Uživatelé budou moci podat žalobu o náhradu škody, pokud aktualizace softwaru způsobí, že výrobky Smart-home nebudou bezpečné, nebo pokud zůstanou neopraveny mezery v kybernetické bezpečnosti.

Cílem směrnice o odpovědnosti za umělou inteligenci je řešit stále větší rozšíření produktů s umělou inteligencí
- Oběti budou moci žalovat o náhradu škody za újmu na životě, majetku a zdraví
- Cílem pravidel je snížit důkazní břemeno obětí
- Navrhované změny umožní uživatelům žalovat o náhradu škody
Jednotlivci a společnosti, kteří utrpí újmu od dronů, robotů a dalších výrobků nebo služeb vybavených softwarem umělé inteligence, budou moci podle návrhu pravidel EU, který zveřejnila agentura Reuters, snáze žádat o odškodnění.
Cílem směrnice o odpovědnosti za škodu způsobenou umělou inteligencí, kterou Evropská komise oznámí ve středu, je řešit stále větší rozšíření produktů a služeb vybavených umělou inteligencí a nesourodost vnitrostátních pravidel v 27 zemích Evropské unie.
Oběti mohou žalovat o náhradu škody za újmu na životě, majetku, zdraví a soukromí způsobenou zaviněním nebo opomenutím poskytovatele, vývojáře nebo uživatele technologie umělé inteligence nebo byly diskriminovány při přijímacím řízení s využitím umělé inteligence, uvádí se v návrhu pravidel.
Pravidla se snaží zmírnit důkazní břemeno obětí zavedením „presumpce příčinné souvislosti“, což znamená, že oběti musí pouze prokázat, že nedodržení určitých požadavků ze strany výrobce nebo uživatele způsobilo škodu, a následně ji v žalobě spojit s technologií UI.
Na základě „práva na přístup k důkazům“ mohou oběti požádat soud, aby nařídil společnostem a dodavatelům poskytnout informace o vysoce rizikových systémech umělé inteligence, aby mohly identifikovat odpovědnou osobu a zjistit, co se pokazilo.
Exekutiva EU ve středu také aktualizuje směrnici o odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku, která stanoví rozsah odpovědnosti výrobců za vadné výrobky od chytrých technologií přes stroje až po léčiva.
Navrhované změny umožní uživatelům žádat o odškodnění v případě, že aktualizace softwaru způsobí, že jejich výrobky Smart-home nebudou bezpečné, nebo pokud výrobci neodstraní nedostatky v kybernetické bezpečnosti.
Uživatelé s nebezpečnými výrobky mimo EU budou moci žalovat zástupce výrobce v EU o náhradu škody.
Směrnice o odpovědnosti za umělou inteligenci bude potřebovat zelenou od zemí EU a zákonodárců EU, než se stane zákonem.
© Thomson Reuters 2022
Dokážou nové prémiové telefony Moto porazit iPhone, OnePlus a Samsung?? Diskutujeme o tom v podcastu Orbital, Gadgets 360. Orbital je k dispozici na Spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcasts, Apple Podcasts, Amazon Music a všude tam, kde získáváte podcasty.
Nejnovější technologické novinky a recenze sledujte na webu Gadgets 360 a Google News. Chcete-li sledovat nejnovější videa o gadgetech a technologiích, přihlaste se k odběru našeho kanálu YouTube.
Image:gadgets360.com