Notebook nevidí pevný disk, co dělat

Systém Windows 10 nevidí pevný disk: příčiny a řešení

Mnoho počítačů a notebooků umožňuje připojit další pevné disky. Uživatelé se sice mohou setkat s tím, že se nedávno přidané zařízení v systému nezobrazí. Tento problém se vyskytuje. V tomto článku se dozvíte, jak ji opravit pomocí integrovaných nástrojů systému Windows 10. Některé opravy, o kterých jsme hovořili, se však budou týkat i dřívějších operačních systémů této rodiny.

Odstranění fyzických problémů s externí jednotkou

Prvním krokem při řešení chyby připojení externího disku je zaměřit se na integritu krytu a kabelu disku.

Externí pevné disky mají často tlačítka napájení, která je třeba přepnout do povoleného režimu. Po vnější kontrole věnujte pozornost integritě portů USB a zkuste zařízení připojit k jiné zásuvce, abyste vyloučili poškozený port.

Problémy s rozbočovačem USB mohou být často způsobeny poškozeným rozbočovačem USB. speciálním zařízením, které rozšiřuje počet portů. Možná bude také nutné připojit nefunkční zařízení k jinému počítači. To pomůže určit, v čem je problém. Pokud jednotka funguje bez problémů na jiném počítači, je to způsobeno chybami softwaru. Pokud jednotka není na druhém počítači viditelná, je velmi pravděpodobné, že došlo k jejímu selhání.

Po odstranění všech výše uvedených problémů můžete přejít k řešení chyb softwaru.

Níže je uveden krátký videonávod, kde jsou všechny výše popsané kroky pro přidání druhé jednotky do systému (její povolení v Průzkumníku) prezentovány názorně a s několika dalšími vysvětleními.

Upozornění: Následující metoda opravy chybějící druhé jednotky pomocí příkazového řádku je pouze informativní. Pokud vám výše uvedené možnosti nefungují a nerozumíte níže uvedeným příkazům, raději je nepoužívejte.

Všimněte si také, že výše uvedené akce platí beze změny pro základní (nikoli dynamické nebo RAID) disky bez rozšířených oddílů.

notebook, nevidí, pevný, disk, dělat

Spusťte příkazový řádek jako správce a zadejte v pořadí následující příkazy:

Všimněte si čísla jednotky, kterou nevidíte, nebo čísla jednotky (dále jen „N“), která se v Průzkumníku souborů nezobrazuje. Zadejte select disk N a stiskněte klávesu Enter.

V prvním případě, kdy druhá fyzická jednotka není viditelná, použijte následující příkazy (pozor: data budou vymazána). Pokud jednotka již není viditelná, ale stále na ní máte data, neprovádějte výše uvedené kroky, může stačit přiřadit písmeno jednotky nebo použít nástroj pro obnovu diskových oddílů):

 • clean (vyčistí jednotku). Data budou ztracena.)
 • create partition primary (pokud má být vytvořeno více oddílů, můžete zde zadat také size=S v megabajtech).
 • format fs=ntfs quick
 • assign letter=D (přiřadit písmeno D).
 • exit

V druhém případě (máte nepřidělenou oblast na jednom pevném disku, která není v Průzkumníku viditelná) použijte stejné příkazy s výjimkou příkazu clean (vyčištění disku), který vytvoří oddíl na nepřiděleném místě na vybraném fyzickém disku.

Poznámka: metody příkazového řádku, které jsem vám ukázal, jsou pouze dvě nejzákladnější možnosti, ale je jich více, takže je provádějte pouze v případě, že víte, co děláte, jste si jisti tím, co děláte, a ujistili jste se, že jsou vaše data v bezpečí. Další informace o vytváření diskových oddílů pomocí nástroje Diskpart naleznete na oficiální stránce Microsoft Diskpart.

Jednotka se netočí

Problém nastane, když jednotka nemá dostatek energie k provozu. To si můžete ověřit podle následujících kroků:

 • Vypnutí počítače.
 • Otevřete skříň počítače a odpojte datový kabel a pevný disk. Tím se zastaví všechny příkazy pro úsporu energie.
 • Znovu připojte jednotku pomocí datového kabelu a restartujte počítač.
 • Zkontrolujte, zda se disk otáčí.
 • Pokud ne, zkuste odpojit a znovu připojit napájecí kabel počítače a pevného disku a opakujte to, dokud se pevný disk neroztočí.
 • Pokud se disk stále neroztočí, zkuste tyto kroky zopakovat na jiném počítači.
 • Nebo připojte disk do pouzdra SATA-USB nebo podobného zařízení.
 • Pokud se disk ani po těchto krocích neroztočí, obraťte se na výrobce.

Jednotka pevného disku se nemusí roztočit z různých důvodů, ale jedním z nejčastějších je fyzické poškození. Pokud byl disk nedávno naformátován nebo byl poškozen vodou, může to být příčinou problému.

Připojení externího pevného disku

Ve všech případech nefunkční jednotky můžete jednotku umístit do externího krytu nebo speciálního adaptéru, připojit ji k počítači a pokusit se zkopírovat data z jednotky pomocí běžného kopírování disku nebo softwaru.

Externí pouzdro (adaptér) pro jednotku je poměrně levné a lze jej použít s jednotkou jako externí úložné zařízení připojením jednotky do portu USB, FireWire nebo eSATA.

Externí kryt disku je k dispozici ve velikosti pro stolní počítače (3,5″) nebo notebooky (2,5″). Je také důležité zajistit, abyste zvolili správné interní rozhraní pro připojení disku ke skříni, buď IDE/ATA, nebo SATA, v závislosti na typu použitého pevného disku.

Nápovědu naleznete zde! Skříň disku může být dodávána s externím zdrojem napájení. Tuto možnost je vhodné zvolit pro zaručené spuštění nefunkčního pevného disku.

Po vložení jednotky do krytu byste měli

Připojte jej k pracovnímu počítači jako běžné externí zařízení. Po připojení jednotky ji systém Windows automaticky detekuje a nainstaluje.

Budete vyzváni k přístupu k jednotce z okna. Klikněte na možnost „Otevřít složku pro zobrazení“.

Obnovení dat

Po připojení pevného disku můžete procházet data na něm a kopírovat je na jiný disk.

Při kopírování je důležité sledovat sdílená úložiště, například složky „C:“-„Users“ a „C:“-„UsersPublic“.

Pokud se na disku nacházejí nestrukturované informace, můžete je případně najít na adrese „C:“-„Users“/“UsersName“/“AppData“/“Roaming“/“Microsoft“/“SoftwareName“ zkopírováním jejich dat do příslušného adresáře v novém umístění.

Poznámka! Nahraďte „User_name“ v adresním řádku uživatelským jménem operačního systému.

Obnova dat pomocí programu Magic Partition Recovery

Obnovit poškozené oddíly, vymazané soubory a složky, např.ч. Pomocí softwaru Magic Partition Recovery můžete obnovit data z jiného souborového systému.

Přejít na: https://www.magicuneraser.com/en/downloads.php a klikněte na tlačítko „Stáhnout“.

Poznámka! Instalační soubor naleznete v nabídce nastavení prohlížeče v sekci „Stažené soubory“.

Klikněte levým tlačítkem myši na instalační soubor.

Po instalaci a spuštění softwaru spusťte „Průvodce“ v levém horním rohu.

Vyberte fyzickou jednotku, kterou chcete obnovit, a klikněte na tlačítko „Další“.

Ponechte zaškrtnuté políčko „Úplná analýza“ a klikněte na tlačítko „Další“.

Software najde a obnoví všechny logické oddíly na disku. Označte soubory a složky, které chcete obnovit, a klikněte na tlačítko „Obnovit“ na panelu. Otevře se průvodce ukládáním.

Vyberte zdroj ukládání dat a stiskněte tlačítko „Další“.

Vyberte vadnou jednotku, zaškrtněte 3 políčka a klikněte na „Obnovit“.

Můj počítač nevidí pevný disk, je starý.

V tomto případě budeme uvažovat okamžik, kdy počítač nevidí, že pevný disk již byl nainstalován do systémové jednotky.

Start. Ovládací panely. Nastavení systému a zabezpečení. Nástroje pro správu. Správa počítače.

Vyhledejte v seznamu jednotku pevného disku a změňte její písmeno.

 • Dalším způsobem je kontrola disku na přítomnost virů. Používání antivirového softwaru. Některé viry ovlivňují zobrazení pevného disku v počítači.
 • Třetím způsobem, jak zjistit, zda se jedná o problém, je přejít do Správce zařízení a ujistit se, že je název zařízení správně identifikován (v názvu zařízení nejsou žádné hieroglyfy nebo ikony).
 • Můžete zkusit přeinstalovat ovladače pro řadič USB.
 • Připojte pevný disk k jinému počítači; pokud je disk v pořádku, přeinstalujte operační systém Windows.
 • Vyčištění registru a optimalizace počítače mohou pomoci. To je téma na samostatný článek na tomto blogu
 • Zkuste zapojit jednotku do jiné zásuvky. Problémem může být vadný port USB.
notebook, nevidí, pevný, disk, dělat
 • A nakonec zkontrolujte neporušenost šňůr. Chybné spojení může být způsobeno vadným připojením.

A ještě poznámka na okraj! Pokud jste si všimli, na konci každého článku uvádím, co jsem napsal předtím. Proto si nezapomeňte přečíst, jak odstranit tweety v. a také jak zkontrolovat grafickou kartu v počítači. Můžete se také podívat, kde si můžete zdarma stáhnout bluetooth do svého notebooku.

Jak vidíte, příčin, proč počítač nevidí pevný disk, může být celá řada. Zkuste to, doufám, že se vám to podaří opravit. Ptejte se prosím v komentářích a já vám na ně rád odpovím. Přeji vám všem mír!

Mimochodem, Měl jsem tablet na Windows, jen vzal přítele k použití, není můj, připojen dobře. a pak mě zajímalo, jestli tablet běží na linuxu, uvidí com tablet, protože linux a Windows na různých jádrech, a navíc souborový systém je odlišný. vod taková otázka zde má zájem, kdo ví, řekněte mi) byl bych vděčný)

Není to počítač, kdo to nevidí, ale systém Windows, který to nevidí, a to jsou, jak se říká, dva velké rozdíly. Pokud počítač jednotku nevidí, není ve spouštěcím režimu ani ve správě jednotek.

Pozdravy Alexander! Snažím se pojmenovávat články tak, jak je lidé chápou. Koneckonců, to je to, co se ptají ve vyhledávačích)

počítač nevidí nový pevný disk. to byl můj dotaz na vyhledávač) díky autorovi. Jen nejsem „vy-programátor“ a článek mi přišel užitečný.

Děkuji za článek, pomáhá.Zapomněl jsem, kam se podívat po přeinstalaci )), obvykle je tam všechno.

Díky. Velmi užitečné. Počítač jednotku nerozpoznal, protože jí nebylo přiřazeno písmeno! Děkuji.

Dobrý večer, Eugene! Užitečný článek, ale netýká se mého problému. Tady je věc, můj externí disk (Western Digital My Book World Edition 1TB) byl popping nahoru a dolů za posledních pár týdnů. Jednoho dne se vůbec nezobrazí, a to jak ve Správě disků, tak v BIOSu. Řadič (deska plošných spojů) je mrtvý, jsem si jistý. Obnovení systému nepomohlo. Připojil jsem ho přímo místo disku a objevil se v BIOSu, systém automaticky nainstaloval ovladač a ve „Správě disků“ se také objevil. Není v Průzkumníku a seznam skladeb ve WMP nepřehrává pouze soubory mp3, které jsou v něm. Už několik dní hledám a čtu různá fóra a články, ale nenašel jsem žádné řešení tohoto problému. Změnit písmeno jednotky se nedaří. Tato možnost se nezobrazí při kliknutí pravým tlačítkem myši na jednotku, na rozdíl od hlavní jednotky C. Co dělat? Windows 7, Asus P6T, Intel i7 920, GeForce GTX285, Antec EA-500 PS PS: Má všechny informace, které potřebuji.

Buď mi pomalu umírá pevný disk, nebo je nefunkční skříňka, ve které je pevný disk umístěn. Zkuste otestovat činnost pevného disku připojením k jinému počítači.

Nechápu, proč jste to napsal. Již dříve jsem psal, že řadič (deska plošných spojů) je mrtvý a pokud je připojen přímo k počítači, disk již není v krabici. Žádný druhý počítač, ukradený ze sklepa.

Diagnostická opatření

Pokud počítač jednotku nevidí, je třeba určit „viníky“. Tedy zjistit, zda je problém v zařízení nebo v systému.

Pevný disk je třeba připojit k jinému počítači.

Pokud zařízení rozpozná, je problém v systému, ale pokud ne, je vadný samotný pevný disk. Doporučujeme svěřit práci odbornému technikovi.

Nebo využijte záruční výměnu či opravu.

Pokud je problém v „nativním“ systému pevného disku, můžete jej vyřešit několika způsoby.

Několik jednoduchých úprav provedených svépomocí může eliminovat náklady na odbornou pomoc.

 • Do nastavení systému BIOS můžete vstoupit stisknutím klávesy F2 nebo klávesy Del před spuštěním systému;
 • Nejlépe je pamatovat na správné zapojení kabelů s výstupy SATA;
 • Pevný disk vyjmutý ze systémové jednotky je nejlepší zabalit do antistatické fólie;
 • Spodní část zařízení s deskami plošných spojů je vždy lepší umístit na antistatickou podložku.

Slabé napájení nebo problém s chladicím systémem

Pokud počítač začne vydávat typické bzučivé zvuky, může být problém s pevným diskem způsoben nedostatkem energie. Problém lze vyřešit velmi snadno. vypněte zařízení, které právě nepoužíváte, nebo alespoň vyměňte za výkonnější.

To je také dobrý způsob, jak zjistit, zda je problém s chladicím systémem. K tomu nejčastěji dochází u notebooků se slabými chladicími ventilátory. Pokud zakoupíte kvalitnější chladič, problém by měl zmizet sám.

notebook, nevidí, pevný, disk, dělat

Selhání softwaru

Operační systém a nastavení systému BIOS se mohou stát nepoužitelnými, pokud je notebook náhle vypnut, např. fyzickým stisknutím tlačítka napájení, nebo pokud je baterie zcela vybitá. V takovém případě již zařízení nemusí paměť detekovat.

 • Obnovení výchozího továrního nastavení systému BIOS.
 • Zkontrolujte, zda je HDD v systému BIOS vypnut.
 • Přeinstalování systému Windows nebo obnovení továrního nastavení.
 • Někdy lze poruchy čtení HDD odstranit fyzickým opětovným připojením zařízení.
 • V případě selhání operačního systému je třeba v systému BIOS zkontrolovat, zda je viditelná trvalá paměť. Pokud ano, musíte ji vyhledat pomocí speciálních nástrojů. Pomáhá zejména „Správa disků“, která se spouští zadáním příkazu diskpart na příkazovém řádku „spustit“.

Vestavěný nástroj „správa disků“ je docela užitečný a pomůže vyřešit několik různých typů problémů. Pokud například notebook nevidí nový externí disk, příčina často spočívá v tom, že není označen písmenem (nemá název). Externí HDD nelze jednoduše přejmenovat. Stejný software vám pomůže zbavit se této složitosti. Řeší také situace, kdy je třeba rozdělit existující paměť na více lokálních pamětí.

Obecně má systém Windows 10 mnoho podivných řešení, zejména ve výchozím nastavení nevidí prázdné svazky. Když tedy připojíte nový externí pevný disk, systém jej jednoduše nezobrazí.

Po provedení těchto kroků vám systém začne zobrazovat nezaplněný HDD a vy s ním budete moci pracovat.

Stejně užitečnou radou, kterou je třeba si zapamatovat v každé složité situaci, je aktualizace nebo instalace ovladače. Ne všichni uživatelé chápou význam těchto systémových nástrojů, které rozhodují o tom, zda bude zařízení fungovat, nebo ne. Nejnovější ovladače jsou nezbytné pro bezproblémové fungování systému a na to je třeba vždy pamatovat.

Při prvním připojení pevného disku přes USB byste měli vždy počkat na úplnou instalaci softwaru. Může to chvíli trvat, ale pokud je proces přerušen, nemusí být možné zobrazit HDD.

Poslední věcí, která může ovlivnit čtení trvalé paměti operačním systémem, je formát systému. Nejlepší je použít souborový systém NTFS. Je čitelný na všech zařízeních a nemá žádná omezení velikosti zapisovaných souborů. Pokud se vyskytne problém s připojením a pevný disk je nový, měli byste jej naformátovat, čímž zvýšíte šanci na jeho funkčnost.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS