Jak správně poprvé nabít baterii smartphonu

Jak správně nabíjet nový telefon

Již od dob prvních mobilních telefonů se uživatelé pravidelně ptají, jak správně nabíjet svůj nový smartphone. Na internetu je mnoho rad na toto téma, ale ne všechny jsou pravdivé. Poprvé nabíjejte baterii klasickým způsobem, neexistují žádná doporučení. Po vybití baterie připojte nabíječku a počkejte, dokud indikátor nezobrazí 100 %.

Dobíjecí baterie je nezbytnou součástí každého mobilního telefonu. Nestabilní baterie promění i ten nejdražší mobilní telefon v nepoužitelný předmět. V průmyslu se používají baterie, jejichž provoz je založen na různých chemických reakcích. Podívejme se na nejčastější z nich.

Nikl-kadmium (NiCd)

Nízké náklady, vysoká míra obnovy, provoz v širokém rozsahu teplot, rychlé dobíjení.

Vysoké samovybíjení, paměťový efekt, velké rozměry, toxicita při nesprávné likvidaci.

Nikl-metal hydrid (NiMH)

Vysoké samovybíjení, nízký počet nabíjecích/vybíjecích cyklů, složitější (a dražší) nabíjecí zařízení (ve srovnání s NiCd).

Lithium-iontové (Li-Ion)

Vysoká kapacita, žádný paměťový efekt, malé rozměry, vysoký počet nabíjecích/vybíjecích cyklů.

Vysoké náklady, rychlé stárnutí (již po 1,5 roce). 2 roky může být baterie nepoužitelná). Bez ohledu na četnost používání existuje potenciální nebezpečí při používání (první modely těchto baterií často při nabíjení explodovaly).

V moderních smartphonech se nejčastěji používají dva typy baterií. NiMH a Li-Ion. I při stejné kapacitě dávají výrobci často přednost NiMH bateriím, které jsou levnější, ale vydrží déle. Li-Ion baterie mají dlouhou životnost při intenzivním používání a snadno se udržují.

Nikl-kadmiové baterie se v novějších mobilních telefonech téměř nepoužívají, protože byly nahrazeny metalhydridovými modely.

Jak nabíjet telefon nejen po zakoupení, ale i během jeho používání

Pro dlouhé a bezproblémové používání zakoupeného chytrého telefonu byste měli vědět nejen to, jak nový telefon poprvé nabít, ale také parametry, které je třeba znát, když je třeba baterii dobít pro její další používání.

Úplné vybití telefonu

Existuje něco jako „čerpací“ baterie. Jedná se o opakované vybíjení telefonu až do úplného vypnutí a následné nabíjení na 100 % v postupných cyklech. To pomáhá odstranit paměťový efekt starších baterií.

U Ni-MH baterií se doporučuje minimálně 5 cyklů a u Li-Ion baterií 2-3 cykly.

Časté dobíjení

Bez ohledu na typ použité baterie je důležité si uvědomit, že neustálé přebíjení je škodlivé. To může způsobit přehřátí a selhání napájecího zdroje. Riziko, že se tak stane, můžete snížit, pokud budete k dobíjení telefonu používat originální baterii, kterou doporučuje výrobce. Použití levných čínských ekvivalentů nezaručuje funkčnost vnitřního ochranného systému.

Časté nabíjení během dne, které umožňuje udržovat optimální úroveň, nejenže není škodlivé, ale je dokonce prospěšné

Úplné vybití a nabití jako preventivní opatření

Doporučujeme baterii pravidelně vybíjet a poté ji nabít na 100 %. Nemělo by se to však přehánět. Udržování vysoké úrovně nabití 80-90 % celkové kapacity baterie a nízké úrovně nabití 10-15 % je považováno za velmi obezřetné.

Použití dodané nabíječky baterií

Vestavěná nabíječka je zárukou dlouhé životnosti baterie. Nejde jen o přesný výpočet proudu dodávaného během nabíjení, ale také o funkci sledování úplného nabití. V tomto případě se nabíječka jednoduše vypne, aby se zabránilo přehřátí baterie.

Pro zajištění dlouhé životnosti baterie se doporučuje používat vlastní nabíječky výrobce

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu

Pokud budete baterii telefonu správně nabíjet a dodržovat doporučení, můžete její životnost prodloužit o 6-12 měsíců.

Doba plného nabití

Telefony se běžně nenabíjejí. Tento údaj bude záviset na dvou faktorech:

 • konkrétní baterie a její vlastnosti.
 • Ampér v napájecí sadě. produkty s 2 ampéry mohou dosáhnout 100% rychlosti než jejich protějšky s 1 ampérem.

