Co je Windows IoT/Embedded jeho vydání (Core/Enterprise)
Tato knihovna analyzovaná společností Minitool Software Limited představuje hlavně rodinu operačních systémů navržených společností Microsoft pro vestavěné systémy. Windows IoT. Vypracovává svou definici, funkci, vydání a rozdíly ve srovnání s Windows Desktop.
Co je IoT Windows?
Windows IoT (Internet of Things), je rodina operačních systémů (OS) od společnosti Microsoft určená pro vestavěné systémy, kombinaci počítačového systému procesoru, paměti a vstupní/výstupní periferní zařízení, která mají vyhrazenou funkci v rámci většího mechanického nebo elektronický systém. Takže se dříve jmenuje Windows Embedded.
V současné době má Microsoft 3 podrodiny OS pro vestavěná zařízení zaměřená na široký trh, od malých zařízení v reálném čase po zařízení (POS), jako jsou kiosky. Operační systémy vložené Windows jsou k dispozici výrobcům originálních zařízení (OEM), kteří jej zpřístupní koncovým uživatelům, kteří jsou v některých případech předem načtení s jejich hardwarem.
O Windows 10 IoT
Windows 10 IoT je členem rodiny Win10, která přináší energii na úrovni podniku, zabezpečení a také spravovatelnost na internet věcí (IoT). Využívá vložený zážitek, ekosystém a cloudové připojení systému Windows a umožňuje organizacím vytvářet své internetové prostředky pomocí zabezpečených zařízení, která lze zajistit, spravovat a připojit k celkové cloudové strategii.
Co je Windows 11 OneDrive? Je to odlišné od Windows 10 OneDrive? Jak používat OneDrive ve Win111? Jaká jsou omezení OneDrive pro Win11?
Edice IoT Windows 10
Obecně existují dvě edice Win10 IoT.
Core Windows 10 IoT Core je nejmenším členem rodiny Win 10 OS. Zatímco pouze spuštění jedné aplikace, stále se očekává spravovatelnost a zabezpečení od Windows 10.
Naopak, Windows 10 IoT Enterprise je plná verze Windows Ten se specializovanými funkcemi pro vytváření vyhrazených zařízení uzamčených na konkrétní sadu aplikací a periferie.
Windows 10 jádro IoT vs. Windows 10 IoT Enterprise
Dále pojďme porovnat 2 vydání vložených Windows 10 a ukážeme jejich rozdíly.
Podporovaná technika
Zaprvé porovnejme podporované technologie mezi Win10 IoT Enterprise a Win10 IoT Core. Viz tabulka níže.
- TPM
- Zabezpečená bota
- Bitlocker
- Strážce zařízení
- Osvědčení o zdraví zařízení
- TPM
- Zabezpečená bota
- Bitlocker
- Strážce zařízení
- Osvědčení o zdraví zařízení

Scénáře použití
Na rozdíl od IoT se také používají scénáře používání pro jádro a podnikové vydání Windows 10. Core Windows 10 IoT Core se používá pro bránu IoT, digitální značení, inteligentní budovu, inteligentní dům a nositelné. Naproti tomu Enterprise Windows 10 IoT může být aplikováno na digitální značení, průmyslové tablety, maloobchodní bod služby, kiosky, bankomat, zdravotnická zařízení, výrobní zařízení a tenký klient.
Uživatelská zkušenost
Kromě toho se také liší v uživatelské zkušenosti mezi Win10 IoT Enterprise a Win10 IoT Core. Pro podnik, tradiční shell Windows s pokročilými funkcemi uzamčení. Pro Core, jedna aplikace UWP v popředí najednou s podporou aplikací a služeb na pozadí.
Co je zotavení v době point-in-time? Jak to provést ve společných databázích, jako jsou DynamoDB, MySQL nebo Azure? Jak obnovit okna do dřívějšího okamžiku?
Windows 10 jádro IoT vs. Desktop Windows 10
V této části porovnáme edici Windows 10 IoT Core Edition s běžnou verzí pro stolní počítače Windows 10.
Podporované funkce
Za prvé, doručená pošta Cortana již není k dispozici na jádru IoT Windows 10 od verze 1809 (17763). API FileOpenpicker API není také k dispozici v jádru. Kromě toho se jádro Windows 10 IoT zavede do výchozí aplikace místo počítače podobného stolním počítači. Můžete tedy připojit a přehrávat vlastní programy.
Oblasti podporované řidičem
Core Windows 10 IoT Core má méně podporovaných ovladačů než stolní počítač Windows 10. Abyste stejné zařízení umožnily pracovat na jádru IoT Windows 10 jako na ploše, možná budete muset vytvořit ovladač ze zdroje pro jádro vydání. Nebo musíte najít jinou metodu, zejména pro architekturu ARM.
Podpora příkazů
Core Windows 10 IoT Core nepodporuje příkaz PowerShell Remove-AppxPackage, který je spuštěn jako ve stolním počítači Windows 10 IoT. Ne všechny složky na vašem zařízení jsou přístupné pomocí aplikací UWP. Ale v systému Windows 10 IoT Core můžete použít nástroj FolderPermissions k zpřístupnění složky pro software UWP. To však není možné na ploše.
O autorovi
Helen promovala na univerzitě v roce 2014 a ve stejném roce začala pracovat jako technický editor. Její články se zaměřují na tvorbu videa, úpravy a konverzi. Má také dobrou znalost správy disku a obnovy zálohování dat. Prostřednictvím hloubkového průzkumu počítačové technologie Helen úspěšně pomohl tisícům uživatelů vyřešit jejich nepříjemné problémy.
Copyright © 2023 Minitool Software Limited, všechna práva vyhrazena.
Microsoft Windows 10 IoT Enterprise LTSC
Microsoft Windows 10 IoT Enterprise One v rodině vydání Windows 10 zaměřených na širokou škálu inteligentních zařízení, od malých průmyslových brán po větší, složitější zařízení, jako jsou terminály a bankomaty. V kombinaci s nejnovějšími vývojovými nástroji Microsoft a služby Azure IoT mohou partneři shromažďovat, ukládat a zpracovávat data a vytvářet akční obchodní inteligenci, která ovlivňuje obchodní výsledky. Soluace partnerů založená na Windows 10 IoT si uvědomí rozšířené příležitosti, když využívají celou šíři technologií společnosti Microsoft, aby nabízely řešení end-to-end.
Windows 10 přináší inteligenci na okraj
Inteligentní zařízení IoT se systémem Windows 10 IoT Powers, která přinášejí inteligenci na okraj. Od bran na malé nohy po výkonnou průmyslovou robotiku, Windows 10 IoT poskytuje zabezpečení, spravovatelnost a připojení potřebné pro výpočetní techniku Edge. Navíc IoT Windows 10 umožňuje robustní řešení IoT hladce spojujícími se službami Azure IoT k využití síly Microsoft Cloud.
Windows 10 umožňuje interoperabilitu a komunikaci otevřeného zařízení na řadě zařízení bez ohledu na specifika připojení a platformu OS. Vytváření složité sítě připojených zařízení nemusí být obtížný úkol. S otevřenými standardy interoperability zařízení zabudovány do Windows 10, můžete snížit složitost a zjednodušit připojení k síti zařízení jako součást celkového řešení IoT.
Windows 10 IoT je rodina vydání Windows pro zařízení, která přinášejí inteligenci na hranu. S Windows 10 můžete napájet širokou škálu inteligentních zařízení od IoT Gateways to POS zařízení do průmyslových automatizačních systémů a škálovat investice napříč zařízeními.
Windows 10 Pro X32 a X64
Windows 10 je úplný operační systém stolního počítače, protože jsme zvyklí na jeho používání. Windows 10 poskytuje správu a zabezpečení, které jsme očekávali od Microsoft Windows 10 Solutions. Je navržen pro výkonné stolní počítače uživatele a nabízí počítačové řešení pro obecné účely. Windows 10 provozuje klíčovou řadu obchodních aplikací a vykonává specializované funkce bezpečným, spolehlivým a efektivním způsobem podpory mise kritických zařízení. Nabízet přístup do obchodu Microsoft a aktualizace po dobu 18 měsíců od nákupu
Windows 10 IoT Enterprise LTSC
Microsoft Windows 10 IoT Enterprise je plná verze systému Windows 10, která poskytuje podnikovou správu a zabezpečení systému Windows 10 Enterprise do IoT Solutions. Je určen pro výkonná průmyslová zařízení používaná v vestavěném, maloobchodě, výrobě, zdravotní péči a dalších průmyslových odvětvích. Windows 10 IoT Enterprise provozuje klíčovou řadu obchodních aplikací a vykonává specializované funkce bezpečným, spolehlivým a zefektivňovaným způsobem podpory kritických zařízení mise.
- Microsoft Windows 10 IoT Enterprise for Industry Devices nabízí:
- Microsoft Desktop Shell, aplikace Win32, univerzální aplikace a ovladače
- Vyžaduje 1 GB RAM, 16 GB úložiště a X86 nebo X64 CPU
- 10 let podpůrného cyklu (LTSC) včetně licence a aktualizací se dozvíte více o servisních kanálech Microsoft zde.
- Ceny specifické pro procesor na desce
- Přizpůsobení:
- Filtr klávesnice: Potlačení nežádoucích lisů klíčů nebo kombinací klíčů. Zákazník obvykle může používat určité kombinace klíčů Microsoft Windows, jako je CtrlAltDelete nebo CtrlshiftTab, ke změně provozu zařízení uzamčením obrazovky nebo pomocí správce úloh k zavření spuštěné aplikace. To nemusí být žádoucí, pokud je vaše zařízení určeno pro vyhrazený účel.
- Shell Launcher: Chcete.li nahradit výchozí shell Windows 10 za vlastní skořápkou. Jako vlastní shell můžete použít téměř jakoukoli aplikaci nebo spustitelné soubory, jako je příkazové okno nebo vlastní vyhrazená aplikace.
- Vlastní přihlášení: Funkce umožňují převzít kontrolu nad přivítacími a vypnutím obrazovek pro vaše zařízení.
- Přiřazený přístup: Umožňuje systému spustit pouze přiřazené aplikace.
- Neznačená boot: Můžete potlačit prvky Windows, které se objevují, když se Windows spustí nebo pokračuje, a můžete potlačit obrazovku nárazu, když Windows narazí na chybu, z níž se nemůže zotavit.
- Soft Real-Time: Comfigurace systému v reálném čase v reálném čase, konfigurace systému v reálném čase.
- Vylepšený režim Kiosk: Spusťte přímo do jediného aplikace pro aplikaci nebo do vlastního nebo omezeného skořepiny, jak to bylo vloženo Windows Embedded Standard.
- Zaměření na duální aplikaci: 1 počítač, 2 obrazovky 2 sady vstupu s různými displeji.
- ARM64 Silicon: Schopnost běžet na systémech ARM nebo RISC.
Základna IoT Windows 10
Kdo by očekával úplnou instalaci Windows na procesoru RISC, Windows 10 IoT Enterprise Base přináší Windows 10 do rodiny procesorů IMX8. Základna IoT pro Windows 10 přináší do NXP I plnou funkčnost operačního systému IoT Enterprise Windows 10.Procesory aplikací řady MX 8. Mezi tyto podporované procesory patří:
Windows IoT Enterprise on ARM je jednoduše Windows IoT Enterprise postavený pro zařízení ARM64. Windows IoT Enterprise on ARM64 je stejný operační systém jako na zařízeních X86 a X64, s dostupnými funkcemi IoT, které vám pomohou vytvářet bezpečná a výkonná zařízení napříč jakoukoli architekturou. Vzhledem k tomu, že OS je stejný, jsou schopnosti a dokumentace stejné. Pokyny ARM64 naleznete na standardní dokumentaci Windows IoT Enterprise. Jediné zaznamenané rozdíly jsou zachyceny níže v seznamu výjimek.
Podrobnosti o funkci
Universal Windows Apps (UAP) využívá stejný kód a poskytuje intuitivní zážitek na široké škále zařízení Windows 10. Nástroje jako Visual Studio pracují ve všech vydáních a Azure Windows 10, které pomáhají zkrátit čas a složitost budování řešení IoT pro podnik.
Konzistentní správa zařízení snižuje složitost s konzistentním přístupem pro správu zařízení napříč PC, telefony a zařízeními IoT. Moderní zásobník pro správu zařízení založený na průmyslových standardech umožňuje podnikovou mobilitu a podporu řešení správy prvních a třetích stran.
- Povolení MDM
- Schopnost ovládat a blokovat aktualizace moderních aplikací
- Schopnost blokovat unnonroll
- Správce kontextu
- Hromadné zajištění prostřednictvím karty čárového kódu/NFC/SD
Zabezpečení podnikového stupně s bezpečnostními hrozbami na vzestupu, Windows 10 přináší zcela nové způsoby, jak chránit vaše systémy a data. Windows 10 má vestavěnou obranu, která pomáhá chránit vaše kritické obchodní informace před úniky nebo krádeží. Technologie, jako je zabezpečený boot, bitlocker, stráž zařízení a strážce pověření, pomáhají zajistit, aby vaše zařízení byla chráněna, před zapnutím až po vypnutí.
- Pokročilé zabezpečení zařízení
- Umožňuje pouze důvěryhodné periferie
- Zajistěte zařízení IoT s důvěryhodnými platformami (TPM)
Pokročilé funkce uzamčení pro vyhrazená zařízení Další schopnosti pomáhají vytvořit účelový zážitek ze zařízení pro obchodní aplikace. Ať už se jedná o zavádění do požadované univerzální aplikace a/nebo uzamčení přístupu k neoprávněnému USB periferie.
- Unified Write Filtr (UWF)
- Vytvořte zařízení pouze pro čtení
- Chraňte systém před operací zápisu
- Blokovací gesta, zkratky a další kombinace klíčů
- Spusťte univerzální aplikaci Windows na přihlášení plus přístup k zámku k systému
- Profily více uživatelů pro mobilní zařízení s aplikací a nastavením umožňují seznamy
- Přemapování a uzamčení tlačítka
- Eliminujte nežádoucí/neznámé aplikace
- Potlačte systémové dialogy a oprávnění řízení řízení
- Potlačte na oznámení toastů
- Omezte zařízení USB / periferie v systému
- Spusťte klasickou aplikaci Windows při přihlášení
- Blokujte zkratky a další kombinace klíčů
- Potlačte prvky uživatelského rozhraní Windows zobrazené během přihlášení a vypnutí systému Windows
- Potlačte prvky uživatelského rozhraní Windows zobrazené během přihlášení a odhlášení
- Vlastní značka zařízení odstraněním a/nebo vyměňte prvky UI Windows UI
Zatímco Microsoft má podporu pro Windows 10 IoT 2016 LTSB do října 2026 (klikněte zde) licencování lze zakoupit do července 2023.
Zatímco Microsoft má podporu pro Windows 10 IoT 2019 LTSC do září 2029 (klikněte zde) licencování lze zakoupit do listopadu 2028.
Windows 10 Professional vs. Windows 10 IoT Enterprise LTSC
Zatímco Microsoft má podporu pro Windows 10 IoT 2021 LTSB do ledna 2032 (klikněte zde) licencování lze zakoupit do listopadu 2031.

Který operační systém byste měli použít pro řešení IoT?
Operační systém zařízení IoT je životně důležitým kusem hádanky, který určuje, zda vaše implementace IoT bude úspěšná nebo ne. Operační systémy musí odpovídat hardwaru, nabízet správné prostředí pro aplikace a pracovat se všemi ostatními prvky vaší organizace. Musí být také udržovány a zajištěny.
Než se dostaneme k tomu, jak si vybrat operační systém, podívejme se, co jsou a které se nejvíce používají v internetu IoT.
Operační systémy IoT: Co jsou a co dělají?
Operační systém zařízení je vrstva softwaru, který komunikuje mezi hardwarem počítače a na něm spuštěné aplikace. Je to OS, který přeměňuje pohyby myši nebo klávesnice na pokyny k komponentám počítače. A zařízení IoT jsou počítače.
V počítačích je koncept s názvem Turing-Completeness: vzhledem k dostatečnému času může jakýkoli počítač Turing-Complete dělat cokoli jiného počítače. Čipy a komponenty v zařízení IoT mohou být poměrně základní, ale přestože zařízení mohlo být vytvořeno pro provedení jednoho konkrétního úkolu, počítač uvnitř může dělat cokoli. (To je jeden z důvodů, proč jsou sítě IoT tak lákavé cíle pro hackery.)
Protože jsou to počítače, zařízení IoT potřebují operační systém. Alternativou je napsat pro ně každou aplikaci do strojového kódu, což lze provést, ale je divoce drahé a časově náročné.
Na první pohled jsou nejpoužívanější operační systémy pro zařízení IoT Windows a Linux. Linux absolutně dominuje, což představuje více než 70% všech operačních systémů IoT, z důvodů, které budou jasné níže. (Zařízení používaná k přístupu a řízení systémů IoT obvykle používají Android, Unix nebo konvenční operační systém a ovládají síť prostřednictvím aplikace.)
Tento graf zobrazuje nelinux OSS pro zařízení IoT:
Všimněte si, že tyto údaje jsou určeny procentem tržního podílu na trhu, nikoli pro absolutní podíl na trhu.
Je zastoupen malý počet „menšin“ OSS, jako jsou Contiki a Riot OS. Zdaleka je většina trhu zabírána Windows, Freertos a ‘Žádný os/holý kov.“
Díky své větší známosti mimo svět aplikací IoT začněme diskusí o Windows.
Operační systémy Windows IoT
IoT Windows 10 je operační systém používaný pro mírnou a poněkud zmenšující se pluralita zařízení IoT. Je založen na operačním systému Windows 10, s některými vylepšeními, aby se z něj stala lepší volba pro připojená zařízení. Je dodáván ve dvou „příchutích“. jádro IoT Windows 10 a Enterprise Windows 10 IoT.
Core Windows 10 IoT Core
Core má být použito v sítích s inteligentními zařízeními v malém měřítku. Má relativně nízké systémové požadavky, takže bude běžet na širší škále zařízení s nízkým výkonem. Podporuje architekturu ARM, což je metoda strukturování počítačů běžně používaných na nízkoenergetických (relativně) zařízeních s nízkým výkonem, jako jsou chytré telefony, notebooky a mnoho zařízení IoT. (Pokud máte zájem, ARM jsou mezi sebou dvě zkratky, známé jako rekurzivní zkratka: znamená to pro Acorn RISC Machine, kde RISC znamená redukované počítač s instrukcí.) Neexistuje žádné grafické rozhraní podobné tomu, co byste viděli na stolním počítači Windows nebo notebooku, a má omezenou interoperabilitu s jinými zařízeními Windows.
Windows IoT Enterprise
Enterprise, jak název napovídá, je jiná a silnější zvíře. Je to spíše jako tradiční systém Windows s přidanými funkcemi, spíše než svléknuty zpět. Enterprise je součástí vložené rodiny Microsoft a přichází s řadou funkcí pro vestavěný vývoj systému. Patří sem spuštění jakékoli 32bitové aplikace pro Windows-ačkoli Enterprise nepodporuje architekturu ARM.
Rozdělení mezi jádrem (světlo, bezhlavý, paže přátelský) a podnik (velké, uživatelské rozhraní, interoperabilní s konvenčními okny, bez paže) je jasné. Podnik se široce používá ve větších statických nástrojích: lékařské vybavení, jako jsou skenery, průmyslové řešení, telekomunikace a bankomaty.
Nyní existuje také operační systém IoT pro Windows 11, v současné době k dispozici s méně licenčními možnostmi než OSS Windows 10 IoT OSS. Ze stejného důvodu se také méně používá. Je to upgrade IoT Windows 10, která nabízí podobné funkce, v podmínkách diskutovaných v tomto příspěvku.
Operační systémy Linux IoT
Linux OSS odpovídá většině operačních systémů IoT. Linux byl prvním operačním systémem s otevřeným zdrojovým kódem, který byl navržen tak, aby byl co nejdvolnější a co nejvíce. Běží stejně dobře na mainframech, serverech a malých zařízeních, jako je Raspberry Pis. Je to jeden z nejpoužívanějších serverů OSS. (Téměř každý úspěšný operační systém nyní hodně dluží Linuxu: Windows a Mac OS jsou na něm založeny a Android je kůže nad jádrem Linux.)
Díky své velké všestrannosti mohou uživatelé Linuxu přizpůsobit Linux své potřeby a potřebám jejich zařízení. Linux přichází v „distribucích“. sestavy komponent, které tvoří operační systém Linux.
Nejčastěji používanými distribucemi Linuxu jsou Debian a jeho deriváty:
Distribuce Linuxu se liší dvěma důležitými způsoby. Nejprve jsou navrženy tak, aby pracovaly s různými stroji a prováděly různé úkoly. Za druhé, mají různé vztahy mezi vývojáři, držiteli práv a koncovými uživateli. Například Red Hat Enterprise Linux (RHEL) je produkt IBM. IBM vlastní práva a koncoví uživatelé se mohou obrátit na IBM za podporu. Fedora je testovací půdou pro RHEL, analogické s kanárským projektem Chrome. Debian, nejoblíbenější distribuce Linuxu pro IoT, je zcela zdarma, otevřený zdroj a podporován pouze komunitou.
Můžete tedy mít části, které potřebujete, a vynechat části, které nemáte. Zkušení vývojáři mohou váš operační systém dále přizpůsobit a plně jej přizpůsobit vašim zařízením, což je činí stabilnějšími a efektivnějšími.
Freertos
Freertos je operační systém v reálném čase vyvinutý společností MIT. Je navržen pro použití s implementacemi IoT, s malou stopou a širokou použitelností. Uživatelé Freertosu mohou stavět operační systém, který chtějí od již existujících komponent a schopností Freertos, ale je méně přizpůsobivý než Linux. Je však často vhodnější pro sítě s nízkým výkonem, ale.
Další možnosti: holý kov a menšina OSS
Na první pohled se zdá, že prevalence implementací bez OS je obtížná vysvětlit. Budování aplikací bez OS znamená dělat veškerou práci sami a výrazně přispívat ke složitosti, obtížnosti a riziku selhání práce vývojáře. Je třeba také spravovat interoperabilitu.
Implementace bez OS však mají smysl v případech velmi nízkého výpočetního výkonu nebo kde zařízení mají přístup k velmi malému elektrickému výkonu a mnoho sítí IoT je v této poloze. Ve velmi nízkých silách, nízkopočítačových sítích, společně baremetal a Freertos společně představují asi 40% trhu, přičemž Linux také představuje asi 40% tohoto trhu.
Menšina OSS, jako jsou Zephyr, VX a Contiki, jsou obvykle OSS s otevřeným zdrojovým kódem zaměřené na lehkou hmotnost a malou stopu, vybírané pro specifické aplikace v sítích s nízkým výkonem. I tam, kde nejsou otevřený zdroj, jako ve VXWorks VXWorks Wind River se zaměřuje na získání nejlepšího výkonu ze sítí a zařízení s omezenou silou.
Výběr mezi nimi: Linux, Windows nebo něco jiného?
Neexistuje žádný dokonalý OS. Každá volba zahrnuje kompromis, obvykle mezi několika faktory. Tento kompromis není vždy zřejmý.
Náklady
Linux je open source. K dispozici jsou komerční distribuce, ale kdokoli si může zdarma stáhnout a instalovat Linux.
IoT Windows 10 je obvykle nabízen předplatným a Microsoft se začne nabíjet na 30 ¢ za měsíc za jádro. Uživatelé také získají přístup k Azure Services. Podnik je nabízen v řadě licenčních struktur a oprávnění. Zde si můžete stáhnout bezplatnou kopii hodnocení na 90denní zkušební verzi.
Freertos je zde zdarma. Zde je seznam odkazů na stahování na menšinu OSS uvedené v tomto příspěvku:
To znamená, že náklady se hromadí odlišně v závislosti na tom, co má za cíl implementace IoT. Velmi malá, jednoduchá síť IoT může být nejúčinnější s jádrem Windows IoT: 50 zařízení by přidala až na pouhých 15 za měsíc. Získáte známý, podporovaný OS, že mnoho zařízení IoT je vyrobeno tak, aby bylo kompatibilní, a nízké měsíční náklady. Velmi velké sítě mohou nakonec stát významnější částky, ale ve srovnání se zisky, které generují, je obvykle poměrně malé.
Specializovaná implementace však může být levnější pro běh na vlastní sestavení linuxu. Několik vývojářů, kteří organizují operační systém, aby dělali to, co chcete, a práce s vašimi zařízeními by mohla stát méně zaživo v síti než předplatné. Je to ještě pravděpodobnější, že tomu tak bude, pokud vyberete operační systém, který dokonale odpovídá vašim zařízením a zamýšleným použitím. ale tento výběr vyžaduje specializované dovednosti.
Existuje také další způsob, jak zobrazit náklady: ztracené zisky. Pokud vaše síť IoT funguje méně dobře kvůli výběru vašeho operačního systému, ztrácíte peníze stejně jistě, jako byste je zaplatili společnosti Microsoft. nebo vývojáři. Prostě za to nic nedostanete.
Вебинар «Обзор линейки Windows 10 IoT»
Podpěra, podpora
V některých aplikacích není podpora nutná nebo může být minimální. V jiných může být poskytnuto efektivně dodavatelem třetích stran. U některých použití-zejména vysoce regulovaných, jako jsou zdravotnické prostředky-je však nutností komplexní a včasná podpora. Z tohoto důvodu tato zařízení často používají Windows pro svou integraci do ekosystému Microsoft.
Je možné získat dostatečnou podporu pro linuxový operační systém, prostřednictvím komunity a pravidelného vydávání aktualizací a záplat od vývojářů zvolené distribuce. Pokud se však rozhodnete pro Linux, budete muset tento proces spravovat, sami nebo prostřednictvím partnera. Pro mnoho uživatelů je to spíše odpovědnost než podpora, která se počítá, a s potěšením to předají společnosti Microsoft.
Bezpečnostní
Open-Source neznamená nezabezpečení. Ve skutečnosti jsou paradoxně nástroje s otevřeným zdrojovým kódem často bezpečnější než jejich vlastnické protějšky. Uživatelé s otevřeným zdrojovým kódem často mají úplnější obrázek o zabezpečení softwaru, který používají. a stejným důvodem, stejně jako vývojáři.
Zatímco proprietární OS často investují značně do bezpečí, na obrázku je jiná strana: popularita. Windows může mít nízký podíl na trhu OS IoT, ale má velmi velký podíl na trhu s desktopovým operačním systémem, a v důsledku toho je to jeden z nejvíce zasažených operačních systémů v okolí. Důsledky zaostávání o opravě, aktualizacích a bezpečnostních opatřeních pro Windows budou pravděpodobně závažnější než pro linux nebo menšinový operační systém, protože tyto operační systémy mají mnohem méně útočníků.
Kromě toho zůstávají kódové závěsy s otevřeným zdrojovým kódem otevřené, i když se rozvojová komunita přesunula k rozvoji další iterace. Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete, že neakturujete, máte stále kontrolu a přístup k kódu. Proprietární systémy se to nelíbí a když se Windows rozhodne stáhnout podporu pro OS, okamžitě se stane mnohem zranitelnějším. Jedinou možností uživatelé mají upgrade a v některých případech to není možné.
Kompatibilita
Linux je kompatibilní s mnohem větší rozmanitostí čipových sad než Windows. OSS Windows jsou obvykle kompatibilní s x86 a x64 a jádro Windows IoT je kompatibilní s ARM. Linux je také kompatibilní s PowerPC, ARC (Argonaut RISC Core) a MIPS (mikroprocesor bez propojených potrubí) architektur.
Jiné OS mají často restriktivnější rozsahy kompatibility, často se nemohou sdílet linux. I velmi lehké distribuce Linuxu vyžadují alespoň jeden megabajt RAM: Contiki potřebuje, aby spustil celý operační systém, včetně grafického uživatelského rozhraní, softwaru pro sítě a webového prohlížeče. Existuje mnoho zařízení, kde Linux je lepší volbou, a mnozí, kde je jedinou volbou sestavení moci, omezená Contikid Contiki.
Jak mohou Andplus pomoci
V And Plus jsme pomohli navrhnout, architekt a implementovat IoT pro firmy napříč několika vertikálními a od malých, specializovaných společností po národní a větší organizace. V tomto procesu jsme honili dovednosti k vytváření aplikací, které přinášejí výsledky, vytvářejí robustní, bezpečné a efektivní sítě a vybírají vhodná zařízení, operační systémy a další komponenty.
Pokud uvažujete o budování implementace IoT nebo do vaší současné operace začlenění prvků IoT, vždy doporučujeme, abyste se snažili partnerství se zkušenou firmou, která může nabídnout technické i obchodní informace. Pokud byste chtěli, abychom to byli my, kontaktujte níže.
S sebou
Napsal Brian Geary
Brian je skutečný věřící v agilním procesu. Často pomáhá vývojovému procesu tím, že vykonává roli vlastníka produktu. Kromě svého technického zázemí je zkušeným manažerem účtu se zázemím v oblasti designu a marketingu.
Windows 10 IoT Enterprise (přehled Windows a Windows IoT)
Tento příspěvek poskytuje krátkou historii vložení systému Windows a jak se vyvinul do systému Windows IoT 10 Enterprise. Poskytneme vám odpověď na to, co je to Windows 10 IoT, a také na výhody, které podnik IoT Windows 10 IoT poskytuje škálovatelnost zařízení a infrastrukturu zařízení IoT.
Nejprve však, co je vloženo Windows?
Windows Embedded je operační systém, který Microsoft vytvořil pro vestavěná zařízení. Vložení Windows je vysoce přizpůsobitelná, což organizacím umožňuje přidávat vlastní témata a nástroje pomocí operačního systému Windows. Zdrojový kód pro vložené Windows lze přizpůsobit a přizpůsobit podle specifických požadavků organizace.
Vložení Windows se používá v různých průmyslových počítačích a inteligentních zařízeních, jako jsou interaktivní kioskové stroje, tovární automatizační zařízení, POS systémy, bankomaty, samoobslužné pokladny a mnoho dalších zařízení. Klíčovou funkcí pro verze IoT Windows 10 je jeho schopnost lepší správy a zabezpečení pro zařízení IoT na úrovni podnikového nasazení.
Na okamžik to vypadalo, že Microsoft neměl plán pro budoucnost okna zabudovaného až do spuštění Windows IoT Enterprise, který Microsoft začal marketing jako náhradu za Microsoft Windows Embedded.
Mnoho systémových integrátorů zaměřených na vestavěné výpočetní techniky využívané Windows zabudovaná kvůli jeho přizpůsobitelnosti, což jim umožňuje vybrat funkce, které chtěli nainstalovat nebo neinstalovat do systému. Například, pokud jste instalovali okna zabudovaná do interaktivního kioskového stroje, není nutné mnoho funkcí operačního systému a může zabírat vzácný úložný prostor. Pouze instalací funkcí, které jsou požadovány nebo mají prospěch aplikací IoT, mohou tvůrci systému snížit potenciální útočný povrch, čímž se jejich systémy v reálném nasazení v reálném světě zajišťují
Navíc, vložená Windows byla tak přizpůsobitelná, že stavitelé systémů mohli změnit obrazovku a brandingu v celém systému, aby byl plně přizpůsobený operační systém připsaný podnikům jejich klientů.
Dvě nejnovější verze vložených Windows byly Windows Embedded 7 Standard a Windows vložený 8 standard, běžně známý jako WES7 a WES8. WES7 byla odstraněná verze Microsoft Windows 7 s možností přizpůsobení. Také jakýkoli software, který byl schopen spustit na Windows 7.
WES7 přišel ve třech různých příchutích známých jako E, C a P, přičemž každá jiná verze přicházela s různými funkcemi. WES8 Embedded byl vydán pouze jako jediná verze WES8, takže pokud jste si zakoupili její verzi, mohli jste využít všech funkcí, které musela nabídnout. To znamená, že jste ji stále dokázali přizpůsobit tak, aby zahrnoval pouze funkce, které jste potřebovali.
Windows 7 vs. Windows 7 vestavěné
Windows Embedded 7 se liší od systému Windows 7, protože poskytovalo uživatelům možnost plně přizpůsobit operační systém přidáním aplikací, které potřebovali, a vyřazením kterékoli z komponent, ovladačů a aplikací, které nepotřebovali. Odstraněním všech funkcí a aplikací, které nebyly potřeba, mohli stavitelé systému zmenšit velikost obrazu OS, čímž vytvořili více prostoru pro aplikace a funkčnost, které uživatelé požadovali.
To znamená, že Microsoft přepnul pojmenovací schéma a začal jej nazývat Windows 10 IoT v roce 2015. Windows IoT zcela nahradil vložená okna. Společnost Microsoft vydala tři verze IoT Windows 10 a to byly jádro Windows IoT, Windows IoT Mobile Enterprise a Windows 10 IoT Enterprise. Verze systému Windows, která se nejčastěji používá pro průmyslové počítače, je Edition Windows 10 IoT Enterprise Edition, takže se bude zaměřit na tento příspěvek.
Co je Windows 10 IoT Enterprise?
Windows 10 IoT Enterprise je verze rodiny Windows 10, která přináší průmyslovou energii, zabezpečení a správu na internet věcí z vrstvy OS. Enterprise Windows IoT Enterprise staví na zážitku, připojení a ekosystému nabízeném společností Windows Embedded, což organizacím umožňuje rychle a hladce propojit a spravovat zařízení IoT. Jednoduše řečeno, Windows IoT Enterprise je nástupcem Windows Embedded.

Windows 10 IoT Enterprise vs. Windows vestavěná
Stejně jako vložená Windows byla vyvinutá i Microsoft Windows IoT Enterprise pro použití ve vestavěných výpočetních systémech, zacílení na nejrůznější vestavěné výpočetní řešení, jako jsou kioskové stroje a POS zařízení. Mnoho aktuálních aplikací IoT a jejich softwarový kód běží v prostředí Windows na backendu. Ačkoli koncoví uživatelé nemusí zažít tradiční zážitek z oken, stavitelé systému IoT potřebují zajistit hladké integrace softwaru bez jakýchkoli chyb nebo dokonce prostojů systému. Vzhledem k citlivosti zařízení IoT a jejich jedinečných aplikacích vytvořil společnost Microsoft uzamčenou verzi IoT Windows 10, aby se zabránilo automatickým záplatům a aktualizacím přímo v terénu. Toto je aktuálně známé jako dlouhodobý servisní kanál (LTSC) verze IoT Windows 10, která nabízí plnou kontrolu a flexibilitu pro aktualizace. Tato vestavěná verze Windows je klíčem k pomoci stavitelům IoT Masping 24/7 Operation a zefektivnit ovládání automatizace pro zařízení.
Windows 10 IoT LTSB vs. LTSC, existuje rozdíl?
Enterprise Windows 10 IoT Enterprise byl poprvé nabízen jako LTSB (dlouhodobá servisní pobočka), ale nejnovější verze Microsoft 10 IoT Enterprise 2019 je nabízena jako LTSC (dlouhodobý servisní kanál). LTSC nabízí některé nové funkce, které nebyly zahrnuty do verze LTSB, jako jsou prvky Stav of Art Security, nový subsystém Windows pro Linux, Net Framework 4.7 Podpora a rychlé párování Bluetooth, což umožňuje systémům běžet IOT Windows IoT.
Verze LTSB obsahovala pouze funkce, které byly rozsáhle testovány, což systémy zvyšuje spolehlivější a méně pravděpodobné, že se zmizí nebo zmrazí kvůli aktualizacím. To znamená, že verze LTSB stále dostávala aktualizace zabezpečení a hotfixy, ale operační systém zůstal nedotčen po dlouhou dobu. Od roku 2019 společnost Microsoft vydala verzi Windows 10 IoT Enterprise LTSC, která pokračuje na cestě verze LTSB s několika novými funkcemi, které jsme zmínili dříve.
Společnost Microsoft chápe, že uživatelé průmyslových počítačů nechtějí často aktualizovat své systémy, protože aktualizace mohou často způsobit, že systémy a/nebo aplikace narušují, což vede k škodlivým prostojům. Microsoft jako takový poprvé vydal verzi LTSB a následně vydal verzi LTSC, která je v současné době k dispozici v rozpadu systému Windows IoT Enterprise Model.
Windows 10 IoT Enterprise vs. Windows 10 Pro
Po zakoupení průmyslového počítače musí OEM nainstalovat operační systém pro svůj systém. Pokud se tedy pokoušíte najít ideální operační systém, podívejte se na některé rozdíly mezi Enterprise IOT Windows 10 Pro a Windows 10 IoT, abyste našli operační systém, který je vhodný pro vaši pracovní zátěž.
Funkce
Windows IoT Enterprise je vybaven Windows Defender, který uživatelům poskytuje schopnost uzamknout ovládací prvky a funkce na průmyslových počítačích. Má také funkci režimu v kiosku, která umožňuje konkrétním aplikacím uzamknout hardwarový systém a poskytuje obchodní nebo organizaci nasazení kiosku s vylepšenými bezpečnostními opatřeními.
Kromě toho, s Windows 10 Professional, existují aktualizace nucených funkcí, kterým nelze zabránit, což je prospěšné pro osobní počítače pro domácí použití, ale ne pro průmyslové nasazení, které vyžadují uzamčené ovládání. Windows 10 IoT Enterprise však poskytuje uživatelům podniku plnou kontrolu nad tím, které funkce a aktualizace, které chtějí nainstalovat. Navíc, pokud podpora končí pro sestavení, které máte s Windows 10 Pro, budete nuceni aktualizovat novou sestavu, což není vyžadováno u Windows 10 IoT.
Locker aplikace Windows IoT umožňuje organizacím ovládat, které aplikace a soubory, které uživatel může spustit nebo přistupovat. Soubory a aplikace zahrnují spustitelné soubory, skripty, DLL (knihovny dynamického linku), soubory instalačního programu Windows a balení instalačních aplikací.
Funkce ovládání rozvržení umožňuje organizacím přizpůsobit nabídku Start a rozvržení na hlavním panelu a také nakonfigurovat prvky rozhraní Start Menu UI. Řízení rozvržení navíc umožňuje organizacím zabránit změnám v aplikacích a zajistit, aby se rozhraní vždy objevilo stejné.
Shell Launcher lze použít k nahrazení výchozí Shell Windows 10 zakázkovým skořápkou, která zahrnuje použití vlastní vyhrazené aplikace jako skořepiny, což umožňuje OEM vytvořit vlastní zážitek pro uživatele, kde je rozhraní Windows skryté, což zákazníkům umožňuje soustředit se na organizaci na organizaci aplikace.
Enterprise Windows 10 IoT Enterprise nabízí řadu funkcí, jako je UEFI Secure Boot, šifrování zařízení BitLocker a strážce zařízení, nabízí ochranu zařízení před běžnými útoky. Například, Windows UEFI Secure Boot zajišťuje, že průmyslové počítače spustí pouze software, který důvěřuje OEM. Zabezpečené spuštění funguje kontrolou každého podpisu softwaru pro spouštění, aby bylo zajištěno, že je platný. Pokud je podpis platný, systém se spustí a firmware dá kontrolu nad systémem OS.
UWF je důležitou funkcí podniku IoT Windows 10, protože chrání jednotky systému zachycením a přesměrováním jakýchkoli zápisů na instalace aplikací, nastavení a uložení dat do virtuálního překrytí. Virtuální překrytí funguje jako dočasné místo, které je obvykle vyčištěno, kdykoli je počítač restartován nebo když se uživatel odhlásí. Tato funkce je vynikající pro průmyslové počítače používané mnoha uživateli, protože jim umožňuje instalovat aplikace a provádět změny v souborech; Jakmile se odhlásí z počítačového systému, je systém vymazán ze všech změn pro dalšího uživatele.
Filtr USB a klávesnice umožňuje organizacím umožnit pouze připojení důvěryhodných zařízení USB s průmyslovými výpočetními systémy. Filtr USB zachycuje zařízení, které je připojeno k systému, a umožňuje pouze detekovatelným a aktivovaným zařízením USB s odpovídajícími ID.
Gesta filtry umožňují organizacím taktokovat určitá gesta z jejich systémů. Například organizace může blokovat přejetí z horní, dolní, levé a pravé části obrazovek, čímž zakazuje koncovým uživatelům uzavření nebo přepínání mezi aplikacemi.
Filtr oznámení o dialogu umožňuje organizacím skrýt dialogy systému před objevením a kontrolou, které procesy mohou běžet na počítači.
Celkově společnost Windows 10 IoT umožňuje uživateli plně přizpůsobit své hardwarové rozhraní a provoz systému podle specifických požadavků organizace, což nelze provést s Microsoft Windows 10 Professional. Naši zákazníci se proto budou nejvíce zajímat o konfiguraci svého systému pomocí společnosti Microsoft Windows Embedded nebo Microsoft Windows IoT Enterprise LTSC.
Aktualizace přizpůsobení
Podnik IoT Windows 10 je nejvhodnější operační systém pro zpracování průmyslového pracovního zatížení, protože je snadno přizpůsobitelný, bezpečný a plně podporován. Licencování Windows 10 IoT je super jednoduché a umožňuje vám odstranit mnoho funkcí, které jsou přizpůsobeny komerčním uživatelům.
Windows IoT navíc umožňuje odstranit mnoho gest a funkcí uživatelského rozhraní, které nelze v systému Windows 10 Pro deaktivovány. Navíc Windows IoT umožňuje vývojářům konfigurovat systém s funkcemi, které vyžadují, a také vlastních kongových obrazovek, takže pouze značka jejich klientů je zobrazena bez odkazu na Windows nebo Microsoft.
Bezpečnostní
Druhou důležitou výhodou používání IoT Windows 10 je to, že vám poskytuje schopnost zamknout systém tak, aby zakazoval ostatním osobám manipulovat se systémem. Navíc vám umožňuje plně šifrovat disk, blokovat rušivé dialogové okny a přijímat pouze whitelistované USB periferie, ke kterému je systém přístupný. To umožňuje rozmístění průmyslových počítačů ve vzdálených nemonitorovaných oblastech, aniž by se operátor musel starat o to, aby někdo manipuloval se systémem nebo se pokusil vložit škodlivé programy do počítače přes USB.
10 let aktualizací
Třetí výhodou používání Enterprise Microsoft Windows IoT 10 je to, že přichází s 10 lety podpory systému Windows prostřednictvím dlouhodobého servisního kanálu (LTSC), stejně jako 10 až 15letý životní cyklus. To se velmi liší od Windows 10 Pro, který má životní cyklus dva až tři roky a podpůrný cyklus 18 až 30 měsíců. Takže pro dlouhodobou podporu byste měli určitě nakonfigurovat systém s IOT Windows IOT místo běžného systému Windows 10 Pro OS.
Zařízení, která používají verzi LTSC Windows 10 IoT, navíc dostávají aktualizace zabezpečení pouze při minimalizaci změn a aktualizace základního operačního systému. Nasazení průmyslových počítačů chtějí co nejméně aktualizací operačního systému, aby se zabránilo aplikacím nebo pádu OS. Microsoft má také tendenci vydávat nové verze LTSC každé dva až tři roky a každé vydání je podporováno po dobu 10 let, což je ideální pro případy průmyslového použití, protože nevyžadují časté aktualizace funkcí jako komerční uživatelé.
Kromě toho je Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2019 ideální pro OEM, protože jim nabízí možnost zamknout OS do sestavení a přitom dostávat 10 let podpory. Kromě toho se OEM nemusí starat o to, že nové funkce nebo aktualizace operačního systému jsou násilně aktualizovány; K dalšímu zajištění systému se používají pouze bezpečnostní záplaty.
Windows 10 IoT Enterprise vs. Core Windows 10 IoT Core
Core Windows 10 IoT Core byl vyroben společností Microsoft pro použití v sítě IoT s malými, nízko výkonnými zařízeními. Obsahuje všechny hlavní komponenty Windows 10, zatímco má velmi nízké systémové požadavky. To znamená, že jeho funkčnost je výrazně omezená ve srovnání s podnikem IoT Windows 10, protože není postavena pro vysoce výkonné systémy.
Na druhé straně je Enterprise Windows 10 IoT podobný plnohodnotné verzi Windows a má extrémně výkonné funkce, které umožňují OEM zamknout systém a přizpůsobit jej podle jejich specifických požadavků. Enterprise IoT se běžně používá v položkách, jako jsou interaktivní kioskové stroje, bankomat (automatizované stroje Teller), průmyslová automatizace, maloobchodní automatizace a mnoho dalších aplikací.
Na které zařízení mohou být použity Windows 10 IoT Enterprise?
Podnik IoT Windows 10 lze použít v různých zařízeních, která zahrnují kioskové stroje, maloobchodní body prodeje, inteligentní brány, autonomní vozidla, robotiku, automatizaci továrny a řada dalších zařízení. OEM pomocí systému Windows IoT Enterprise jsou schopni plně přizpůsobit svůj obrázek IoT Enterprise podle jejich specifických požadavků. Microsoft dokonce nabízí úplný průvodce o tom, jak přizpůsobit systém v dokumentaci zahrnuté v systému Windows 10 IoT Enterprise. Kromě toho společnost Microsoft nedávno oznámila podporu pro operační systém robota (ROS) pro Windows 10 IoT Enterprise, který umožňuje průmyslovou a maloobchodní automatizaci a poskytuje připravené k používání schopností, které usnadňují vývoj ROS, které usnadňují vývoj ROS.
Často kladené otázky (FAQ)
Co je vloženo Windows?
Windows Embedded je operační systém, který Microsoft vytvořil pro vestavěná výpočetní řešení. Vložení systému Windows se staví na operačním systému Windows, který se používá na osobních počítačích. Vložení Windows je obvykle instalována na průmyslové počítače, které pohánějí věci, jako jsou kioskové stroje, bankomaty, pokladny a samoobslužné stroje.
Co je Windows IoT Enterprise?
IoT Windows 10 je nástupcem společnosti Windows Embedded; Stejně jako vestavěná Windows je Windows IoT navržena pro vestavěná výpočetní zařízení, která pohánějí mnoho strojů a inteligentních zařízení kolem nás. Jednou z velkých výhod IoT Windows je dlouhodobá podpora, kterou Microsoft nabízí pro tento OS.
Kdy byla Windows vložena poprvé?
Windows Embedded byla dříve známá jako Windows Embedded CE nebo Windows CE; Byl poprvé vydán v listopadu 1996 (před více než 24 lety).
Kdy byla poprvé vydána Windows IoT?
Windows IoT Enterprise byl poprvé vydán v červenci 2015 jako Windows IoT Enterprise LTSB.