Jak správně nabíjet nový tablet, smartphone při prvním použití?
Při prvním nákupu nabijte baterii na 100 %, aby byla plně nabitá. Poté. nabíjejte tak dlouho a tak často, jak je to vhodné. Používejte nabíječku baterií se správným napětím.
Akumulátor je třeba vybít a nabít na 100 %
Pokračujte ve vybíjení baterie, dokud se zařízení nevypne. Nabíjejte, dokud indikátor nabití nezobrazí 100 %. Tyto informace pocházejí z prvních baterií. Mají „paměťový efekt“. Pokud ji nabijeme na 100 %, bude fungovat na 100 %. Pokud ji podbijeme. udržujeme ji na 60-70 %, po nějaké době si baterie „zapamatuje“ tuto neúplnou energii. A drží 60 %, ne 100. Podobně tomu bylo před deseti lety. V tuto chvíli není relevantní.
Upozornění: Do baterií jsou přidávány „konzervační chemikálie“, které snižují jejich kapacitu. Díky němu se baterie lépe ukládá. Po několika nabíjecích cyklech dojde k jeho degradaci. Proto by měl být nový přístroj první dva nebo tři cykly plně nabitý a vybitý.
Udržujte baterii nabitou v rozmezí 50-90 %
Nemělo by dojít k vyčerpání energie a nemělo by být vyčerpáno na maximum. V opačném případě je baterie namáhána.
Je důležité, aby byla baterie vybitá na nulu
Ne. Pokud baterii provozujete, dokud se nevybije, riskujete pokles kapacity. Baterie běžně funguje při napětí 4,2 V. Některé modely se nevypínají ani při napětí 3,6 V (to je minimální hranice). A je třeba ho „tlačit“ v servisním středisku. Zahájení nabíjení při 20 % nabití.
Jednou za měsíc je třeba provést „kalibraci“ regulátoru baterie. úplné nabití a vybití
Žádná škoda. Vyplatí se to jednou až dvakrát měsíčně.
Plně nabitou baterii nenechávejte déle v provozu. okamžitě ji vypněte
Pravdou je, že když baterie ukazuje 100 % nabití, není nabitá. Baterie bude ještě nějakou dobu spotřebovávat energii. Nechte ji v klidu. Jakmile dosáhne svého limitu, nebude spotřebovávat další. Udrží náboj déle.
Nabíjení pouze přes nabíječku, USB nebo zapalovač cigaret není dobré
Nabíjení přes notebook nebo počítač trvá dlouho.
„Krátké dobíjení, často několikrát denně, poškozuje baterii
„Krátké a časté nabíjení nemá vliv na kvalitu a životnost baterie: při nabíjení na 20 %, 25 % a 50 % se baterie „vybije“ na 100 %. jeden cyklus. Nabíjejte tak často, jak chcete.
Během dobíjení tablet nepoužívejte!
Může. Podívejte se na obrázky, pokud chcete, zahrajte si hry, pokud chcete. Jediný problém je, že nabíjení bude trvat déle.
Pokud použijete nabíječku jiné značky, bude baterie fungovat hůře
Bude fungovat stejně jako na „nativní“ nabíječce.
Tablet je třeba pokaždé na noc vypnout / může zůstat zapnutý i několik měsíců
Tablet může fungovat dobře, i když ho necháte zapnutý šest měsíců. Nebo možná ne tolik. Ještě lépe je jednou nebo dvakrát týdně na noc vypnout. Můžete si „odpočinout“ a baterie vydrží lépe a déle.
Teplo a chlad ničí baterii
Teplo a chlad ničí baterii a snižuje její kapacitu. Kapacita klesá o 20-40 %, pokud je tableta ponechána několik hodin v chladu. A neobnovuje se. Chraňte svůj tablet: Noste ho u těla, v pouzdře, v tašce, v batohu.
Upozornění: Baterie během používání ztrácí svou kapacitu, což je třeba brát v úvahu: Vystavení baterie teplu způsobuje její zahřívání, čímž se zkracuje její životnost a výkon.
Závěr: Správné nabíjení baterie tabletu prodlužuje její životnost a zvyšuje její účinnost.
Mýtus: neoriginální nabíječky jsou škodlivé
Částečně se kloním k názoru, že tento mýtus zavedli (nebo alespoň aktivně propagovali) výrobci telefonů. Zisky z prodeje moderních chytrých telefonů jsou velmi malé ve srovnání s 1000 % zisků z prodeje podobného příslušenství. Nedbejte na ty, kteří vás varují před používáním neoriginálního příslušenství. Měli byste se mít na pozoru před doplňky, které napodobují protějšky slavných značek a prodávají se o 25 % nebo více levněji. Alarmistům se však již podařilo zasít ve společnosti paniku. Čas od času se objevují příběhy uživatelů, jejichž telefony se po připojení „neoriginální“ nabíječky vznítily nebo dokonce explodovaly.
Rád bych to nazval mýtem, ale není to tak. K takovým událostem dochází kvůli používání levných dovážených nabíječek, neoriginálních nebo padělaných nabíječek, které mohou kopírovat vaši originální nabíječku. U takového příslušenství mohou být použity materiály nevhodné kvality a výrobce nedbá na aspekty, jako je bezpečnost, funkčnost nebo soulad se schématem zapojení. Ve skutečnosti mohou mít napodobeniny zcela odlišné hodnoty proudu a napětí a nemusí nutně platit pro vaše zařízení. Tyto změny mohou vést k přehřátí, vznícení a někdy i k výbuchu. Teď, když jsem vás pořádně vyděsil, vás chci uklidnit: na trhu je mnoho kvalitního příslušenství. Nároční zákazníci se mohou spokojit s nabídkami Belkin nebo AmazonBasics (vaše možnosti).
Nejlepší způsob nabíjení telefonu a tabletu v autě?
Originální automatická nabíječka
Adaptér do auta se téměř nikdy nedodává v sadě. Musí být zakoupen samostatně v oficiálním nebo značkovém obchodě. Pokud je to pro vás drahé nebo obtížně dostupné (např. dlouhá nebo nákladná doprava), použijte neoriginální nabíječku do auta s minimálně stejným proudem jako originální adaptér do zásuvky.
Neoriginální nabíječka do auta
Je dobré si do auta koupit neoriginální nabíječku. Cena je nižší než původní, široká nabídka modelů v různých provedeních (s držáky i bez nich), možnost bezdrátového nabíjení, upevnění telefonu/tabletu atd.
Hlavní je věnovat pozornost vlastnostem neoriginální autonabíječky:
- Intenzita proudu. měla by být stejná nebo vyšší než u původního síťového adaptéru (ze zásuvky);
- Kabelové nabíjení. použijte kvalitní kabel s dostatečným průřezem (nejlépe originální kabel);
- bezdrátové nabíječky. měly by mít dostatečnou kapacitu, velké indukční cívky a být od renomované značky;
- . Kvalitní bezdrátové připojení se obvykle prodává za více než 1500 EUR.
Levné nabíječky do auta poškozují baterii telefonu/tabletu a snižují její životnost, jak je uvedeno výše, kvůli nízkému proudu. Funkce, které jsou důležité při výběru nabíječky pro váš vůz, a co přesně je důležité zvážit, jsme popsali samostatně a velmi podrobně zde. Před nákupem si určitě přečtěte tyto tipy.
Jak správně nabíjet smartphone, abyste prodloužili výdrž baterie
Na webu je mnoho článků o tom, jak správně nabíjet smartphone. Rady v těchto článcích jsou často protichůdné. Jedno je jisté. Pokud smartphone používáte, je v „režimu spánku“, dejte jej nabíjet, i když jej úplně vypnete. baterie v té době pomalu umírá. Naším hlavním cílem je tedy zajistit, aby baterie (a tím i smartphone) vydržela a udržela si přijatelnou kapacitu co nejdéle.
Každý cyklus nabíjení a vybíjení baterii postupně (i když velmi pomalu) „zabíjí“, což vede k poklesu kapacity a nakonec k selhání baterie.
Nová baterie chytrého telefonu může po přibližně pěti stech cyklech plného nabití a vybití ztratit až 25 % své kapacity oproti počátečnímu nabití. Т.е. Pokud smartphone používáte v režimu polovičního nabití, kdy jej musíte nabíjet jednou denně, po roce a půl zjistíte, že kapacita baterie klesla a budete ji muset nabíjet častěji. Ztráta kapacity se dále zrychluje. Ne lineárně, ale zrychluje se. Po přibližně třech stech nabíjecích a vybíjecích cyklech ztratí baterie přibližně 25 % své kapacity. A tak.д.
Aniž bychom se zabývali podstatou chemických a elektrických procesů, které v baterii během nabíjení probíhají, je možné ovlivnit rychlost „degradace“ baterie (a udržet déle přijatelné parametry její kapacity), pokud ji správně nabíjíte!
Teplota
Ideální okolní teplota při nabíjení smartphonu je přibližně 20 stupňů. Protože však nic v životě není dokonalé, je vhodné (nebo spíše nutné) nabíjet smartphone při okolní teplotě ne nižší než 10 stupňů a ne vyšší než 40 stupňů. Pokud tedy přijdete z mrazu, neměli byste smartphone hned nabíjet. Před nabíjením ji nechte chvíli stát při pokojové teplotě. V létě se vyhněte přehřátí a nenechávejte telefon během nabíjení na přímém slunci.
Úplné vybití
Není vhodné nechat baterii zcela vybít na 0 %. Pokud je akumulátor zcela vybitý, může se při zahájení nabíjení, přestože řídicí jednotka omezuje přiváděné napětí, teplota akumulátoru rychle zvýšit, což může vést k jeho selhání, vznícení nebo prasknutí.
„Taktika nabíjení
Ani zde nepanuje mezi odborníky shoda, ale za nejlepší taktiku se považuje „20-80“. To znamená, že se doporučuje nabít smartphone na 20 %, poté jej dát nabíjet a nabít na 80 %. Zdá se, že to není problém, ale jsou zřejmé dvě nuance. První je, zda 60 % nabití stačí na celý den. Druhá možnost je, jak sledovat, kdy se smartphone vybije na 20 % a nabije na 80 %. V prvním případě záleží na tom, jak intenzivně je smartphone využíván. V druhém případě může pomoci speciální aplikace pro Android, která vás „informuje“, když baterie dosáhne určitého procenta nabití.
Existuje oblíbená alternativní taktika nabíjení. „50-70“. Т.е. nenechte baterii klesnout pod 50 % a nabíjejte ji maximálně na 70 %. Předpokládá se, že taková taktika může prodloužit životnost baterie na dvojnásobek, nebo i více. Smartphone však budete muset dobíjet několikrát denně, takže tato taktika je vhodná pouze pro ty, kteří mají v blízkosti zásuvku nebo dokovací stanici po celý den a jsou ochotni svůj přístroj dobíjet několikrát denně. A v tomto případě se bez aplikací pro sledování baterie neobejdete.
nabíječka
Smartphone můžete nabíjet pouze pomocí originální nabíječky dodané se smartphonem. Použitím „nativní“ nabíječky (která je svým výstupním proudem a napětím určena speciálně pro váš smartphone) rozhodně nezkrátíte životnost baterie smartphonu, ne-li ji prodloužíte. Pokud „originální“ nabíječka selže, vyberte jinou nabíječku se stejným výstupním proudem a napětím, jaké je vyznačeno na pouzdře „originální“ nabíječky.
Nepoužívejte smartphone, když se nabíjí.
Pokud budete smartphone během nabíjení používat (sledovat filmy, surfovat na internetu atd.), můžete baterii poškodit.д.Pokud smartphone používáte během nabíjení, pomalu „ničíte“ baterii. Т.е. během nabíjení se baterie současně vybíjí. Takové „kývání“ má nepříznivý vliv na životnost baterie smartphonu.
Tato jednoduchá pravidla pro nabíjení smartphonu lze snadno dodržovat. Dodržování těchto pravidel vám však umožní zachovat kapacitu a výkon vestavěné baterie a prodloužit tak životnost smartphonu, aniž byste museli baterii předčasně vyměnit.
Mýtus 4: Nikdy byste neměli vypínat telefon
Ještě předtím existoval mýtus, že telefon se má nabíjet pouze vypnutý. Pravda je někde uprostřed. Podle společnosti Apple prodloužíte životnost baterie, když telefon jednou týdně na noc vypnete. Pravidelné restartování nejen uvolní paměť RAM, ale také obnoví nabití baterie.
Moderní lithium-iontové baterie používané v telefonech Apple a Samsung reagují na úplné vybití poměrně negativně. Zde nám však pomáhají moderní výrobci telefonů. Většina moderních zařízení se vypne dříve, než dosáhne nulového nabití baterie, jediný háček je v tom, že vybitý telefon nechcete skladovat delší dobu. Jak jsme již zmínili, nejlepší je udržovat zařízení nabité na 40 až 80 %, a pokud se chystáte telefon nechat delší dobu, nabijte ho naplno.
Co testujeme
Jako testovací objekt použijeme Honor Play, zařízení určené pro hráče. K tomu je pochopitelně vybaven: vlajkovým procesorem Kirin 970 s grafickým akcelerátorem Mali-G72 MP12 a 4 GB RAM. Baterie je lithium-polymerová, s kapacitou 3750 mAh pro průměrně 5 hodin aktivního hraní.
Telefon navíc podporuje technologii GPU Turbo. Baterie údajně přináší až 60% nárůst herního výkonu a snižuje spotřebu energie o třetinu.
Mýtus Vypnutí Wi-Fi a Bluetooth je nejlepší způsob, jak prodloužit výdrž baterie
Není to tak docela mýtus, ale ve formulaci je háček: vypnutí bezdrátového připojení sice pomáhá šetřit energii baterie, ale úspora je tak malá, že nestojí za to obětovat pohodlí. Mnohem účinnější je odstranit automatickou regulaci jasu a snížit ji na minimální nastavení. úspora náboje bude řádově vyšší, ne-li o dva. A v případech, kdy je zásuvka daleko a vy nemůžete zmeškat důležitý hovor, je nejlepším řešením vypnout mobilní internet: sítě LTE a 3G spotřebovávají hodně baterie. Bluetooth je sama o sobě energeticky velmi úsporná technologie, zejména nejnovější verze. Pokud se však spáruje nový smartphone a starší náhlavní souprava, obě zařízení se automaticky přepnou na starší z obou protokolů. V takovém případě bude spotřeba baterie vyšší a dočasné vypnutí bezdrátového připojení bude opodstatněné.
Můžete telefon nebo tablet používat během nabíjení??
Abyste se vyhnuli úrazu elektrickým proudem nebo dokonce smrti, je třeba v první řadě dbát na bezpečnost. V případě nabíječek mobilních přístrojů se nejedná pouze o formální upozornění, ale o zcela reálné nebezpečí, které lze zachránit použitím originálního (původního) adaptéru.
Ale není to tak jednoduché, protože mnoho lidí není spokojeno například s 5wattovou nabíječkou, která je součástí balení iPhonu. Chcete-li nabíjet zařízení Apple efektivněji, můžete si koupit zařízení s vyšším proudem od společnosti Apple nebo jiných důvěryhodných výrobců. Během nabíjení je používání smartphonu stále bezpečné, ale výdrž baterie se sníží (o velmi malé množství).
Seznam a ceny napájecích adaptérů a USB kabelů pro rychlé a rychlé nabíjení iPhonu
Nejnebezpečnější možností je koupit levnou nabíječku od nejmenovaného výrobce. Takový adaptér může člověka skutečně zabít a k takovým nehodám již došlo. Vněkolika případech bylo zjištěno, že uživatel během nabíjení jednoduše telefonoval, nikoli hrál náročné hry nebo spouštěl energeticky náročné aplikace.
Dalším problémem je pomalé nabíjení a zahřívání baterie při používání nabíjeného gadgetu. Pokud na chytrém telefonu připojeném ke zdroji napájení spustíte hru nebo dokonce film, zaznamenáte zvýšení teploty krytu, což baterii zařízení vůbec neprospívá. Pokud je baterie takto zatěžována pravidelně, ovlivňuje to její životnost a v nejhorším případě může dojít i k jejímu vzplanutí. Ohroženi jsou samozřejmě především majitelé chytrých telefonů z levného segmentu, ale vzpomínky na výbuchy Samsungu Galaxy Note 7 jsou stále čerstvé, stejně jako nedávný příběh vadných baterií Apple MacBooků.
Pokud máte důvěru ve výrobce přístroje a nabíječku, můžete smartphone používat na nabíječce, ale baterie bude navíc zatížena a bude se zahřívat. Pokud máte například Apple iPhone, vlajkové lodě Samsungu a další špičkové smartphony s originálním adaptérem, nemusíte se ničeho obávat (zařízení se v případě extrémního tepla jednoduše automaticky vypnou), ale nevýrobní zařízení z Číny se stejným anonymním adaptérem by mohlo nadělat pořádnou paseku.
Jak vyměnit baterii v tabletu?
Výměna baterie v tabletu není nejjednodušší, a to ani s těmi správnými dovednostmi. Baterie je totiž zabudovaná v pouzdře a k odlehčení zařízení se používají segmentové baterie. Baterii není snadné vyjmout, i když se vám podaří otevřít zadní kryt.
Baterii je třeba vyjmout opatrně, aby nedošlo k přetržení kabelu, zejména pokud jsou články přilepeny k pouzdru. Totéž platí pro instalaci, která by měla být provedena co nejpečlivěji. A pokud si nejste jisti, zda to zvládnete sami, raději se obraťte na renomované servisní středisko.