S přihlédnutím k nuancím trvá dosažení 100 % 1 až 3 hodiny.

Intervaly nabíjení

Lithium-polymerové baterie by se měly dobíjet v krátkých cyklech. Interval mezi nabíjeními je 30-35 minut. Lithium-iontové výrobky se od nabíječky odpojí až po dosažení požadované úrovně výkonu.

Noční nabíjení

Telefon se nesmí nechávat v noci nabíjet. Prvním problémem je dosažení 100 %, což je nežádoucí. Částečně to lze vyřešit pomocí dalšího softwaru.

Existují aplikace, které jsou navrženy tak, aby monitorovaly nabití a nedovolily baterii překročit 80 %. Toto řešení však není všelékem kvůli druhému problému.

Po připojení k nabíječce telefon ztratí část energie a okamžitě ji doplní. Tento proces se v noci cyklicky opakuje a neustále zatěžuje baterii.

Pokud je nutné nabíjení přes noc, je třeba dodržovat následující bezpečnostní pravidla. Telefon nesmí být umístěn pod polštářem nebo oděvem. dostatečné proudění vzduchu zajistí pouze otevřený prostor. V opačném případě dojde k nadměrnému přehřátí, což může vést k nebezpečí požáru. Kromě rizika požáru takové přehřátí urychluje proces degradace baterie.

Jak se nepřehřát

Aplikace a videa mohou způsobit výrazné zvýšení teploty telefonu. Přehřátí lze pocítit hmatem, ale je vhodné jej dodatečně sledovat pomocí speciálního softwaru. Aplikace vám pomůže v reálném čase zobrazit aktuální teplotu telefonu.

Pokud teplota stoupne nad 45 °C, měli byste minimalizovat aktivní aplikace a smartphone uzamknout. Jakmile baterie vychladne, můžete pokračovat v provozu. v průměru 5-10 minut.

V horkém počasí nabíjejte telefon o 10-20 % méně než obvykle. Při plném nabití se baterie zahřeje až do bodu, kdy je horká, a když vyjdete ven, teplota klesne. Tím se teplota baterie zvýší nad mezní hodnotu a dojde ke kritickému přehřátí.

Efektivní úroveň nabití

Baterii zcela nenaplňujte. Optimální hodnota mezi 80-90 %.

Pravidelné nabíjení na 100 % způsobí rychlejší opotřebení výrobku.

Který kabel je nejlepší použít

Používejte pouze originální kabel a napájecí jednotku. Pokud některá z těchto položek selže, pořiďte si novou u specializovaného prodejce.

Měli byste se vyhnout používání levného kabelu a nakupování v pochybných obchodech. Tyto kabely mají nejčastěji nekvalitní komponenty a neizolují kritické součásti desky. Kromě pomalého nabíjení to může vést k požárům.

Použití portu USB počítače k nabíjení

Nabíjení telefonu přes port USB počítače způsobí, že do baterie poteče příliš malý proud. Dalším rizikem je možnost kolísání napětí. Kromě poškození baterie hrozí i kritické poškození smartphonu.

Telefon může být také vystaven malwaru. Pokud je nabíjení nutné, zkontrolujte počítač na přítomnost virů předem.

Musí být telefon zcela vybitý?

Hluboké vybíjení. pokus o zapnutí telefonu, když je baterie vybitá nebo když se množství energie sníží na 0 %. Má negativní vliv na baterii a urychluje její stárnutí.

Aby se baterie smartphonu správně nabíjela, je třeba ji připojit k nabíječce, když je nabití sníženo na 10-20 %. Nesprávné použití má za následek o 1 cyklus méně nabíjení a vybíjení.5-2 krát:

Hluboké vybíjení je povoleno pouze pro kalibraci výrobku. Manipulace by se měla provádět jednou za 1-3 měsíce.

Mohu nabíjet pomocí žáby

„Frog je univerzální nabíječka pro chytré telefony. Chcete-li použít tento typ nabíječky, musíte z telefonu vyjmout baterii. Plný nabíjecí cyklus trvá v průměru přibližně 1.5 hodin.

Žábu mohou používat pouze uživatelé s vyměnitelnou baterií. Tento způsob nabíjení se doporučuje v krajních případech. dávejte přednost originální nabíječce smartphonu.

Pro posouzení proveditelnosti „žáby“ je třeba zvážit několik faktorů. Patří mezi ně:

 • je vhodný pro baterie s maximální kapacitou 2000 mAh;
 • jmenovité napětí baterie 3.5-4.8 В;
 • elektrická síť musí mít napětí v rozmezí 110-220 V;
 • Hodnota napětí na výstupu. 4.25 V, proud 200 mAh.

Před nákupem takové nabíječky je třeba porovnat její parametry s vlastnostmi vaší baterie. Pokud má například vaše baterie kapacitu 2300 mAh, nemůžete použít „žabku“.

Úplné vybití baterie telefonu

Vypouštění za účelem prevence. třetí pravidlo!

Navzdory doporučení baterii zcela nevybíjet, jednou za měsíc je třeba to udělat. Samozřejmě, že po prvních několika odstavcích zní toto tvrzení rozporuplně, ale ve skutečnosti tam hovoříme o pravidelném plném vybíjení a nabíjení a nyní diskutujeme o vybíjení pouze jednou za měsíc. Slouží ke kalibraci nabíječky. Po opakovaném nabíjení jsou statistiky narušeny a smartphone (Android) se vybíjí rychleji než dříve. Jednou za měsíc se tedy baterie musí takříkajíc „vzpamatovat“.

Třetí závěr: jednou za měsíc baterii plně vybijte, ale ne více, abyste v budoucnu dosáhli plného výkonu!

Společné tipy

Na webu najdete spoustu různých návodů. Zde jsou některé z nich:

 • Smartphone zcela vybijte a poté jej nabijte ze sítě. Po nabití ji necháte 2-3 hodiny připojenou k síti.
 • Nechte zařízení běžet, dokud nedosáhne 10 %, pak jej dejte na nabíječku a nabíjejte 10-12 hodin.
 • Třikrát jej plně nabijte (na nulu) a poté jej třikrát nabijte na 100 % z nabíječky.

Není divu, že jsou uživatelé zmatení, kladou otázky a někdy se uchylují ke zcela zbytečným postupům. Nespěchejte s nabíjením nebo vybíjením telefonu nebo smartphonu, přečtěte si tento článek až do konce!

Možnosti prvního nabití

V dobách nikl-kadmiových baterií existovala určitá doporučení, jak správně nabíjet mobilní telefon po zakoupení v obchodě. Odborníci doporučili dodržovat určité schéma:

 • Před vypnutím napájení baterii zcela vybijte.
 • Nabíjení baterie po dobu 12 hodin (nebo přes noc).
 • Opětovné úplné vybití.

Bylo doporučeno cyklus několikrát zopakovat, aby bylo možné telefon dobít, aniž by bylo nutné čekat na jeho úplné odpojení z důvodu nedostatku energie.

Alternativní režim zahrnuje vypnutí napájení na nejméně 24 hodin. To znamená, že uživatelům bylo doporučeno, aby telefon zcela vybili, připojili k nabíječce a nechali jej po dobu 24 hodin. Doporučený počet opakování. pouze 1krát. Další schéma spočívalo v připojení před automatickým vypnutím telefonu.

Podobné rady lze slyšet i dnes, jen není jasné proč. nezapomeňte, že moderní baterie nemají paměťový efekt. Navzdory tomu zaměstnanci prodejen stále říkají zákazníkům to, co už dávno není důležité.

Jak zkontrolovat kapacitu baterie?

Pro měření kapacity baterie můžete použít tester baterií nebo speciální software. Jednou z nejlepších je aplikace iBackupBot. Můžete také zadat ##4636## a vybrat „Battery Info“.

Jaký je paměťový efekt baterie?

Tento problém se vyskytuje pouze u niklových baterií. Tento termín označuje snížení kapacity baterie vlivem faktorů prostředí. Nejčastěji je to způsobeno nesprávným nabíjením.

Rychlé nabíjení poškozuje baterii?

Jak vidíme, správné nabíjení telefonu není tak obtížné. Nejdůležitější je začít se o baterii starat od prvních dnů po zakoupení smartphonu!

Maxim Rasporsky

Hlavní autor a editor na gurudroid.net. Píšu kvalitní a strukturované návody na nastavení zařízení se systémem Android. Mám také kanál na YouTube, kde ve formátu videa ukazuji provedení určitých kroků k dosažení požadovaného výsledku.

správně, poprvé, nabít, baterii

Jak ztišit klávesnici v telefonu se systémem Android

Jak vymazat paměť RAM (cache) v systému Android

Zpočátku existovaly pouze nikl-kadmiové baterie (ze sovětských dob), pak přišly nikl-metalhydridové baterie bez „paměťového efektu“ a poté lithium-iontové a lithium-polymerové baterie. Jaké „nové“ baterie jsou v jiných telefonech než Xiaomi a Honoree?? A jaké „staré“ baterie jsou v těchto zařízeních??

Zanechat recenzi

Jak připojit endoskopickou kameru k telefonu s Androidem

Jak vymazat „ostatní soubory“ v telefonu se systémem Android

Jak zvýšit paměť RAM v telefonu se systémem Android

Jak nastavím krokoměr v telefonu se systémem Android?

Jak vytočit přípony ve smartphonu se systémem Android

© 2017-2022 GuruDroid.net. online nápověda pro nastavení chytrých telefonů se systémem android | Komunikace | O projektu | O autorovi

Tento web používá soubory cookie ke zlepšení uživatelského prostředí. Jeho dalším používáním dáváte souhlas k práci s těmito soubory. Více OK

Jak poprvé nabít nový telefon

Na internetu najdete mnoho rad, jak správně poprvé nabít novou baterii smartphonu. Bohužel se mezi nimi často objevují i chybné rady a důvěřiví čtenáři jich dbají a používají je v praxi. Jde to tak daleko, že se dokonce objevují rady podobné těm pro NiCd baterie, které se v přenosných spotřebičích nepoužívají.

Náš článek odkazuje na reference švýcarských odborníků z Battery University, kteří jsou uznávanými autoritami ve svém oboru.

Zde najdete podrobné pokyny, jak správně nabít novou baterii v nově zakoupeném smartphonu/telefonu:

 • Vyjměte zařízení z krabice a používejte jej, dokud ukazatel nabití neklesne na přibližně 5 %;
 • odpověď na otázku, zda musí být nová baterie zcela vybitá, je také zřejmá: ne a ne. Snažte se však tomuto scénáři vyhnout i později. Oba typy baterií se po vybití rozkládají rychleji. Úplné vybití je povoleno pouze v případě potřeby kalibrace baterie, tato operace by se neměla provádět často (stačí jednou ročně);
 • při prvním nabíjení nezapomeňte použít nabíječku dodanou se smartphonem, i když má nízkou spotřebu energie. Právě nativní nabíječka zaručuje správné počáteční nastavení regulátoru baterie;
 • Pokud je z nějakého důvodu nutné přerušit nabíjení nové baterie smartphonu, nebude to mít fatální následky. Pokračujte v něm, až se naskytne příležitost. Hlavní podmínkou je nepoužívat během této doby telefon;
 • z výše uvedeného důvodu je nepřípustné nabíjet baterii zpočátku pomocí kabelu USB z počítače;
 • bez ohledu na to, jak moc musíte nový telefon nabít na 100 %, po skončení nabíjení odpojte nabíječku ze zásuvky, nenechávejte telefon připojený k síti.

Jak vidíte, doporučení je málo a jsou snadno zapamatovatelná.

Jak prodloužit životnost baterie

Jakmile zjistíte, jak baterii správně nabíjet, stojí za to seznámit se s tipy a technikami, které pomohou prodloužit životnost baterie a zabránit jejímu předčasnému „stárnutí“ a opotřebení.

Plné nabití smartphonu při napájení ze sítě trvá obecně 1-3,5 hodiny. Záleží také na hodnotě nabíjecí kapacity, zařízení s kapacitou 1500 mAh se bude nabíjet mnohonásobně rychleji než zařízení s kapacitou 4000 mAh. Odpověď na otázku, jak moc je třeba telefon nabíjet, tedy závisí na technických parametrech baterie, kterou výrobce do zařízení nainstaloval.

Nepoužívejte k nabíjení smartphonu počítač s rozhraním USB. Za prvé, při této metodě nemůže konektor poskytnout optimální úroveň proudu pro nabíjení, což vede k tomu, že se zařízení nabíjí příliš dlouho. Dále ze stížností uživatelů víme, že pokud budete svůj gadget tímto způsobem často dobíjet, baterie se opotřebuje a nabíjení nevydrží tak dlouho jako dříve. Je lepší používat pouze nativní kabel a síťový způsob nabíjení, protože je optimální a bezpečnější pro zdraví baterie.

Jak je popsáno výše v článku, nenechávejte smartphone nabíjet přes noc, aby nedošlo k přehřátí pouzdra, které obsahuje důležité součásti telefonu včetně baterie.

Nepřehřívejte smartphone, protože hrozí poškození procesoru a dalších elektronických součástí. Baterie se může při kritických teplotách dokonce vznítit a explodovat. Rychleji také spotřebovává svou životnost a při zahřátí se snižuje 1,5krát až 2krát. Nezapomeňte: nepoužívejte jej v mrazu nebo extrémně vysokých teplotách, protože by to mohlo představovat nebezpečné riziko pro váš přístroj.

Doufáme, že článek byl užitečný a že jste se dozvěděli, jak správně nabíjet telefon, tipy a upozornění. Zanechte prosím svůj názor nebo návrhy pomocí níže uvedeného formuláře pro komentáře.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS