
Vzhledem k tomu, že Venuše má na povrchu pekelnou teplotu, která je dost vysoká na to, aby roztavila olovo, nemysleli byste si, že vědci budou volat po vyslání lidí na tuto ohnivou planetu.
Dále je tu drtivý atmosférický tlak a mraky kyseliny sírové v její atmosféře, které činí její povrch naprosto neobyvatelným.
Podle zprávy deníku The Guardian však skupina odborníků na vesmír vede kampaň za to, aby se pozornost přesunula od průzkumu Marsu lidmi k vyslání mise s posádkou k našemu nejbližšímu sousedovi, Venuši.
Důvody pro průlet kolem Venuše s posádkou
Skupina představila své argumenty na Mezinárodním astronautickém kongresu (IAC) v Paříži minulý týden. Uvedli, že vzhledem k tomu, že Venuše je podstatně blíže Zemi než Mars, mohla by být mise na Venuši s posádkou dokončena za zlomek času a poskytla by cenné údaje pro budoucí mise na Mars.
Zpáteční mise na Venuši by byla uskutečnitelná přibližně za rok, zatímco mise na Mars a zpět by mohla trvat celkem asi tři roky.

Mise na Venuši s posádkou by tedy měla tu výhodu, že by vědci a astronauti mohli za zlomek času zjistit více o účincích dlouhodobého průzkumu hlubokého vesmíru na lidský organismus. Nevýhodou je, že lidé by na Venuši nemohli přistát a provedli by pouze průlet s posádkou.
Průlet by však byl velmi cenný i z vědeckého hlediska, protože vědci se domnívají, že bychom v mracích Venuše mohli najít mikrobiální život. Planetární vědci chtějí také zjistit, jak se z planety, která byla kdysi považována za tak podobnou Zemi, stalo pekelné peklo, kterým je dnes.
Soukromá vesmírná společnost Rocket Lab pracuje na projektu, který si sama financuje a jehož cílem je vyslat na Venuši sondu, která by prozkoumala. Očekává, že svou misi bez posádky zahájí do příštího roku. Pokud vše půjde podle plánu, stane se první soukromou vesmírnou společností, která dosáhne jiné planety, a předstihne tak SpaceX. Na misi k našemu nejbližšímu sousedovi pracuje také NASA a Evropská kosmická agentura (ESA).

‚Setkání s bohyní‘
Vědci ze skupiny kampaně diskutovali na konferenci IAC o výhodách cesty k Venuši.
„Venuše má špatnou pověst, protože má tak obtížné prostředí na povrchu. Současné paradigma společnosti Nasa je cesta z Měsíce na Mars. Snažíme se prokázat, že Venuše je dalším cílem na této cestě,“ řekl dr. Noam Izenberg z laboratoře aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse.
Izenberg dodal, že ačkoli Venuše leží v opačném směru než Mars, průlet kolem planety s posádkou by umožnil kosmické lodi provést gravitační asistenci, což by mohlo zkrátit dobu cesty na Mars. Cesta k Venuši s posádkou by tak mohla být začleněna do mise k rudé planetě.
Profesor Univerzity Johnse Hopkinse připustil, že mise k průletu Venuší „zatím nemá žádnou váhu“, ačkoli se k nim začínají přidávat i některé hlasy v NASA, včetně hlavního ekonoma NASA Alexandera Macdonalda, který vedl zasedání panelu IAC. Ve skutečnosti Izenberg a Macdonald právě společně napsali článek nazvaný „Setkání s bohyní“, který nastiňuje argumenty pro vyslání lidí na Venuši předtím, než poprvé přistane na rudé planetě, aby se z nás stal mimoplanetární druh.
Image:interestingengineering.com
