eliminují odlesky. Ne každá fólie však překryje obrazovku rovnoměrně, bez bublin a nezhorší kvalitu obrazu. Vyberte si typ obrazovky, který vyhovuje vašim potřebám.

Další skvělou věcí je, že kvalita obrazovky jaksi přímo nesouvisí s cenou notebooku. Tam je prostě oba úspěšné modely, a upřímný „G“. Správnou volbou je přijít do obchodu a vše si prohlédnout na vlastní oči. Nedůvěřujte recenzím na internetu.к. Stejné notebooky různých modelových řad mohou mít různé matice.

Kromě typu obrazovky věnujte pozornost samozřejmě i velikosti matice. De facto standardem pro kancelářské notebooky je 15,6″. Ve srovnání s obvyklým 19″-21″ domácím monitorem to nestačí, ale z tohoto důvodu je to mobilní počítač. Mimochodem, pokud se rozhodnete koupit notebook jen jako domácí počítač, pak znovu, myslím, že by bylo lepší koupit normální comp? Obrazovky s velikostí 17″ budou výrazně dražší, nejsou pohodlné na přenášení, baterie se rychleji vybíjí a stále nestačí.

Podsvícení LED se již používá téměř ve všech noteboocích. Další vlastností, která se ne vždy uvádí, je maximální úhel sklonu obrazovky. Malý úhel sklonu brání dostatečnému odklopení krytu obrazovky, abyste mohli notebook ovládat na klíně. Vyberte si notebook s úhlem krytu od 130 stupňů.

V těchto dnech není těžké najít notebook s dobrou maticí se zkratkou IPS, jsou mnohem lepší než levné TN Film. Dynamické hry, jako jsou střílečky, se však lépe hrají na maticích TN, protože.к. mají rychlejší dobu odezvy, dobře nebo dražší IPS.

Můžete je používat jako klasické notebooky i jako tablety: ke sledování filmů, kreslení nebo hraní her na dotykové obrazovce.

Lenovo Flex 5 14IIL05

  • Displej: 14″, IPS, lesklý, dotykový panel s rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů (Full HD).
  • Procesor: dvoujádrový Intel Core i3 1005G1 (10. generace), 1,2 GHz.
  • Grafická karta: integrovaná grafika Intel UHD Graphics.
  • Paměť: 8 GB RAM, 3200MHz DDR4; 256GB SSD.
  • Baterie: 52 W⋅h, až 10 hodin provozu.
  • Rozměry, hmotnost: 32 × 21,75 × 2,04 cm; 1,5 kg.
  • Zahrnutý operační systém: „Windows 10 Home.
  • Konfigurační číslo: 81X100QHRU.

Jeden z nejlevnějších transformátorů současnosti, který se vejde i do malého zavazadla a splňuje předpisy pro příruční zavazadla. Model 10. generace s procesorem Intel Core i3 je vybaven jasným dotykovým displejem s tenkými rámečky. lze jej snadno otevřít do 360 stupňů a proměnit tak notebook v tablet, interaktivní prezentační displej a kreslicí panel.

I přes své kompaktní rozměry má notebook všechny potřebné funkce, včetně HDMI pro výstup videa na monitor, televizor nebo projektor, a také slot pro karty SD.

Dell Inspiron 14 5410

  • Displej: 14palcový, lesklý, dotykový displej IPS s rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů (Full HD).
  • Procesor: čtyřjádrový Intel Core i7-1165G7 (11. generace), 2,9 GHz.
  • Grafická karta: integrovaná grafika Intel Iris Xe.
  • Paměť: 12 GB DDR4, 3 200 MHz RAM; 512GB SSD.
  • Baterie: 41W⋅h, až 7 hodin provozu.
  • Rozměry, hmotnost: 32 × 21 × 1,8 cm; 1,65 kg.
  • Zahrnutý operační systém: „Windows 10 Home.
  • Konfigurační číslo: 5410-7227.

Všestranný notebook s výkonným procesorem a výkonnou pamětí, který lze snadno nasadit v jakémkoli prostředí. Úsporný procesor a dostatečná kapacita baterie umožňují, abyste mohli zůstat delší dobu mimo dosah elektrické zásuvky.

Nechybí podpora nejnovějšího standardu Wi-Fi 6, dvojice standardních portů USB 3.0 a jeden univerzální USB-C, dále HDMI, Bluetooth 5.1 a čtečka karet.

HP ENVY x360

  • Displej: 15,6″, IPS, lesklý, dotykový, rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů (Full HD).
  • Procesor: 1,8GHz, osmijádrový AMD Ryzen 7 5700U.
  • Grafická karta: integrovaná grafika AMD Radeon Graphics.
  • Paměť: 16 GB DDR4, 3 200 MHz RAM; 512GB SSD.
  • Baterie: 51 W⋅h, až 14 hodin provozu.
  • Rozměry, hmotnost: 36 × 22,8 × 1,8 cm; 2,07 kg.
  • Zahrnutý operační systém: „Windows 10 Home.
  • Konfigurační číslo: eu0021ur 4E0V3EA.

Výkonný notebook, se kterým se nebudete chtít rozloučit, ale který má skromné rozměry a hmotnost. Transformer si snadno poradí i s těmi nejnáročnějšími aplikacemi, ale stejně snadno zvládne i více než půl dne bez dobíjení.

Ani připojení periferií a příslušenství by nemělo být problémem, protože notebook má všechny potřebné porty od HDMI po čtečku karet. Zvukový systém od renomované společnosti Bang Olufsen.

HP Spectre 13-aw2020ur

  • Displej: 13,3″ OLED, antireflexní, dotykový displej s rozlišením 3 840 x 2 160 pixelů (4K).
  • Procesor: čtyřjádrový Intel Core i7-1165G7 (11. generace), 2,8 GHz.
  • Grafická karta: integrovaná grafika Intel Iris Xe.
  • Paměť: 16 GB LPDDR4X, 3 733 MHz RAM; 1 TB SSD.
  • Baterie: 60W⋅h, až 12 hodin provozu.
  • Rozměry, hmotnost: 30,6 × 19,5 × 1,7 cm; 1,3 kg.
  • Zahrnutý operační systém: „Windows 10 Home“.
  • Konfigurační číslo: 2Z4M9EA.

Výkonné zařízení 2 v 1 s celohliníkovou konstrukcí a úžasným displejem OLED s vysokým rozlišením. Díky výkonnému hardwaru notebook snadno zvládá úlohy jakékoli náročnosti, včetně střihu videa v rozlišení 4K. Můžete se spolehnout na celodenní práci bez nutnosti dobíjení a také na dostatečnou výdrž baterie.

Model podporuje zadávání rukopisu pomocí dodávaného stylusu. Klávesnice má pohodlné velké klávesy a podsvícení. Mezi další přednosti patří zvukový systém Bang Olufsen, čtečka otisků prstů a automatická clona webové kamery, která fyzicky zavře objektiv při stisknutí jedné z funkčních kláves.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS