Jaký je rozdíl mezi plazmou a LCD?
Pro ty, kteří si koupí novou televizi, je otázka, co přesně je rozdíl mezi plazmou a LCD, pravděpodobně nejzajímavější.
Jak ukazuje praxe, jakákoli technologie je vlastní pevným i slabým stránkám, včetně plazmy (PDP) a tekutého krystalu (LCD). Je důležité si vybrat typ televize, jehož nedostatky se vám ve srovnání s jeho výhodami zdá nevýznamné ve srovnání s jeho výhodami. Chcete.li se rozhodnout správně mezi plazmou a LCD TV, měli byste alespoň zhruba reprezentovat základní principy jejich práce.
Plazmová obrazovka je matice sestávající z velkého počtu malých kuželů naplněných inertním plynem. Pod působením aplikovaného napětí tento plyn prochází do plazmatického stavu a vytváří speciální fosforovou záři v různých barvách, která je pokryta spodní částí každého kužele.
Ze tří vícebarevných (RGB) maticových baněk je každý obrázek pixelů postaven na obrazovce plazmové televize, schopný přenášet různé odstíny palety barev.
LCD matice je řada tekutých krystalových buněk, které získávají průhlednost v závislosti na velikosti napětí připojeného k nim. Podle principu provozu LCD matice je něco podobného běžným okenním žaluziem a prochází tolik světla, kolik jim umožňuje učinit úhel jejich otevřenosti. Pouze žaluzie to všechno dělají najednou a LCD-Huts-each individuálně.
Hned za světlo LCD-yokes nebo na jejich stranách jsou světelné zdroje, nejčastěji LED diody (LED), a před ním jsou světelné filtry tří barev RGB, které dávají zmeškanému světlu potřebné zbarvení.
Jak jste si všimli, rozdíl mezi plazmou a LCD je významný a jejich silné a slabé stránky vyplývají z vlastností každé technologie. Zvažte z nich nejdůležitější.
Vykreslování barev v panelech PDP je lepší a realističtější, protože luminof poskytuje širší pokrytí palety. Plazmové panely mají také zvýšenou úroveň kontrastu obrazu a rozdávají skutečnou černou.
Nedostatečný jas. mínus této technologie. Sluneční světlo z okna může zničit dojem prohlížení, projevuje se určité zrcadlo panelu. To je třeba mít na paměti.
LCD televizory ukazují větší jas a nasycení obrázku, ale podsvícení jejich matice nezajišťuje uniformitu záře obrazovky.
Pokud jste milovníkem sportovních programů a filmů se speciálními efekty, pak je lepší zvolit plazmu, protože LCD mají určitou setrvačnost, někdy vede k mazání obrysů objektů, které se rychle pohybují podél obrazovky.
Pro sledování skupiny na televizi jsou důležité maximální úhly jejího přezkumu. Technologie v plazmě poskytuje široké sledovací úhly v modelech jakékoli úrovně a za účelem získání takových schopností v LCD televizorů bude muset koupit zvýšené zařízení třídy.
Technologie LCD vám umožňuje vytvářet obrazovky téměř jakékoli velikosti za jakékoli provozní podmínky. Ale dnes prostě nenajdete plazmovou televizi s úhlopříčkou menší než 42 ″, což ukládá omezení jejich použití v malých místnostech.
Zde LCD-TV mají nepochybnou výhodu, protože k napájení LCD vyžaduje velmi málo energie. Ačkoli plazmové modely nekonzumují tolik energie, ale stále asi 2krát více než jejich kolegové z rezidenta. Kromě toho jsou panely PDP těžší a často vyžadují speciální chladicí systémy, jehož hluk můžete slyšet.
Konstrukční funkce a upevňování
Matrice LCD mají nízkou hmotnost a tloušťku, což znamená, že můžete snadno zavěsit televizory s obrovskými úhlopříčkami i na vnitřních stěnách místnosti. Panely PDP jsou silnější a těžší, takže na stěnách vyžadují spolehlivější a silnější metody montáže.
Předpokládá se, že za cenu panel PDP o jeden čtvereční palec je výhodnější koupit. Tato výhoda se však jasně projevuje pouze ve srovnání s hrubým diagonálním LCD-TV souvisejícím s prémiovou třídou.
Shrnutí všech ukazatelů můžeme říci, že plazmová televize je ideální volbou pro vášnivého Moviemana, který se staví do popředí přirozenosti a vysoké kvality obrazu. LCD televizory jsou vhodnější pro praktické lidi, kteří si cení ekonomiky a trvanlivosti s dobrou kvalitou obrazu.
Mimochodem, otázka, jak se plazma liší od LCD, může brzy ztratit svůj význam, protože pod náporem rychle levnějších LCD panelů se produkce televizorů PDP stává nerentabilní. Někteří výrobci již oznámili rozvoj vývoje v této oblasti. OLED televizory jsou již nahrazeny, sledujeme vývoj této technologie.
LCD TV
Tekutá krystalová televize reprodukuje obraz pomocí technologie založené na fenoménu polarizace světelného toku.
Výhody. Ve srovnání s plazmatickými panely LCD konzumují televizory 2-3krát méně elektřiny a mají malé pixely (méně než 0,5 mm), což poskytuje vynikající jasnost obrázku. Během reprodukce statický obraz nemleká, takže zatížení na očích je minimalizováno. LCD monitor se rozlišuje dokonale rovným povrchem, malá tloušťka pouzdra (až 10 mm) a širokým úhlem pozorování (až 170 °). Vzhledem k nedostatku škodlivého záření LCD nemají televizory negativní dopad na lidské zdraví.

Nevýhody. Navzdory nárůstu objemu výroby LCD TV jsou ceny za ně stále vysoké. Kvůli snížení zdroje zvýrazňovací lampy dochází k postupné ztrátě jasu obrazovky. Existuje pravděpodobnost pixelů „vyhoření“. Stín a jas obrázku závisí na úhlu pozorování.
Rozlišení televize
Rozlišení obrazovky přímo ovlivňuje kvalitu obrazu. Obrazovka jakékoli moderní televize je matice sestávající z mnoha pixelů nebo viditelných bodů. Hustota pixelů. hodnota nazvaná rozlišení televizní matice. Jasnost obrazu obrazovky závisí jak na velikosti samotných pixelů, tak na vzdálenosti mezi nimi. Pokud porovnáte obě obrazovky se stejnou úhlopříčkou, bude mít vyšší rozlišení, které má menší velikost pixelů. Například 43palcový televizor s rozlišením 3840 × 2160 zobrazí mnohem jasnější obrázek než televizor se stejnou úhlopříčkou, ale s rozlišením 1920 × 1080. Rozlišení v megapixelech se vypočítá vynásobením počtu svislých čar obrazu počtem horizontálních, t. E. Na první obrazovce se 8,29 MPIC zapadá, ve druhé. čtyřikrát méně, pouze 2,07 MPIC. Čím vyšší je rozlišení, tím větší jsou informace o videu na obrazovce.
V současné době existuje několik hlavních formátů pro řešení obrazovky TV:
- SDTV (Televize na standardní definice)-Image standardní čistoty, základní úroveň s analogovým televizním řešením 720 × 480 (NTSC-National Committee v televizních standardech) nebo 720 × 576 (PAL-Phase Alternativní linka budování fáze, změna fáze Secam-Sequentiel Couler Memorie. sekvenční barva s pamětí) a poměr stran 4: 3.V předchozích letech v Rusku bylo provedeno analogové vysílání ve formátu SD od roku 2009 přechod na digitální vysílání začal, který zcela skončil do roku 2018.
- ND Ready (připraven s vysokým rozlišením)-Marketingový název pro elektronická zařízení, „Ready“ (Ready) pro přijetí a zobrazení analogového signálu s HDMI. Osvědčení se vztahuje na vysoké rozlišení 1280 × 720p nebo 1920 × 1080i/p, ale umožňuje zkreslení zdrojového obrazu. Poměr stran 16: 9. Počet pixelů je dvakrát tolik jako v SD, což vám umožní získat lepší obrázek. V televizi označené HD Ready si můžete prohlédnout video standardní i vysokou jasnost, zatímco rozlišení signálu je propojeno až do fyzického rozlišení matice.
- Full HD. Nebo HDTV1080P. Marketingový název poprvé představil společnost Sony v roce 2007 k označení nového standardu HD Ready 1080. S rozdílem, že televizory s vysokým rozlišením podporují obrazovku na obrazovce s rozlišením 1920 x 1080, ale pouze s progresivním skenováním a bez zkreslení. Ve srovnání se standardní jasností v plném HD se počet pixelů zvyšuje o pětkrát.
- Ultra HD (4K) nebo UHDTV-1. Toto je další krok v technologii přenosu obrazu. Standard stanoví část stran 16: 9 s následujícími minimálními požadavky: Řešení. 3840 × 2160p; Frekvence aktualizace. 100 Hz; Hloubka barev. 10 bitů; Formát zvuku. nad 5.Jeden; dynamický rozsah. vysoký (HDR); Video Codec. HEVC Main 10.
4K televizory lze dokonce sledovat i z blízkého dosahu, například obrázek v televizi s obrazovkou 65 palců je dokonale vnímán lidským okem ze vzdálenosti 2 m.
- Ultra HD (8k). UHDTV-2, nebo Super Hi-Vision. Nedávno implementovaný formát. Na rozdíl od UHDTV-1, s rozlišením 7682 × 4320p, poskytuje: barevná hloubka až 14 bitů; Formát zvuku. 22.2 kanály; Video Codec. ještě není definován. Rozlišení je čtyřikrát vyšší než standard UHDTV-1 (33,18 MP místo 8,29 MP) a 16krát-HDTV 1080p (Full HD). Najednou japonská divize vědeckých technologických výzkumných laboratoří (NHK. Nippon Hoso Kyokai) navrhla, že do roku 2030 by ultra HD (8k) byl světový televizní standard [6] http: // techno.Bigmir.Síť/.
V současné době výrobci sází na modely s rozlišením Ultra HD (4K). tento formát má většinu televizorů pro kupce hromadného. Také v sortimentu společností existují levné modely s rozlišením plného HD a novosti s rozlišením 8k.
Vysoce kvalitní televize bez zbytečných funkcí
LED televize Philips 43PFS5505 je vybavena pouze nejoblíbenějšími funkcemi a liší se v relativně nízkých nákladech.
Jak vybrat televizi? LED televizory, LCD televizory, plazmové televizory
Podívejme se na další zábavné video, které si konečně vyberete před zakoupením televize.
Závěr. Výrobci produkují stále více a více modelů LCD i plazmy a mnoho z nich nabízí obě technologie najednou. Výsledky četných nezávislých testů jsou zobrazeny na prvních místech modelu, bez ohledu na to, zda jsou založeny na „plazmě“ nebo na tekutých krystalech. To vše naznačuje, že technologie již na úrovni, kde kvalita obrazu závisí více na technických nálezech a na kontrole výroby, spíše než na technologické omezení.
Úsilí výrobců povede ke skutečnosti, že omezení uložená technologiemi jsou vyrovnána natolik, že pro pouhé oko bude obtížnější všimnout rozdílu. „Pepsi“ nebo „Coca“? Čaj nebo káva? Každý člověk má svou vlastní odpověď a také výběr. Se stejnými technickými charakteristikami televizorů na elektronických zkumavkách si vybral známý video ředitel pro sebe ty modely, ve kterých tovární nastavení barevné teploty poskytovalo teplejší odstíny. Kvalita obrázku (spíše dodržování jeho nasycení s temperamentem kupujícího) a cena jsou dvě hlavní kritéria, na jejichž základě se běžní spotřebitelé rozhodnou konečnou volbu.
Zdroj plazmového panelu / plazmové televize.
Tato hodnota je indikátorem, nikoli dobou plazmatického systému, ale odhadovanou dobou ztráty počátečního jasu obrazu. Ale navzdory zjevné hodnotě tohoto ukazatele byste se na něm neměli přebývat, protože zdroj výplně (elektronický a technický), na kterém má plazmový panel ve velkém počtu, také záleží. A každý z prvků této náplně má své vlastní „datum vypršení platnosti“. Budeme zde informovat pouze jednu věc. stojí za to důvěřovat produktům, které již osvědčily firmy.
Technologie plazmové televize je založena na práci fluorescenční lampy. Displej se skládá z buněk. Uvnitř každé buňky, dva skleněné panely, oddělené úzkou vůlí, která zahrnuje izolační vrstvu, cílenou elektrodu a elektrodu displeje, do které se během výrobního procesu injikuje a utěsňuje neon-cynonový plyn v injekci a těsnění v plazmatické formě během výrobního procesu.
Další znamení, které vám umožní odpovědět na otázku, jak je LCD TV v plazmě odlišná, že když se použije plazmová televize, je plyn po určitých intervalech nabitý elektřinou. Nabitý plyn pak dostane:
Každá skupina luminoforů se nazývá pixel (obrazový prvek je individuální červené, zelené a modré fosfory se nazývají subpixely). Protože body plazmové televize vytvářejí své vlastní světlo, nazývají se „vyzařující“ displeje.
Plazmové televizory lze ztenčit. I přes skutečnost, že staré televizory s trubicí s elektronovým paprskem nevyžadují objemný kinescope a skenování elektronického paprsku, hořící fosfory se stále používají v plazmových televizorů k vytvoření obrazu. Výsledkem je, že plazmatické televizory trpí některými nevýhodami televizorů s E-LT, jako je uvolňování tepla a možné vyhoření obrazovky statických obrázků.

Který televizor je lepší si vybrat
Někteří přední výrobci televizního vybavení odmítají vyrábět plazmatické panely kvůli vyšší nákladům na jejich výrobu než kapalný krystalický. S příchodem technologie OLED, vlajková loď, jako je LG, Panasonic odmítla produkovat plazmu. Prioritní výhody LCD byly vysokou jasností obrazu, který se blíží ke kvalitě PDP, možnost výroby panelů s diagonálem 105 palců. Je pravda, že cena prémiových modelů LCD s velkou úhlopříčkou nad náklady na PDP.
Plazmové panely mají standardní funkce, ale mají vysokou kvalitu obrazu. Milovníci kina je zpravidla preferován při organizaci domácích divadel s velkou obrazovkou. Jejich sortiment v maloobchodní síti se neliší v různých volbách. Naopak, LCD televizory jsou reprezentovány modely velmi odlišné úrovně ve funkčnosti, kvalitě obrazu a ceně.
Odkaz! Řada tekutých krystalických televizorů musí mít rozpočtové modely s nejjednodušší sadou možností, které mají poptávku z obvyklé kategorie uživatelů.
Při výběru mezi dvěma typy je nutné vzít v úvahu všechny jejich výhody a nevýhody. Například plazmový panel s těžší hmotností vydrží ne každou zeď. Navíc jsou ještě méně ekonomické při spotřebě elektřiny. Ale pro milovníky hollywoodských akčních filmů s úžasnými speciálními efekty bude nejlepší volbou plazma. Při rozhodování o tom, který televizor je lepší vybrat, byste se měli zaměřit na parametry, které jsou důležité pro každého konkrétního uživatele jednotlivě.
Shrnutí
Zatím tedy není obtížné určit, co je lepší plazma nebo LCD-Televisor. Poslední možnost je považována za univerzální. Nové technologie a vývoj umožnily zvýšit kvalitu obrazu na úroveň plazmatických zařízení, jsou ekonomičtější a jsou levnější a jsou levnější.
Na druhé straně plazmové televizory mají řadu dalších funkcí, které LCD televizní, nemá. Konečné rozhodnutí musí být učiněno na základě osobních preferencí a souboru požadovaných charakteristik.
Funkce plazmové televize
Plazmové panely se staly průkopníky ve světě moderních televizních přijímačů. V tuto chvíli však již nejsou ve své bývalé poptávce. Navzdory skutečnosti, že panel je zastaralý, samotná technologie je v současné době vyznamenána nejvyšší kvalitou, která je nedosažitelná pro jiné televizory.
Plazmové panely mají několik plusů, to je:
- Nasycené a hluboké barvy.
- Velmi vysoký kontrast obrazu, dosaženo v důsledku intenzivně černé barvy.
- Úhel pozorování je široký a je asi 180 stupňů.
- Dlouhý život. Ze všech existujících odrůd je to v plazmě, je to 30 let.
- Diagonály velké obrazovky, které mohou dosáhnout 80 palců.
- Vysoká spotřeba elektřiny.
- Hmotnost, která se může stát problémem, pokud musí být zařízení opraveno na zdi.
- Panel se dostatečně zahřeje.
- Obrazovka televizního přijímače je zastřelena sklem, takže může odrážet světlo.
- Se statickým obrázkem mohou pixely začít vyblednout.
- Neexistují žádné malé diagonály.
Závěr, závěr
Podle většiny ukazatelů vyhrála plazmatická technologie, ale má nevýhody, které mohou odstrčit mnoho uživatelů. Plusy plazmové televize můžete rozlišit velký úhel pohledu, dobrou reprodukci barev, jas a kontrast. Je třeba také poznamenat, že taková zařízení jsou méně v blikání, což je způsobuje bezpečnější práci. Z minusů stojí za zmínku pouze křehkost a vysokou spotřebu energie.
LCD displeje jsou šetrnější k životnímu prostředí a jsou navrženy pro delší životnost. Zjevných výhod by se relativní laskavost a různé velikosti měly rozlišit než plazmové panely se nemohou chlubit. LCD televizory jsou však v jasu a kontrastu obrazu podřadné. Takové obrazovky mohou také blikat, že nemusí být velmi dobré ovlivnit zdraví uživatele.
Univerzální odpověď, že není lepší LCD nebo plazma. Každá technologie je dobrá pro různé účely. Proto volba vždy zůstává na uvážení uživatele.