Baterie smartphonu. Jak to funguje a jak správně nabíjet telefon
Tímto článkem zahajujeme sérii fascinujících článků o baterii smartphonu. Na první pohled se zdá, že slova „vzrušující“ a „baterie“ nemají logickou souvislost. Po přečtení tohoto článku až do konce však budete přesvědčeni o opaku!
Problémem tohoto druhu článků je, že rady o „správném“ nabíjení dává každý druhý uživatel smartphonu a často můžete vidět přesný opak.
Někdo říká, že můžete nechat smartphone bez problémů nabíjet přes noc nebo ho spustit až na nulu, protože systém správy napájení nedovolí, aby napětí uvnitř baterie kleslo nebo bylo překročeno. Jiní s tím zásadně nesouhlasí a argumentují neblahými osobními zkušenostmi.
V tomto seriálu se budeme zabývat vším od principu baterie až po rychlé a bezdrátové nabíjení. V první části si povíme, jak baterie obecně funguje, odkud proud přichází a kam odchází, a zodpovíme si několik důležitých praktických otázek.
Mýtus 2. Povolená synchronizace služeb Google a klientů sociálních sítí snižuje výdrž baterie
Na webu se poměrně často objevují rady, jak vypnout synchronizaci aplikací na pozadí a služby Google, aby se zvýšila výdrž baterie. Jejich činnost údajně výrazně snižuje výdrž baterie mobilních zařízení; rozhodli jsme se to ověřit. Testováno s Asus ZenFone Max Plus M1. Nainstalovali jsme některé z nejoblíbenějších klientů pro sociální sítě a messengery a povolili synchronizaci všech služeb Google. Poté jsme porovnali spotřebu baterie se synchronizací a bez ní. Během testu bylo na obrazovce zařízení nepřetržitě přehráváno testovací video, jas obrazovky byl nastaven na 50 %. Za čtyři hodiny se zapnutou synchronizací se baterie vybila o 34 %. Při vypnutí o stejných 34 %.
Test byl proveden při připojení k síti Wi-Fi. Na výletě nebo na túře, kdy smartphone přistupuje k internetu prostřednictvím mobilní sítě, se při špatné kvalitě signálu a častých změnách základnových stanic baterie vybíjí rychleji. A v takovém případě má opravdu smysl omezit přístup aplikací k síti. V základní formulaci je předražování synchronizací jednoznačným mýtem.
Jak správně nabíjet nový smartphone?
Velmi oblíbený mýtus, že po vybalení z krabice je třeba telefon vybít na nulu, poté nabít na 100 % a proces ještě 1-2krát zopakovat. Před 15 lety to opravdu mělo smysl. Nyní se však situace zásadně změnila. Výrobce provede potřebné úpravy ještě před prodejem smartphonu, takže majitel zařízení musí zařízení pouze vybalit a nabít na 95-100 %.
Jakmile se vrátí na doporučenou úroveň nabití, stačí je odpojit a používat je jako obvykle. Kalibrace a další operace nejsou nutné. Nejsou nutné žádné cykly vybíjení/dobíjení. pořiďte si chytrý telefon. používejte ho. Výrobce se při výrobě postaral o vše.
Vyladění telefonů pro optimalizaci spotřeby energie je obvykle také zbytečné. Pokud však máte základní znalosti o spotřebě energie svého smartphonu, můžete provést některé změny v nastavení zařízení hned na začátku. Vypněte například nepotřebné funkce a aplikace. Ve většině případů není potřeba žádná další akce.
Úplné vybití baterie telefonu
Propuštění z důvodu prevence. třetí pravidlo!
Přestože se doporučuje baterii zcela nevybíjet, jednou za měsíc byste tak měli učinit. Samozřejmě, že po prvních několika odstavcích zní toto tvrzení rozporuplně, ale ve skutečnosti tam hovoříme o pravidelném plném vybíjení a nabíjení a nyní diskutujeme o vybíjení pouze jednou za měsíc. To slouží ke kalibraci nabíječky. Po opakovaném nabíjení je statistika narušena a smartphone (Android) se vybíjí rychleji než předtím. Jednou za měsíc by se tedy baterie měla takříkajíc „vzpamatovat“.
Závěr třetí: jednou za měsíc baterii zcela vybijte, ale ne více, aby v budoucnu správně fungovala!
Co je to paměťový efekt baterie a k čemu slouží??
Paměťový efekt baterie je způsoben tím, že si baterie jakoby „pamatují“ zbývající úroveň nabití, pokud v předchozích cyklech nebyla kapacita zcela vyčerpána a pokud k tomu dochází často. Takže baterie, která je pravidelně dobíjena z 20 % na 80 %, může „zapomenout“ asi 40 % nenabité kapacity (z 0 na 20 % a z 80 na 100 %).
Zní to směšně, ale je na tom něco pravdy, což platí pouze pro staré niklové (nikl-metalhydridové a nikl-kadmiové) baterie, ale ne pro lithium-iontové baterie.
Lithium-iontové baterie nepodléhají paměťovému efektu, takže je nabíjejte často, ale ne úplně, a nevybíjejte je úplně.
Je lepší telefon plně nenabíjet
Dobré pravidlo pro Li-ion baterie je nabíjet je na polovinu (50 %) nebo o něco více. Pokud úroveň nabití klesne pod 50 %, dobíjejte baterii co nejméně. Několik nabití denně v tomto režimu bude více než dostačující.
Nenabíjejte však na 100 %. Pokud to uděláte, nemůže se mu samozřejmě nic stát. Pravidelné nabíjení na 100 % však snižuje životnost baterie.

U lithium-iontové baterie je tedy nejlepší udržovat úroveň nabití mezi 40 a 80 %. A ujistěte se, že neklesne pod 20 %.
Řešení známých problémů
Někteří uživatelé se při nabíjení setkávají s problémy. Následující informace mohou pomoci tyto problémy vyřešit.
Baterie se rychle vybíjí
Nejprve přejděte do nastavení. Zde přejděte na „Výkon a výkon“. Nyní klikněte na položku „Spotřeba energie“. Na obrazovce by se měl zobrazit seznam aplikací, které spotřebovávají nejvíce energie. Je rozumné tyto programy odstranit, což bude mít pozitivní vliv na výdrž baterie zařízení.

Nenastavujte příliš vysoký jas displeje. Nejlepším řešením je přepnout do režimu automatického nastavení. Vypněte Bluetooth, GPS a Wi-Fi. tyto funkce spotřebovávají velké množství energie.
Úroveň nabití je v klidu
Zkontrolujte, zda zásuvka a nabíječka správně fungují. Zkuste připojit telefon k jinému zdroji napájení. Zkontrolujte také, zda kabel není viditelně poškozený, zejména v blízkosti zástrčky. Zde je největší pravděpodobnost přetržení šňůry v důsledku roztřepení.

Jednou z nejčastějších příčin je poškozený konektor. V konektoru se mohou hromadit nečistoty nebo je poškozený důležitý kontakt. Nezapomeňte zkontrolovat také zástrčku kabelu. Může být silně ohnutá.
Nabíjení nefunguje
Pravděpodobně je poškozen čip v napájecím zdroji. Častěji dochází k vyhoření kondenzátoru kvůli neustálému ponechávání nabíječky v zásuvce bez připojeného smartphonu.
Doporučujeme také vyčistit kolíky konektoru v telefonu. Pomůže vám sirka nebo párátko. Pokud se nabíječka nenabíjí, je nejlepší přejít na jiný napájecí zdroj. Pokud nedojde k žádným změnám, měli byste zařízení odnést do servisního střediska.
Napájecí zdroj se velmi zahřívá
Během nabíjení byste neměli telefon používat. To značně zatěžuje vnitřní součásti adaptéru. Zkuste smartphone během nabíjení vypnout. Telefon nezakrývejte ani jej neumisťujte pod polštář. Velmi vysoké přehřátí vyžaduje odvoz nabíjecí jednotky do servisního střediska.
Otázka: Je škodlivé pokaždé rychle nabíjet telefon??
Smartphone se ve skutečnosti rychle nabíjí jen do poloviny (kdy je to pro baterii bezpečné). pak se elektrický výkon snižuje (kvůli nižšímu proudu nebo napětí) a telefon se dál nabíjí pomalu. Pokud by rychlé nabíjení nebylo zakázáno, mohlo by vést k nafouknutí baterie a jejímu rychlému zhoršení.
Rychlé nabíjení je zřejmě nevyhnutelným vývojem technologie. A v blízké budoucnosti „pomalé“ nabíjení jednoduše zmizí. Nemá tedy smysl vyhýbat se rychlému nabíjení.
Jaký je nejlepší způsob nabíjení smartphonu, aby se šetřila baterie
Moderní smartphony jsou vybaveny vysokokapacitní lithium-iontovou baterií s funkcí Quick Charge. ta umožňuje výkonné nabití během několika minut. Nicméně, RIA Novosti, 22.03.2021
MOSKVA, 26. září. RIA Novosti, Kirill Karimov. Moderní chytré telefony mají vysokokapacitní lithium-iontové baterie s funkcí Quick Charge. ta umožňuje výkonné nabití během několika minut. Ale s menší výdrží baterie. Jak správně používat tuto novou technologii, aby zařízení vydrželo déle, je popsáno v tomto článku RIA Novosti. Trocha teoriePo dlouhou dobu vyráběli výrobci mobilních telefonů nabíječky a konektory podle svých potřeb. Nikdy neexistoval jednotný standard ani interoperabilita. Koncem devadesátých let byl vyvinut standard USB Battery Charging, který byl prvním pokusem o vytvoření univerzální nabíječky pro gadgety s vyšší spotřebou energie. Za základ byl vzat konektor microUSB, který se stále nachází v mnoha zařízeních. Nyní je běžnější používat USB typu C.Dalším krokem je standard USB Power Delivery (PD). V první revizi, která se objevila v roce 2012, dosáhli vývojáři kapacity sto wattů. Komerční verze těchto zařízení však poskytovaly řádově nižší výkon, pracovaly při napětí pět voltů a proudu dva ampéry. Současně výrobci hardwaru pro gadgety pracovali na standardu rychlého nabíjení. Kalifornská společnost Qualcomm je průkopníkem standardu díky své technologii Quick Charge integrované do vlastních čipových sad. Nejnovější verze 5, představená v červenci, slibuje fantastické výsledky. nabití baterie s kapacitou 4 500 miliampérhodin za pouhých 15 minut. Komerční modely to zatím neumí.Výrobci chytrých telefonů také vytvořili řadu standardů rychlého nabíjení, z nichž ne všechny jsou vzájemně kompatibilní. A to je ten problém. když si doma zapomenete přiložený napájecí zdroj, o tuto užitečnou funkci přijdete, ale existují výjimky. Například technologie Quick Charge společnosti Apple je založena na PD a nejnovější verze Quick Charge jsou plně kompatibilní s produkty Apple. Některé dnešní smartphony jsou schopné doplnit kapacitu baterie před vašima očima. Obzvláště úspěšná je v tomto směru čínská společnost BBK Corporation se svým SuperVOOC 2.0 s výkonem 65 wattů. Kompatibilní smartphone se plně nabije za 35 minut. Jedná se však o patentovanou technologii. takové rychlosti lze dosáhnout pouze s kompletní nabíječkou a speciálním kabelem.A co v praxi?Rychlé nabíjení je koncipováno jako nejbezpečnější možné pro baterii a smartphone, a tedy i pro uživatele. V praxi to však není tak jednoduché.Ať už se tato technologie jmenuje jakkoli, jde o zvyšování proudu a napětí, aby bylo možné generovat watty, na které jsou výrobci gadgetů hrdí. Pokud však překročíte bezpečnou hranici, může baterie explodovat. Proto má každá nabíječka „mozek“. řídicí čip, který určuje, jaký proud a napětí a v jakém okamžiku má baterie dostat. Řadič je integrován na základní desce smartphonu. „Výkon bez kontroly nevyhnutelně povede k přehřátí, takže moderní nabíječky jsou nejen výkonné, ale také „chytré“: komunikují se smartphonem prostřednictvím speciálního protokolu, neustále sledují stav, teplo a stupeň nabití baterie a na základě těchto ukazatelů upravují výstupní výkon, mění napětí a sílu proudu. říká Alexej Gribovsky, generální ředitel federálního řetězce obchodů s elektronikou a domácími spotřebiči Pozitronics Napájecí zdroj dodává nejvíce energie, když je baterie téměř úplně vybitá, a proto tvůrci standardů rychlého nabíjení posuzují účinnost hlavně podle času potřebného k nabití prvních 50 % baterie.“.Uživateli se však často podaří obejít všechny ochranné bariéry a samotný chytrý telefon. Problémy s rychlým nabíjením způsobuje především lidský faktor.“Jedním z hlavních důvodů zrychlené degradace baterie je, když majitel nechá telefon v pouzdře nebo ho dá přes noc pod polštář, což způsobí přehřátí a přiblíží baterii k selhání,“ říká Vadim Bolšakov, vedoucí vývoje ve společnosti Atol Pochopení, že telefon lze plně nabít za hodinu, podporuje častější používání a v důsledku toho i častější nabíjení, což má opět negativní dopad na baterii. Hlavním nebezpečím rychlého nabíjení je zkrácení výdrže baterie a s největší pravděpodobností nákup nového přístroje.“.Pravidla pro nabíjení chytrých telefonůVysoké teplo při rychlém nabíjení snižuje již tak omezenou životnost lithium-iontové baterie. A pokud se dříve degradovala za 1,5-2 roky, při pravidelném rychlonabíjení může kapacita klesnout mnohem dříve.“Rychlé nabíjení znamená kratší cykly a více tepla, což má negativní vliv na baterii,“ upozorňuje Dmitrij Rjabinin, vedoucí společnosti Hi-Tech Podle studií se při nabíjení 40 watty sníží kapacita baterie o 30 procent za stejnou dobu, za jakou se při nabíjení 15 watty sníží kapacita o deset procent.“. Aby vývojáři alespoň kompenzovali nevyhnutelné ztráty, postupují podle chytrého algoritmu. Proces je rozdělen do dvou fází. V prvním případě smartphone získá maximální výkon za minimální dobu. Například jeden model Oppo se nabije až na 40 procent za deset minut. Posledních 30 až 40 procent v každé rychlonabíječce je však nejdelších a zabere ještě více času.Životnost baterie smartphonu však můžete prodloužit sami, pokud budete dodržovat velmi jednoduchá pravidla. Například se vyvarujte vybíjení pod deset procent. lithium-iontové a lithium-polymerové baterie nesnášejí hluboké vybíjení, které snižuje životnost baterie.Druhé pravidlo je ještě důležitější než první, zejména pro rychlé nabíjení. používejte pouze originální nabíječky nebo jejich kvalitní obdoby. vyhnout se problémům s baterií tím, že svůj smartphone nepřipojíte k nějakému obskurnímu napájecímu adaptéru, který koupíte za 200 dolarů v podzemním obchodním centru.Stejně jako baterie nemá ráda, když je vybitá na nulu, ani ona vám nepoděkuje, když ji připojíte na sto procent. Obecně se má za to, že pro dosažení maximální životnosti baterie se vyplatí nabíjet maximálně na 80 procent.Li-ion baterie nezvládají extrémní teploty. Není náhodou, že během zimního rozhovoru dochází rychleji. Problémy mohou vznikat také v důsledku netrpělivosti uživatele. Například když spustí hru na smartphonu, který se rychle nabíjí. V takovém okamžiku je zařízení vystaveno dvojímu zatížení.I když však dodržíte všechna pravidla, není to pojistkou proti vadné baterii nebo nabíječce. Vzpomeňte si na skandál Samsung Galaxy Note 7, kdy došlo k mnoha požárům, kouři a přehřívání, což Korejce přimělo v roce 2016 urychleně stáhnout zařízení z výroby. Letos v létě a na podzim si uživatelé telefonů Google Pixel 3 a 4 začali stěžovat na nafouklé baterie, které doslova trhají zadní panel.
Odborník: Správné nabíjení telefonu šetří jeho baterii po dlouhou dobu
Život bez telefonu si nedokážeme představit, jeho nabíjení je už dlouho každodenním rituálem. V této jednoduché záležitosti se však mnoho lidí dopouští chyb, které vedou k poškození baterie i telefonu. Uživatel messengeru WeChat sdílí triky, jak prodloužit životnost gadgetu.
Nejlepší způsob, jak udržet baterii dlouho funkční, je nabíjet ji, kdykoli je to možné, i kdyby to mělo trvat jen několik minut. Metoda úplného nabití smartphonu po jeho hlubokém vybití naopak baterii poškodí. Snažte se proto udržovat telefon nabitý na více než 50 % a dobíjejte jej, jakmile začne úroveň nabití klesat.
Není třeba se snažit o plné nabití baterie
Pokud je úroveň nabití velmi nízká, nenabíjejte smartphone najednou až na 100 %, protože se tím sníží kapacita baterie a zkrátí její životnost. To platí zejména pro lithium-iontové baterie v moderních chytrých telefonech. Nemusí být plně nabité. Telefon je nejlepší vyjmout z nabíječky, když úroveň nabití dosáhne 98-99 %. Pokud po úplném nabití zařízení neodpojíte zdroj napájení, smartphone samozřejmě nevybuchne, ale urychlí se opotřebení baterie.
Telefon byste neměli nechávat nabíjet přes noc
Díky použití lithium-iontových baterií se moderní chytré telefony po nabití automaticky odpojí od elektrické sítě. Jak je však uvedeno výše, nedoporučuje se nabíjet telefon na 100 %, takže není nutné nabíjet jej přes noc. Toto pravidlo je důležité dodržovat zejména v případě, že používáte neoriginální nabíječku. Pokud budete baterii nabíjet dlouho v noci, může se nabíječka přehřát a poškodit smartphone.
Správné zacházení s baterií
Za prvé, abyste prodloužili životnost baterie, snažte se vyhnout aktivnímu používání smartphonu během nabíjení. Tento postup baterii velmi škodí, a pokud jej provádíte pravidelně, brzy zjistíte, že nabití nevydrží tak dlouho jako dříve. Zadruhé, vyhněte se delším výpadkům smartphonu bez nabíjení. Pokud nebudete zařízení delší dobu používat, doporučujeme jej vypnout při nabití na 50 %.
Proč se baterie chytrých telefonů tak rychle vybíjejí?
Mnoho mobilních aplikací potřebuje neustále zabírat paměť RAM, aby mohly vykonávat své inteligentní funkce. Jedná se o často používané aplikace, jako je klávesnice, budík, bezpečnostní aplikace atd. QQ, WeChat a další messengery, které pravidelně používáme, by měly být také uzavřeny, aby se uvolnila paměť RAM. V opačném případě spotřebovávají energii po celou dobu.
Automaticky spouštěné aplikace pomalu „žerou“ energii baterie
Ani nevíte, kolik věcí máte ve smartphonu nainstalováno. Některé aplikace spotřebovávají energii baterie, paměť a dokonce i provoz po celé roky. například software pro ovládání zařízení, trojské koně a další viry.
Nezapomeňte vypnout funkce Bluetooth a geolokace, jakmile telefon začnete používat, abyste šetřili baterii.
Pokud je váš smartphone připojen k síti Wi-Fi, ale není k ní připojen, bude neustále hledat dostupnou síť a rychleji vybíjet baterii. Nezapomeňte také vypnout Wi-Fi, pokud aktivujete mobilní přenos dat. Obecně platí, že není třeba udržovat žádnou funkci aktivní, pokud ji právě nepoužíváte.
Baterie se vybíjí, pokud neustále odemykáte obrazovku, kontrolujete zprávy a procházíte nabídky. Abyste udrželi baterii co nejdéle nabitou, zvykněte si nebrat telefon do ruky při každé příležitosti.
Pokud jste vyřešili výše uvedené problémy, ale baterie se stále rychle vybíjí, je načase vyměnit telefon.