Jak zjistit, který procesor je v počítači
Centrální procesor (CPU) je počítačové výpočetní centrum. Je zodpovědný za provádění matematických operací a hraje rozhodující roli v celkovém výkonu systému. V moderních počítačích závisí rychlost spuštění a provozu nainstalovaných her a programů na síle síly CPU.
Spuštění nových her
Většina moderních her, kromě určité frekvence procesoru, při nichž hra hra „zpomalí“, naznačuje minimální požadavky na generování procesoru. To bylo provedeno v důsledku podpory „sady instrukcí“, které nám umožňují výrazně zvýšit rychlost výpočtů. Moderní hra pomocí sady pokynů SSE 4.2, dostává významné zvýšení rychlosti, ale nemůže začít na počítačích s centrálním procesorem bez podpory této sady pokynů.
Vezměte například procesory Intel Xeon E5450 (které pracuje se sadou pokynů SSE 4.1) a Intel Core i3-6300 (mít podporu jako SSE 4.1, takže SSE 4.2). První CPU má 4 jádra s hodinovou frekvencí 3 GHz a druhý má pouze 2 jádra s frekvencí 3,8 GHz. V důsledku toho mají někteří uživatelé iluzi, že čtyři.Xeon je plně v souladu s minimálními požadavky na hry, které označují procesor CPU Core i3, ale tomu tak není.
V praxi hry jako Assassin’s Creed Origins, Far Cry 5, Final Fantasy XV a Apex Legends jednoduše nezačnou počítače s procesorem Intel Xeon.
Spuštění 64bitových aplikací
Navzdory skutečnosti, že v moderním světě převládají moderní procesory, ve školách, nemocnicích a dalších státních institucích, zastaralé procesory nepodporují 64bitové výpočty často nalezeny. Získání informací o procesoru vám umožňuje předem zjistit, zda má smysl nainstalovat operační systém na 64bitový operační systém na počítači a spustit úrovně Autodesk 3DS Max, Adobe Premiere Pro a Google SketchUp.
Instalace ovladačů
V některých případech musíte znát model CPU pro instalaci ovladačů pro grafickou kartu nebo základní desku. Důvodem je rysy architektury procesorů různých generací.
Další schopnosti procesoru
Podrobné informace o CPU poskytují obecnou představu o jeho moci a funkčnosti. Tato data mohou být užitečná pro ty, kteří se zabývají přetaktováním procesoru, nebo pro ty, kteří chtějí porovnat charakteristiky svého a mimozemského procesoru.
Určete vypouštění procesoru pomocí příkazového řádku
K určení vypouštění procesoru můžete také použít příkazový řádek Windows a příkaz SystemInfo. Chcete.li to provést, otevřete nabídku „Start“ a do vyhledávání zadejte příkaz „CMD“ nebo jinak otevřete příkazový řádek. Po otevření příkazového řádku zadejte příkaz SystemInfo.
Výsledkem je, že informace o vašem počítači se objeví na příkazovém řádku. Zde musíte věnovat pozornost linii „procesory“. Pokud je tato linka indikována „X64 rodina“, znamená to, že vypouštění vašeho procesoru je 64 bitů.
Jak se podívat na procesor na Windows 7 nebo Windows XP
Existují také univerzální způsoby, jak zjistit, který procesor je v počítači. Tyto metody fungují dokonale ve všech verzích operačních systémů Windows, včetně populárních verzí jako Windows XP a Windows 7.
Informace o systému
Zjistíte, který procesor je ve vašem počítači pomocí okna „Informace o počítači“. Chcete-li otevřít toto okno, stačí kliknout na kombinaci klíčů pauzy/přestávky Windows-Pause. N. Informace o procesoru jsou uvedeny v části „Systém“.
A tento snímek obrazovky ukazuje, jak vypadá okno v systému Windows XP. Informace o procesoru jsou uvedeny v části „Počítač“.
Správce zařízení
Dalším univerzálním způsobem, jak zjistit, který procesor je v počítači, je „Správce zařízení“. Existuje mnoho způsobů, jak otevřít „Správce zařízení“. Nejjednodušší a nejobecnější způsob je provést příkaz MMC DEVMGMT.Msc „. Chcete-li to provést, musíte otevřít okno „Provádět“ (to lze provést pomocí kombinace klíčů Windows-R), zadejte příkaz a stiskněte tlačítko vstupu.
Po otevření „Správce zařízení“ otevřete sekci „Procesory“. Zde bude uveden název procesoru a také jeho maximální frekvence hodin.
Pokud potřebujete zjistit nejen název procesoru, ale také jeho technické vlastnosti, použijte nejlepší program CPU-Z všeho bezplatného všeho. Tento program je navržen tak, aby získal informace o procesoru a pracuje na jakékoli verzi Windows.
Stáhněte si CPU-Z z oficiálního webu, nainstalujte jej do počítače a spusťte. V samém horní části okna si můžete prohlédnout název procesoru.
O něco nižší ve stejném okně bude označovat celé jméno procesoru (spolu s názvem výrobce a maximální frekvence).
Pokud potřebujete znát počet jader a toků v procesoru nainstalovaném v počítači, pak je tato informace v pravém dolním rohu okna CPU-Z (jádra a vlákna).
Pokud operační systém není nainstalován v počítači, ale musíte zjistit, který procesor je nainstalován, můžete použít BIOS. Zadejte BIOS a najděte informace o procesoru.
V závislosti na verzi BIOS lze tyto informace lokalizovat na různých místech. Ale není těžké to najít.
Stvořitel webu Comple-Security.Net, autor více než 2000 článků o opravě počítače, práce s programy, nastavení operačních systémů.
Zeptejte se v komentářích podle článku nebo na stránce „Zeptejte se“ a určitě dostanete odpověď.
Jak zjistit, který procesor na notebooku
Procesor je hlavní součástí jakéhokoli notebooku. Je to procesor, který provádí většinu výpočtů, které je třeba provést počítač. Proto celkový výkon celého počítače přímo závisí na výkonu procesoru.
Přesto však ne všichni uživatelé vědí, který procesor se používá na svém notebooku. V tomto materiálu zvážíme několik způsobů, jak to zjistit.
Chcete.li zjistit, který procesor se používá na vašem notebooku, můžete použít prostředky vestavěné v systému Windows. Například můžete otevřít vlastnosti systému. Chcete.li to provést, klikněte na ikonu počítače „Počítač“ na ploše a vyberte položku „Vlastnosti“. Poté se před vámi objeví okno se základními informacemi o vašem systému. Zde bude uveden model procesoru mimo jiné.
Pokud vaše plocha nemá ikonu počítače, můžete toto okno otevřít pomocí ovládacího panelu. Chcete.li to provést, otevřete ovládací panel a přejděte do části „Systém a bezpečnost. systém“.
Správce zařízení je nástroj, který je k dispozici v jakékoli verzi Windows. S tím můžete získat informace o všech komponentách vašeho počítače. Nejjednodušší způsob, jak otevřít správce zařízení, je použít vyhledávání. Otevřete obrazovku startu nebo spuštění (pokud máte Windows 8) a zadejte frázi „dispečer zařízení“ ve vyhledávání. Správce zařízení lze také otevřít pomocí příkazu MMC Devmgmt.Msc „.
Po otevření dispečera zařízení otevřete seznam procesorů a uvidíte název procesoru.
Diagnostická metoda DirectX.
Diagnostický nástroj DirectX je dalším způsobem, jak zjistit, který procesor na notebooku bez instalace dalších programů. Chcete.li spustit tento nástroj, otevřete nabídku „Execute“ (kombinace klíčů WindowsR) a zadejte příkaz DXDIAG.
Po použití příkazu dxdiag se objeví před sebou se základními informacemi o vašem notebooku. Existuje také název modelu vašeho procesoru.
Můžete také zjistit, který procesor je nainstalován na notebooku pomocí programů třetích stran. Program CPU-Z je nejvhodnější pro tyto účely.
Tento program byl vytvořen za účelem získání komplexních informací o procesoru. S jeho pomocí můžete zjistit nejen název procesoru, ale všechny jeho vlastnosti. Program CPU-Z je zcela zdarma, takže jej lze stáhnout z oficiálního webu.
Pokud operační systém ještě nebyl nainstalován na váš notebook nebo to nefunguje, můžete zjistit název procesoru prostřednictvím BIOS. Chcete.li to provést, zadejte BIOS a najděte tam informace o systému.
Kromě názvu procesoru můžete v BIOS zjistit charakteristiky procesoru, RAM a pevných disků.
Stvořitel webu Comple-Security.Net, autor více než 2000 článků o opravě počítače, práce s programy, nastavení operačních systémů.
Zeptejte se v komentářích podle článku nebo na stránce „Zeptejte se“ a určitě dostanete odpověď.
Jak vidět vlastnosti procesoru bez speciálních programů
Vlastnosti systému
Toto je nejjednodušší a zjevný způsob, který umožňuje zjistit, který procesor je v počítači Windows 7/10. Otevřete ovládání /jméno Microsoft.Samostatné panely správy systému a věnujte pozornost datům naproti lince „procesoru“. Budou uvedeny výrobce, ochranná známka (v tomto příkladu Intelsky Core) a hodinová frekvence CPU.
V systému Windows 10 jsou stejné informace k dispozici v pododdílu „On System“ v bloku „Charakteristiky návrhu“ „Parametry“.
Standardní nástroj „Informace o systému“
Pokud informace zobrazené ve vlastnostech systému nestačí, použijte „Informace o systému“ vytvořené nástroje „Informace o systému“. Kromě frekvence značky a hodin vám umožňuje zjistit, kolik jader na počítači Windows 7/10. Nástroj je spuštěn příkazem MSINFO32 v okně „Perform“. Výrobce, značka, frekvence a počet jader budou uvedeny vedle položky procesoru.
Správce úloh
K získání informací o CPU můžete použít nejběžnější dispečer úkolu. Otevřete jej jakýmkoli způsobem pohodlně, přejděte na kartu „Performance“ a CLAT ON ICON CUP. V horní části bude uvedena výrobce, značka a hodinová frekvence studované komponenty a v dolním rozvrhu. počet jader, logických procesorů, soketů (hnízda), jakož i údaje o využití zdrojů.
Správce zařízení
Nyní se podívejme, jak zjistit, který procesor je v počítači pomocí správce zařízení. Zavolejte ji prostřednictvím nabídky kontextu tlačítka Start a rozbalte v okně, které otevírá položku procesoru. Zde obdržíte nápad nejen o výrobci, značce a frekvenci CPU, ale také o počtu logických jádra na procesorech Intel pomocí technologie hyper nití technologie. Věnujte pozornost počtu záznamů. nejedná se o procesory a dokonce ani fyzická jádra, jedná se o logická jádra, která jsou v procesorech Intel 2krát více než skutečná fyzická.
Procesory AMD mají stejný počet fyzických a logických jádra. Stejný obrázek je pozorován, pokud konkrétní procesor linie Intel nepodporuje technologii hyper nití.
Directx
Dalším nástrojem, který vám umožní získat základní informace o CPU, je diagnostický nástroj DirectX. Mimochodem je určeno k určení verze sady API DirectX, ale je schopen stáhnout další užitečné informace. Chcete.li otevřít diagnostický panel, proveďte příkaz DXDIAG v okně běhu (Win R) a podívejte se na data uvedená v lince „procesor“. Pomocí diagnostického nástroje DirectX je snadné zjistit, kolik jádra procesoru Intel Windows 7/10 má k tomu hodnotu CPU rozděleno do dvou.

Příkazový řádek a PowerShell
Chcete.li získat informace o procesoru, můžete také použít příkaz SystemInfo.
Pokud příkazový řádek dáváte přednost konzole PowerShell, použijte třídy WMI. Otevřete konzolu a dokončete v ní následující příkaz:
Get-Ciminstance.Classname Cim_Processor | Jméno FL, popis
V důsledku toho získejte stručný popis, údaje o frekvenci výrobce a hodin.
Základní technické charakteristiky procesoru jsou samozřejmě k dispozici v BIOS. Protože tuto metodu lze jen stěží nazvat racionální, má smysl se k ní uchýlit pouze tehdy, když se počítač nenačte nebo na ní není žádný operační systém. Vstup do BIOS se obvykle provádí stisknutím kláves Odstranění, F2 nebo F10 v době zapnutí PC. Informace o procesoru a dalších komponentách „železa“ by měly být vyhledávány v hlavní části „hlavní“ nebo v samostatné části „Informace o systému“.
Způsoby, jak zjistit model procesoru
Vlastnosti oken
Toto je nejjednodušší a nejrychlejší (není nutný ani internet ani programy). Stačí otevřít „můj počítač/tento počítač“, klikněte na libovolné místo zdarma pomocí pravého tlačítka. A v nabídce, které se zdá, že vybere „vlastnosti“. A na otevřené kartě a CP.
Nebo alternativní možnost: stisknout kombinaci WinPause; nebo Winr a použijte příkaz řídicího systému.
Vlastnosti počítače. Podíváme se na model CPO (kliknutí)
Další pracovní metoda: Otevřete ovládací panel Windows podél následující cesty: Ovládací panel \ Systém a bezpečnost \ Systém.
Kromě toho můžete použít diagnostický nástroj DirectX. K tomu potřebujete:
- Stiskněte kombinaci tlačítek WinR;
- Zadejte příkaz dxdiag. Stiskněte Enter. Cm. Obrazovka níže.
Spusťte diagnostiku DirectX (DXDIAG)
Na kartě „Systém“ najdete informace o procesoru, BIOS, OS, výrobcích atd.D. Příklad viz. Na obrazovce níže.
Specialista. Utility
Mnohem více informací o počítači (včetně CPU) lze jeho vlastnosti získat pomocí speciálních nástrojů. Pokud jde o procesor, doporučím pár těsně níže.
Velmi informativní užitečnost, která zobrazí téměř všechny informace (s výjimkou teploty) o vašem procesoru. Pokud jde o:
Zdarma a nepotřebuje instalační nástroj. Po spuštění se zobrazí model, platforma, frekvence, jádro, proudy, revize atd. Informace o CPU. Kromě toho v rohu okna program monitoruje teplotu: minimum, maximum a proud. Výhodně!
BIOS/UEFI
V případech, kdy jsou problémy s načítáním systému Windows (nebo jen pevný disk není připojen k PC), můžete objasnit model CPO v BIOS (nebo jeho aktualizované verzi UEFI).
Abychom získali nejzákladnější informace o počítači, zpravidla navštivte hlavní stránku BIOS (možná hlavní karta). Cm. Foto s příkladem níže.
Uefi. Prohlížení CPU, RAM, Disk, Stav chladiče atd.
Vizuální (pokud se PC nezapne)
Na mnoha počítačích jsou notebooky speciální nálepky s charakteristikami zařízení. Všiml jsem si, že nálepka může být někde na boční (zadní) stěně zařízení.
Ale jak řekl výše, spolehlivě důvěřovat nálepkám, přesto nemůžete.
Obvykle při nákupu nového počítače (notebook) dokumenty (specifikace, ty. Charakteristiky, pokyny pro uživatele atd.). Téměř jistě v těchto dokumentech najdete podrobné informace o CP.
Demontáž PC (notebook), odstranění radiátoru
To je možná nejspolehlivější způsob. Je pravda, že budete muset demontovat počítač, odstranit radiátor, vyčistit povrch CP z tepelné pasty. Cm. Obrazovka níže.
Podrobné články
Již jsme napsali některé články o stanovení počítačového vybavení, zde jsou odkazy na ně:
Vytvořené.v metodách jsou určitě dobré, ale programy třetích stran vám umožňují zjistit vlastnosti počítače podrobněji a pohodlněji a pohodlněji. Například v takových nástrojích můžete snadno vidět teplotu procesoru, grafické karty a jiného zařízení, zjistit jméno a model různých částí počítače a zobrazit mnoho dalších užitečných informací. Takové nástroje mohou často analyzovat a testovat počítačové vybavení.
Následující zobrazuje seznam programů pro prohlížení parametrů PC.
Kdokoli by měl stačit pro těchto pět nástrojů, ale dáváme přednost prvnímu Speccymu.
Jak je vidět z článku, způsoby, jak najít potřebné informace o počítači hodně. Stačí si vybrat metodu, která se vám líbí, a použít pro své potřeby.
Se speciální. Utility (AIDA, Speccy atd.)
Specialista. Utility pro prohlížení charakteristik počítače jsou nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zjistit vše a vše o železném a softwaru, který je nainstalován na PC (notebook).
Takové nástroje zpravidla nepotřebují instalaci, což znamená, že mohou být napsány na dopravci USB a spuštěny na jakémkoli počítači, okamžitě se o něm dozvědí všechny informace o něm.
Tabulka: Nástroje pro prohlížení charakteristik PC
Kromě železa můžete zjistit informace o: verzi Windows, verze DirectX, která je v instalovaném softwaru a t a t.D.
Senzory jsou docela dobře implementované: T.E. Teplota hlavních komponent můžete ovládat v reálném čase: pevný disk, základní deska, CP. Cm. Snížení obrazovky níže.
Poznámka: Program má přenosnou verzi (která nepotřebuje instalaci).
Některé parametry, které tento nástroj dává, je obtížné najít (nebo je obecně nemožné) v jiném softwaru: například počet paměťových slotů, počet použitých a volných slotů (RAM), načasování atd.D.
Je velmi snadné používat program, po spuštění uvidíte okno: Na pravé straně jsou informace vlevo. Odkazy na sekce:
- Celkové informace;
- Operační systém;
- Procesor (CPU);
- RAM (RAM);
- Základní deska;
- Grafická karta atd.
Také v programu jsou informace o teplotě hlavních složek PC: pevný disk, CPU atd.
Seznam přijatých informací je poměrně rozsáhlý:
- Teplota hlavních součástí můžete zjistit (a nejen proud, ale také maximum. Program monitoruje a pamatuje si teplotu v reálném čase. Užitečné při diagnostice grafické karty);
- Získejte podrobné informace o procesoru a grafické kartě;
- Zjistěte, kolik je baterie použita (relevantní pro notebooky);
- Získejte informace o základní desce, ovladačích, monitoru, síti atd.D.
Obecně doporučuji mít PC, nástroj vám pomůže více než jednou při řešení široké škály problémů.
Informace o obrazovce o CPU a GPU (procesor a grafická karta)
- Jméno a výrobce;
- Napětí napájecího jádra;
- Informace o mezipaměti;
- Podporované pokyny;
- Výrobce;
- Nástroj vám řekne rozptýleného Lee CP.
Nástroj pracuje v 32/64 bitových systémech.
Poznámka: Kromě informací o procesoru se můžete dozvědět o RAM, základní desce, grafické kartě.
Navzdory názvu funguje nástroj v systémech X32 i v X64 (všechny verze Windows: XP, 7, 8, 10 jsou podporovány).
Poskytuje „horu“ informací (srovnatelná s AIDA 64 nebo Everestem):
- Informace o procesoru;
- Informace o základní desce;
- O video adaptéru;
- O a OS, které jsou nainstalovány;
- Podrobné informace o paměti;
- O tiskárně a skenerech;
- O portech USB, síťových slotech atd.D.
Obecně může tato jednotka nahradit celou společnost jiných analogů. Navíc, že program „váží“ je docela skromný: 2-3 MB a je k dispozici přenosná verze (t.E. Instalace není nutná).
Metody spuštění systému Windows
Jeden. Informace o počítačovém procesoru se zobrazí na monitoru ihned po zapnutí počítače. Ale jsou zde zobrazeny pouze 1-2 sekundy, po kterém se operační systém začne nakládat.
Chcete.li pozastavit zátěž a získat příležitost zvážit vše podrobně, musíte mít čas na stisknutí klávesy „Pause Break“ ve vhodný okamžik.

Pokud na vašem počítači nejsou tyto informace vůbec zobrazeny, musíte po zapnutí počítače několikrát stisknout klíč karty.
Informace o procesoru můžete získat v nastavení počítače počítače. Podrobnosti o tom, jak je otevřít, přečtěte si zde.
Tato data v nastavení BIOS jsou zpravidla umístěna na kartě „Hlavní“ v části „Systémová informace“ nebo „Specifikace CPU“, ale na jiných místech může být, protože existuje mnoho verzí BIOS / UEFI a Všichni se od sebe liší.
Napište autorovi
Jednou z funkcí počítačů založených na procesorech AMD, které se příznivě liší od platforem Intel, je vysoká úroveň kompatibility procesorů a základních desek. Majitelé mají relativně nemělé stolní systémy na základě AMD mají velké šance na bezbolestně „pumpovat“ počítač jednoduchým nahrazením procesoru za „kámen“ z novější linie nebo vlajkové lodi z předchozího.
Pokud patříte k jejich číslu a přemýšleli jste o otázce „upgrade“, toto malé znamení vám pomůže.
Srovnání procesorů
Můžete současně přidat až 6 procesorů do tabulky výběrem ze seznamu (tlačítko „Přidat procesor“). Více než 2,5 tisíce k dispozici. Procesory Intel a AMD.

Uživatel má příležitost porovnat produktivitu procesorů v syntetických testech v pohodlné podobě, počtu jader, frekvence, struktury a objemu mezipaměti, podporované typy beran, rychlost pneumatiky a jejich další vlastnosti.
Další doporučení ohledně použití tabulky najdete ve spodní části stránky.
Specifikace procesorů
Tato základna obsahuje podrobné vlastnosti procesorů Intel a AMD. Obsahuje specifikace asi 2,7 tisíce procesorů pro stolní, mobilní a server, počínaje prvním pentuumsem a atlony a končící posledními modely.
Informace jsou systematizovány v abecedním pořadí a budou užitečné pro každého, kdo má zájem o počítačovou technologii.
Existuje filtr, který vybírá procesory podle výrobce, modelu, soketu, počtu jader, přítomnosti nabudených video stromů a dalších parametrů.
Chcete.li získat podrobné informace o jakémkoli procesoru, stačí kliknout na jeho název.
Technologie a pokyny používané v procesorech
Lidé obvykle hodnotí procesor podle počtu jader, frekvence hodin, mezipaměti a dalších ukazatelů, jen zřídka věnují pozornost technologiím, které jimi podporují.
Některé z těchto technologií jsou potřebné pouze k vyřešení konkrétních úkolů a v „domácím“ počítači je nepravděpodobné, že by to nikdy nepotřebovalo. Přítomnost ostatních je nezbytným podmínkou pro práci nezbytnou pro každodenní použití.
Takže prohlížeč Google Chrome, který mnozí milovali, nefunguje bez podpory procesoru SSE2. Pokyny AVX mohou výrazně urychlit zpracování fotografií a videa. A nedávno, jeden z mých přátel na poměrně rychlém jevu II (6 jader) nemohl spustit hru Mafia 3, protože jeho procesor nepodporuje pokyny SSE4.2.
Pokud vám zkratky SSE, MMX, AVX, SIMD neřeknou o ničem a chtěli byste tento problém zjistit, budou zde uvedené informace dobrá pomoc.
Jak zkontrolovat stabilitu procesoru
Kontrola stability centrálního procesoru není často vyžadována. Při zakoupení počítače se zpravidla vyskytuje taková potřeba, zrychlení procesoru (převrácení) v případě selhání v počítači i v některých jiných případech.
Článek popisuje postup pro kontrolu procesoru pomocí programu Prime95, který je podle mnoha odborníků a převrácení nejlepším prostředkem pro tyto účely.