Nastavení místní sítě prostřednictvím směrovače Wi-Fi mezi počítači se systémem Windows 7. Sdílení souborů a složek
V tomto článku nastavíme místní síť mezi dvěma nebo více počítači se systémem Windows 7 (Windows 8). které jsou připojeny přes směrovač Wi-Fi. Nastavení sítě LAN v systémech Windows 7, Windows 8 a Windows 10 se téměř neliší. Windows XP s tím rozdílem, že má své vlastní nuance, při nastavování sítě mezi sedmičkami a XP se vždy vyskytnou nějaké problémy. Ale, o tom v samostatném článku, a je čas jít vpřed s Windows XP, zastaralé ona.
Aby bylo možné vytvořit místní síť a sdílet soubory, musí být počítače samozřejmě nějakým způsobem propojeny. To lze provést pomocí síťového kabelu, tedy přímého spojení mezi dvěma počítači. Mnohem zajímavější je však propojení všech počítačů prostřednictvím routeru, který je dnes nainstalován téměř v každé domácnosti a kanceláři. Pokud se připojíte přes směrovač, můžete již nastavit místní síť mezi více než jen dvěma počítači. V místní síti lze připojit všechny počítače, a dokonce i mobilní zařízení, která jsou připojena ke stejnému směrovači
Například stolní počítače můžete ke směrovači připojit pomocí síťového kabelu a notebooky pomocí Wi-Fi. Záleží jen na vás, jak to chcete udělat a jak to chcete udělat. Bez ohledu na to, zda je počítač připojen ke směrovači prostřednictvím Wi-Fi nebo kabelu, bude síť fungovat. Nezáleží na tom, jaký operační systém máte nainstalovaný, ale jako příklad použiji Windows 7.
A pro konfiguraci a zobrazení sítě budu router Asus RT-N18U, ke kterému jsem se připojil přes Wi-Fi notebook a stolní počítač. Obojí funguje v systému Windows 7. Mezi těmito dvěma počítači nyní vytvoříme místní síť. A také budeme sdílet složky a soubory. Proč vůbec potřebujete místní síť mezi počítači?? Většinou pro sdílení souborů. Pokud často potřebujete přenést některé soubory z jednoho počítače do druhého, můžete tak učinit prostřednictvím sítě, abyste nemuseli vyčerpat flash disk. A přes síť můžete hrát hry.
Pokud máte v síti ještě televizor s funkcí Smart TV, můžete počítač nakonfigurovat tak, aby měl přístup k filmům v televizoru. Více v tomto článku.
Příprava
Jakmile se rozhodnete pro směrovač, musíte provést rozdělení, tj. určit, kde budou jednotlivá síťová zařízení nainstalována. Udělejte to proto, abyste směrovač správně umístili.
Důležité! Při používání bezdrátového zařízení dbejte na to, abyste nezakrývali cestu signálu ze směrovače ke klientovi. V případě distribuované sítě (pokud jsou účastníci umístěni v různých místnostech) se doporučuje nastavit směrovač tak, aby počítače byly od směrovače stejně vzdálené. V případě drátového přenosového média umožní hrubé vyznačení umístění všech účastníků sítě předem připravit správnou délku propojovacího kabelu (o výrobě síťových kabelů si můžete přečíst zde).
Při výběru směrovače Wi-Fi nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou všechny počítače vybaveny bezdrátovou síťovou kartou.
Při nastavování domácí sítě byste měli použít síťovou adresu z libovolného soukromého rozsahu, tj. IP adresu, která se nepoužívá na internetu pro každého účastníka:

Všimněte si také! Pokud jste nenastavili adresy rozšíření ručně a váš směrovač není nastaven na „DHCP“, výchozí nastavení je „DHCP. Dynamic Host Configuration Protocol, protokol pro automatické přidělování IP adres hostitelům), bude síťovým klientům přidělena adresa ze zásobníku „APIPA“. Automatic Private IP Addressing), která zahrnuje sítě 169.254.0.0. 169.254.255.255, nezaručujete, že síťová zařízení budou mít vzájemný přístup. Doporučujeme nastavit síťové desky ručně.
Při nastavování adres nezapomeňte na síťové masky. jedná se o dodatečné identifikátory síťových adres. Používá se k rozlišení podsítí a je to skupina 32 bitů, podobně jako IP, ale bez prokládání jedničkami a nulami.
Pro vaši informaci! IP adresa se skládá ze čtyř desítkových čísel v rozsahu 0. 255, např. 192.168.0.3. Počítač však vidí informace jako bity, tj. ve dvojkovém zápisu, takže stroj vidí zadanou adresu jako 11000000.10101000.00000000.00000011. Jak vidíte, dochází k výměně jedniček a nul. Maska podsítě se také zadává v desítkové soustavě, ale není proložená. levá část obsahuje vždy jedničky a pravá je rozšířena o nuly až na 32 bitů, například 255.255.255.192 by se zobrazilo jako 11111111.11111111.11111111.11000000.
Masku podsítě lze použít k omezení přístupu do sítě. Prahové hodnoty pro počet zařízení lze vypočítat, ale je obtížné je dodržet, proto je nejlepší použít speciální tabulku nebo kalkulačku. Předpokládejme, že používáte bezdrátový směrovač a máte celkem pět zařízení (včetně směrovače).
Přejděte na webové stránky kalkulačky IP.
Vyplňte požadovaná pole. Jako zdrojová síť může fungovat jakákoli soukromá IP adresa. Do pole „Velikost podsítě“ zadejte počet účastníků v síti. Sloupec s maskou ponechte jako výchozí. Kliknutím na tlačítko „Vypočítat“ zpracujete data.
Zobrazení výsledků výpočtu. Kalkulačka automaticky vybere masku podsítě, která se co nejvíce blíží požadované masce. Podívejte se na sloupec „Požadovaná velikost“, obsahuje zadanou hodnotu hostitelů a „2“. Tyto dvě další adresy zahrnují adresu samotné sítě (v tomto případě 10.19.1.0) a vysílací adresu (pro odesílání na všechny síťové adresy, v tomto případě 10.19.1.7).
A ještě poznámka na okraj! Protože se všechny informace v počítačích zpracovávají ve dvojkové soustavě, musí být samozřejmě počet počítačů v podsíti také dvojnásobný. Nejbližší hodnota, která pojme 5 zařízení, je 2 3. tj. 8.
Nastavení místní sítě mezi počítači se systémem Windows 7
Jakmile jsou oba počítače připojeny kabelem (kroucená dvojlinka), můžete začít nastavovat síť LAN se systémem Windows 7.
První krok
Všem počítačům, které budou v síti, přidělíme jedinečný název (anglickými písmeny). Pracovní skupiny ponecháváme beze změny.
- Např. první zařízení: Název. Home, Skupina. Workgroup.
- Druhé zařízení: Název. Home 1, skupina. pracovní skupina.
- Přejděte na „Ovládací panely“, „Systém a zabezpečení“, „Systém“ a „Systém“.
- Nyní klikněte na možnost „Rozšířená nastavení systému“.

Druhý krok
Nastavíme sdílené složky podle vašeho výběru.
- Přejděte na „Start“, „Ovládací panely“, „Síť a Internet“, „Centrum řízení sítě““.
- Vlevo je poslední řádek „Změnit pokročilá nastavení“.“Klikněte na něj.
- Je vytvořen profil: Domov, Práce a Veřejnost. Umístěte tečky před řádek, abyste umožnili. Jediné, co je třeba udělat, je odstranit ochranu heslem. Uložit a restartovat. Příklad si můžete prohlédnout níže.
Třetí krok
Zadejte jednotlivá nastavení sítě v počítačích. Třetí krok je stejný jako v systému Windows 10. Nebudeme tedy opakovat, jak to udělat.
Čtvrtý krok
Pokud musí první počítač připojený k síti World Wide Web distribuovat také Internet, postupujte následovně:
- Chcete-li sdílet přístup na World Wide Web pro druhý počítač, musíte přejít do části „Síťová připojení„.
- Klikněte v PCM na ikonu nastaveného připojení, čímž získáte oprávnění k přístupu na World Wide Web, a poté klikněte na „Vlastnosti“.
- Přejděte do sekce „Přístup“, nastavte všude ptáky. Klikněte na tlačítko „OK“.
Pátý krok
Sdílejme složky tak, aby druhý počítač měl plný přístup k těmto složkám.
Klikněte pravým tlačítkem myši na složku, kterou chcete sdílet, vyberte „Sdílené“, „Domácí skupina (čtení)“. Počkejte 30 sekund a složka je nyní přístupná druhému počítači.
Pokud potřebujete zobrazit všechny dostupné počítače v síti, klikněte v Průzkumníku Windows na položku „Síť“.
To je vše, ukázali jsme vám, jak připojit počítače k síti LAN v systému Windows 7.
Možné problémy s připojením
Síť není správně detekována
K tomu dochází při chybném nastavení síťového adaptéru. Je důležité si uvědomit, že IP adresa musí být pro každý počítač jedinečná a že přiřazení 192.168.0.1 pro dvě zařízení bude mít za následek selhání.
Nastavenou adresu zobrazíte otevřením vlastností připojení a výběrem možnosti „Internet Protocol Version 4“ v zobrazeném dialogu vlastností.
Nastavenou adresu můžete zobrazit tak, že přejdete do vlastností připojení a v zobrazené nabídce vlastností vyberete možnost „Internet Protocol Version 4“
Síťový most není nastaven
Dvě síťová připojení nebude možné spojit, pokud dojde ke konfliktu adres. Opravte případné nesrovnalosti v nastavení počítačů a zkuste je znovu spojit.
Připojení ke směrovači nefunguje správně
Nejčastěji je to způsobeno nesprávným pořadím připojení nebo fyzickými problémy s kabelem. Zkontrolujte, zda je internetový kabel zapojen do slotu WAN. Kabely LAN připojující počítač k síti musí být rovněž krimpovány speciálním způsobem.
Důležité! Síťový kabel lze krimpovat dvěma způsoby: PC-počítač a PC-hub. V opačném případě může dojít k problémům s místní sítí.
Připojení ke směrovači pomocí síťového kabelu (LAN)
Je to velmi jednoduché. Vezměte síťový kabel, jeden konec zapojte do jedné ze zásuvek LAN routeru (jsou označeny jako LAN nebo Home Network). Druhý konec kabelu se připojuje k síťové kartě počítače. Vypadá to takto:
Pokud k routeru připojíte notebook, provedeme totéž. Jeden konec kabelu připojte k routeru a druhý k síťové kartě notebooku:
To je spojení. Pokud je směrovač zapnutý, počítač by měl okamžitě reagovat na připojení ke směrovači. Stav připojení v zásobníku (pravý dolní roh) se změní.
Pokud je váš směrovač připojen k internetu a je již nastaven, bude pravděpodobně zobrazena tato ikona připojení:
To znamená, že je vše v pořádku a Internet již funguje.
A pokud router ještě není nastaven (chystáte se jej nastavit). nebo se vyskytne problém s nastavením počítače, bude stav připojení zobrazen jako žlutý vykřičník. A bez přístupu k internetu. Internet v počítači nefunguje.
Pokud internet ze směrovače funguje na jiných zařízeních, ale počítač, který jsme připojili, nemá přístup k internetu, je třeba zkontrolovat nastavení IP a DNS pro připojení k místní síti.
Odpověď
Odpoledne. Ano, funguje to dobře. Sám jsem to udělal vícekrát a nyní jsem to znovu zkontroloval. Máte počítač (předpokládám, že stolní, ne přenosný), který je připojen k síti Wi-Fi. Pokud je vybaven síťovou kartou, můžete k němu připojit jiný počítač pomocí síťového kabelu a nastavit most mezi bezdrátovým připojením a připojením k síti LAN. To funguje tak, že první počítač sdílí připojení k internetu s druhým počítačem.
Propojte počítače síťovým kabelem. Použil jsem běžný síťový kabel, který se dodává se směrovačem. Síťový kabel je možné vyrobit vlastními silami. Udělal jsem to na svých noteboocích, takže to funguje nějak takto
V počítači, který je připojen k síti Wi-Fi, otevřete okno „Síťová připojení“ (Win R). příkaz ncpa.cpl).
Stiskněte klávesu Ctrl. Ujistěte se, že jste zvýraznili obě připojení: bezdrátové a ethernetové (tak se nazývají ve Windows 10, ve Windows 7 se nazývají jinak). Klikněte pravým tlačítkem myši na jeden adaptér a vyberte možnost „Nastavení mostu“.
Počítače jsou nyní propojeny pomocí síťového mostu. Bezdrátové připojení bude sdílené.
Takto snadno lze připojit počítač nebo notebook k internetu z jiného počítače připojeného k síti Wi-Fi. Režim Bridge ve Windows funguje víceméně stabilně. Myslím, že vám to bude vyhovovat.
Jak připojit notebook k přenosnému počítači pomocí několika kliknutí
Tento způsob je snadný, ale není zaručeno, že budete mít přístup k internetu z obou zařízení. Jeden bude například připojen k síti a druhý bude sloužit jako síťové úložiště. K propojení dvou nezávislých notebooků stačí několik jednoduchých kroků a kliknutí.
Nezáleží ani tak na tom, o jakou společnost se jedná, s jakým operačním systémem (pokud se samozřejmě jedná o rodinu Windows). Tato metoda je ideální pro ty, kteří často a nutně potřebují přenášet informace (v jakémkoli formátu) z jednoho zařízení do druhého. Před připojením 2 notebooků rozložte informace o nich do složek. V budoucnu vám to ušetří spoustu času.
Způsob propojení dvou počítačů pomocí směrovače nebo přepínače Wi-Fi.
Kdo má směrovač nebo přepínač, může připojit dva počítače dvakrát snadněji. I když máte hotspot Wi-Fi, nezáleží na tom, zda jste počítač připojili kabelem nebo přes Wi-Fi. Je to stejné, pokud je podsíť stejná (např. 192.168.1.)
Nejprve se ujistěte, že pracovní skupina je stejná, jinak druhý počítač neuvidí první. Přejděte do Ovládacích panelů a vyberte možnost Systém.
Dále zjistěte, jaká je vaše pracovní skupina. Pokud se všude liší, uveďte stejný název. To provedete kliknutím na možnost změnit nastavení.
A změňte název. Ujistěte se, že název podskupiny je ve všech počítačích stejný!
Chcete-li počítače připojit, přejděte na ovládací panel a vyberte domácí skupinu.
Poté vyberte možnost vytvoření domovské skupiny.
Dále vyberte sdílené složky, které chcete sdílet.
Poté uložte heslo, které vám bude sděleno. Budete ji potřebovat k připojení ostatních počítačů.
Poté se připojte k této skupině v ostatních počítačích. Podobně můžete vstoupit do ovládacího panelu (domovské skupiny) a zjistit, že počítač vidí domovskou skupinu. Klikněte a připojte se.
Někteří lidé si myslí, že kabelové připojení a připojení Wi-Fi se liší. Abych vyvrátil mýtus o propojení dvou počítačů přes Wi-Fi, použil jsem připojení Wi-Fi a udělal totéž.
Poskytnout přístup, potřebné soubory.
Dále zadejte heslo, které jste dostali při otevření výše uvedené skupiny.
Dále, pokud chcete sdílet soubory. Postupujte takto. Přejděte do Ovládacích panelů a Centra síťových připojení a sdílení.
Klikněte na možnost Změnit pokročilé nastavení sdílení.
To je vše. Podívejte se na to. Vytvořit složku, I například vytvořil na ploše notebooku (který je připojen přes Wi-Fi).
Pak na něj klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost vlastnost. Karta Přístup. Nejprve sdílejte a poté proveďte pokročilé nastavení.
Zadejte všechny nebo konkrétního uživatele, pak můžeme zadat, co mají povoleno, a kliknout na sdílení.
V části Pokročilé nastavení zaškrtněte políčko a klikněte na tlačítko OK. Pokud chcete mít rozšířená práva, tlačítko pro pokročilé.
Nyní se podívejte. Na počítači stisknu tlačítko start, přejdu na internet. A vidím svůj notebook (s názvem počítače jsem se neobtěžoval).
Jděte dovnitř a podívejte se na složku, kterou jsem vytvořil ve svém notebooku.
Připojení počítačů k síti pro přenos internetu
Jedním z důvodů pro vytvoření domácí sítě je distribuce internetu. Pokud je například jeden počítač připojen k internetu a chcete jej sdílet s dalšími zařízeními.
Nejprve je třeba nastavit spojení mezi počítači podle výše uvedených pokynů, poté v okně Síťová připojení otevřete vlastnosti sítě a zaškrtněte kartu „Přístup“:
Všimněte si, že pokud jste nenastavili jiné síťové připojení, karta „Přístup“ se nezobrazí. Řešení je jednoduché, ale existují i další možnosti. Můžete například vytvořit další odbočku kabelu. Budete si ji muset zkrimpovat sami, použijte podrobný návod:
Tímto způsobem můžete distribuovat internet, ale není to pohodlné. Počítač musí mít alespoň 2 síťové karty pro připojení dvou sítí (domácí a internetové). Abyste měli přístup k celosvětové síti, musíte počítač pokaždé zapnout.
Nastavení domácí sítě a propojení dvou počítačů není tak složité. Připojení přes směrovač je jednodušší, protože se nemusíte zabývat nastavením a adresami. Pokud však takové zařízení nemáte, problém vyřeší běžný kabel LAN, který se prodává ve všech počítačových obchodech a je levný.