XPeng G9 Čínská společnost XPeng odhalila nejrychleji se nabíjející elektromobil na světě

Ve snaze vypořádat se s obavami z dojezdu odhalila čínská automobilka XPeng nejrychleji se nabíjející elektromobil G9, který je také poprvé v oboru vybaven asistenčními službami pro řidiče s plným scénářem jízdy.

Model G9 od společnosti XPeng je vybaven zcela novým systémem pohonu postaveným na první čínské platformě pro sériovou výrobu 800 V z karbidu křemíku (SiC). Verze 4C modelu G9 může díky novým dobíjecím stanicím S4 o výkonu 480 kW přidat až 160 mil (200 km) dojezdu CLTC za pouhých pět minut, což znamená, že se může nabít z 10 až 80 procent za pouhých 15 minut.

Standardní 3C verze dokáže nabíjet z 10 na 80 procent za 20 minut, což je také rychleji než většina rychlonabíjecích elektromobilů. V porovnání s jinými elektromobily postavenými na platformě 400 V vykazuje G9 výrazně vyšší účinnost nabíjení i při použití vhodných stanic třetích stran.

Spolu s mnohem rychlejší dobou nabíjení XPeng také rychle rozšiřuje svou celostátní nabíjecí infrastrukturu. Kromě plánů na rozmístění více než 500 dobíjecích zařízení S4 ve velkých městech po celé zemi v roce 2023 společnost v srpnu uvedla do provozu své 1000. dobíjecí zařízení a novou technologii dobíjení S4. Společnost XPeng doufá, že do roku 2025 zřídí po celé Číně 2 000 dobíjecích míst.

„G9 je nejrychleji se nabíjející sériově vyráběné SUV na světě a může se pochlubit prvním pokročilým asistenčním systémem pro řidiče s plným scénářem v oboru. To vše je doplněno dvoukomorovým systémem vzduchového odpružení a luxusní kabinou Smart, jejíž součástí je přelomový 5D hudební zážitek, který nazýváme Xopera. G9 je spojením mnoha technických inovací vetkaných do elegantního designu a představuje významný milník po osmi letech odhodlání. Věříme, že se stane novým měřítkem pro chytré elektromobily a bude představovat poslední krok před realizací skutečně autonomních vozidel,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti XPENG He Xiaopeng během online představení společnosti G9.

Technické specifikace modelu G9 jsou rovněž působivé

V segmentu SUV střední velikosti vede model G9 s maximálním dojezdem podle CLTC 436 mil (702 km). Po přepočtu na dojezd podle WLTP mají další dva modely G9 dojezd podle CLTC až 354, resp. 403 mil (570, resp. 650 km) (4WD), což bez problémů pokryje většinu městských dojížděk.

Model G9 využívá vylepšené rozdělení výkonu, vysokonapěťové hnací ústrojí SiC a konstrukci snižující odpor vzduchu, která kromě systému rekuperace energie snižuje ztrátový výkon a zvyšuje dojezd. Reálně využitelný dojezd modelu G9 je tak o 5 až 10 procent vyšší než u běžných elektromobilů.

xpeng, čínská, společnost, odhalila

Byly zveřejněny ceny a podrobnosti o čtvrtém sériovém modelu G9, vlajkové lodi SUV společnosti XPeng pro čínský trh. Portfolio tabletů G9 se skládá ze tří řad, z nichž každá má jedinečnou řadu pohonů a celkem šest variant.

K dispozici bude celkem šest variant modelu G9, které budou nabízeny ve třech řadách, z nichž každá bude mít odlišný jízdní rozsah. Patří mezi ně modely Performance 650E a 650X s pohonem všech kol, 570G, 570E a 702E s pohonem všech kol a model 650X v edici Launch Edition. Dvoukomorový systém vzduchového odpružení je u variant 4WD Performance standardem. Cena modelu G9 se bude pohybovat mezi 43 000 a 65 000, přičemž první dodávky čínským zákazníkům se očekávají v říjnu.

Kromě toho model G9 využívá druhou generaci systému ADAS XNGP společnosti XPENG, který poprvé v oboru nabízí asistenci řidiče v plném rozsahu scénářů.

xpeng, čínská, společnost, odhalila

Pro vynikající detekci objektů kombinuje G9 31 senzorů a přední kameru. Její dva senzory LiDAR umístěné vpředu pokrývají 180 stupňů, což minimalizuje slepé oblasti.

G9 dokáže zrychlit z 0-60 mph (0-100 km/h) za 3 minuty.9 vteřin díky kombinovanému výkonu dvou motorů, které dokáží vyvinout maximální točivý moment 717 Nm a kombinovaný výkon až 405 kW (551 koní) u modelů s pohonem všech kol. SUV má také silné brzdné vlastnosti a dokáže zcela zastavit z rychlosti 100 km/h za pouhých 34 sekund.6 metrů. G9 se může pochlubit sedmi různými jízdními nastaveními, včetně režimu Boost, který zrychlí na maximální točivý moment za 0.15 sekund.

SOURCE

xpeng, čínská, společnost, odhalila

Image:interestingengineering.com

| Denial of responsibility | Contacts |RSS