Jak správně nabíjet nový telefon
Od příchodu prvních mobilních telefonů se uživatelé pravidelně setkávají s otázkou, jak správně nabíjet nový smartphone. Na internetu je mnoho rad na toto téma, ale ne všechny jsou pravdivé. Poprvé nabíjejte baterii klasickým způsobem, neexistují žádná doporučení. Po vybití baterie připojte nabíječku a počkejte, až indikátor ukáže 100 %.

Baterie je nedílnou součástí každého mobilního telefonu. Nestabilní baterie promění i ten nejdražší mobilní telefon v nepoužitelný předmět. V průmyslu se používají baterie, které fungují na základě různých chemických reakcí. Podívejme se na nejčastější z nich.
Nikl-kadmium (NiCd)
Nízké náklady, vysoká obnovitelnost, provoz v širokém rozsahu teplot, rychlé nabíjení.
Vysoké samovybíjení, paměťový efekt, velké rozměry, toxické při nesprávné likvidaci.
Nikl-metal hydrid (NiMH)
Vysoká míra samovybíjení, nízký počet nabíjecích/vybíjecích cyklů, složitější (a dražší) nabíjecí zařízení (ve srovnání s NiCd).
Lithium-iontové (Li-Ion)
Vysoká kapacita, žádný paměťový efekt, malé rozměry, vysoký počet nabíjecích/vybíjecích cyklů.
Vysoké náklady, rychlé stárnutí (již po 1,5 roce). Baterie může být po 2 letech nepoužitelná). Bez ohledu na četnost používání existuje potenciální nebezpečí při používání (první modely těchto baterií často explodovaly během nabíjení).
V moderních smartphonech se nejčastěji používají dva typy baterií. NiMH a Li-Ion. I při stejné kapacitě dávají výrobci často přednost NiMH bateriím, které jsou levnější, ale vydrží déle. Li-Ion baterie mají dlouhou životnost při náročném používání a snadno se udržují.
Nikl-kadmiové baterie se v novějších mobilních telefonech téměř nepoužívají, protože byly nahrazeny metalhydridovými modely.
Tajemná „energetická sklenice“ aneb jak funguje baterie smartphonu
Mnoho lidí si představuje baterii telefonu jako malou nádobku, která se „plní“ proudem přes vodič ze zásuvky. Plná baterie elektronů. nyní můžeme energii využít k napájení displeje, reproduktorů, procesoru a dalších součástí smartphonu během dne. Pokud dojdou elektrony v baterii. telefon je vybitý a potřebuje novou dávku elektronů.
Tento obrázek vypadá logicky, ale ne zcela správně. Ve skutečnosti se baterie podobá spíše uzavřeným přesýpacím hodinám, jen místo písku máme „naplněné“ elektrony:
Když je horní „nádobka“ s elektrony prázdná, je třeba smartphone nabít, tj. nějakým způsobem otočit hodinky vzhůru nohama, aby se elektrony opět vysypaly dolů. Nabíjení „převrátí hodiny“ tím, že vezme „písek“ ze spodní části baterie a nasype ho do „horní“ misky, aby se elektrony mohly opět pohybovat správným směrem.
Všichni dobře chápeme, proč písek padá dolů. K tomu slouží gravitace. Pokud by hodinky ležely na boku, písek by se nepřenášel z jedné nádoby na druhou. Nyní si představme, že hodiny leží na stole (pro zjednodušení odstraňme zbytečné detaily), ale z nějakého důvodu elektrony „hodin“ neustále „padají“ z jedné části na druhou:
Jak se to děje!? Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, připomeňme si, co je to elektron. Vše kolem nás se skládá z atomů. Atomy se zase skládají z jádra, kolem něhož rotují elektrony jako planety kolem Slunce (ve skutečnosti je to primitivní a zastaralý model, protože elektrony neobíhají a neexistují ani oběžné dráhy, ale pro naše účely tento model postačí):
Elektrony (modré kuličky se znaménkem minus) jsou záporně nabité částice a uvnitř jádra jsou kladně nabité (protony) a neutrálně nabité (neutrony) částice. Opět
Pokud je počet elektronů (-) a protonů stejný, považuje se atom za elektricky neutrální. Pokud je v atomu více elektronů (-), má záporný náboj, a pokud je v atomu více protonů. pak má atom kladný náboj.
Opačné náboje (plus a minus) se tedy vždy přitahují, zatímco opačné náboje (plus-plus nebo minus-minus) se odpuzují. A nenechte se zastrašit slovy „pozitivní“ a „negativní“ náboj. Jsou to jen názvy, které se nezakládají na pravdě. V minulosti se tyto poplatky nazývaly „skleněné“ a „dehtové“. Pak se rozhodli nazývat je „pozitivní“ a „negativní“. Hlavním smyslem je ukázat, že existují dva typy nábojů, které na sebe určitým způsobem působí.
Nyní trochu upravíme naše hodiny, aby se více podobaly baterii chytrého telefonu. Za tímto účelem izolujeme dvě misky a do jedné z nich umístíme záporné a do druhé kladné náboje:
Vlevo je množství záporných elektronů a vpravo množství kladných iontů. Ion je jen jiný název pro atom, který ztratil nebo získal elektron. V našem případě ztratil elektron („minus“) a je kladně nabitý. Ukazuje se, že vlevo je přebytek elektronů a vpravo jejich nedostatek.
V přírodě však vše směřuje k rovnováze, atomy „chtějí“ být neutrální. To znamená, že počet kladných nábojů musí odpovídat počtu záporných nábojů. Spojíme-li obě misky vodičem (drátem), elektrony z levé misky se okamžitě začnou pohybovat po tomto vodiči do pravé misky:
V tomto okamžiku vznikne ve vodiči elektrický proud, protože proud je pohyb elektronů jedním směrem. Nyní můžete tento vodič protáhnout všemi součástmi smartphonu. Elektrony proudící ze záporného „kalíšku“ do kladného vytvářejí elektrický proud. Obrazovka, reproduktory a další komponenty budou fungovat.
Nyní si představte, že kelímek vlevo je jedna strana baterie (mínus) a kelímek vpravo je druhá strana (plus) a proud teče ze záporné strany baterie do kladné. Přijde však okamžik, kdy se počet elektronů vyrovná. Už není žádné „plus“ a „minus“, protože atomy se všude staly neutrálními, všechny přebytečné elektrony se připojily k iontům a telefon je zcela vybitý.
Kdyby to byla obyčejná baterie, nebyla by už k ničemu. Protože se však jedná o baterii, můžeme se opět pokusit rozdělit atomy na kladné ionty a záporné elektrony tak, že na jedné straně baterie shromáždíme „mínusy“ a na druhé „plusy“. A celý proces se začne točit v kruhu.

Co jsou to ampéry a volty?
Vraťme se k toku elektronů. Čím více jich projde vodičem za 1 sekundu, tím větší proud, tj. tím více ampérů baterie dodá. Náboj na elektron je zanedbatelný, takže k vytvoření dostatečného proudu pro napájení smartphonu je zapotřebí hodně elektronů. Ampéry jsou náš proud. Pokud neexistují žádné ampéry, pak neexistují ani elektrony pohybující se stejným směrem. Není tu elektřina. Přesněji řečeno, 1 ampér je tok 6 240 kvadrilionů elektronů, které protečou za 1 sekundu.
Nyní vezměte baterii chytrého telefonu se spoustou záporných částic (se znaménkem mínus) na jedné straně a kladných částic (se znaménkem plus) na straně druhé. Výsledkem jsou dva potenciály, z nichž jeden se „chce“ zbavit přebytečných elektronů. Je jich příliš mnoho, nemají dostatek místa, vytlačují se (elektrony se stejným nábojem se odpuzují). A na druhém konci je velký nedostatek elektronů a atomy se je snaží přitáhnout. Rozdíl mezi těmito potenciály („plus“ a „minus“) se nazývá napětí a měří se ve voltech. Čím více volných elektronů je na jedné straně a čím větší je jejich nedostatek na straně druhé, tím vyšší je napětí.
Jak vybrat externí nabíječku pro telefon
Pokud se kapacita vestavěné baterie sníží a přestane se nabíjet, je vhodné zvážit nákup speciální baterie pro nabíjení mobilních zařízení nebo Power Bank. Tento termín označuje externí zařízení vybavené vysokokapacitní lithium-iontovou baterií, která umožňuje nabíjet jakékoli mobilní zařízení bez přístupu k elektrické síti.
Externí nabíječky baterií se liší vzhledem, kapacitou a velikostí vnitřní baterie
Možnosti nabíjení baterie telefonu
Při výběru nejlepší powerbanky byste měli zohlednit základní parametry, mezi které nepatří pouze výrobce, tvarový faktor nebo použité materiály. V úvahu je třeba vzít tyto parametry:
- kapacita vestavěné baterie. Pro dobíjení mobilního telefonu je kapacita 4 000-6 000 mAh zcela dostačující;
- proud. Tato funkce je důležitá, pokud plánujete používat externí nabíječku nejen k napájení telefonu. Pak by měly být vybrány modely s indikací mezi 1 a 3 A;
- způsob nabíjení. Z praktického hlediska jsou nejlepší modely, které lze napájet z několika zdrojů najednou: USB, síť;
- indikátor stavu nabití. Přítomnost číselného ukazatele umožňuje získat komplexní informace o stavu baterie;
Digitální indikátor stavu nabití poskytuje přesnou informaci o průběhu nabíjení
- Počet portů. Málokdy potřebujete dobíjet několik zařízení najednou, takže optimální je powerbanka se 2-3 zásuvkami.
Jak správně používat externí baterii
Používání powerbanky není nic složitého. Nejprve je třeba nabít samotnou externí baterii. Většina modelů na trhu nemá vlastní nabíječku. To se dělá proto, aby byl výrobek levnější. K dobíjení baterie se používá originální nabíječka pro smartphone.
Všechny modely mají indikátor Power Bank, který informuje o stavu nabití. U některých může jít jen o barevný indikátor, některé mají digitální displeje, které jsou informativnější.
Po zapojení se nabíjení automaticky spustí a zastaví, když dosáhnete 100 %
K nabíjení mobilního zařízení stačí připojit jej k externímu akumulátoru pomocí přiloženého kabelu. Většinou se proces spustí automaticky. Někdy se tak nestane. V takovém případě je třeba zkusit stisknout tlačítko zapnutí/vypnutí./Vypnuto.“Několikrát stiskněte klávesu nebo ji několik sekund podržte. Podrobnější informace o manipulaci naleznete v návodu k obsluze.
Většina modelů externích baterií je vybavena kontrolkou LED, která signalizuje dobíjení baterie. Po dokončení zhasne a gadget lze odpojit. Nedoporučuje se ponechávat externí baterii s připojenými kabely, pokud se nepoužívá.
Průmysl smartphonů zná několik způsobů, jak rychle dobít baterii smartphonu
Jak nabíjet smartphone při každodenním používání?
V této oblasti neexistují žádná přísná pravidla, ale dodržování určitých zásad bude mít pozitivní dopad na skutečnou životnost baterie. Proto důrazně doporučujeme nabíjet baterii smartphonu podle níže uvedených pravidel:
- Nabíjení před úplným vybitím. Nečekejte, až hodnota nabití baterie klesne pod 0-10 %. V ideálním případě by se úroveň nabití baterie měla pohybovat mezi 40-80 %. Nižší nebo vyšší hodnotu můžete posunout pouze v případě, že je to vážně nutné. A měli byste si dát pozor, abyste nepřekročili 95 % a nesnížili ji pod 10 %.
- Nebojte se smartphone často nabíjet. Občasné krátké doby nabíjení jsou normální a nijak neovlivňují výkon baterie. Frekvence nabíjení není rozhodující, ale pouze tehdy, pokud je úroveň nabití baterie v předem stanovených mezích.
- Nehrajte si se smartphonem během nabíjení. Telefon se při nabíjení mírně zahřívá (u některých modelů to může být znatelné). Abyste se vyhnuli přehřátí, měli byste se dočasně zdržet spouštění her a jiných náročných aplikací. Po skončení nabíjení lze aplikace opět zapnout.
- Nenabíjejte smartphone při extrémních změnách teplot. Zejména pokud byl přístroj dlouho v chladu a pak se dostal do teplé místnosti. Před připojením smartphonu k nabíječce chvíli počkejte, než se zahřeje.
Jinak neexistují žádná významná omezení. Moderní modely chytrých telefonů renomovaných značek mají kvalitní baterie, které jsou určeny pro použití v různých podmínkách. Několik neúmyslných nepravidelných nabíjení tedy obvykle nevede k negativním důsledkům. Je však lepší neriskovat a dbát našich doporučení. Baterie pak vydrží déle.

Jak rychle nabít Android za 10 minut bez nabíjení
Metoda je vhodná, když potřebujete rychle použít vybitý telefon, ale nemáte po ruce nabíječku nebo zásuvku. Po manipulaci vydrží baterie v průměru 5 minut. V posloupnosti akcí jsou dva kroky:
- vyjmutí baterie ze smartphonu a její ponechání na teplém místě. Pokud to není možné, drží se napájecí zdroj v ruce.
- Po 15 až 20 minutách se baterie vrátí do telefonu. Teoreticky to stačí pro uskutečnění hovoru.
Existuje alternativní metoda. přelepení prostředního kontaktu baterie páskou. Tím se systém oklame a telefon se na několik minut spustí.
Metoda bude fungovat, pokud je v napájecím zdroji ještě dostatek energie. Obecně se zařízení vypínalo, když mělo přibližně o 10 % větší kapacitu.
Možnosti prvního nabití
V dobách niklkadmiových baterií existovala specifická doporučení pro nabíjení mobilního telefonu po zakoupení v obchodě. Odborníci doporučovali dodržovat určitý vzorec:
- Před odpojením napájení baterii zcela vybijte.
- Nabíjení baterie po dobu 12 hodin (nebo přes noc).
- Opakované úplné vybití.
Cyklus se doporučuje několikrát opakovat, poté je možné telefon nabíjet bez čekání na jeho úplné vypnutí z důvodu nedostatku energie.
Existoval alternativní režim, který zahrnoval vypnutí napájení na nejméně 24 hodin. To znamená, že uživatelům bylo doporučeno, aby telefon zcela vybili, připojili k nabíječce a nechali jej 24 hodin stát. Doporučujeme nabíjet pouze 1krát. Další schéma zahrnuje připojení před automatickým vypnutím telefonu.
Podobná doporučení lze slyšet i dnes, jen není jasné proč. nezapomeňte, že moderní baterie nemají paměťový efekt. Navzdory tomu zaměstnanci showroomů stále říkají zákazníkům to, co už dávno není důležité.
Otázka: Je škodlivé nabíjet telefon pokaždé pomocí rychlonabíječky??
Smartphone se ve skutečnosti rychle nabíjí jen do poloviny (kdy je to pro baterii bezpečné). pak se elektrický výkon snižuje (kvůli nižšímu proudu nebo napětí) a telefon se dál nabíjí pomalu. Pokud by rychlé nabíjení nebylo zakázáno, baterie by se nafoukla a rychle degradovala.
Rychlé nabíjení je zřejmě nevyhnutelnou evolucí technologie. A v blízké budoucnosti „pomalé“ nabíjení jednoduše zmizí. Nemá tedy smysl vyhýbat se rychlému nabíjení.
Typy baterií telefonů
Protože fyzikální vlastnosti baterií mají přímý vliv na postup dobíjení, podívejme se nejprve na hlavní typy baterií pro mobilní telefony.
Hlavním rozdílem je odlišný stav elektrolytu:
- v li-iontových bateriích je elektrolytem pevný polymer nebo gelovitá látka;
- V li-pol bateriích jsou elektrody odděleny kapalným elektrolytem. Použití této technologie je dražší, ale bezpečnost baterie je výrazně lepší, stejně jako mnoho dalších fyzikálních vlastností.
Výhody a nevýhody lithium-iontových baterií
Hlavní výhodou tohoto typu zařízení je absence „paměťového efektu“, což znamená, že tyto baterie lze dobíjet často a v malém množství. Kromě toho jsou výrobní náklady nižší, což ovlivňuje cenovou dostupnost. Při správném používání vydrží li-ion baterie přibližně 2 roky.
Nevýhodou je výrazný pokles výkonu při nízkých teplotách, takové baterie mohou při poškození pouzdra explodovat. A konečně, časem stejně ztrácejí kapacitu, i když se nepoužívají.
Výhody a nevýhody li-pol baterií
Jejich lithium-polymerové protějšky také postrádají „paměťový efekt“ a mají delší životnost baterie. Plné nabití takové baterie trvá kratší dobu než u konkurenčních baterií. Navíc je zde minimální riziko úniku elektrolytu, což je z bezpečnostního hlediska dobré.
Hlavní nevýhodou jsou vyšší náklady. Má nižší jmenovitou kapacitu 2,7 V ve srovnání s 3,6 V u lithium-iontových baterií.
A nyní si povíme, jak správně nabíjet nový smartphone s ohledem na typ použité baterie.
Jak prodloužit životnost baterie
Jakmile zjistíte, jak správně nabíjet baterii, stojí za to seznámit se s technikami a tipy, které pomohou zlepšit životnost baterie, zabránit jejímu předčasnému „stárnutí“ a opotřebení.
Při nabíjení ze sítě trvá úplné nabití smartphonu obecně 1-3,5 hodiny. A také tato doba závisí na hodnotě kapacity, zařízení s kapacitou 1500 mAh se bude nabíjet mnohokrát rychleji než zařízení s kapacitou 4000 mAh. Odpověď na otázku, jak dlouho musíte telefon nabíjet, závisí na technických parametrech baterie, kterou výrobce do zařízení instaloval.
Nepoužívejte k nabíjení smartphonu počítač s rozhraním USB. Za prvé, při tomto způsobu nabíjení nebude konektor schopen poskytnout optimální úroveň proudu pro nabíjení, což bude mít za následek, že nabíjení zařízení bude trvat příliš dlouho. Podle stížností uživatelů je pak známo, že pokud takto často dobíjíte svůj gadget, baterie se opotřebovává, nabíjení nevydrží tak dlouho jako dříve. Je lepší používat pouze originální kabel a způsob nabíjení ze sítě, je to lepší a bezpečnější pro zdraví baterie.
Jak je popsáno výše v článku, nenechávejte smartphone nabíjet přes noc, aby nedošlo k přehřátí pouzdra, které obsahuje důležité součásti telefonu včetně baterie.
Nepřehřívejte smartphone, protože hrozí poškození procesoru a další elektroniky. Při kritických teplotách může baterie dokonce vzplanout a explodovat. Jeho zdroje se spotřebovávají rychleji a v podmínkách zvýšené teploty se snižují 1,5-2krát. Nezapomeňte: nepoužívejte jej při teplotách pod bodem mrazu nebo v extrémním horku, protože by to mohlo představovat nebezpečné riziko pro váš přístroj.
Doufáme, že článek byl užitečný a že jste se dozvěděli, jak správně nabíjet telefon, tipy a upozornění. Zanechte prosím svůj názor nebo návrhy pomocí níže uvedeného formuláře pro komentáře.