Jak vyčistit notebook od prachu bez demontáže

Oprašte svůj notebook. 4 nejlepší nástroje v roce 2022

Jak často uklízíte svůj domov? Pokud si uděláte průzkum, zjistíte, že průměr je přibližně jednou týdně. Někteří častěji, jiní mnohem méně často, ale obecně jde o to.

Dobře, teď je tu otázka: Jak často čistíte svůj notebook?? Zkoušeli jste doma vyčistit notebook od prachu? A právě v tomto okamžiku vypadá naprostá většina překvapeně: „Proč se obtěžovat s čištěním?? A funguje to dobře! No, a na mě to hřeje, protože už je starý“.

Je to oficiální. žádný notebook se nepřehřívá, protože je starý. Zaschlá termální pasta, nadměrná zátěž, práce v poušti, odpadky. to vše jsou příčiny přehřátí a někdy i smrti. O tom, jak chladit notebook, se dočtete v mém přehledu chladicích stojanů a nyní si povíme o poslední položce. prachu v domácnosti. Pro váš notebook je to jako obyčejné nachlazení. Snadno se chytí, snadno se vyléčí, ale pokud ji spustíte, dostanete velmi vážné komplikace. Je to proto, že „Bullshit! Projde to!“, to se děje ve většině případů. Jen u notebooků nejsou komplikace. umírají všechny najednou, nebo vyhoří něco lokálního, jako je procesor nebo integrovaná grafická karta, což se rovná koupi nového počítače.

Proč potřebujete čistit notebook??

Notebook je navržen tak, aby zahřívané komponenty, jako je procesor, severní můstek nebo grafická karta, byly chlazeny nuceným prouděním vzduchu a chladiči.

Na konci těchto trubek jsou připájeny chladiče sestávající z mnoha desek uspořádaných vedle sebe. Vzduch proudící mezi těmito deskami odvádí teplo a ochlazuje desky, které následně ochlazují trubky odvádějící teplo od čipů.

Celý systém funguje jako vysavač a nasává obrovské množství nečistot, které se hromadí na radiátorech. V důsledku toho je výrazně zhoršen odvod tepla a stejný procesor se při zátěži přehřívá. Někdy dojde k tomu, že nahromaděný odpad prostě nedokáže roztočit lopatky ventilátoru.

To vše vede k výraznému snížení výkonu notebooku a v některých případech k vyhoření hardwarových komponent.

Jak v budoucnu chránit počítač před prachem

Nejjednodušším řešením je neumísťovat systémovou jednotku na podlahu nebo pod stůl. Počítač je lepší umístit nahoru, aby mohl „dýchat“ čistší vzduch.

Pokud není prachový filtr namontován, je vhodné jej namontovat. U systémových jednotek, které takový prvek nepodporují, si můžete vyrobit domácí filtr tak, že jej vystřihnete z porézní pěny nebo síťoviny o velikosti sacího ventilátoru.

Upozornění: u vyfukovacího chladiče není takový filtr vyžadován.

Vždy zavřete boční kryt krytu. Mohlo by se zdát, že otevřený panel zlepšuje chlazení, ale ve skutečnosti je opak pravdou. Tím se zabrání hromadění většího množství prachu uvnitř systémové jednotky a účinnosti větrání vnitřních součástí.

Strojní inženýr s dobrými technologickými znalostmi. Mac a iPhone používám více než 10 let a o ekosystému a produktech Apple vím vše. Nejenže píšu, ale také umím a ráda pracuji rukama. Tři roky pracoval jako automechanik. Navrhl a postavil dům vlastníma rukama od nuly a získal přitom mnoho zkušeností. Mám rád staré videohry a komiksy a hraju na kytaru.

Postup výměny tepelné pasty:

Pokud je to provedeno správně, pak teplota procesoru v zátěžovém režimu bude 50. 60 0C.

Jak vyčistit přenosný počítač bez demontáže

Hned na začátku bychom měli říci, že čištění notebooku tímto způsobem je pouze povrchní. K tomu budete potřebovat tyto nástroje:

Tento druh čištění se zaměřuje na mřížky větracích otvorů, kde se hromadí největší množství prachových částic.

U notebooků je větrací otvor umístěn ve spodní části notebooku. Slouží jako odvod vzduchu do chladicího systému, respektive do jeho ventilátoru, jehož lopatky působí na proudící vzduch a ochlazují ho. Poté se aplikuje na grafickou kartu a procesor. Na boční (nebo zadní) straně notebooku je výstup vzduchu, kterým ohřátý vzduch opouští zařízení. Oba otvory jsou zakryty mřížkami. K odstranění prachu z nich budete potřebovat běžný vysavač nebo si můžete zakoupit ruční vysavač.

  • Odpojte notebook, vypněte jej a zavřete;
  • Otočte zařízení vzhůru nohama;
  • Přibližte vzduchovou trubici vysavače s vyjmutou tryskou k ventilačnímu displeji, dotkněte se notebooku a podržte ji asi 2-3 minuty.

K odfouknutí prachu z notebooku můžete použít pistoli na stlačený vzduch, která je k dostání v každém obchodě s hardwarem nebo v obchodě s počítači. Má vývod, který snadno prochází otvory ve ventilační mřížce a odfoukává prach z lopatek ventilátoru.

Postup čištění přenosného počítače pomocí vysavače:

  • Vypnutí notebooku.
  • Vyfoukněte částečky nečistot z klávesnice nasměrováním hrotu kanystru do prostoru mezi klávesami.
  • Na okraji notebooku vyčistěte větrací otvor, kterým vstupuje vzduch do chladicího systému.
  • Otočte jednotku vzhůru nohama a vyčistěte sací otvor.

Pomocí měkkého hadříku odstraňte z krytu notebooku zbytky nečistot. Poté vezměte další hadr a naneste na něj trochu čisticího prostředku na okna. Obrazovku nejprve otřete navlhčeným hadříkem a poté suchým hadříkem.

Důležité! Nestříkejte čistič oken na samotnou matrici. To může způsobit zkrat.

Toto preventivní čištění notebooku lze provádět často a udrží procesor v dobrém stavu.

vyčistit, notebook, prachu, demontáže

Odstraňte přední panel

Pokud se chladič a chladič notebooku nachází pod zadním krytem, přejděte rovnou k dalšímu kroku. Pokud ne, budete muset odstranit přední panel, abyste se dostali k chladicímu systému.

Pomocí trsátka vypáčte západky po obvodu klávesnice a opatrně ji otevřete. Pomocí plectra vypáčte panty závěsů, oddělte je a vyjměte klávesnici.

Odšroubujte všechny níže uvedené šrouby a odpojte kabely.

Zvedněte přední panel pomocí krumpáče a opatrně jej vyjměte.

První metoda čištění notebooku. pro začátečníky

Tento způsob odstraňování prachu z notebooku je určen pro uživatele notebooků s omezenými znalostmi počítačových komponent. I když jste dosud počítač, natož notebook, nerozebírali, postupujte podle následujících kroků a budete úspěšní.

  • Šroubovák pro sejmutí spodního krytu notebooku
  • Kanystr se stlačeným vzduchem (běžně dostupný)
  • Čistý suchý povrch, na kterém se čistí
  • Antistatické rukavice (volitelné, ale doporučené)

Krok 1. Odstranění zadního krytu

Nejprve notebook zcela vypněte: neměl by být v režimu spánku ani hibernace. Odpojte nabíječku a vyjměte baterii, pokud to váš model vyžaduje.

vyčistit, notebook, prachu, demontáže

Samotný postup demontáže krytu se může lišit, ale obecně platí, že je třeba:

  • Vyšroubujte šrouby na zadním panelu. Mějte na paměti, že u některých modelů notebooků mohou být šrouby pod gumovými nožičkami nebo nálepkami. Šrouby mohou být také na bočních hranách (obvykle na zadní straně) notebooku.
  • Po odstranění všech šroubů sejměte kryt. U většiny modelů notebooků je nutné posunout kryt na jednu stranu. Buďte opatrní, pokud máte pocit, že vám něco překáží, ujistěte se, že jste odstranili všechny šrouby.

Krok 2. Vyčištění ventilátoru a chladiče

Většina moderních notebooků má chladicí systém podobný tomu, který vidíte na fotografii. Chladicí systém využívá měděné trubky pro připojení čipu grafické karty a procesoru k chladiči a ventilátoru. Chcete-li z chladicího systému odstranit velké kusy prachu, můžete nejprve použít vatový tampon a poté zbytky vyčistit pomocí nádoby se stlačeným vzduchem. Dávejte pozor, abyste neúmyslně neohnuli tepelné trubky a žebra chladiče.

Ventilátor lze také čistit stlačeným vzduchem. Používejte krátké „střiky“, aby se ventilátor neotáčel příliš rychle. Dávejte také pozor, aby se mezi lopatky chladicího ventilátoru nezachytily žádné předměty. Na ventilátor také nevyvíjejte tlak. Ještě jedna poznámka. láhev se stlačeným vzduchem by se měla držet ve svislé poloze, ne vzhůru nohama, jinak by se tekutý vzduch mohl dostat na desky a poškodit elektronické součástky.

Některé modely notebooků mají více ventilátorů a chladičů. V tomto případě stačí u každého z nich zopakovat výše uvedené čisticí úkony.

Jak se opět vyhnout kontaminaci

Pravidla jsou jednoduchá, zdánlivě triviální, ale způsobila selhání nespočtu notebooků.

  • Včasné čištění počítače. Četnost tohoto úkonu závisí na podmínkách používání. Při použití v běžném městském bytě postačí čištění jednou za půl roku až rok. Pokud je místnost velmi prašná, pak častěji. V každém případě je lepší to udělat dříve, než počítač začne vykazovat známky přehřívání.
  • Na počítač nelijte čaj, kávu ani jiné tekutiny.
  • Nenechávejte notebook zapnutý delší dobu bez použití. Bude tam jen stát a sbírat prach a nečistoty.
  • Pravidelně čistěte obrazovku.

Důležité! Pokud si nejste jisti, že dokážete notebook správně rozebrat a hlavně znovu složit, požádejte o vyčištění profesionály. Je lepší zaplatit málo, než poškodit drahý počítač. Služby, které tento druh služeb nabízejí, jsou téměř všude.

Doufám, že jste pochopili, jak můžete sami vyčistit notebook od prachu. Pokud je vše v pořádku, bude správně fungovat po celou dobu stanovené životnosti.

Notebook je praktické přenosné zařízení a klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečnosti je správná péče.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS